به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، روزهای امتحانات برای همه دانشجویان به یک اندازه سخت نیست. بعضی از دانشجویان با استرس، ترس و حتی ناامیدی برای شرکت در آزمون های ترم آماده می شوند. دانشجویان ترم اولی یا آنهایی که برای نخستین بار، درسی را در انتخاب واحد برمی دارند، کاملا شرایط روحی و متفاوتی از دانشجویانی دارند که قبلا یک یا چند بار همان درس را برداشته اند، سه ماه در کلاس هایش نشسته اند و امتحان داده اند اما نمره قبولی نگرفته اند.

بنا بر تحقیقات دانشمندان، ذهن انسان نسبت به انجام کاری که در آن یک بار شکست خورده، مقاومت نشان می دهد. هر چه مغز انسان، تصویر گسترده‌تری از دشواری امور در ذهنش ترسیم کند، عملکرد ضعیف تری از خود در مواجهه با مشکلات نشان می دهد. «تلقین» هم در بُعد مثبت و هم از جنبه منفی می تواند تأثیرات شگفت‌انگیز و غیر قابل باوری روی انسان بگذارد. داستان مشهوری وجود دارد که می گوید «شخصی سرِ کلاس ریاضی، خوابش برد. وقتی زنگ خورد، بیدار شد و با عجله دو مسئله روی تخته سیاه را یادداشت کرد. او به خیال اینکه استاد آنها را به عنوان تکلیف منزل داده، تمام شب را روی مسائل فکر کرد اما هیچ کدام را نتوانست حل کند ولی تمام هفته دست از تلاش بر نداشت. سرانجام یکی را حل کرد و به کلاس برد. استاد به کلی مبهوت شد چون آن دو مسئله را به عنوان نمونه های غیرقابل حل ریاضی داده بود!» طبق بررسی هایی که صورت گرفت، محققان به این نتیجه رسیدند اگر دانشجو، موضوع را می‌دانست احتمالا آن مسئله را حل نمی‌کرد ولی چون به خود تلقین نکرده بود که مسئله غیرقابل حل است، سرانجام راهی برای حل آن پیدا کرد.

* کابوس درس‌های سخت

دانشجویان وقتی یک درس را می افتند، عموما با تلقین باورهای منفی، شرایط را برای خود سخت کرده و ذهن‌شان را دچار محدودیت می کنند. این مشکل در میان دانشجویان رشته های مهندسی برای پاس کردن دروس پایه شیوع بیشتری دارد. به طور مثال درس «استاتیک» برای بسیاری از دانشجویان رشته مهندسی عمران، حکم کابوس را داشته و دارد. برخی از دانشجویان دو، سه ترم و حتی بیشتر این درس را برداشته‌اند؛ اتفاقی که ترم های آینده دانشجو را هم تحت تأثیر قرار می دهد. از ترم سوم به بعد تعداد قابل توجهی از دروس تنها در صورتی امکان انتخاب توسط دانشجو را دارند که درسِ پیش‌نیاز، پاس شده باشد، یعنی دانشجوی رشته عمران وقتی درس استاتیک را می افتد، برای برداشتن درس «مقاومت مصالح» به مشکل می خورد. البته اگر هم امکان هم‌نیاز میسر باشد، دانشجو نمی تواند طبق چارت از پیش تعیین شده، دروس را پاس کرده و فارغ التحصیل شود و طبیعتا اعتماد به نفس خود را از دست می دهد.

یکی از بزرگترین مسائلی که دانشجویان بعد از عدم دریافت نمره قبولی، از آن به عنوان مصائب مردودی نام می برند، دوباره نشستن سر کلاس های درسی است که یک بار امتحانش را با ناکامی پشت سر گذاشته اند و باید با هر حضور سرِ کلاس، خاطرات تلخی را یادآوری کنند. همچنین آنها بسیاری از دوستان خود را در کلاس های بالاتر می بینند و باید با دانشجویانی سرِ کلاس بنشینند که حداقل یک ترم از آنها پایین تر هستند. طبق آمار دانشگاه های پیام نور، کمتر از 50 درصد دانشجویان دومین باری که درسی را برمی دارند، موفق به پاس کردن آن می شوند. در واقع ترس از شکست مجدد، امکان بهره گیری از تمام ظرفیت ها را از دانشجو می گیرد.

* جای خالی مراکز مشاوره در دانشگاه‌ها

خلأ مرکزی برای مشاوره به دانشجویان در بسیاری از دانشگاه های کشور احساس می شود. تنها تعداد معدودی از دانشگاه های سراسری و بزرگ کشور، چنین مراکزی دارند اما بخش اعظمی از دانشگاه های کشور توجه چندانی به مباحث روحی و روانی دانشجویان ندارند. وقتی دانشجویی در امتحان درسی که به زعم او، هم‌کلاسی‌ها و استادانش بسیار سخت تلقی می شود، شکست می خورد نیاز به ترمیم روحی دارد تا بتواند اعتماد به نفس خود را بازیابی کرده و افکار منفی را از خود دور کند.

