همانطور که می‌دانید نباید مرغ یا تخم مرغ را به شکل خام مصرف کنید، اما مصرف برخی از مواد غذایی به صورت خام می‌تواند برای سلامت مفید باشد و خواص غذایی فروانی را برای بدن فراهم آورد.

اگر چه ممکن است بعضی از آن‌ها را در اغلب مواقع به شکل پخته مصرف کنید.

۱- بروکلی

به احتمال قوی شما نیز جزو آن دسته از افرادی هستید که در کودکی جهت مصرف کلم و یا بروکلی با مادرتان بحث داشته اید، اما شاید مادرتان به شما نگفته بود که بروکلی خام خواص بیشتری نسبت به پخته آن دارد و البته ممکن است مادرتان نیز از امر بی اطلاع بوده باشد.

بروکلی حاوی مقادیر بالایی از ترکیبات گیاهی سولفورفان است که به پیشگیری از سرطان، بیماری قلبی، التهاب، افسردگی و بیماری‌های مضر دیگر کمک می‌کند و یک پژوهش در سال ۲۰۰۸ در مجله کشاورزی غذا و شیمی نشان داد که بدن هر فرد هنگامی که بروکلی خام مصرف می‌کند سولفورفان را با سرعت بیشتری جذب می‌نماید.

نتایج پژوهش دیگری در سال ۲۰۰۹ نیز حاکی از آن بود که پختن بروکلی به شیوه‌های متفاوت از جمله مایکروویو کردن، جوشاندن و سرخ کردن می‌تواند مقدار ویتامین C. بروکلی را کاهش دهد. در صورتی که نمی‌توانید بروکلی را به صورت خام استفاده نمایید بهتر است آن را به شکل بخار پز شده مصرف کنید. این روش پختن حداقل تاثیر کمتری بر روی مواد مغذی آن دارد.

۲- پیاز

پیاز‌ها حاوی غلضت بالای از فلاونوئید کوئرستین هستند که مزایای فراوانی دارند از جمله مبارزه با سرطان.

اشلی والتر متخصص تغذیه ادعا می‌کند: «هنگامی که پیاز‌ها به شکل خام مصرف می‌شوند خواص مقابله با سرطان به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.» طبخ آن‌ها می‌تواند فواید ترکیبات گیاهی موجود در پیاز‌ها را که با سرطان مبارزه می‌کنند کاهش دهد.

علاوه بر این، پیاز از خانواده سبزیجات سیری محسوب می‌شود که به معنای داشتن عوامل ضد پلاکت است و می‌تواند از بیماری قلبی و عروقی پیشگیری کند.

تحقیقی در سال ۲۰۱۲ نشان داد هنگامی که پیاز خام پخته می‌شود، مزایایی که برای سلامت قلب فراهم می‌آورد به طور کامل در عرض ۳۰ دقیقه یا کمتر بسته به شکل پیاز که سالم یا خرد شده باشد، از بین می‌رود.

۳- سیر

سیر هم مانند پیاز از خانواده سبزیجات سیری است و دارای خواص ضد انعقادی خون است، به این معنا که خواصی دارد در مقابله با بیماری‌های قلبی و عروقی موثر است.

بر اساس نتایج یک تحقیق مشخص شد که پختن سیر در ۲۰۰ درجه سلسیوس به مدت ۶ دقیقه به طور کامل مزایای ضد انعقادی سیر خرد نشده را از بین می‌برد و این خواص به میزان زیادی در سیر خرد شده کاهش می‌یابد.

نانسی ووبری متخصص تغذیه ادعا می‌کند که تحقیقات نشان داده اند گرما آنزیم آلیناس را در پیاز غیر فعال می‌کند.

جوشاندن سیر به مدت ۲۰ دقیقه خواص ضد باکتری آن را سرکوب می‌کند و فقط یک دقیقه گرمای مایکروویو ۱۰۰ درصد قابلیت ضد سرطانی آن را از بین می‌برد. خرد کردن سیر و کنار گذاشتن آن به مدت ۱۰ دقیقه قبل از گرما دیدن می‌تواند تا حدودی قدرت ضد انعقادی آن را حفظ کند، با این وجود بهتر است بدانید خواص سیر پخته شده همچنان حدود ۳۰ درصد کمتر از سیر خام است.

