به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، روزهای امتحانات برای همه دانشجویان به یک اندازه سخت نیست. بعضی از دانشجویان با استرس، ترس و حتی ناامیدی برای شرکت در آزمون های ترم آماده می شوند. دانشجویان ترم اولی یا آنهایی که برای نخستین بار، درسی را در انتخاب واحد برمی دارند، کاملا شرایط روحی و متفاوتی از دانشجویانی دارند که قبلا یک یا چند بار همان درس را برداشته اند، سه ماه در کلاس هایش نشسته اند و امتحان داده اند اما نمره قبولی نگرفته اند.

بنا بر تحقیقات دانشمندان، ذهن انسان نسبت به انجام کاری که در آن یک بار شکست خورده، مقاومت نشان می دهد. هر چه مغز انسان، تصویر گسترده‌تری از دشواری امور در ذهنش ترسیم کند، عملکرد ضعیف تری از خود در مواجهه با مشکلات نشان می دهد. «تلقین» هم در بُعد مثبت و هم از جنبه منفی می تواند تأثیرات شگفت‌انگیز و غیر قابل باوری روی انسان بگذارد. داستان مشهوری وجود دارد که می گوید «شخصی سرِ کلاس ریاضی، خوابش برد. وقتی زنگ خورد، بیدار شد و با عجله دو مسئله روی تخته سیاه را یادداشت کرد. او به خیال اینکه استاد آنها را به عنوان تکلیف منزل داده، تمام شب را روی مسائل فکر کرد اما هیچ کدام را نتوانست حل کند ولی تمام هفته دست از تلاش بر نداشت. سرانجام یکی را حل کرد و به کلاس برد. استاد به کلی مبهوت شد چون آن دو مسئله را به عنوان نمونه های غیرقابل حل ریاضی داده بود!» طبق بررسی هایی که صورت گرفت، محققان به این نتیجه رسیدند اگر دانشجو، موضوع را می‌دانست احتمالا آن مسئله را حل نمی‌کرد ولی چون به خود تلقین نکرده بود که مسئله غیرقابل حل است، سرانجام راهی برای حل آن پیدا کرد.

* کابوس درس‌های سخت

دانشجویان وقتی یک درس را می افتند، عموما با تلقین باورهای منفی، شرایط را برای خود سخت کرده و ذهن‌شان را دچار محدودیت می کنند. این مشکل در میان دانشجویان رشته های مهندسی برای پاس کردن دروس پایه شیوع بیشتری دارد. به طور مثال درس «استاتیک» برای بسیاری از دانشجویان رشته مهندسی عمران، حکم کابوس را داشته و دارد. برخی از دانشجویان دو، سه ترم و حتی بیشتر این درس را برداشته‌اند؛ اتفاقی که ترم های آینده دانشجو را هم تحت تأثیر قرار می دهد. از ترم سوم به بعد تعداد قابل توجهی از دروس تنها در صورتی امکان انتخاب توسط دانشجو را دارند که درسِ پیش‌نیاز، پاس شده باشد، یعنی دانشجوی رشته عمران وقتی درس استاتیک را می افتد، برای برداشتن درس «مقاومت مصالح» به مشکل می خورد. البته اگر هم امکان هم‌نیاز میسر باشد، دانشجو نمی تواند طبق چارت از پیش تعیین شده، دروس را پاس کرده و فارغ التحصیل شود و طبیعتا اعتماد به نفس خود را از دست می دهد.

یکی از بزرگترین مسائلی که دانشجویان بعد از عدم دریافت نمره قبولی، از آن به عنوان مصائب مردودی نام می برند، دوباره نشستن سر کلاس های درسی است که یک بار امتحانش را با ناکامی پشت سر گذاشته اند و باید با هر حضور سرِ کلاس، خاطرات تلخی را یادآوری کنند. همچنین آنها بسیاری از دوستان خود را در کلاس های بالاتر می بینند و باید با دانشجویانی سرِ کلاس بنشینند که حداقل یک ترم از آنها پایین تر هستند. طبق آمار دانشگاه های پیام نور، کمتر از 50 درصد دانشجویان دومین باری که درسی را برمی دارند، موفق به پاس کردن آن می شوند. در واقع ترس از شکست مجدد، امکان بهره گیری از تمام ظرفیت ها را از دانشجو می گیرد.

* جای خالی مراکز مشاوره در دانشگاه‌ها

خلأ مرکزی برای مشاوره به دانشجویان در بسیاری از دانشگاه های کشور احساس می شود. تنها تعداد معدودی از دانشگاه های سراسری و بزرگ کشور، چنین مراکزی دارند اما بخش اعظمی از دانشگاه های کشور توجه چندانی به مباحث روحی و روانی دانشجویان ندارند. وقتی دانشجویی در امتحان درسی که به زعم او، هم‌کلاسی‌ها و استادانش بسیار سخت تلقی می شود، شکست می خورد نیاز به ترمیم روحی دارد تا بتواند اعتماد به نفس خود را بازیابی کرده و افکار منفی را از خود دور کند.

* دانشجو نیاز به مشاوره مداوم دارد

دکتر عبدالله شفیع آبادی، دکتری مشاوره در این باره به ایسکانیوز، گفت: «متأسفانه اشتباهی که وجود دارد و حتی استادان هم مرتکب می شوند، ایجاد تصویری غول‌آسا از بعضی دروس است. به طور مثال می گویند فلان درس، دروازه مهندسی است یا امکان ندارد این درس را بدون روزی 7 یا 8 ساعت مطالعه، پاس کنید. طبیعی است دانشجو دچار ترس شده و مدام آغاز به مطالعه را به تعویق می اندازد. به محض اینکه اولین مطلب را هم متوجه نشود، روحیه خود را می بازد و سخت می تواند به شرایط عادی روحی برگردد.»

