به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، انتخاب مدرسه مناسب برای کودکان و نوجوانان، همواره یکی از دغدغه های مهم والدین بوده است. در این راستا، مدارس غیرانتفاعی با توجه به ویژگی های خاصی که دارا هستند، بیشتر از مدارس دولتی مورد توجه قرار گرفته اند و بسیاری از مردم با این دیدگاه که با پرداخت پول و هزینه بیشتر می توانند آینده بهتری را برای فرزندان خود رقم بزنند، آن ها را در مدارس غیرانتفاعی ثبت نام می کنند.

اما این نکته که آیا شهریه دریافتی از طرف مدارس طبق ضوابط و در چارچوب قوانین و مقررات است یا خیر، همچنان مبهم مانده و در واقع سوالی است که در ذهن بسیاری از مردم جامعه شکل گرفته است.

امروزه، دریافت شهریه های 10 میلیون تومانی در مدارس غیرانتفاعی به ویژه در شهرهای بزرگ باب شده است و بسیاری از والدین بی هیچ چون و چرایی این هزینه ها را می پردازند.

دراین بین، از گوشه و کنار شنیده می شود که در بسیاری از این مدارس، پای جریان های سیاسی مختلف در میان است و برخی افراد که دارای پست های سیاسی و دولتی هستند به افزایش بی رویه این مدارس دامن می زنند، زیرا یا فرزندان خودشان در این مدارس تحصیل می کنند و یا خودشان از سرمایه گزاران اصلی در این مدارس هستند.

بسیاری از مدارس غیرانتفاعی به صورت زنجیره ای و شعبه ای توسط سران دولتی و حکومتی تاسیس شده اند که با امکانات و ویژگی های خاص و البته شهریه های هنگفت دانش آموزان اداره می شوند. البته ناگفته نماند که اغلب دانش آموزان این مدارس، فرزندان سران دولتی و مقامات سیاسی کشور هستند و همین موضوع نیز، یکی از دلایل اصلی ایجاد شکاف طبقاتی در نظام آموزشی و پرورشی کشور خواهد بود.

آمارها نشان می دهد؛ حدود ۱۱درصد مدارس کشور غیرانتفاعی هستند که حدود ۲۸ درصد از دانش آموزان این مدارس، فرزندان کارمندان، ۲۶درصد را فرزندان مشاغل آزاد، ۱۸ درصد را فرزندان فرهنگیان و ۱۲درصد را سایر اقشارجامعه تشکیل داده اند. همچنین ۱۱درصد را اقشار کم درآمد، ۳درصد را تجار و ۳درصد را فرزندان دانشگاهیان تشکیل می دهند.

همچنین آمار و ارقام اعلام شده از سوی مسئولین سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی وزارت آموزش و پرورش نشان می دهد که افزایش شهریه این مدارس به طور میانگین حدود 13 درصد است اما در عمل می بینیم که این رقم در بسیاری از مدارس، بالاتر رفته است.

پیش از این، مجتبی زینی وند رئیس سازمان مدارس غیر انتفاعی و مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده بود که خانواده ها می توانند از مدارسی که شهریه هایی بر خلاف قوانین و ضوابط کشور اخذ می کنند، شکایت کنند و مدارس متخلف نیز ملزم هستند در اولین فرصت، شهریه های اضافه گرفته شده را به اولیای دانش آموز بازپس دهند.

همچنین زینی وند بر این نکته اشاره کرده بود که در صورت ادامه روند قبلی مدارس غیردولتی متخلف، با آن ها برخورد جدی خواهد شد و حتی در صورت نیاز، امکان جریمه شدن آن ها وجود دارد.

البته طبق مشاهدات و خبرهای شنیده شده، هنوز مدارس متعددی هستند که شهریه های گزافی را به بهانه امکانات آموزشی و رفاهی خاص از اولیای دانش آموزان مطالبه می کنند و این نشان می دهد که نظارت های انجام شده یا کافی نبوده و یا این که شامل تمامی مدارس غیرانتفاعی نبوده است و برخی مدارس خاص ازاین قانون مستثنی شده اند.

