خبرگزاری میزان- همین چندی پیش در همین نزدیکی، یکی از دولتمردان آمریکایی در جمع یک مشت اوباش و تروریست گفت امیدوار است یا آرزو دارد که جشن کریسمس ۲۰۱۹ را در تهران بگیرد...بعضی از دولتمردان آمریکا وانمود می‌کنند دیوانه‌اند؛ بنده البتّه این را قبول ندارم، امّا حقیقتاً احمق‌های درجه‌ی یک هستند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری میزان، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۹۷ در دیدار مردم قم، بیاناتی را ایراد فرمودند.

بیانات مقام معظم رهبری در این دیدار به نقل از KHAMENEI.IR، به شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم
و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین المعصومین المطهّرین سیّما بقیّةالله فی الارضین و لعنةالله علی اعدائهم اجمعین.

خیلی خوش‌آمدید برادران عزیز، خواهران عزیز، مردم سرافراز قم، فضلای محترم حوزه‌ی برجسته‌ی قم. حقیقتاً جمع شما، دیدار شما، روز شما، مایه‌ی امید، مایه‌ی نشاط، مایه‌ی حرکت، و درس‌آموز است در همه‌ی این سالهای متمادی. فرصت روز نوزدهم دی، تنها تجلیل و تکریم و تمجید از مردم قم نیست، اگرچه این [کار] حقّاً جا دارد؛ واقعاً باید از مردم قم، از جوانهای قم که این حرکت عظیم را به راه انداختند، این نقطه‌ی عطف تاریخی را به وجود آوردند که هرگز فراموش نخواهد شد، تمجید کرد؛ در این شکّی نیست. قم همان جایی است که سرچشمه‌ای شد برای یک شطّ جوشان حرکت و مقدّمه‌ای شد برای آن دریای متلاطم انقلاب که کار کوچکی نبود. قم شهر انقلاب است، مرکز انقلاب است، مادر انقلاب است.

البتّه من این را همین جا در پرانتز عرض کنم که انگیزه‌هایی وجود دارد برای اینکه فضای انقلابی قم را تغییر بدهند و روحیه‌ی انقلابی قم و روحیه‌ی دینی قم را کمرنگ کنند؛ انگیزه‌هایی وجود دارد. از کِید دشمن در همه‌ی جنبه‌ها و جوانب نباید غافل شد: از جنبه‌ی اقتصادی که کید و مکر و دشمنی میکند، نباید از کید و مکر و دشمنی او در جنبه‌ی فرهنگی غافل شد؛ مشغولند، انگیزه‌هایی دارند، عواملی را میفرستند؛ باید به این توجّه کرد. بزرگان قم، جوانان قم باید نگذارند تا دستهای خائن، قم را از مرکزیّت انقلاب، از کانون انقلاب ‌بودن بیرون بیاورند و این معانی را در آن کمرنگ کنند. به هر حال قم آن سرچشمه‌ی اصلی است و حوزه‌ی قم آن پشتوانه‌ی معنوی است برای این حرکتی که دنیا را تغییر داد، دنیا را تکان داد و همچنان این حرکت ادامه دارد و هنوز در آغاز راهیم.

پس روز نوزدهم دی برای تمجید و اجلال مردم قم روز مناسبی است، فرصت مناسبی است امّا فقط این نیست؛ نوزدهم دی درسهایی دارد برای امروز ما. من حالا یک بخش کوتاه از آنچه را به نظر میرسد در دل این حرکت میتوان مطالعه کرد و تحقیق کرد و بررسی کرد، عرض میکنم. جوانها توجّه کنند؛ این حقایق را بخصوص جوانهای ما بایستی مورد توجّه قرار بدهند چون کار مال شما جوانها است، آینده‌ هم متعلّق به شما است.

در دهم دی ماه سال ۵۶، رئیس‌جمهور آمریکا آمد در تهران و یک نطق غرّائی(۱) کرد در تمجید اغراق‌آمیز و دروغین از محمّدرضا. در این نطق غرّاء گفت «ایران جزیره‌ی ثبات است»؛ یعنی چه؟ یعنی خیال آمریکا از ایرانِ وابسته و مسئولان نوکرمَآب ایران آسوده است؛ اینجا جزیره‌ی ثبات است -این مال دهم دی ماه است- دَه روز نشده بود که قضیّه‌ی قم اتّفاق افتاد و نوزدهم دی ماه مردم قم قیام کردند، حرکت کردند، با جان خود، با تن خود علیه آن رژیم ظالم و وابسته و فاسد به میدان آمدند. دستگاه محاسباتی آمریکا و غرب این است؛ این را توجّه کنید. خود غربی‌ها، خود آمریکایی‌ها میبالند به قدرت محاسباتی خودشان، به قدرت تحلیل خودشان، به آینده‌نگری خودشان، و اینجا هم یک عدّه‌ غرب‌زده‌ی آمریکازده پُز قدرت محاسباتی آمریکا را میدهند که «آمریکایی‌ها این‌ جور گفتند، فلان دانشمند آمریکایی، فلان مرکز پژوهشی آمریکایی این‌ جور گفته، این‌ جور دنیا را شناخته، این ‌جور آینده را تصویر کرده». قدرت محاسباتی آمریکا این است [که میگوید] «اینجا جزیره‌ی ثبات است»، کمتر از دَه روز بعد معلوم میشود که جزیره‌ی ثبات یعنی چه؛ قیام قم، بعد قیام تبریز، بعد حرکت عظیم، بعد آن طوفان زیر و رو کننده‌ی انقلاب اسلامی و نابودی رژیم وابسته‌ی سرسپرده‌ی طاغوت و پهلوی [رخ میدهد]؛(۲) این قدرت محاسباتی، این توانایی محاسباتی تا امروز همان‌ جور است. همین چندی پیش در همین نزدیکی، یکی از دولتمردان آمریکایی(۳) در جمع یک مشت اوباش و تروریست گفت امیدوار است یا آرزو دارد که جشن کریسمس ۲۰۱۹ را در تهران بگیرد؛ جشن کریسمس ۲۰۱۹ همین چند روز پیش بود. این همان قدرت محاسباتی است، اینها همان آدمها‌یند. محاسبات آنها اقتضا میکند که یک چنین امیدی داشته باشند؛ مثل امید صدّام‌حسین که [میخواست] یک هفته‌ای بیاید تهران، مثل امید مزدور دیگرشان منافقین که از کرمانشاه راه بیفتند در ظرف سه روز مستقیم خودشان را برسانند تهران؛ اینها محاسبات است! توانایی محاسبات دشمن این است. بعضی از دولتمردان آمریکا وانمود میکنند دیوانه‌اند؛ بنده البتّه این را قبول ندارم، امّا حقیقتاً احمقهای درجه‌ی یک هستند.

