یزد - ایرنا - ششمین شب فرهنگی یزد به دکتر محمد علی اسلامی ندوشن اختصاص یافت، این مراسم ساعت 6 بعد از ظهر روز 19 دیماه در تالار جمعیت هلال احمر یزد برگزار شد.

به گزارش ایرنا، یک ساعت قبل از آغاز مراسم، محل برگزاری در حال مهیا شدن برای حضور مهمانان و مدعوین بود و اندیشمندان، نویسندگان، صاحب نظران، پژوهشگران و دانشجویان برجسته و معاصر کشوری و استانی یکی پس از دیگر می آمدند.
ظرفیت صندلی ها به تدریج تکمیل می شد و زمانی که سالن مملو از جمعیت شد هنوز هم حضور دوستداران فرهنگ و ادب فارسی همچنان ادامه داشت.
در مدت زمانی که شرکت کنندگان در انتظار شروع مراسم بر روی جایگاهها نشسته بودند؛ فیلمی از زندگی دکتر اسلامی ندوشن که بر اساس ماندگارترین اثر استاد ،کتاب ' روزها ' وبه شکل زیبا و هنرمندانه ای تدوین شده بود پخش می شد.
این فیلم خاطرات دوران کودکی و نوجوانانی تا بزرگسالی دکتر اسلامی ندوشن در زادگاهش و سپس مهاجرتش به یزد و تهران برای ادامه تحصیل و کار را به زبان خودش حکایت می کرد.
صحنه ها آنقدر واقعی به نظر می رسید که همه محو تماشای آن شده بودند و سادگی و لطافت زندگی و تلاش دکتر اسلامی را خیلی خوب می شد در آن حس کرد، فهمید، دید و شنید.
مراسم با اندکی تاخیر شروع شد و پس از قرائت قرآن و پخش سرود ملی، مجری در جایگاه قرار گرفت و از مقام علمی دکتر اسلامی ندوشن و سخنرانان به نام مراسم سخن به میان آورد و به شرکت کنندگان و مسئولان به خصوص استاندار یزد خیر مقدم گفت.
سخنرانانی که هر کدام دارای مقام علمی بالا و از ادبا، شعرا، مفاخر و نویسندگان برجسته معاصر کشورمان بودند یکی پس از دیگری پشت تریبون قرار می گرفتند و از مقام علمی و ادبی دکتر اسلامی می گفتند و او و آثار ارزشمندش را به شکل زیبایی توصیف و وطن دوستی این نویسنده را تحسین می کردند.
سخنرانی ها آنقدر شیوا، جذاب و تاثیر گذار بود که حاضران را به تشویق و تحسین وا می داشت و دست ها به زیبایی نواخته می شد و مراسم را قشنگ تر می کرد.
لحظه های خاطره انگیز و شوق و ذوق شرکت کنندگان به گونه ای بود که انگار تک تک افراد حاضر سالها در محضر استاد شاگردی کردند و انگار که خود ایشان سخنرانی اصلی مراسم است.
اگر چه دکتر اسلامی ندوشن به خاطر کهولت سن در خارج از کشور حضور دارد و شرکت کنندگان محروم از ملاقاتش بودند؛ اما این مراسم به پاس خدمات ارزنده استاد به علم ، فرهنگ و ادب فارسی به همت شماری از دوستان، شاگران و نزدیکانش برپا شد.
مراسمی که بسیاری از سخنرانان آن از جمله استاد دادبه، استاد مجلسی، استادکامیار عابدی و استاد رهبران نویسنده و ادیب نام آشنا و معاصر ایران بودند.
در میان سخنرانی ها، سخنان استاد اصغردادبه، فیلسوف وادیب نام آشنای معاصر کشورمان، نظرها را بیشتر به خود جلب کرد که گفت: حفظ اصالت ایران وایرانی ، دغدغه دکتراسلامی ندوشن است.
اومعتقداست ایران خانه ماست و جایگزین ندارد و همه به آن تعلق داریم و بیخانمانی فضیلت نیست.
دادبه ، ایران را خانه پدری دانست که به گفته او به ما شخصیت،اعتبار وآبرو بخشید. این استاد گفت: اگر رازهمه ایرانیهایی که درخارج از کشور زندگی می کنند و مقام و منزلت بالایی دارند و آثار ارزشمندی خلق کردند بپرسیم که با همه آنچه دیده اید و تعلق دارید در آن کشور خودی هستید خواهندگفت که خودی نیستی مورد جهد و موسوم محسوب می شویم.
راستی این همه سخن گفتن در مورد اسلامی ندوشن به خاطر شخصیت بالای علمی و ادبی ایشان است. کسی که بیش از 50 اثر مکتوب و 500 مقاله علمی و ادبی حاصل عمرش است و کسی که 10 کتابش با نام ایران مزین شده و کسی که کتابخانه های ایران به کتاب هایش مزین است و آثارش، خوانندگان زیادی دارد.
لحظه های پایانی مراسم به رونمایی تازه ترین اثر دکتر اسلامی ندوشن با عنوان ' نامه به فرزند ' اختصاص یافت واساتید مجلس در جایگاه ویژه قرار گرفتند و هر کدام جلد این اثر ارزشمند را با یادداشتی کوتاه مزین کردند.
این کتاب آنقدر جذاب و خواندنی است که شرکت کنندگان با علاقه مندی و با تخفیف هایی که دست اندرکاران برگزاری مراسم برای خرید آن در نظر گرفته بودند تهیه کردند.
بد نیست بدانیم کتاب ' نامه به فرزند ' مجموعه ای از پندها و اندرزهای دکتر محمد علی اسلامی ندوشن به جوانان ایران و یادداشت شماری از نویسندگان و محققان برجسته ایران است که استادان بزرگ محمود رهبران و غلامحسین امیرخانی جلد و متن آن را به شکل زیبایی خوشنویسی کردند.
شب فرهنگی ندوشن هم با عنوان نقد و تحلیل کتاب ' روزهای' دکتر اسلامی ندوشن 20 دیماه در زادگاهش با همان توصیفات شب فرهنگی یزد برگزار شد.
شبی که خیلی از میهمانان با علاقه مندی از تهران، اطراف و اکناف آمده بودند و با انگیزه خاص ابتدا تا انتهای مراسم را همراهی کردند.
6198/ 2047
احمد جعفری ندوشن خبرنگار ایرنا