وقتی علم، رنگ و بوی سیاست می گیرد

موضوع قابل بحث دیگر این است که والدین با این تفکر که فرزندانشان صرفا از طریق تحصیل در مدارس غیرانتفاعی می توانند قله های علم و ترقی را یکی پس از دیگری طی کنند و همچنین با متحمل شدن هزینه های بالا و حتی بیش از توان مالی خود، بچه ها را در این مدارس ثبت نام می کنند اما پس از مدت کوتاهی یا نهایت تا بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری از کرده خود پشیمان می شوند و متوجه می شوند که خروجی های این مدارس تفاوتی با مدارس دولتی ندارد و چه بسا ضعیف تر است.

میر حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز اظهار کرد: برخی از افراد صرفا با هدف سرمایه گذاری و منفعت شخصی، اقدام به ایجاد مدارس غیرانتفاعی می کنند که این مسئله به یکی از آفت های نظام آموزش و پرورش کشور تبدیل شده است.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای نظارت بر مدارس غیردولتی، دو مورد باید در نظر گفته شود؛ اول این که، فردی که اقدام به اخذ مجوز برای تاسیس یک مدرسه دولتی را کرده است باید صلاحیت و اهلیت لازم در زمینه تعلیم و تربیت را داشته باشد. همچنین، مکانی که برای ایجاد این مدارس در نظر گرفته می شود، باید استانداردهای لازم را از جهات مختلف داشته باشد تا تاثیرات و نتایج مثبت و مطلوبی بر جسم و ذهن و روان دانش آموزان بگذارد.

امروزه می بینیم که میانگین نمرات دانش آموزان مدارس دولتی در امتحانات نهایی بالاتر از مشابه آن ها در مدارس غیرانتفاعی است که همین موضوع بسیار بحث برانگیز است و عملکرد تمامی مدارس غیرانتفاعی را زیر سوال می برد چرا که با وجود دریافت هزینه های گزاف، بازهم نتوانستند دستاورد و نتایجی حداقل برابر با مدارس دولتی داشته باشند، در صورتی که انتظار می رود بسیاری از این مدارس، با ویژگی ها و امکاناتی که دارا هستند نقش بسیار بهتر و موثرتری در یادگیری و همچنین نمرات پایانی دانش آموزان مقاطع مختلف داشته باشند.

تضمین قبولی صد درصدی درکنکور، ترفند دیگری است که این مدارس در تبلیغات پر زرق و برق خود از آن بهره می برند که اگر به واسطه کیفیت بالای آموزشی به دست می‌آمد امیدوارکننده بود اما متاسفانه، برخی از این مدارس، برای این که استانداردهای آموزشی مدارس خود را حفظ کنند، به ناچار نمراتی بالاتر از نمرات واقعی را در کارنامه دانش آموزان ثبت می کنند اما زمانی که دانش آموز در امتحانات نهایی کشوری شرکت می کند، عمق فاجعه مشخص می شود.

در سال های اخیر، این مدارس با تبلیغات متعدد در رسانه های مختلف و فضای مجازی، توانسته اند جذابیت خاص و بعضا کاذبی را برای مخاطبان خود به وجود آورند. در واقع آن چه پس از گذشت سه دهه از عملکرد این مدارس به ویژه درچند سال اخیر شاهد آن هستیم تبدیل شدن این مدارس به تجارتی منفعت طلبانه است.

بر اساس اصل ۳۰ قانون اساسی، تمامی اقشار مختلف کشور، باید از تحصیلات رایگان و برابر بهره‌ ببرند ؛ وجود مدارس غیر دولتی، عدالت آموزشی، بهره مندی از تحصیلات رایگان و برابر را زیر سوال می‌برد و در واقع این نکته را در اذهان ایجاد می‌کند که دانش‌آموزی که پول بیشتری دارد درجای بهتری می تواند درس بخواند و این موضوع قطعا، خلاف قانون و عدالت است.

در سال های اخیر، بسیاری از مدارس غیردولتی در ساختمان هایی دایر شده اند که استانداردهای لازم فضای آموزشی، رفاهی و ورزشی و ... را ندارند. ساختمان های مسکونی و اداری تغییر کاربری داده اند و با تبدیل اتاق های خواب، به کلاس درس که همراه با اخذ هزینه های کلان از والدین دانش آموزان بوده است، روز به روز، محبوبیت و جذابیت مدارس دولتی را در میان عموم مردم جامعه کم می کند.