قیام مردم قم صف‌بندیِ دو دستگاه محاسباتی، صف‌بندی دو نظام معرفتی، صف‌بندی دو الگوی تحلیلی در مقابل یکدیگر را نشان داد: یکی نظام معرفتی لیبرال‌دموکراسیِ دروغینِ پای‌درگِل غربی، یکی نظام معرفتیِ توحیدیِ اسلامی؛ تقابل دو دستگاه پیش‌بینی و تقویم و محاسباتی را نشان داد: آن دستگاه محاسباتی آمریکا که ایران را آن جور میبیند با آن محاسبات اوّل کار آمریکایی‌ها که سنای آمریکا در اوّلین ماه‌های پیروزی انقلاب، ایران را تحریم کرد و بنا را بر این گذاشتند که تا پنج ماه دیگر، شش ماه دیگر، انقلاب اسلامی از بین خواهد رفت -این محاسبات آنها است- این هم دستگاه محاسباتی نظام اسلامی که امام بزرگوار گفت «صدای خُرد شدن استخوانهای مارکسیسم را دارم می‌شنوم»(۴) و یک سال بعد، دو سال بعد، همه‌ی دنیا صدای خُرد شدن این استخوانها را شنیدند؛ مسئله این است. غرب در مقابل یک چنین پدیده‌ای قرار گرفته است؛ پدیده‌ی انقلاب اسلامی. یک طرف انبوهی از ابزارهای چشم‌پُرکن مادّی -از نظامی و سیاسی و پولی و امثال اینها- و یک طرف یک قدرت نوظهور معرفتی و تمدّنی، پُرانگیزه، پُرتحرّک، آینده‌نگر که میداند چه کار میخواهد بکند، میداند چه کار باید بکند و کجا میخواهد برود؛ اینها در مقابل هم قرار گرفته‌اند.

دشمنی نظام استکباری غرب و آمریکا با این پدیده‌ی نوظهورِ روبه‌رشد یک امر طبیعی است؛ [بعضی‌ها] تعجّب نکنند. بعضی‌ها به نظر من خودشان را به نفهمی میزنند -شاید هم جور دیگر است- [میگویند] «چرا شما فلان حرف را زدید که آمریکا با شما دشمن بشود»؛ خیال میکنند دشمنی آمریکا به خاطر فلان فرمایش امام یا فلان حرف فلان مسئول است که به آمریکا بدگویی کرده. قضیّه این نیست؛ قضیّه چیز دیگر است؛ قضیّه از این عمیق‌تر است. چهل سال است که این قدرت جوان دارد حرکت میکند، دارد روزبه‌روز رشد میکند، پرورش پیدا میکند، روزبه‌روز تنومندتر دارد میشود، قدرتمندتر دارد میشود؛ این را دارند می‌بینند جلوی چشمشان. با ظهور این قدرت معنویِ نوظهورِ پُرتلاشِ پُرانگیزه، با ظهور این پدیده‌ی عجیب و معنوی که دنیا آن را نمی‌شناخت، قدرت ظاهری استکبار تَرَک خورد؛ در این چهل سال، این تَرَک دائم دارد عمیق‌تر میشود. ثروتمندترین دولتهای دنیا، امروز مقروض‌ترین و گرفتارترینِ دولتهای دنیا است؛ اینها شوخی است؟ اینها همان نکاتی است که جوانهای ما باید روی آنها متمرکز بشوند. بحث صف‌بندی زبانیِ این مسئول و آن مسئول نیست؛ بحث هویّتها است، بحث حرکتها است، بحث آرمانها و آینده‌ها است.

البتّه آنها ضربه خوردند؛ در درجه‌ی اوّل برای اینکه لقمه‌ی چرب و نرم ایران از دستشان رفت. ایران که فلان کشور دورافتاده‌ی آفریقایی یا آمریکای لاتین یا غیره نیست؛ ایران قلّه‌ی موقعیّت راهبردیِ جغرافیایی است در دنیا؛ [یک] مرکز بسیار مهم که هیچ نقطه‌ی جغرافیایی در غرب آسیا در این منطقه به اهمّیّت ایران وجود ندارد. کمتر سرزمینی به ‌قدر ایران دارای ثروتهای مادّی و توانایی‌های گوناگون است؛ این را خودشان اعتراف میکنند. همین چند روز قبل از این یک مؤسّسه‌ی غربی برای اینکه به این حقیر بدگویی کند، یک چیزی گفته بود، اعتراف کرده بود که ایران پنجمین کشور ثروتمند دنیا است؛ این حرفش درست است؛ ایران این جور است؛ ظرفیّتهای ما فوق‌العاده است. این لقمه‌ی چرب و نرم را از دست دادند و عصبانیّت اوّل به خاطر این بود و البتّه این همچنان ادامه دارد.

امّا مسئله‌ی اصلی، مسئله‌ی تقابلِ دو حرکت است؛ تقابل حق و باطل است: جاءَ الْحَقُّ وَ ما یُبْدِئُ الْباطِلُ وَ ما یُعید؛(۵) (که الان این قاری محترم تلاوت کردند این آیه را) حق وقتی که آمد، باطل به طور طبیعی، به خود میلرزد. اینها استکبارند، اینها استعمارند و تنفّس اینها، تغذیه‌ی اینها با خون ملّتها است؛ حالا یک قدرتی پیدا شده است در دنیا که با این پدیده‌ی ظالمانه مخالف است، مخالفت میکند، زیر بار آنها نمیرود، تا آنجایی که بتواند صدا را به گوش ملّتها میرساند، تا امروز هم موفّق بوده. ما در این چهل سال تا امروز موفّق بودیم. شما ببینید در کدام کشورها در بین ملّتها، فریاد مرگ بر آمریکا بلند میشود؟ این سابقه نداشت. حرکت عظیم ملّت ایران، اینها را میترساند، قدرتمندان مادّی ظالمِ زورگو را میترساند، کمپانی‌های بین‌المللیِ مکنده‌ی خون ملّتها را میترساند؛ می‌بینند که به پایان راه رسیده‌اند. بله، حفره‌های معنوی در تمدّنها خیلی زود خودش را نشان نمیدهد؛ غرب خب یک حرکتی کرد، حرکت صنعتی کرد، علم پیدا کرد، ثروت پیدا کرد، دنیا را گرفت، هیاهو کرد امّا آن رخنه‌ی اصلی و اساسی، رخنه‌ی معنوی در درون او، مثل موریانه کار خودش را میکند. منتها زود نشان نمیدهد؛ گاهی بعد از قرنها نشان میدهد خودش را؛ حالا دارد نشان میدهد، الان دارد نشان میدهد؛ شما اروپا را نگاه کنید، آمریکا یک جور، اروپا یک جور، کشورهای تابع آنها یک جور؛ آن وقت در این دنیای این‌چنینی، اسلام، مردم‌سالاریِ اسلامی، حرکت اسلامی، تمدّن اسلامی با استفاده‌ی از امکانات کنونی دنیا و ابزارهای موجود دنیا روز‌به‌روز دارد رشد پیدا میکند؛ این برای آنها ترس‌آور است، رعب‌آور است؛ طبیعی است که دشمنی میکنند.

