به گزارش ایرنا، یک ساعت قبل از آغاز مراسم، محل برگزاری در حال مهیا شدن برای حضور مهمانان و مدعوین بود و اندیشمندان، نویسندگان، صاحب نظران، پژوهشگران و دانشجویان برجسته و معاصر کشوری و استانی یکی پس از دیگر می آمدند.
ظرفیت صندلی ها به تدریج تکمیل می شد و زمانی که سالن مملو از جمعیت شد هنوز هم حضور دوستداران فرهنگ و ادب فارسی همچنان ادامه داشت.
در مدت زمانی که شرکت کنندگان در انتظار شروع مراسم بر روی جایگاهها نشسته بودند؛ فیلمی از زندگی دکتر اسلامی ندوشن که بر اساس ماندگارترین اثر استاد ،کتاب ' روزها ' وبه شکل زیبا و هنرمندانه ای تدوین شده بود پخش می شد.
این فیلم خاطرات دوران کودکی و نوجوانانی تا بزرگسالی دکتر اسلامی ندوشن در زادگاهش و سپس مهاجرتش به یزد و تهران برای ادامه تحصیل و کار را به زبان خودش حکایت می کرد.
صحنه ها آنقدر واقعی به نظر می رسید که همه محو تماشای آن شده بودند و سادگی و لطافت زندگی و تلاش دکتر اسلامی را خیلی خوب می شد در آن حس کرد، فهمید، دید و شنید.
مراسم با اندکی تاخیر شروع شد و پس از قرائت قرآن و پخش سرود ملی، مجری در جایگاه قرار گرفت و از مقام علمی دکتر اسلامی ندوشن و سخنرانان به نام مراسم سخن به میان آورد و به شرکت کنندگان و مسئولان به خصوص استاندار یزد خیر مقدم گفت.
سخنرانانی که هر کدام دارای مقام علمی بالا و از ادبا، شعرا، مفاخر و نویسندگان برجسته معاصر کشورمان بودند یکی پس از دیگری پشت تریبون قرار می گرفتند و از مقام علمی و ادبی دکتر اسلامی می گفتند و او و آثار ارزشمندش را به شکل زیبایی توصیف و وطن دوستی این نویسنده را تحسین می کردند.
سخنرانی ها آنقدر شیوا، جذاب و تاثیر گذار بود که حاضران را به تشویق و تحسین وا می داشت و دست ها به زیبایی نواخته می شد و مراسم را قشنگ تر می کرد.
لحظه های خاطره انگیز و شوق و ذوق شرکت کنندگان به گونه ای بود که انگار تک تک افراد حاضر سالها در محضر استاد شاگردی کردند و انگار که خود ایشان سخنرانی اصلی مراسم است.
اگر چه دکتر اسلامی ندوشن به خاطر کهولت سن در خارج از کشور حضور دارد و شرکت کنندگان محروم از ملاقاتش بودند؛ اما این مراسم به پاس خدمات ارزنده استاد به علم ، فرهنگ و ادب فارسی به همت شماری از دوستان، شاگران و نزدیکانش برپا شد.
مراسمی که بسیاری از سخنرانان آن از جمله استاد دادبه، استاد مجلسی، استادکامیار عابدی و استاد رهبران نویسنده و ادیب نام آشنا و معاصر ایران بودند.
در میان سخنرانی ها، سخنان استاد اصغردادبه، فیلسوف وادیب نام آشنای معاصر کشورمان، نظرها را بیشتر به خود جلب کرد که گفت: حفظ اصالت ایران وایرانی ، دغدغه دکتراسلامی ندوشن است.
اومعتقداست ایران خانه ماست و جایگزین ندارد و همه به آن تعلق داریم و بیخانمانی فضیلت نیست.
دادبه ، ایران را خانه پدری دانست که به گفته او به ما شخصیت،اعتبار وآبرو بخشید. این استاد گفت: اگر رازهمه ایرانیهایی که درخارج از کشور زندگی می کنند و مقام و منزلت بالایی دارند و آثار ارزشمندی خلق کردند بپرسیم که با همه آنچه دیده اید و تعلق دارید در آن کشور خودی هستید خواهندگفت که خودی نیستی مورد جهد و موسوم محسوب می شویم.
راستی این همه سخن گفتن در مورد اسلامی ندوشن به خاطر شخصیت بالای علمی و ادبی ایشان است. کسی که بیش از 50 اثر مکتوب و 500 مقاله علمی و ادبی حاصل عمرش است و کسی که 10 کتابش با نام ایران مزین شده و کسی که کتابخانه های ایران به کتاب هایش مزین است و آثارش، خوانندگان زیادی دارد.
لحظه های پایانی مراسم به رونمایی تازه ترین اثر دکتر اسلامی ندوشن با عنوان ' نامه به فرزند ' اختصاص یافت واساتید مجلس در جایگاه ویژه قرار گرفتند و هر کدام جلد این اثر ارزشمند را با یادداشتی کوتاه مزین کردند.
این کتاب آنقدر جذاب و خواندنی است که شرکت کنندگان با علاقه مندی و با تخفیف هایی که دست اندرکاران برگزاری مراسم برای خرید آن در نظر گرفته بودند تهیه کردند.
بد نیست بدانیم کتاب ' نامه به فرزند ' مجموعه ای از پندها و اندرزهای دکتر محمد علی اسلامی ندوشن به جوانان ایران و یادداشت شماری از نویسندگان و محققان برجسته ایران است که استادان بزرگ محمود رهبران و غلامحسین امیرخانی جلد و متن آن را به شکل زیبایی خوشنویسی کردند.
شب فرهنگی ندوشن هم با عنوان نقد و تحلیل کتاب ' روزهای' دکتر اسلامی ندوشن 20 دیماه در زادگاهش با همان توصیفات شب فرهنگی یزد برگزار شد.
شبی که خیلی از میهمانان با علاقه مندی از تهران، اطراف و اکناف آمده بودند و با انگیزه خاص ابتدا تا انتهای مراسم را همراهی کردند.
6198/ 2047
احمد جعفری ندوشن خبرنگار ایرنا
انتهای پیام