۴- بلوبری

احتمالا می‌دانید که بلوبری و انواع توت برای سلامت شما بسیار مفید هستند، اما آیا می‌دانید چقدر به سلامتی کمک می‌کنند؟ جولی جوفریون متخصص تغذیه ادعا دارد، «بلوبری و سایر توت‌ها حاوی آنتی اکسیدان‌های بیشتری نسبت به سایر میوه‌ها هستند که بخش زیادی از آن به دلیل مقادیر بالای پلی فنل‌ها است.»

مصرف خام آن‌ها به شما اطمینان می‌دهد که همه خواص مفید بلوبری‌ها را دریافت کرده اید. نتایج تحقیقی در مجله کشاورزی و شیمی غذا نشان می‌داد که بلوبری پردازش شده از طریق پختن بر روی حرارت، روی گاز یا استفاده از آن به عنوان مواد میانی (به هنگامی که خمیر قبل از پختن به دست می‌آید) از مقدار پلی فنل‌های آن می‌کاهد.

۵- فلفل دلمه‌ای قرمز

فلفل دلمه‌ای یک ماده غذایی است که آسان و سریع در کنار انواع غذا‌ها می‌تواند استفاده شود، اما ممکن است فقط بخواهید آن‌ها را به صورت خام مصرف کنید.

فلفل دلمه‌ای قرمز منبع عالی ویتامین C. است و به گفته سازمان ملی سلامت و بهداشت، حرارت دادن آن می‌تواند ویتامین C. فلفل قرمز را از بین ببرد.

۶- کلم کِیل

سبزیجات از دسته کلم‌ها مانند کلم کیل دارای ترکیباتی به نام گلوکوزینولات هستند و هنگامی که با آنزیم میروزیناز تماس پیدا می‌کنند به یک ترکیب شیمیایی متفاوت تبدیل می‌شوند.

با این حال، حرارت می‌تواند میروزیناز را غیر فعال کند بنابراین کلم کیل پخته شده نمی‌تواند همان ویژگی‌های ضد بیماری نمونه خام را داشته باشد.

۷- چغندر

ممکن است برای شما عجیب باشد، اما باید بدانید که شما می‌توانید چغندر را به صورت خام مصرف کنید. در واقع آن‌ها به شکل خام واقعا سالم‌تر از حالت پخته هستند.

چغندر‌ها حاوی مقدار زیادی فیبر، فولات (یک فرم از ویتامین B. ۹)، ویتامین C. و منگنز می‌باشند با این حال بنا به گفته ریبکا پارک، پرستار مرکز درمانی نیویورک، چغندر پخته تقریبا ۲۵ درصد کمتر حاوی فولات و سایر ویتامین‌ها و مواد معدنی است.

از سبزیجات ریشه‌ای با استفاده از رنگی که دارند در سالاد خود استفاده کنید، در ابتدا به خوبی تمیزشان کنید به طوری که لایه بیرونی آن‌ها از گل و لای کاملا جدا شود و با سبزیجات خام دیگر یا مرکبات سالادی لذیذ برای خود تهیه کنید.

۸- آناناس

الیزابت تراتنر متخصص طب سوزنی و درمان‌های طبیعی می‌گوید: «آناناس کبابی (گریل شده) یک افزودنی دلپذیر به منوی غذا‌های کبابی به حساب می‌آید، اما خوردن آن به این شکل می‌تواند فرد را از دریافت خواص و مزایای بی نظیر آن محروم کند».

تحقیقی که در سال ۲۰۱۰ انجام شده بود نشان داد که آب آناناس تازه در کاهش التهاب و نئوپلازی روده (رشد غیر طبیعی بافت اطراف روده بزرگ) بر روی موش‌های مبتلا به کولیت در مقایسه با آب آناناس جوشیده شده بیشتر موثر است.