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

تحول اساسی در قوه قضائیه، مطالبه جدی رهبری است

استاد دانشگاه امام صادق (ع) ضمن تاکید بر اینکه حکم مقام معظم رهبری یک متن مهم حکومتی است که روابط مختلف متن و فرامتن را در رابطه با قوه قضائیه روشن می‌کند، اعلام کرد که حکم مزبور «نقشه راه تعالی قوه قضائیه» تلقی می‌شود که در حقیقت منظومه معنایی روابط مختلف آن را در سطوح گوناگون ترسیم می‌کند.

به گزارش باشگاه دانشجویان ایسنا، دکتر حسن بشیر با تشریح پنج محور کلان مربوط به این حکم، اظهار کرد:

در محور نخست به شخصیت شناسی رئیس جدید قوه قضائیه که در این زمینه به ویژگی‌های مهمی یعنی «سوابق طولانی در سطوح مختلف قوه قضائیه»، «آشنایی با زوایای مختلف قضائی»، «فقاهت»، «تحصیلات حقوقی»، «دانش»، «تجربه»، «سلامت»، «امانت» و «کارآمدی» اشاره شده است که این ویژگی‌ها شاخص‌های مهم شخصیت جناب آقای رئیسی هستند که برای مدیریت جدید می‌تواند تأثیر مضاعفی در تعالی هر چه بیشتر قوه قضائیه به خصوص در دهه پنجم انقلاب به شمار آید.

وی در تشریح محور دوم و سوم مربوط به این حکم تاکید کرد: سرمایه اجتماعی، قوه قضائیه یک سرمایه اجتماعی ملی است که پیوند اساسی آن با مردم در سطوح مختلف شکل گرفته و آن را در مرکزیت توجه مردمی قرار داده است. همچنین محور سوم یعنی اعتمادسازی؛ در این زمینه هم به اعتمادسازی درون و هم بیرون قوه قضائیه توجه شده و ضرورت ایجاد تحول درونی و نگاه به اعتمادسازی مردمی مورد تاکید قرار گرفته است.