خب، دو نکته در اینجا وجود دارد: یک نکته همین مسئله‌ی علّت دشمنی است. سهل‌انگاری نباید کرد، سهل‌اندیشی نباید کرد؛ علّت دشمنی، ماهیّت و حقیقت این حرکت عظیم است؛ این علّت دشمنی است. علّت دشمنی، شجاعت و فداکاریِ ملّت ایران است، وفاداری ملّت ایران است؛ اینها علّت دشمنی است. علّت دشمنی، پایبندی جمهوری اسلامی به مبانی اصلی انقلاب است که این پایبندی تا امروز به طور کامل محفوظ مانده است؛ علّت دشمنی اینها است. علّت دشمنی، این است که جمهوری اسلامی دارد نشان میدهد که یک تمدّنی در حال رشد و بالندگی است که اگر به توفیق الهی و به کمک الهی به نتایج خودش برسد، بساط ظلم و استکبار و استعمار دولتهای غربی برچیده خواهد شد؛ علّت دشمنی اینها است.

ملّتها با ایران دشمنی ندارند، ملّتهای غربی هم دشمنی ندارند. حالا ممکن است تبلیغات بکنند، اسلام‌هراسی یک جا، ایران‌هراسی یک جا، شیعه‌هراسی [یک جا] بکنند لکن آنجایی که حقیقت برای مردم روشن بشود، مردم نه فقط دشمنی ندارند با جمهوری اسلامی بلکه این چنین حرکتی را ملّتها می‌پسندند، ملّتها دوست میدارند، ملّتها از آن حمایت میکنند. آن که دشمن است، قدرتمندانِ ظالمند، فراعنه‌ی عالَمند؛ همچنان که فرعون در مقابل موسیٰ دشمنی میکرد و [این را] هم میدانست که موسیٰ حق است -قرآن تصریح دارد که میدانست که موسیٰ حق است امّا دشمنی میکرد- خدای متعال به موسیٰ فرمود: لا تَخافا إِنَّنی مَعَکُما أَسمَعُ وَ أَرىٰ؛(۶) من با شما هستم، بروید حرکتتان را شروع کنید، ادامه بدهید. بله، فرعون بر روی تخت قدرت و سلطنت نشسته است، رعب‌آور است، ترسناک است امّا شما بروید کار خودتان را بکنید، إِنَّنی مَعَکُما أَسمَعُ وَ أَرىٰ؛ عیناً این خطاب، امروز به ملّت ایران است؛ پس علّتِ دشمنی، این است.

نکته‌ی دوّم این است که نتیجه‌ی این دشمنی چیست؟ نتیجه‌ی این دشمنی این است که هر کس خدا با او است، او پیروز است چون قدرت متعلّق به ذات مقدّس پروردگار است. [اگر] ما با خدا باشیم، در راه خدا باشیم، پیروزی، قطعیِ صددرصد است، هیچ تردیدی در آن نیست. یک جاهایی ما کوتاهی کردیم، خب پیروزی به دست نیاوردیم؛ این بر اثر کوتاهیِ ما است، بر اثر بد عمل کردن ما است. آنجایی که ما درست عمل کنیم، درست حرکت بکنیم -مسئولان ما یک‌ جور، مردم ما یک‌ جور- و حرکت، حرکتِ درستی باشد، آنجا بلاشک خدای متعال کمک میکند؛ وَ لَیَنصُرَنَّ اللهُ مَن یَنصُرُه؛(۷) تردیدی در اینجا نیست.

خب، چهل سال [از انقلاب] گذشته است. چهل سال زمان زیادی نیست؛ برای عمر تمدّنها چهل‌سالگی آغاز بلوغ و حرکت فکری است. چهل‌سالگی دوران پیری نیست [بلکه] دوران شکوفایی است و این شکوفایی ان‌شاءالله وجود خواهد داشت. زمینه‌های این شکوفایی را انسان دارد مشاهده میکند؛ امروز بحمدالله ایمان دینی در کشور ما خوب است، عزم راسخ در بین ملّت ما خوب است، حضور و آمادگی در میان مردم خوب است، جوانان باایمان و دارای عزم راسخ کم نیستند، زیادند -بنده می‌شناسم؛ البتّه همه را هم نمی‌شناسم امّا هزاران جوان در اطراف و اکناف کشور مشغول کارهای عمیق، کارهای فکری [هستند]- جوانان دانشمند، جوانانِ با عزم راسخ، مشغول ساختن، مشغول تولید کردن، مشغول ابتکار و نوآوری هستند در سرتاسر کشور؛ اینها آینده‌سازند؛ ایمانشان خوب و قوی، توکّلشان بالا، اعتمادشان به خدا زیاد، امیدشان به آینده درخشان، بصیرتشان خوب؛ اینها هستند در بین مردم و کم نیستند -من «هزاران نفر» که گفتم، دایره‌ی ارتباط و معرفت خودم را گفتم امّا ده‌ها برابرِ این‌ هستند؛ زیادند- جوانهای ما آماده‌اند. اساس همه‌ی اینها هم لطف و فیض پروردگار است. خداوند متعال اگر اراده نکرده بود که این کار پیش برود، این مقدّمات را فراهم نمیکرد. امام بزرگوار در یک برهه‌ای -متأسّفانه جزئیّات یادم نیست- از اینکه یک کاری بسهولت انجام گرفته است، استنتاج کرده بودند که خدای متعال میخواهد این کار انجام بگیرد: اِذا اَرادَ اللهُ شَیئاً هَیَّاَ اَسبابَه‌؛ مقدّمات کار که فراهم میشود، پیدا است خدای متعال اراده فرموده است این کار انجام بگیرد. مقدّمات کار، ایجاد انقلاب است، تشکیل جمهوری اسلامی است، تشکیل نظام اسلامی است؛ اینها مقدّمات کار است برای ایجاد آن تمدّن اسلامیِ متناسب با این زمان و با این قرن. اینها مقدّماتی است که خدای متعال فراهم کرده است که به آنجا برسیم و ان‌شاءالله خواهیم رسید.