محققین این موضوع را با مقدار بالای آنزیم بروملین در آب آناناس تازه مرتبط می‌دانند که سبب کاهش تورم‌ها می‌شود.

اگر چه این تحقیق تنها بر روی موش‌ها انجام شده است، اما بررسی و ارزیابی‌های اخیر عنوان شده در سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که بروملین به عنوان یک عامل ضد التهاب با دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی برابری می‌کند و همچنین عوارض کمتری دارد.

دکتر ترانتر ادعا می‌کند، مصرف آناناس خام در کاهش ورم و خونریزی در بیمارانی که جراحی را تجربه کرده اند، موثر و کمک کننده است.

منبع: عصر شهروند

منبع: پارسینه

خبر بعدی:

افزایش ۱۸ درصدی تولید فولاد خام کشور در ۸ ماهه امسال

رحمانی از پیشی گرفتن ایران از کشورهای فرانسه و ایتالیا در تولید فولاد خبر داد و گفت: امروز ایران دهمین کشور تولید کننده فولاد خام است که نسبت به ابتدای کار دولت یازدهم ۵ رتبه صعود داشته است.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از شاتا، «رضا رحمانی» با اشاره به آمار انجمن جهانی فولاد مبنی بر تولید سالانه یک هزار و 680 میلیون تن فولاد خام در جهان گفت: با وجود تحریم ها، ایران در سال 2017، 22 میلیون تن فولاد خام تولید کرده که نسبت به سال قبل از آن، 22 درصد رشد داشته است، در حالی که مجموع آمار رشد فولاد در جهان 6 درصد بوده است.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ایران بیشترین رشد را در تولید کنندگان عمده فولاد خام به خود اختصاص داده است؛ چنانکه در 8 ماهه امسال نیز 16 میلیون و600 هزار تن فولاد خام در کشور تولید شده که رشد 18 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان می دهد.

 

وی با بیان اینکه ایران 62 درصد فولاد خاورمیانه را تولید می کند، گفت: بر اساس آمار، در 6 سال گذشته کشورهای مطرحی مانند فرانسه و ایتالیا را پشت سرگذاشتیم و به جایگاه دهمین کشور تولید کننده فولاد خام رسیدیم که نسبت به ابتدای دولت یازدهم 5 رتبه صعود داشتیم.

 

تعریف 110 میلیون تن پروژه در زنجیره تولید فولاد

رحمانی با اشاره به تعریف 110 میلیون تن پروژه در زنجیره تولید فولاد، افزود: با تاکید رئیس جمهوری 20 میلیون تن پروژه جدید نیز در سواحل جنوبی در بندرعباس و چابهار تعریف کردیم که به مقدار فعلی اضافه می شود.

 

وی با مقایسه آمار تولید فولاد در کشور از ابتدای انقلاب تا به امروز، اظهار کرد: تولید زنجیره فولاد کشور در ابتدای انقلاب 2.4 میلیون تن، ابتدای دولت یازدهم نیز 123 میلیون تن بود که امروز به 205 میلیون تن رسیده که با افتتاح پروژه های جدید در ماه های پایانی امسال به 220 میلیون تن افزایش می یابد .

 

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، در 5 سال اخیر، تولید کنسانتره از 28 میلیون به 52 میلیون تن، در گندله از 21 میلیون به 46 میلیون تن، در آهن اسفنجی از 19 میلیون به 31 میلیون تن و شمش نیز از 24 میلیون به 34 تن رسیده است.

 

کاهش خام فروشی فولاد

رحمانی با تاکید بر اینکه در این سال ها، زنجیره تولید فولاد در داخل تکمیل شده است، گفت: در بحث سرمایه گذاری در صنعت فولاد، صرفا توسعه مطرح نبوده و متوازن سازی هم شده است و به همین دلیل خام فروشی در 5 سال اخیر کاهش پیدا کرده است.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به هدف گذاری تولید 55 میلیون تن فولاد خام در سند چشم انداز تا سال 1404، گفت: همه برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت در مسیر رسیدن به این هدف است که بر اساس همین هدف گذاری، صادرات ما نیز باید حداقل به سالی 15 میلیون تن برسد که برای رسیدن به این هدف، حدود 8 میلیارد یورو سرمایه گذاری نیاز است.