مجید حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز اظهار کرد: در حال حاضر می بینیم که اکثر نفرات برتر کنکور در مدارس غیرانتفاعی تحصیل کرده اند و صرفا از مسیر پول و ثروت خود توانسته اند به پیشرفت علمی وموفقیت در کنکور دست پیدا کنند.

وی ادامه داد: وقتی دانشگاه پولی در کنار مدرسه پولی قرار می گیرد، دهک های پایین جامعه از موفقیت و پیشرفت در عرصه های علمی باز می مانند. در تمام کشورهای توسعه یافته و حتی غیر توسعه یافته تمام اقشارمحروم و بی بضاعت جامعه، یکی از مهم ترین مسیرهای پیشرفتشان از راه آموزش و علم آموزی میسر می شود، زیرا آموزش در مدارس اصولا رایگان است.

حسینی افزود: در واقع مسئولان باید به جای ایجاد مدارس غیرانتفاعی متعدد در کشور اقدام به ساخت مدارس با امکانات در مناطق محروم و دور افتاده کنند تا از این طریق، تبعیض آموزشی که در کشور به وجود آمده است، کاهش یابد. همچنین شیوه ای که آموزش و پرورش برای برگزاری کنکور در پیش گرفته است یک شیوه رانت زا است و حتی اگر کنکور هم حذف شود و امتحانات جایگزین آن شود، باز هم یک مافیای امتحان نهایی به جای کنکور در کشورتوسط همین مدارس غیرانتفاعی و جریانات مربوط به آن ایجاد می شود.

به نظر می رسد، جداسازی و طبقه بندی دانش آموزان دستاوردی جز ایجاد تبعیض آموزشی در نظام تعلیم و تربیت کشور نداشته است و این اتفاق دقیقا خلاف جهت اهدافی است که دراوایل سال 70، لایحه تاسیس مدارس غیرانتفاعی را بر اساس آن تصویب کردند.

آنچه امروزه دنیا به آن اعتقاد دارد این است که هزینه در آموزش و پرورش کشور در حقیقت سرمایه گذاری در توسعه کشور است که در آینده ای نه چندان دور به کشور باز می گردد. مدارس غیردولتی که باهدف رقابت با مدارس دولتی تاسیس شده اند امروزه با تبدیل به بنگاه‌های اقتصادی به تهدیدی در امر آموزش تبدیل شده اند.

امیدواریم مسئولان عرصه ی تعلیم و تربیت، در آینده ای نزدیک و با اعمال برنامه ریزی ها و سیاست های مدون، در راستای رفع چالش های تبعیض آمیز نظام آموزشی گام بردارند و بدانند که مدارس یکی از سکوهای پرتاب هر کشور در بخش های علمی، پژوهشی، فرهنگی، اجتماعی و... است.

انتهای پیام/

283 / 167 مدارس غیرانتفاعی میرحمایت میرزاده مجید حسینی شهریه های مدارس مدارس دولتی کنکور عدالت آموزشی امکانات آموزشی وزارت آموزش و پرورش

منبع: ایسکانیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نرخ سرویس‌های مدارس قم ۱۸ درصد افزایش یافت

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر قم از افزایش ۱۸ درصدی نرخ سرویس‌های مدارس در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ خبر داد. ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۷ استانها قم نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، روح‌الله امراللهی در یکصد و پنجمین جلسه رسمی شورای شهر قم در سالن جلسات این شورا برگزار شد، با اشاره به نرخ‌گذاری سرویس ایاب و ذهاب دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید اظهار داشت: این نرخ‌گذاری در کارگروه ماده 18 مورد بررسی قرار گرفت که پیشنهاد تاکسیرانی افزایش 25 درصدی بوده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته افزایش ده‌درصدی نرخ سرویس‌های مدارس مورد انتقاد همگان قرار گرفت، ابراز کرد: در کمیته ماده 18 بعد از بررسی‌های مختلف افزایش 18 درصدی مورد تصویب قرار گرفت که در کمیسیون حمل‌ونقل نیز این افزایش تصویب شد.