خب، من دو خطاب دارم: یک خطاب به مسئولان و دولتمردان و مانند اینها، یک خطاب به مردم عزیزمان. به دولتمردان عرض میکنم که اوّلاً قدر موقعیّتهای خودتان را بدانید. اینکه شما در فلان مسئولیّت مشغولید، نعمت بزرگ خدا است. [اینکه] انسان بتواند مسئولیّت داشته باشد و کار کند برای یک چنین اهدافی، برای یک چنین ملّتی، برای یک چنین کشوری، این نعمت بزرگ پروردگار است؛ قدر این را باید بدانند و شاکر باشند. ثانیاً به لوازم این نعمت بزرگ عمل بکنند؛ مراقبت بکنند گرایش به رفتار غلط، گرایش به اشرافی‌گری، گرایش به اسراف، گرایش به آن چیزی که در بین دولتمردان طاغوتی رایج است، پیدا نشود؛ این وظیفه‌ی دولتمردان ما است. راه، راه اسلام است؛ حکومت اسلامی. ما مثل امیرالمؤمنین نمیتوانیم عمل کنیم امّا میتوانیم آن را یک مسیری بشناسیم و بدانیم که به آن طرف میشود حرکت کرد، در سایه‌ی آن راه باید حرکت بکنیم.

شجاعت و عقلانیّت. این هم یک وظیفه‌ی دیگر مسئولین است؛ هم شجاع باشند، در مقابل توپ و تشر این و آن پس نزنند، آنچه را صحیح است، آنچه را باید انجام بدهند، در مقابل یاوه‌گویی‌های این دولتمردان آمریکایی و اروپایی و دیگران، آن را از دست ندهند؛ می‌بینید که چه بی‌ربط حرف میزنند؛ حرفهایشان واقعاً گاهی مثل دلقک است. دولتمرد آمریکایی -میخواهد ما را مثلاً در دنیا هو کند می‌آید- میگوید ایران حقوق بشر را از عربستان سعودی یاد بگیرد! به این آدم چه میشود گفت؟ غیر از دلقک حرف دیگری میشود زد؟ عنوان دیگری میشود داد؟ این آدم و این ‌جور آدمها نه تهدیدشان، نه وعده‌شان، نه قولشان، نه امضائشان اعتبار ندارد. به اینها نباید اعتنا کرد، شجاعانه در طریق صحیح باید حرکت کرد؛ و [همین طور با] عقلانیّت؛ با احساسات نمیشود حرکت کرد، اداره‌ی یک کشور با صِرف احساسات امکان‌پذیر نیست. احساسات خیلی لازم است امّا در مقام پشتیبانی عقلانیّت؛ راه را با عقلانیّت انتخاب بکنیم، با انگیزه و احساسات پیش برویم.

یک وظیفه‌ی دیگری که مسئولین ما باید به آن توجّه داشته باشند، قدردانی از ظرفیّتهای درونی و داخلی کشور و شناخت این ظرفیّتها است. بسیاری از این ظرفیّتها وقتی ما آنها را نشناسیم متوقّف میماند؛ کمااینکه متأسّفانه همین هم اتّفاق افتاده است؛ خیلی از ظرفیّتها را [نشناخته‌ایم]، از جمله ظرفیّت همین جوانهای خوب را. گره‌هایی در کار برخی از مسئولان در بخشی از تشکیلات عظیم دولتی و حکومتی وجود دارد که این جوانها میتوانند این گره‌ها را باز کنند؛ هم با سرانگشت اندیشه‌ی جوانانه‌ی تابناکشان، هم با سرانگشت کار عملی‌شان میتوانند این گره‌ها را باز کنند؛ قدر جوانها را بدانند، به جوانها مراجعه کنند، از نظرات آنها استفاده کنند. غالب جاهایی که از نظرات آنها استفاده کردیم و بهره‌مند شدیم، به موفّقیّت دست پیدا کردیم. قدر جوانها را بدانند، قدر بلندپروازی‌های جوانها را هم بدانند. جوانها بلندپروازند، ایرادی ندارد؛ همین بلندپروازی‌ها است که یک ملّت را جلو میبرد و از توقّف [بازمیدارد]. از هیاهوی غربی‌ها هم بیمی به دلشان راه ندهند.

به مسئله‌ی معیشت مردم یک اهتمام ویژه مصروف کنند؛ امروز مهم‌ترین کار و اولویّت این است، چون دشمن روی این متمرکز است؛ معیشت طبقات ضعیف. مشکلاتی که برای طبقات ضعیف در امر معیشت پیش می‌آید، جزو اساسی‌ترین کارها است برای مسئولان کشور، مسئولان دولتی، عمدتاً مسئولان دولتی؛ این مهم‌ترین کارها است. ممکن است منابع داخلی کم باشد امّا انسان مشاهده میکند که در درون کشور افرادی هستند، جریاناتی هستند که این منابع را ظالمانه میبلعند؛ این دلّال‌بازی‌ها، این انحصارطلبی‌هایی که در زمینه‌ی مسائل مادّی، در تجارت و غیره وجود دارد، مانع پیشرفت کشور است. ما دائم تأکید میکنیم به تولید داخلی، فلان دلّال وارداتچی چون برخلاف منافعش است، میرود از طُرُق مختلف کارشکنی میکند و انسان میبیند [کار] به نتیجه نمیرسد. رسیدگی به معیشت مردم فقط این نیست که ما پول پخش کنیم؛ نگاه کردن به این بخشهای مضر و خطرناک و جلوگیری از آنها، جزو مسائل مهم است. ما این را به مسئولین کشور با خصوصیّات، گاهی با جزئیّات در مجالس کاری تذکّر داده‌ایم، تأکید کرده‌ایم، باز هم تأکید میکنیم؛ اینها حرفهایی است که ما با مسئولین داریم.

[امّا خطاب] با مردم. اوّلاً مردم عزیز به مسئولان باید کمک کنند، همه باید کمک کنند. اگر چنانچه بحث تقویت تولید داخلی و محصول داخلی میشود، یک بخش مهمّش‌ مربوط به مردم است. تولیدکننده‌ی محصول داخلی، مصرف‌کننده‌ی محصول داخلی، فروشنده و دکان‌داری که محصول داخلی را میفروشد، اینها همه میتوانند اثرگذار باشند. کیفیّت تولید، نحوه‌ی توزیع، اینها چیزهای مهمّی است. خب ما امسال را سال «تولید کالای ایرانی» و تأکید بر روی کالای ایرانی اعلام کردیم، حالا آخر سال است؛ چقدر در این زمینه [کار شد]؟ البتّه کارهایی شده امّا چقدر پیش رفتیم؟ باید پیش برویم در این زمینه‌ها. مردم میتوانند در این‌ باره کمک کنند، در کارهای خیر میتوانند همکاری کنند.