 

رحمانی در ادامه با اشاره به افزایش ظرفیت تولید سنگ آهن کشور در 5 سال اخیر از 63 میلیون تن به 85 میلیون تن، افزود: اخیرا اکتشافات خوبی در زمینه کشف معادن سنگ آهن داشتیم که بر اساس بررسی این اکتشافات، ذخیره سنگ آهن کشور حداقل دو برابر شده است.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت رتبه ایران در تولید فلزات غیرآهنی را 15 در تولید مس و 18 در تولید آلومینیوم اعلام کرد که به گفته ی او، به ترتیب رتبه 12 و 14 برای تولید مس و آلومینیوم هدف گذاری شده است.

 

اشتغال مستقیم 23 هزار نفر در حوزه معدن در استان کرمان

رحمانی با اشاره به وضعیت تولید در استان کرمان اظهار کرد: 36 درصد واحدها در کرمان زیر ظرفیت تولید می کنند، که با توجه به وجود کارخانه های فعال، تجهیزات، نیروی انسانی و بازار، لازم است موانع حداکثرشدن این ظرفیت ها رفع شود که مهمترین آن تامین نقدینگی است.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره وضعیت صنایع معدنی در استان کرمان گفت: در استان کرمان، 24 پهنه اکتشافی را تعریف کردیم که 19 پهنه واگذار و 306 پروانه اکتشاف صادر شده است و امروز شاهدیم که ظرفیت استخراج استان به 66 میلیون تن و اشتغال مستقیم 23 هزار نفر در این حوزه رسیده است./

 

 

پایان پیام/281

ایران بین دو چهره؛ لبخند "احمدی‌نژاد" در برابر نگرانی "ظریف" و "شمخانی"

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

اتفاق پرریسک بهاره رهنما/ سانسور مشکلات مردم با مطرح کردن فیلترینگ/ میراث شوم اصلاحات ارضی

کلیدواژه: مواد غذایی خام خواص غذایی مواد غذایی خام سلامت

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۸۵۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افزایش ۱۸ درصدی تولید فولاد خام کشور در هشت ماهه امسال/ایران دهمین کشور صادر کننده فولاد خام است
 • رحمانی:افزایش 18 درصدی تولید فولاد خام کشور در 8 ماهه امسال / ایران دهمین کشور صادر کننده فولاد خام است
 • راز زیبایی و کاهش وزن زنان در این دانه های گیاهی است
 • نقش پروتئین در رژیم غذایی
 • 10 ترفند برای داشتن قلب سالم
 • کشف بیش از ۵ تن فرآورده‌های خام دامی غیر قابل مصرف
 • خواص باورنکردنی فلفل دلمه ای
 • درمان روماتیسم با «پلو زعفرانی چابهار»/ با این غذای محلی دوپینگ کنید
 • روزانه دو عدد موز سیاه شده بخورید!
 • طرز تهیه ۴ غذای منحصر به فرد با نخود فرنگی
 • خواص رازیانه چیست ؟ از لاغری تا مشکلات تنفسی
 • ترفندهای نگهداری میوه و سبزیجات
 • کوچک کردن شکم با این مواد غذایی
 • 17 راز لاغری برای خانم های کارمند و پرمشغله
 • آخرین جزئیات از مصرف ذرت دامی در کارخانه‌های مواد غذایی
 • آخرین جزئیات از مصرف ذرت دامی در کارخانه‌های مواد غذایی/ نتیجه بازرسی‌ها از تولیدکننده‌های اسنک پف دار به کجا رسید؟
 • این آش خواص ضد سرطانی دارد؟
 • کنترل اشتها با مصرف ۶ ماده غذایی خارق العاده!
 • خواص شگفت انگیز عسل و دارچین