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

از آرزوی روشنی چراغ امید کودکان تا راه اندازی« هزار و یک شب»/ آرزوهای «معمار رویاها»

«معمار رویاها»که دست از دنبال کردن رویاهای خود نکشیده است از کودکان و نوجوانان می خواهد که رویاهای خود را امیدوارانه دنبال کنند.

خبرگزاری شبستان، سرویس فرهنگی، مریم داوری:  «احمد جعفری نژاد» معمار و طراح ایرانی بزرگترین شهرهای بازی جهان بعد از 50 سال به ایران بازگشته است. جعفری نژاد که مدیر ارشد آتلیه معماری دیزنی لند در آمریکاست ، نخستین ایرانی است که موفق به دریافت لقب اسطوره دیزنی لند در سال 2006 شده است. وی همچنین طراح مهمترین تم پارک های سراسر جهان است که نشان 30 سال خدمت برجسته را از شرکت دیزنی دریافت کرده است. این معمار برجسته در سال 1994 نامزد دریافت جایزه بین المللی معماری آقا محمد خان برای طراحی بازار دیار ماجراجویی دیزنی لند پاریس و استفاده از معماری خاورمیانه به ویژه معماری اسلامی شد.

 

احمد جعفری نژاد متولد 1313 در اراک است که در سال 1336 وارد پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و بعد از فارغ التحصیل شدن در مقطع کارشناسی ارشد معماری به آمریکا مهاجرت کرد. جعفزی نژاد پس از گذراندن دوره مطالعاتی در دانشگاه سالت لیک سیتی در سال 1966 در شرکت دیزنی لند استخدام شد. طراحی مرکز خرید بوئنا ویستای والت دیزنی در فلوریدا،معمار و مدیر هنری بخش های مراکش، آفریقا و کانادا در نمایشگاه جهانی اپکات، سرپرست طراحی و بازرس تم در دیزنی لند توکیو، راه اندازی گروه طراحی سی دی ام در لوس آنجلس آمریکا،  طراح کانسپت و فاز دو طراحی دیزنی لند در هنگ کنگ، مشاور طراحی واحد خلاقیت دیزنی برای پروژه راتاتویی در فرانسه و طراحی ورودی و خیابان اصلی تم پارک دیزنی لند شانگهای چین از جمله پروژه های این معمار بزرگ است.

 

 از مهمترین پروژه های استاد جعفری نژاد در تهران می توان به طراحی بخش پروازهای بین المللی فرودگاه مهرآباد و ورزشگاه آزادی اشاره کرد. وی همچنین سرپرست طراحی و مدیر ارشد هنری نخستین تم پارک آبی روباز ایران در کیش با عنوان تم پارک آبی اوشن است. جدیدترین پروژه جعفری نژاد در ایران مجموعه «هزار و یک شب» به عنوان نخستین تم پارک ایران است. وی سرپرست طراحی و مشاور ارشد هنری مجموعه هزار و یک شب است که از سال 2013 آغاز شده است. وی ساخته شدن این مجموعه در تهران را یکی از آرزوهای بزرگ خود می داند.