از جمله‌ی کارهایی که مردم میتوانند به بهترین وجهی در خدمت به کشور انجام بدهند، حضور در صحنه‌های انقلاب است؛ از جمله‌ی کارهایی که مردم میتوانند انجام بدهند، مواجهه و مقابله‌ی با شایعه‌سازی دشمن است. امروز یکی از شگردهای فعّال دشمن، شایعه‌سازی است که مردم را مضطرب کنند، مردم را با هم مخالف کنند، علیه این و آن تهمت بزنند، مردم را به جان یکدیگر بیندازند که البتّه چنین اتّفاقی نمی‌افتد به توفیق الهی؛ امّا آنها قصدشان این است؛ مردم باید هوشیار باشند، متوجّه باشند. مردم را با کمال وقاحت به مواجهه‌ی با انقلاب، با نظام دعوت میکنند؛ این مردمی که نظام متّکی به آنها است. اگر مردم پشتوانه‌ی نظام، پشتیبان نظام نبودند، این ماجرای به این اهمّیّت پیش نمی‌آمد، پیش نمیرفت؛ این قدر وقیحند که همین مردم را وادار میکنند یعنی تشویق میکنند، تحریک میکنند به مواجهه‌ی با نظام. مردم در مقابل این تبلیغات ایستادگی کنند، علیه این تبلیغات حرکت کنند. جوانها امروز در فضای مجازی فعّالند؛ فضای مجازی میتواند ابزاری باشد برای زدن توی دهن دشمنان.

امّا در مورد تحریمها. خب تحریم فشارهایی را به یک ملّتی، به یک کشوری وارد میکند. تحریمی هم که علیه ملّت ایران راه انداختند، خود آمریکایی‌ها با خوشحالی میگویند «در تاریخ سابقه ندارد»! بله، در تاریخ سابقه ندارد و ان‌شاءالله شکستی هم که آمریکایی‌ها در این قضیّه میخورند، در تاریخ بی‌سابقه خواهد بود. ملّت، دولت، مسئولین، همه، میتوانند کاری کنند که این تحریمها صددرصد به نفع کشور تمام بشود. همچنان که ما در دوران جنگ تحریم بودیم که سلاح انفرادی هم به ما نمیفروختند و یک وقتی گفتیم سیم خاردار هم به ما نمیفروختند،(۸) [امّا] همین محرومیّتها موجب شد استعدادهای داخلی به کار بیفتد و از لحاظ وضعیّت دفاعی به امروز برسیم که امروز در منطقه در سطح اوّلیم و از همه جلوتریم به توفیق الهی، و این به برکت تحریم بود؛ وَالّا اگر چنانچه از روز اوّل هر‌چه لازم داشتیم میرفتیم میخریدیم، به ما میدادند، پولهایمان را میگرفتند، به فکر نمی‌افتادیم که خودمان درست کنیم و به اینجا نمیرسیدیم. در همه‌ی قضایا همین جور است؛ جوانهای ما به من میگویند -و این را ثابت هم میکنند؛ فقط صِرف ادّعا هم نیست- که هیچ وسیله‌ای که کشور به آن نیاز دارد، از قطعه و غیر قطعه وجود ندارد که ما نتوانیم بسازیم؛ همه‌ چیز را میتوانیم بسازیم؛ راست هم میگویند؛ در مواردی امتحان هم کردیم، دیدیم همین جوری است که میگویند. ما یک چنین ظرفیّت انسانی‌ای داریم. بایستی ما کاری کنیم که این تحریم وسیله‌ای بشود برای شکوفایی، وسیله‌ای بشود برای رسیدن به قلّه‌ی ابتکار و کار در کشور. [باید] از محصول دیگران خودمان را بی‌نیاز کنیم و دیگران را محتاج محصول خودمان بکنیم؛ این کاری است که میتواند انجام بگیرد.

ما به توفیق الهی از این مسائل مربوط به تحریم و مشکلات [عبور میکنیم]؛ البتّه مشکلاتی به‌ وجود می‌آورد، مشکلاتی هست، الان هم وجود دارد [امّا] این مشکلات مال اوّل کار است؛ اگر دولت و ملّت مقاومت کنند، هوشیاری به خرج بدهند، کار و تلاش کنند، دامن همّت به کمر بزنند، ما مطمئنّاً از این مرحله با پیروزی عبور خواهیم کرد. همچنان که در جنگ تحمیلی با پیروزی عبور کردیم، صدّام به خاک سیاه نشست و به درک اسفل رفت و جمهوری اسلامی شکوفاتر شد، دشمنان ما هم، آنهایی که در آمریکا و در اروپا و در غرب علیه ما اقدام میکنند، به درک اسفل خواهند رفت و جمهوری اسلامی ان‌شاءالله باقی خواهد ماند.

رحمت خدا بر روح مطهّر امام بزرگوارمان که این راه را او در مقابل ما باز کرد. نصایح امام، وصایای امام را فراموش نکنیم؛ رحمت خدا بر روان پاک او باد و رحمت خدا بر روح مطهّر شهدای عزیز ما که در این راه جان‌فشانی کردند و رحمت خدا بر کسانی که در این راه مجاهدت کردند تا امروز، و رحمت خدا بر شما مردم عزیز قم. سلام بنده را به بقیّه‌ی برادران و خواهران قمی هم برسانید.

والسّلام علیکم و‌ رحمةالله و‌ برکاته

۱) فصیح
۲) معظّمٌ‌له در ادامه‌ی شعار یکی از حضّار که گفت «مرگ بر آمریکا» فرمودند: بله، خب مرگ که هست بر آمریکا.
۳) جان بولتون (مشاور امنیّت ملّی ایالات متّحده‌ی آمریکا)
۴) صحیفه‌ی امام، ج ۲۱، ص ۲۲۲
۵) سوره‌ی سبأ، بخشی از آیه‌ی ۴۹؛ «... حق آمد و [دیگر] باطل از سر نمیگیرد و برنمیگردد.»
۶) سوره‌ی طه، بخشی از آیه‌ی ۴۶؛ «... مترسید، من همراه شما هستم، مى‌شنوم و می‌بینم.‌»
۷) سوره‌ی حج، بخشی از آیه‌ی ۴۰؛ «... و قطعاً خدا به کسى که [دین‌] او را یارى میکند، یارى میدهد ...»
۸) از جمله،‌ بیانات در شب خاطره‌ی دفاع مقدّس (۱۳۹۷/۷/۴)

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

خبر بعدی:

آمریکا هر بدلی زد، شکست خورد

صادق خرازی سفیر اسبق ایران در سازمان ملل متحد و محمدحسین صفار هرندی در برنامه «نگاه یک» در مناظره ای به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی و آغاز دهه پنجاه انقلاب، به طرح مباحثی پرداختند.

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، صادق خرازی سفیر اسبق ایران در سازمان ملل متحد و محمدحسین صفار هرندی امشب در برنامه «نگاه یک» در مناظره ای به مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی و آغاز دهه پنجاه انقلاب، به طرح مباحثی پرداختند.

خرازی در ابتدای این مناظره، اظهارداشت: باید تاریخ را بررسی کرد و ابعاد گوناگون سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آن را دید تا داوری منصفانه ای در خصوص وقایع داشته باشیم و به نظر من آمریکایی ها امروز هم مانند چهل سال پیش شناخت درستی از ایران و انقلاب اسلامی ما ندارند.