* دانشجو نیاز به مشاوره مداوم دارد

دکتر عبدالله شفیع آبادی، دکتری مشاوره در این باره به ایسکانیوز، گفت: «متأسفانه اشتباهی که وجود دارد و حتی استادان هم مرتکب می شوند، ایجاد تصویری غول‌آسا از بعضی دروس است. به طور مثال می گویند فلان درس، دروازه مهندسی است یا امکان ندارد این درس را بدون روزی 7 یا 8 ساعت مطالعه، پاس کنید. طبیعی است دانشجو دچار ترس شده و مدام آغاز به مطالعه را به تعویق می اندازد. به محض اینکه اولین مطلب را هم متوجه نشود، روحیه خود را می بازد و سخت می تواند به شرایط عادی روحی برگردد.»

وی ادامه داد: «دانشگاه ها کانون های بسیاری از فرهنگی تا سیاسی در خود دارند اما کمتر دانشگاهی هست که مرکز مشاوره فعالی داشته باشد. به جرأت می توان گفت دانشجو در حساس‌ترین برهه زندگی خود قرار دارد. او به سن جوانی و استقلال رسیده، از طرفی دغدغه های جدیدی مانند آینده شغلی، ازدواج، مسکن و ... ذهنش را دربرمی گیرد و به اعتقاد من به غیر از درس و دانشگاه، نیاز به مشاوره مداوم دارد. باید در مراکز مشاوره، مهارت مقابله با مشکلات را به دانشجویان آموزش داد؛ دانشجویی که پاس کردن چند واحد درس را یک بحران برای خود تلقی می کند، چگونه می تواند دو فردای دیگر در جامعه با مشکلات به مراتب عظیم تر روبرو شود و آنها را پشت سر بگذارد.»

انتهای پیام/

168 / 167 دانشگاه دانشجو دانشجوی مردودی افتادن در امتحان

منبع: ایسکانیوز

خبر بعدی:

سهم دانشگاه بیرجند از اعتبارات طرح توازن صفر بوده است

به گزارش خبرنگار مهر، احمد خامسان  صبح دوشنبه در نشست خبری اظهار کرد: تعداد دانشجویان دانشگاه بیرجند در سال ۱۳۵۶ حدود ۱۲۰ دانشجو بوده که در حال حاضر به ۱۲ هزار و ۳۴۸ دانشجو رسیده که افزایش ۲۴۹ درصدی را نشان می‌دهد.

رئیس دانشگاه بیرجند بیان کرد: در حوزه تحصیلات تکمیلی که پذیرش دانشجو از سال ۷۷ شروع شده، از ۲۲ دانشجو به دو هزار و ۸۴۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و تعداد دانشجویان دکتری نیز از ۱۷ دانشجو به ۶۴۵ دانشجو رسیده است.

خامسان ادامه داد: رشد دانشجویان دکتری دانشگاه بیرجند از ابتدای پذیرش ۳۶۹ درصد و دانشجویان کارشناسی ارشد ۶۴۰درصد  بوده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۴۵ عضو هیأت علمی در دانشگاه بیرجند فعالیت می‌کنند، افزود:  تعداد استاد تمام دانشگاه بیرجند ۹۰درصد، دانشیاران ۴۳۰درصد و استادیاران ۴۲ درصد رشد داشته است.

رئیس دانشگاه بیرجند گفت: دانشگاه بیرجند در سال ۵۶ تنها سه کدرشته داشته ولی در حال حاضر دانشجویان در ۳۵۲ کد رشته تحصیل می‌کنند که نشان از افزایش ۲۹۱ درصدی است.

خامسان با اشاره به ارائه هشت هزار و ۶۴ مقاله علمی در رده های مختلف دانشگاه بیرجند، اظهار کرد: از این تعداد مقاله حدود دو هزار و ۳۶۰ مقاله از جمله مقالات ICI بوده است.

وی با بیان اینکه ۱۰ هزار و ۷۵۱ مقاله در همایش‌های معتبر علمی از سوی اساتید دانشگاه بیرجند ارائه شده است، بیان کرد: ۴۱۹ طرح پژوهشی در سطح ملی و استان توسط اعضای هیأت علمی دانشگاه بیرجند ارائه شده است.

ثبت ۱۷۵ اختراع توسط اعضای هیأت علمی دانشگاه

رئیس دانشگاه بیرجند ادامه داد: همچنین اعضای هیأت علمی دانشگاه بیرجند ۲۲۳ کتاب تألیفی و ۱۳۶ کتاب ترجمه ای و ۱۷۵ ثبت اختراع داشته‌اند.

وی با اشاره به رشد ۶ برابری شرکت دانشجویان در مسابقات علمی و فرهنگی دانشگاه در طول پنج سال گذشته افزود: در زمینه شرکت دانشجویان در المپیادهای علمی نیز یک رتبه زیر سه و دو زتبه زیر ۱۰ داشته‌ایم.