افزایش 7 درصدی نرخ سرویس مدارس شهر قم99 درصد تصادفات سرویس مدارس مربوط به سرویس‌های آزاد استنظارت بر سرویس مدارس در اردبیل به سازمان دانش‌آموزی واگذار شد

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر قم با تأکید بر اینکه شاخص‌های مختلفی برای سرویس‌های مدارس در نظر گرفته‌شده است، نوع سواری شامل پیکان، پراید، ون،سمند و پژو و ون و همچنین پنجشنبه تعطیل یا پنجشنبه دایر در کنار سه یا چهار دانش‌آموزی در این نرخ‌گذاری‌ها تأثیرگذار است.

وی با اشاره به اعتراض والدین در سال‌های گذشته به افزایش قیمت‌های سرویس‌های مدارس، یادآور شد: متأسفانه شرایط اقتصادی و افزایش هزینه‌ها در کنار اصطکاک خودرو افزایش نرخ‌ها را حتی بیشتر از 20 درصد توجیه می‌کند که نهایتاً این 18 درصد مورد توافق شده است.

رئیس سازمان تاکسیرانی شهرداری قم نیز در این جلسه با اشاره به سرویس‌دهی به بیش از 19 هزار دانش‌آموز در سال گذشته اضافه کرد: 198 مدرسه که شامل 117 مدرسه دخترانه بوده در سال گذشته از خدمات سرویس مدارس استفاده کرده‌اند.

مرتضی عزتی با بیان اینکه اگر سایت نوسازی تاکسی‌ها بسته نمی‌شد اکثر تاکسی‌ها تاکنون نوسازی شده بود، اظهار داشت: بیش از 4900 سرویس به مدارس استان در سال گذشته خدمت‌رسانی کرده‌اند.

انتهای پیام/ ت

R7854/P/S6,62/CT11

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

تخریب شدن رستوران غیر مجاز گردنه قوچک / کلیه ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و ارتفاعات تهران، مصداق تجاوز به حقوق شهر

کلیدواژه: مدارس غیرانتفاعی مجید حسینی شهریه های مدارس مدارس دولتی کنکور عدالت آموزشی امکانات آموزشی وزارت آموزش و پرورش

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۸۵۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جا نداریم؛ بفرمایید غیردولتی/کابوس ثبت نام در مدارس برای والدین
 • کابوس اولیا حواشی ثبت نام در مدارس/ جا نداریم؛ بفرمایید غیردولتی
 • گِره مقاوم‌سازی مدارس با دستان خیران مدرسه‌ساز باز می‌شود
 • آمریکا الان در درونِ خودش درگیر مشکلات بزرگ اجتماعی و اقتصادی است
 • رئیس سازمان محیط زیست: پیشتازی ایران در تولید پسماند زباله و آلودگی هوا در دنیا
 • پیشتازی ایران در تولید پسماند و آلودگی هوا/ هر محیط بان حافظ ۳۳ هزار هکتار مرتع است
 • اهواز| تعداد تصادفات و تلفات دانش‌آموزان مدارس حاشیه راه‌ها به صفر رسید
 • پیشتازی ایران در تولید پسماند زباله و آلودگی هوا در دنیا
 • پیشتازی یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در کشور
 • حجاب نماد باورها و هویت زن مسلمان است
 • در پژوهشگاه‌های وزارت علوم چه می‌گذرد؟ / جزئیات بودجه ۵۰۰ میلیاردی ۱۳ پژوهشگاه دولتی
 • هیچ‌ کس از هیبت ظاهری آمریکا و ثروت این قارون‌های خلیج فارس نباید بترسد
 • اعتمادسازی در نهادهای علم و فناوری با شفاف‌سازی تأمین می‌شود
 • به روزرسانی علم دانش آموختگان در گرو حفظ ارتباط با دانشگاه است
 • گلایه خانواده ها از ثبت نام دانش آموزان/ ماجرای وجه 10 هزار تومانی برای پوشاک و سرویس مدارس
 • عاملی: مصوبه بنیاد علم ایران توسط رئیس‌جمهور ابلاغ خواهد شد
 • اعتمادسازی در نهاد‌های علم و فناوری با شفاف‌سازی تأمین شود
 • اعتمادسازی در نهاد‌های علم و فناوری با شفاف‌سازی تامین می‌شود / مصوبه بنیاد علم ایران توسط رئیس‌جمهور ابلاغ خواهد شد
 • اولویت‌های موسسات آموزش عالی غیردولتی و غیر انتفاعی تعیین تکلیف شدند