این استاد دانشگاه امام صادق یادآور شد: محور چهارم یعنی فعال سازی؛ یکی از مهمترین مسائلی که در این حکم مورد تاکید قرار گرفته است فعال سازی هرچه بیشتر و ایجاد تحول هر چه وسیع‌تر در قوه قضائیه است.

دکتر بشیر در بیان محور پنجم، افزود: آینده نگری؛ ترسیم آینده‌ای مشخص برای قوه قضائیه که مبتنی بر شاخص‌های مهم تفصیلی دیگری که در حکم آمده است، بیانگر ضرورت توجه به آینده این دستگاه مهم حکومتی برای ایجاد تحول و تغییر برای رفع مشکلات و خروج از بن بست‌های احتمالی است.

این استاد سابق آکادمی آکسفورد برای تحصیلات عالی با بیان اینکه علاوه بر پنج محور کلان مزبور حکم مقام معظم رهبری در سه حوزه مهم ذیل می‌تواند مورد تحلیل قرار گرفته که دال‌های اساسی آن نیز می‌توان در ذیل هر حوزه خاص تبیین کرد، افزود: نخست، تبیین اصولی محورهای تعالی: که شامل توجه به «عدل»، «احیای حقوق عامه»، «آزادی های مشروع»، «مردمی بودن»، «انقلابی بودن» و «ضدفساد» بودن است.

این اصول از مهمترین اصولی است که برای ایجاد تحول درونی و بیرونی دستگاه قضائی باید مورد توجه قرار گیرند. بحث توجه به آزادی‌های مشروع و ایجاد فضای مناسب تحقق این آزادی‌ها از مسائل بسیار مهم و حیاتی برای تحقق گام دوم انقلاب است که رهبری در همه زمینه‌ها اقدام با قدرت و جدیت آن را مورد تاکید قرار داده اند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: دوم، تبیین اصولی محورهای اجرایی دستگاه قضائی: که شامل «نظارت بر اعمال قانونی»، «برخورد قضائی بدون توجه به این و آن»، «استفاده از جوانان صالح انقلابی و فاضل»، «ریشه کنی فساد از درون قوه قضائیه». در این زمینه باید تاکید شود که گام دوم انقلاب در رابطه با قوه قضائیه باید به سمت و سوی تحول اساسی در بکارگیری جوانان، برخورد جدی و بدون اغماض قوه قضائیه، نظارت همه جانبه برا ی اقدامات قضائی و بالاخره ریشه کنی فساد از درون این دستگاه مهم حکومتی است.

وی افزود: سوم، تبیین اصولی همکاری و وجهه سازی قوه قضائیه: اولین حرکت در این زمینه ایجاد وجهه مناسب و قابل اعتماد بیشتر قوه قضائیه در جامعه است. تاکید بر «عزیز دانستن قاضی و دادگاه» یکی از محورهای مهم این وجهه سازی است که باید به شکل مناسب، و در شأن قضات و دادگاه به شکل علمی و به دور از مبالغه انجام گیرد. موضوع دیگری که در این زمینه مورد تاکید قرار گرفته است، «همکاری با قوای مجریه و مقننه و هم افزایی» است. تعامل، همدلی، همفکری و همکاری قوه قضائیه با دو قوه دیگر، تسهیل کننده تعالی آن در جامعه است که می‌تواند در پیشرفت کشور تأثیر فراوان داشته باشد. این همکاری باید در سطوح مختلف نظری، قانونی، اجرایی، و نظارتی صورت گیرد.

دکتر بشیر تاکید کرد: علاوه بر تحلیل متن حکم، ناگفته‌های متن نیز می‌تواند بخشی از معناشناسی آن تلقی شود. تاکید بر ریشه کنی فساد از درون قوه، وجود مشکلات جدی در این دستگاه مهم را نشان می‌دهد. برخورد قضائی بدون توجه به این و آن بیانگر وجود اختلال جدی در برخورد با قدرتمندان فاسد و یا حداقل عدم تصمیم گیری قاطع در مورد آنان است. استفاده از جوانان صالح، انقلابی و فاضل حاکی از عدم توجه به این قشر مهم اجتماعی است که تا کنون به شکل جدی و مؤثر مورد توجه قرار نگرفته اند.