خامسان با تبیین اینکه از سال ۹۲ تا کنون۳۰ مورد تفاهم‌نامه با دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی و ۲۰ مورد پروژه و پایان‌نامه مشترک با این دانشگاه‌ها داشته‌ایم، گفت: به طور کلی در طول ۱۰ سال گذشته ۷۸ مورد تفاهم‌نامه با دانشگاه‌های معتبر داشته‌ایم.

وی اظهارکرد: وضعیت اعتباری دانشگاه بیرجند در مقایسه با دانشگاه‌هایی چون دانشگاه زابل و سیستان و بلوچستان مطلوب نیست.

تفاوت چهار میلیونی سرانه اعتباری دانشگاه بیرجند با دانشگاه‌های هم طراز

رئیس دانشگاه بیرجند بیان کرد: چرا باید سرانه اعتباری دانشگاه سیستان و بلوچستان به ازای هر دانشجو ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و سرانه اعتباری دانشگاه بیرجند به ازای هر دانشجو ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان باشد.

خامسان با بیان اینکه در طرح توازن درصدی از پول همه موسسات کسر و به سمت استان‌های در حال توسعه قرار می‌دهد تا استان‌ها با توجه به نیازهای خود در راستای توسعه اختصاص دهند، ادامه داد: در طرح توازن از دانشگاه بیرجند و دانشگاه اقماری هفت میلیارد و۶۸۸ میلیون کسر شده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون هیچ سهمی از اعتبارات طرح توازن به دانشگاه بیرجند اختصاص نیافته است، افزود: این در حالی است که دانشگاه‌هایی مثل دانشگاه بجنورد ۱۲ میلیارد تومان، دانشگاه فردوسی مشهد ۱۰ میلیارد تومان و مراکز آموزش عالی سیستان و بلوچستان ۳۴ میلیارد تومان از طرح توازن دریافت کرده‌اند.   

رئیس دانشگاه بیرجند یادآور شد: این درحالی است که رونق آموزش عالی در خراسان‌جنوبی تثبیت جمعیت جوان در استان به همراه دارد.

خامسان گفت: در صورت فراهم شدن شرایط درمانگاه دانشگاه بیرجند در بهمن ماه افتتاح می‌شود.

کد خبر 4519446

ایران بین دو چهره؛ لبخند "احمدی‌نژاد" در برابر نگرانی "ظریف" و "شمخانی"

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

اتفاق پرریسک بهاره رهنما/ سانسور مشکلات مردم با مطرح کردن فیلترینگ/ میراث شوم اصلاحات ارضی

کلیدواژه: دانشگاه دانشجو

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۸۶۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دانشگاه آزاد بندرعباس بدون آزمون دانشجو می‌پذیرد/ تخفیف ۵۰ درصدی برای متقاضیان رشته‌های علوم پایه و منابع طبیعی
 • افزایش ۱۴۸ درصدی خدمات مشاوره‌ای در خراسان شمالی
 • کارگران شهرداری مریوان سفره خالی پهن کردند
 • دانشگاه آزاد قم در ۴۲ رشته بدون کنکور دانشجو می‌پذیرد
 • ۲۳۵ دانشجو خارجی در دانشگاه علوم پزشکی تحصیل می کنند
 • پیام‌نور کرمانشاه ظرفیت پذیرش بدون آزمون ۷۷۰۰ دانشجو را دارد/ متقاضیان تا ۱۰ بهمن فرصت دارند
 • ۲۲۳ کتاب در دانشگاه بیرجند تالیف شده است
 • سهم دانشگاه بیرجند از اعتبارات طرح توازن صفر است
 • پذیرش دانشجو در پیام‌ نور کرمانشاه با تسهیلات ویژه
 • دانشجویان عراقی در دانشگاه نوشیروانی بابل زبان فارسی یاد می گیرند
 • بررسی تخلفات احتمالی دانشگاه آزاد در پذیرش دانشجو/غلامی و بطحایی برای پاسخگویی به مجلس می‌روند
 • «مشاوره» مشورت‌های مفید و رایگان
 • افتتاح صفحه «دانش و فناوری» در خبرگزاری دانشجو/ سفر به مرزهای دانش
 • افتتاح صفحه «داتش و فناوری» در خبرگزاری دانشجو/ سفر به مرزهای دانش
 • مردودی دولتی‌ها در اجرای دستور رئیس جمهور
 • عرضه تولیدات دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه‌ای در فروشگاه‌ها
 • ارائه خدمات مشاوره‌ای رایگان در اردبیل
 • ساختمان های خالی دانشگاه آزاد را به کسب و کارها بدهید، نه دانشجویان پولی
 • گوشه و کنار دانشگاه‌های کشور چه خبر بود؟/ مهمترین دغدغه دانشجویان دانشگاه‌ها در ماهی که گذشت