وی ادامه داد: «دانشگاه ها کانون های بسیاری از فرهنگی تا سیاسی در خود دارند اما کمتر دانشگاهی هست که مرکز مشاوره فعالی داشته باشد. به جرأت می توان گفت دانشجو در حساس‌ترین برهه زندگی خود قرار دارد. او به سن جوانی و استقلال رسیده، از طرفی دغدغه های جدیدی مانند آینده شغلی، ازدواج، مسکن و ... ذهنش را دربرمی گیرد و به اعتقاد من به غیر از درس و دانشگاه، نیاز به مشاوره مداوم دارد. باید در مراکز مشاوره، مهارت مقابله با مشکلات را به دانشجویان آموزش داد؛ دانشجویی که پاس کردن چند واحد درس را یک بحران برای خود تلقی می کند، چگونه می تواند دو فردای دیگر در جامعه با مشکلات به مراتب عظیم تر روبرو شود و آنها را پشت سر بگذارد.»

انتهای پیام/

168 / 167 دانشگاه دانشجو دانشجوی مردودی افتادن در امتحان

منبع: ایسکانیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جشن ازدواج 122 زوج دانشجو در دانشگاه کردستان برگزار شد

جشن ازدواج 122 زوج دانشجو با حضور زوج ها و خانواده های آنها در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد .

به گزارش  ایسنا منطقه کردستان، امروز یکشنبه (23تیر) جشن ازدواج دانشجویی 122 زوج دانشجو در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد .

رییس دانشگاه کردستان در این مراسم ضمن تاکید بر ضرورت در نظر گرفتن ازدواج آسان، اظهار کرد: ازدواج های دانشجویی موجب تشویق و ترغیب خانواده ها به ازدواج آسان می شود .

رحمت صادقی افزود: توجه خانواده ها به این سنت حسنه و تقویت آن ضروری است و باید در جامعه مورد توجه قرار گیرد .

در ادامه محرم بیابانی، مسئول نهاد رهبری در دانشگاه کردستان، به اهمیت خانواده و ازدواج در اسلام پرداخت و اظهار کرد: قرآن بر مواردی تاکید کرده که توجه به آنها خانواده ها را به سوی خوشبختی سوق می دهد .

محبت و مودت و مدارا و رفتار خوب را از شروط زندگی موفق از دیدگاه قرآن دانست و از زوج های جوان خواست که این مهم را همواره مورد توجه قرار دهند .

لازم به ذکر است، بیش از ۲۰ کارگاه و دوره برای زوجین دانشجو پیش از ازدواج برگزار شده و ۹۹ درصد از زوجین این دوره ها را سپری کرده اند، همچنین ۱۳ زوج از این عروس و دامادها، هردو از دانشجویان دانشگاه کردستان هستند .

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
انتهای پیام انتهای پیام

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

تخریب شدن رستوران غیر مجاز گردنه قوچک / کلیه ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و ارتفاعات تهران، مصداق تجاوز به حقوق شهر

کلیدواژه: دانشگاه دانشجو

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۸۶۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جا نداریم؛ بفرمایید غیردولتی/کابوس ثبت نام در مدارس برای والدین
 • آنتونی استوکس؛ پسر مردودی تراکتور!
 • کابوس اولیا حواشی ثبت نام در مدارس/ جا نداریم؛ بفرمایید غیردولتی
 • بهره برداری از ۲ کلاس درس تربیت بدنی در استان همدان
 • کلاس درس استاندارد
 • زندگی عجیب بانوی ۶۱ ساله/ از به زانو درآوردن سرطان تا دانشجو شدن برای زمینه‌سازی ظهور + تصاویر
 • حق دانشجویان متخلف دانشگاه رازی از سوی کمیته انضباطی پایمال شد
 • بعد از یک سال درس و امتحان کجا برویم؟
 • آذربایجان‌غربی نیازمند ۸ هزار کلاس درس است
 • گرد هم آیی معلمانی از 3 استان کشور در کلاس درس ۳۰ سال پیش دانشجو معلمی خود در یاسوج
 • ۷۵ درصد از مدال‌های کاروان ایران در یونیورسیاد را دانشجویان دانشگاه آزاد کسب کردند
 • مردودی ۳۰۴ خودرو ی سنگین گیلان در معاینه فنی
 • شقاقی شهری: اینستکس از نفت در برابر غذا هم بدتر است/تعجب آور است، کسی که خودش در اروپا درس خوانده، می‌گوید نباید به حساب‌ها سرک بکشیم/مالیات برخانه‌های خالی، بدترین نوع مالیات است
 • مزایای آموزش خصوصی دروس دانشگاهی
 • از انتقاد به مشاوره ازدواج تا راهکار مقابله با آسیب‌های اجتماعی
 • از انتقاد به مشاوره ازدواج توسط برخی سازمان‌ها تا راهکار مقابله با آسیب‌های اجتماعی
 • معلم روانی سر ۲ دانش آموز دبستانی را در کلاس درس برید!
 • کولاک ورزشکاران دانشگاه آزاد در یونیورسیاد 2019/ سهم 75 درصدی دانشجویان دانشگاه آزاد در کسب مدال های کاروان ایران
 • بریانی اصفهانی‌ها را امتحان کنید