 

جعفری نژاد دانش آموز زرنگی در دوران مدرسه نبوده و گاهی تجدید می شده است. در سال اول دانشگاه یکی از اساتیدش توصیه می کند که به سراغ رشته دیگری رود اما این حرف به جای اینکه امید را در وجود وی از بین ببرد باعث می شود تلاش بیشتر و جدیت به خرج دهد و با موفقیت دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد را طی کند. حال این استاد بزرگ معماری آرزوها دارد. نخستین آرزوی جعفری نژاد این است که کودکان و نوجوانان سرزمینش چراغ امید را در وجود خود روشن نگه دارند و نگذارند این چراغ خاموش شود. وی تاکید دارد که کودکان و نوجوانان باید رویاهای خود را دنبال کنند آرزوی دیگر جعفری نژاد این است که «معمار رویاها»، کتابی که در مورد وی نوشته شده است به دست همه کودکان و نوجوانان ایرانی برسد تا انگیزه ای برای آنها باشد و اما آرزوی دیگر این معمار و طراح برجسته این است که مجموعه «هزار و یک شب» که سرپرست طراحی آن است هر چه زودتر در تهران راه اندازی شود. جعفری نژاد از اینکه به بهانه مجموعه هزار و یک شب  تیمی جوان و خلاق گرد هم آمده اند، خوشحال است و اذعان می کند حتی اگر من بالای سر این تیم نباشم، آنها قادر به ادامه کار و بالا نگه داشتن پرچم هستند.

 

نهادهای مختلفی درصدد هستند که در طول مدت حضور استاد احمد جعفری نژاد هایش و نشستی با حضور وی برگزار کنند. روز گذشته، یک شنبه، 23 تیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مراسمی با عنوان « نکوداشت پنجاه سال خلاقیت احمد جعفری نژاد» برگزار و از طراح و معمار بزرگترین شهرهای بازی جهان تجلیل کرد. در این مراسم همچنین کتاب «معمار رویاها» که در مورد زندگی استاد جعفری نژاد است و از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است، رونمایی شد و نمایشگاهی از منتخب آثار این استاد برپا شد. استاد جعفری نژاد امشب ساعت 19 مهمان برنامه زنده چرخ در شبکه چهار سیماست. این استاد طراحی و معماری قرار است در این برنامه در مورد طراحی تم پارک ها توضیح دهد.

 

 

 

 

 

پایان پیام/31

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

تخریب شدن رستوران غیر مجاز گردنه قوچک / کلیه ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و ارتفاعات تهران، مصداق تجاوز به حقوق شهر

کلیدواژه: جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها ایران خوشنویسی زیبایی قرآن یزد جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۸۴۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اخبار و حواشی نقل و انتقالات لیگ برتر
 • امیر سرتیپ احمد ترکان پدر توپخانه‌ای ایران که بود؟
 • ماجرای یک خبر کذب درباره دخترِ «محمدعلی کشاورز»/ عکس
 • سرتیپ احمد ترکان، تکاور کهنه کار ارتش درگذشت
 • تصویری از روستای زیبای کندوان
 • جعفری برنز جهان را بر گردن آویخت/ نخستین مدال کاروان پارا وزنه‌برداری ایران
 • جعفری برنز جهان را بر گردن آویخت
 • امیر احمد ترکان در گذشت
 • از ارتقای علوم انسانی تا قصّه تلخ اسارت علمی با دکتر زاهدزاهدانی/برابر ضحّاک تعظیم کن تا استاد شوی!
 • نکوداشت ۵۰ سال خلاقیت احمد جعفری‌نژاد در معماری
 • دکتر جعفری: توسعه گردشگری راه حلی برای مقابله با تحریم های ظالمانه علیه کشور است
 • (تصاویر) تجلیل از احمد جعفری‌نژاد؛ طراح ایرانیِ شهر بازی «دیزلی‌لند»
 • زنده نگه داشتن قصه ها کار مهم استاد جعفری نژاد است/ نفت و گاز فردای ما را نمی سازد
 • برادر میترا استاد: قرار بود مسائلی را افشا کنم اما فعلا دست نگه داشته‌ام
 • معمار رویاها تجلیل شد/آرزوی احمد جعفری نژاد برای کودکان ایران+عکس
 • آروزی معمار رویاها برای کودکان ایرانی؛ چراغ آرزوی خود را روشن نگه دارید
 • از «دیزنی‌لند» تا شهربازی «هزار و یک شب»/ تجلیل از معماری که رویاهایش را فراموش نکرد
 • از شهربازی «والت‌دیزنی» تا پارک «هزار و یک شب»/ تجلیل از معماری که رویاهایش را فراموش نکرد
 • جعفری نژاد تنها معمار قصه گوی کشور است