وی گفت: آنها معتقدند که میان مردم ایران و حاکمیت شکاف بزرگی وجود دارد و اقدامات خود را بر اساس آن انجام میدهند. این شناخت نادرست از واقعیت سیاسی اجتماعی آن روز ایران و سرمایه گذاری روی رژیمی که هیچ جایگاه اجتماعی نداشت باعث شد که آنها ایران را از دست بدهند و انقلاب اسلامی رخ داد.

خرازی افزود: بنابراین این فقدان شناخت از هویت خاستگاه و پیچیدگی های جامعه ایران باعث شد که بزرگترین ضربه قرن را از انقلاب اسلامی ایران خوردند.

صفارهرندی: غرب آن قدرتی نیست که همه چیز با او همراه باشد

به گزارش مهر، محمدحسین صفار هرندی در ادامه برنامه نگاه یک، گفت: در یک کلمه باید گفت که مبهور اراده خداوند بودند، آنها مدتی عادت کرده بودند از پس تسلط اندیشه‌های اومانیستی در غرب خودشان را جای خدا بنشانند و خدا را به تعبیر نیچه بازنشست کنند. اینجا قدرت نمایی خدا بود و اراده خداوند از مجراهای طبیعی رخ می‌دهد و مردم در انقلاب محل اراده خداوند بودند. این مردم را نه رژیم طاغوت می‌شناخت و نه اداره کننده آنها؛ دستگاه‌های اطلاعاتی همه چیز را نمی‌دیدند.

وی افزود: فوکو چند بار در بحبوحه انقلاب به ایران آمد و این پرسش همیشه مطرح بود که در انقلاب ها مردم برای تغییر می‌آیند. هدف بزرگ مردم ایران این بود که خود را تغییر دهند. این تغییر از جنس بازگشت به خویش است و آنرا غرب نمی‌فهمد. بعد از وقوع انقلاب غرب چندین بار از انقلاب جا مانده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: حال می‌فهمیم که غرب آن قدرتی نیست که همه چیز با او همراه باشد و نقاط ضعف بسیاری دارد.

خرازی: نتخابات پی در پی، نشان از مردم سالار بودن نظام اسلامی ایران است

سفیر اسبق در ایران در فرانسه تصریح کرد: در آن دوران آمریکایی ها مغرور به سیستم اطلاعاتی خود بودند و البته فارغ از اینکه خواست خدا هم بر این بود که مردمی که به قصد الهی قیام کردند پیروز شوند؛ باید گفت غربی ها دچار غروری شده بودند و البته هنوز هم در مواضع و تحلیل های آنها می توان به این غرور پی برد.

وی گفت: شما ببینید یکی از منابع تحلیلی آنها سازمان منافقین هستند و یا دیگر افراد و گروه هایی که آدم حتی عارش می آید که نامی از آنها ببرد و همین باعث می شود که آنها لایه‌های اجتماعی و سیاسی جامعه ما را درک نکنند.

خرازی ادامه داد: آنچه ما در این چهل ساله از آمریکایی ها دیدیم، تحلیل های اشتباه بر مبنای محاسبات و فقدان شناخت صحیح از جامعه ایران است.

سفیر اسبق ایران در سازمان ملل متحد گفت: شما ببینید دو ماه بعد از انقلاب ما رفراندوم می گذاریم و مردم حضوری حداکثری داشتند برای انتخاب و بعد از آن مجلس خبرگان رهبری تشکیل شد و دیگر نهادها و انتخابات پی در پی، نشان از مردم سالار بودن نظام اسلامی ایران است.

وی بیان کرد: ما باید نقش مردم و رهبری عالی ایران را هم در این میان در نظر بگیریم که بسیار نقش سازنده و بزرگی داشته اند. پیشرفت و ارتقای ایران مرهون زحمات و تلاش های مردم و مسئولانی است که هدایت جامعه را بر عهده دارند، اما با همه این مسائل همچنان معتقدم که آمریکایی ها با اشتباه و درک ناصحیح از لایه‌های مختلف ایران رویکرد خودشان را نسبت به ما ادامه می دهند.

صفارهرندی: آمریکایی ها هر بدلی زدند، شکست خوردند

صفارهرندی در پاسخ به سوالی در مورد دشمنی آمریکا بعد از انقلاب، گفت: بخشی از مشکل آنها در فهم نادرست است و بخش دیگر در حالی است که آنها به شرایط واقف بودند ولی بر خطای خود اصرار داشتند. چون منافع صد در صد آنها به خطر می‌افتاد. مثل شرایط امروز آنها با دیکتاتورهای منطقه‌ای که ظلم آنها را می بینند ولی هیچ نمی‌گویند. امروز هم به آنها می‌گویند که اگر شما را رها کنیم، ایرانی سخن می‌گویید. این اعتراف ها اذعان به یک حقیقت است. اینها همین نگاه را به شاه داشتند. عایدی بسیاری از شاه داشتند و به همین خاطر چشمشان را می‌بستند. این علاقه مفرط آنها را کور کرده بود.

وی گفت: پس از آنکه قافیه را نیز باختند، باز گفتند در این انقلاب هم کسانی هستند که دوست ما هستند که این نکته در اسناد سفارت آمریکا هم هست که بعدها هم رسانه ای شدند. آنها می‌خواستند کسی مثل شاه را روی کار بیاورند. رهبری هم توصیه کردندکه جوانان تاریخ بخوانند. آنها در تلاش بودند کسی مثل شاه را حتی جمهوری ‌خواه بر سر کار بیاورند.

وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: هر بار هر بدلی زدند، شکست خوردند. زمانی که چنین اتفاقی می‌افتاد، کینه جدیدی در آنها ایجاد می‌شد و بیشتر می‌ترسیدند ولی با مرور زمان بیشتر ترفندهایشان خنثی می‌شد. آنها روزی گمان می‌کردند، می‌توانند هر کاری کنند ولی بعد دیدند که نمی‌توانند. حال تا آنجا که شکست آنها ادامه دارد، کینه هم ادامه خواهد داشت.

عضو مجمع تشخیص گفت: الان شما انتخابات را نگاه کنید. مردم رای می‌دهند و صندوق باز می‌شود. امروز در کشور ما مردم سالاری جریان دارد، اگر آنها می‌خواستند به دموکراسی تن دهند، باید امروز راحت می‌شدند ولی موش میدوانند.

خرازی: غربی ها عربستان و اماراتی که تا کنون انتخاباتی نداشتند را دموکراتیک می دانند

خرازی در ادامه بیان کرد: آمریکا قبل از انقلاب اسلامی تا اتاق رئیس کشور نقش داشتند، یک زمانی که در نیویورک مسئولیتی داشتم، شخصی به بنده میگفت که آمریکائی ها در همه ابعاد کشور از شاه تا مدیر کل های وزارت خارجه دخالت و نفوذ داشت.