استاد ارتباطات بین الملل تاکید کرد که تحقق تعالی قوه قضائیه بدون تعالی اجتماعی امکان پذیر نیست. در جامعه ما هنوز متأسفانه برخی از بداخلاقی‌ها، جرایم، سو استفاده‌ها، درگیری‌ها، و انحرافات وجود دارد که شایسته جامعه اسلامی ما نیست. بدون تحول اساسی در جامعه، دستگاه قضائی نمی‌تواند رسیدگی فوری، مؤثر و شایسته را در این زمینه انجام دهد. تحول اخلاقی اجتماعی می‌تواند در کاهش بسیاری از مشکلات تأثیرگذار باشد که خود زمینه ساز پیشرفت‌های هر چه بیشتر کشور در دهه پنجم و دهه‌های بعدی انقلاب باشد.

وی تاکید کرد: ضمن تفسیر این حکم که نیازمند مطالعه و تعمق بیشتری است آنچه که روح این حکم را تشکیل می‌دهد دو موضوع اساسی است: یک، تبیین خطوط کلی و استراتژی آینده نگر برای تعالی قوه قضائیه است و دو، مطالبات رهبری از ریاست جدید قوه قضائیه است که در حقیقت مطالبات مردمی در این زمینه می‌باشد. این مطالبات، باید به شکل جدی مورد توجه قرار گرفته و توسط جامعه رصد شوند. رصد اجتماعی در این زمینه قطعاً در پیشرفت هر چه بیشتر این قوه مهم تأثیرگذار خواهد بود.

دکتر بشیر، در پایان خاطرنشان کرد: حل کردن مشکلات مردم بخصوص در حوزه قضائی و تبدیل قوه قضائیه به یک نهاد مورد اعتماد همه جانبه مردم می‌تواند ضامن تحقق حکم مقام معظم رهبری باشد و شایستگی آن را برای تحقق گام دوم انقلاب تأمین کند.

نشست علمی «بررسی حکم رهبری به آقای رئیسی رئیس قوه قضائیه» با سخنرانی دکتر شبیری رئیس دانشگاه رضوی، دکتر خدابخشیان، استاد حقوق و دکتر حسن بشیر استاد دانشگاه امام صادق (ع) با حضور استادان و دانشجویان دانشگاه رضوی روز دوشنبه ۲۷ اسفند برگزار شد.

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

کلیدواژه: فرهنگي شب فرهنگي اسلامي ندوشن يزد

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۸۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آیت الله خرازی: امانتداری و صداقت حاج احمد آقا اظهر من الشمس است
 • یادمان پهلوان احمد وفادار در مشهد رونمایی شد
 • فاجعه نیوزیلند و جاده ای که ترامپ در آن می راند-محمدعلی حیدری هایی*
 • ‌حکم قطعی پرونده احمد پاسدارصادر شد/ ۱۲ سال حبس و ضبط اموال
 • حکم محکومیت قطعی "احمد پاسدار" صادر شد
 • ‌حکم قطعی پرونده «احمد پاسدار»صادر شد/ ۱۲ سال حبس و ضبط اموال
 • ‌حکم قطعی پرونده«احمد پاسدار»صادر شد/۱۲ سال حبس وضبط اموال
 • ۱۳۰ مسجد استان یزد آماده برگزاری مراسم اعتکاف
 • حکم قطعی پرونده احمد پاسدار صادر شد
 • حکم قطعی پرونده احمد پاسدار صادر شد/۱۲ سال حبس تعزیری و ضبط اموال ناشی از گرانفروشی
 • پیام دکتر احمدی برای درگذشت پیشکسوت روزنامه‌نگاری کشور
 • واگذاری بقعه امام‌ زاده احمد را به اوقاف ایلام تکذیب کرد
 • چهارشنبه‌سوری‌ قدیمی‌ها /آن روی زیبای دلهره‌آورترین شب سال
 • زمان مراسم تشییع و یادبود استاد پرویز زاهدی مشخص شد
 • پیام تسلیت وزارت ورزش و جوانان در پی درگذشت استاد زاهدی
 • نخستین جلسه ستاد مرکزی بزرگداشت حضرت امام خمینی(س) برگزار شد
 • "استاد محمود فرشچیان" در یونسکو ثبت ملی شد
 • آخرین سخنرانی سید احمد خمینی؛ شایعه ای که هر سال تکرار می‌شود!
 • ثبت ملی "استاد محمود فرشچیان" در یونسکو