سفیر اسبق ایران در فرانسه گفت: در ماجرای انقلاب اسلامی نمی توان گفت که یک قشر نقش حاشیه ای و یک قشر نقش اصلی را داشت؛ تمام اقشار مردم در انقلاب اسلامی حضور داشتند و مردم به معنای واقعی قیام کرده بودند و خواستار تغییر و عوض شدن همه ساختارهای کشور بودند.

وی افزود: مردم ایران، سه آرمان اصلی آزادی و دموکراسی، پیشرفت همه جانبه و عدالت را همواره و در دوران های مختلف داشته و دارند. شما ببیند غربی ها ایران را که چهل انتخابات داشته را مردم سالار نمی دانند و عربستان و اماراتی که تا کنون انتخاباتی نداشتند را دموکراتیک می دانند.

خرازی گفت: اینها خودشان داعش را بوجود آوردند و به آن اعتراف کردند، گروه های تروریستی را بلای جان مردم منطقه کردند اما در نهایت باختند، چرا که ایران به کمک عراق و سوریه شتافت و در مبارزه با تروریست ها پیروز شدیم. آمریکا تا کنون ۷ تریلیون دلار در عراق هزینه کرده ولی در انتخابات پارلمانی اخیر آن کشور دیدید که آمریکا به خواست خودش نرسید و امروز هم خودشان می گویند که عراق را ۳ بر صفر از ایران باختند.

معاون سابق نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه آمریکا در هر اقدامی علیه ایران حضور داشته، افزود: شما ببیند این دشمنی آمریکا بی دلیل نیست و همیشه از ابتدای انقلاب تا کنون هم نقش پر رنگی را در توطئه های علیه ایران داشته است.

صفارهرندی: آمریکا زمانی که ناکام می‌شود، تحریم می‌کند

صفارهرندی در ادامه گفت: من فکر می‌کنم به جز اقتصاد در انقلاب، آمریکایی ها خود را درگیر با مدلی می‌بینند که کل تفکر آنها را به چالش می‌کشد. آنها پیش از این انسان را به جای خدا می‌دیدند ولی انقلاب اسلامی مردم را به آسمان ارجاع می‌داد. وقتی شما خدا را داشته باشید، قدرت دیگر به چشم نمی‌آید. امروز انقلاب برای یک ملت نبود، این ایدئولوژی تسری یافت. امروز آنها می‌بینند که این تفکر نه تنها قابل مقابله نیست بلکه گسترش هم یافته است؛ چون حتی برخی هم که اصلا مسلمان نبودند وقتی پیام را دلنشین می‌دیدند، قبول می‌کردند.

وی افزود: ما امروز قدرت پیام انقلاب را به گونه‌ای رشد داده‌ایم که حتی با وجود کمبودهای مختلف ما را به صورت حریف غرب در می‌آورد.

عضو مجمع تشخیص با طرح این سوال که چرا ادامه ‌می‌دهند؟ گفت: چون هر بار به جای قبول جواهر اصلی یعنی انقلاب نسخه‌های دروغ به خورد ملت‌های منطقه می‌دهند. حال زمانی هم که باز ناکام می‌شوند، باز تحریم می‌کنند. اما به همان سیاق که ترفندهای گذشته آنها پاسخ نداده است، این هم جواب نمی‌دهد.

خرازی: انقلاب تا یمن بینش و آگاهی به مردم داده است

خرازی در ادامه مناظره در خصوص نفوذ انقلاب اسلامی در منطقه و جهان، بیان کرد: ما هر چه در داخل برای جذب مردم مشکل داریم در بیرون از مرزها موفق عمل کردیم. یک روزی ما در منطقه تنها بودیم و نیم بند از حمایت حافظ اسد برخوردار بودیم و امروز ایران، عراق سوریه و لبنان یک پیوند استراتژیک برای مقاومت دارند و برخی هم چراغ خاموش با ما این پیوند را حفظ کرده‌اند و این غیر حمایت هایی است که ما از سوی ملت های مختلف داریم. انقلاب ما تا یمن توانسته بینش و آگاهی به مردم بدهد و آنها توانستند بزرگترین قدرت های نظامی را به زانو در آورند و عربستان و همراهان او با پیشرفته ترین تجهیزات هم نتوانستند اراده مقاومت مردم یمن را نابود کنند.

خرازی تصریح کرد: شما ببینید همین دموکراسی نیم بندی که در افغانستان وجود دارد از آبشخور انقلاب اسلامی ایران است.

صفارهرندی: آینده سوریه بدون حضور ما قابل تصمیم گیری نیست

به گزارش مهر، صفارهرندی در ادامه گفت: امروز چطور منزوی هستیم که حوزه‌های نفوذ گسترده داریم. امروز انقلاب مثل یک جوان برومند در حال سرک کشیدن به اطراف است. اگر اینطور بود که جایی از انقلاب سخن نمی‌گویند. این چطور انزوایی است که تمام نشانه‌ها سمت ماست. امروز آینده سوریه بدون حضور ما قابل تصمیم گیری نیست و پیام از سوی آمریکایی ها می‌آید. ما امروز در حوزه‌های گوناگون نقش داریم.

وی افزود: امروز در داخل هم همین است. امروز در آمارهای داخلی کشور هم همین است. فوکویاما در بنیاد خود می‌گوید که ایران هفتمین قدرت جهان است. ایران شانزدهمین قدرت علمی جهان است و این اعتراف خارجی هاست. حال این چطور انزواست که پر و بال گشوده است.

عضو مجمع تشخیص افزود: امروز مشکلات اقتصادی هم داریم و درست است که برخی از آنها توسط خارجی‌ها ایجاد شده است. برخی از آنها هم حاصل بی تدبیری مسئولین است؛ در حالی که ما قدرت هستیم، شخصی می‌گوید مدیر را از خرج وارد کنید. امروز بسیار توانایی در کشور داریم‌ ولی نگاهمان به خارج است. در حالی که امروز مصری‌ها می‌گویند، ایرانی‌ها چطور پس از این همه جنگ و غیره امروز ماهواره پرتاب می‌کنند. شاید تعریف آنها از انزوا غلط است.

خرازی: نسبت به مسائل داخلی نقدهای بسیاری دارم

صادق خرازی در ادامه مناظره با بیان اینکه هر چند خیلی از مسائل را در روابط خارجی نمی توان گفت اما باید گفت، اتفاقی نیست در منطقه رخ دهد و ایران نقشی در آن نداشته باشد، گفت: ایران، ترکیه و روسیه در موضوع سوریه یک جبهه مشترک شده اند و از طرفی هم اماراتی ها می خواهند تقابل داشته باشند.

وی ادامه داد: در یمن اگر بحثی می شود حرف وزیر امور خارجه ایران نافذترین حرف وزرای خارجه کشورهای منطقه است، یوسف بن علوی برای بنده گفت که زمانی برخی کشورهای عربی در دوران برجام به آمریکا گله کردند که خیلی از ایران حمایت می کنید و با آنها ارتباط دارید ولی آنها گفتند که خیر اینطور نیست و ما آنها را کنترل می کنیم. جان کری به آنها گفت هیچ کدام از شماها یک ژنرال سلیمانی ندارید، تنها کشوری که برای مبارزه با تروریسم خون داده و هزینه کرده ایران بوده، اینها حرف وزیر خارجه وقت آمریکا است.

خرازی خاطرنشان کرد: نسبت به مسائل داخلی نقدهای بسیاری دارم و مشکلات متعددی از نحوه مدیریت برخی وجود دارد، اما نباید از نفوذ تاثیرگذار و تصمیم ساز ایران در منطقه بگذریم.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: هنوز بحرین و قطر در مشکلات جدی خود گیر کرده اند؛ کشورهای جنوب خلیج فارس با هم مشکلات متعددی دارند اما این ایران است که همیشه با ثبات و مقتدر مانده است.

وی بیان کرد: مردم ایران می دانند که پیشرفت و امنیت کشورشان به رای دادن آنها بستگی دارد، می دانند که رای آنها تاثیرگذار است. محال است یک جمعیت سیاسی یا یک نفر را پیدا کنید که روی دیوار بیگانه چیزی بنویسد، این یعنی حفظ هویت انقلاب اسلامی و شما خواهید دید که مردم چگونه به راه پیمایی ۲۲ بهمن خواهند آمد اما اینکه لزوما همه آنها راضی باشند خیر چنین نیست و نارضایتی های فراوانی هم دارند؛ ولی از هوشی برخور دارند که می دانند نباید پای دیوار بیگانه امضا کرد.

خرازی افزود: در خیلی جاها عدالت رعایت نشده و خیلی جاها به جوانان ظلم شده است، این زیبنده نیست که برای کنار گذاشتن پیرسالاران و جایگزین کردن جوانان بجای آن ها از طریق مجلس شورای اسلامی اقدام کنیم.

سفیر اسبق ایران در فرانسه گفت: این زیبنده ما نیست که همچنین مشکلاتی را داشته باشیم که می شد نداشته باشیم، اینگونه نبوده که تصور کنیم ۴ یا ۵ مرتبه آمریکا قصد توطئه علیه ایران داشته، نخیر، عده ای در آمریکا و دیگر کشورها از طراحی و توطئه چینی علیه ایران ارتزاق دارند. بنابراین، هر نظام سیاسی دیگری غیر ایران بود و این حجم شدید و مستمر فشارها و تحریم ها را تجربه می کرد تا الان له شده بود.

صفارهرندی: انقلاب قدرت خود ترمیمی دارد

صفارهرندی همچنین در ادامه افزود: ما که امروز در بیرون آنقدر جلوه خوبی داریم، چرا در داخل ناکام هستیم؟ امروز باید همان سنت‌های خارجی را در داخل هم اجرا کنیم که یکی از آنها وحدت فرماندهی است. در خارج این طور نیست که بتوانیم، زیر حرفمان بزنیم. در خارج نگاه جهادی است، در این نگاه منیت به کنار می‌رود. سردار سلیمانی هم چند بار گفت که برخی مواقع ۷۲ ساعت خواب نداشته است.

وی افزود: امروز ولی در داخل کشور ۸ صبح می‌روند و ۴ می آیند. مدیری می‌گفت که من اول صبح می‌روم و آخر شب می‌آیم که او را تمسخر می‌کردند. اینها به علت فاصله از سنت‌های انقلاب است. حال نگاه کنید، هر جا آمده‌ایم اصلاح شده‌ایم، نتیجه مطلوب گرفته‌ایم. امروز به بازار ارز نگاه کنید. مدیریت جهادی باعث شد، مشکل حل شود. امروز مسئول سیستم بانکی شاید تجربه بزرگی نداشت ولی با مدیریت مشکل را حل کرد. امروز این نشانه انقلاب است. انقلاب قدرت خود ترمیمی دارد.

به گزارش مهر، صفارهرندی گفت: امروز باید ببینیم چرا وقتی قدرت خارجی ما به داخل می‌آید، شرایط تغییر می‌کند. امروز در این دولت و دولت گذشته به این تفکر جهادی جفا شد و همه به آنها حمله کردند و این در حالی بود که آنها چیزی برای خود نمی‌خواستند.

خرازی: چرا صدا و سیما باید فقط در دوران انتخابات به مردم توجه کند؟

خرازی در ادامه با بیان اینکه در برخی حوزه ها از جمله نانو، بیوتکنولوژی و امثال اینها پیشرفت های بسیار خوبی داشتیم و از دانش بومی و جوانان متخصص استفاده کردیم و در برخی حوزه ها هم با ناکارآمدی و عملکرد بدی که داشتیم مردم را از خود رنجانده ایم، گفت: چرا صدا و سیما باید فقط در دوران انتخابات به مردم توجه کند در صورتی که این رویه می تواند در تمام مدت سال تداوم داشته باشد.

وی ادامه داد: مسئولین نباید نماد انقلاب مقدس اسلامی تلقی شوند، اگر کسی نقدی به مسئولی یا دستگاه های مقننه، قضائیه و اجرایی کشور دارد باید بتواند آزادانه حرفش را بزند. در مسائل اقتصادی مردم حق دارند که گلایه داشته باشند و این مشکلات متعدد در این حوزه ها موجب انزجار مردم شده است. مردم را باید با رفع مشکلات و تلاش بیشتر و جدی تر راضی کرد و شرایط بهتری برای زندگی آنها فراهم کرد.

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: باید شعارهای انقلاب اسلامی را که روشن و شفاف هم هستند احصا کرد و دید که برخی شعارهای خودساخته جدید چه تفاوتی با آنها دارند. باید نقد منصفانه داشت و البته این نقد به معنای مخالفت و عنادورزی نیست؛ بلکه برای بهتر شدن وضعیت است.

صفارهرندی: به مردم می‌گویند اگر می‌خواهید مشکلات حل شود باید فلان کنوانسیون را بپذریم

در ادامه این مناظره صفارهرندی در پاسخ به سوالی در مورد نقد مسئولین کشور، گفت: به نظر من اگر یک روزی زمینه نقد نبود، انقلاب مرده است. انقلاب با نقد به دگرگونی گذشته رسید. آنروز باید اعتراف کنیم که برخی از ما طاقت نداریم ولی این را به آنها می‌گوییم که بیایید و نقد کنید؛ ولی سپس آنها را با الفاظی مثل بی سواد و... نام ببریم و بر چشب بزنیم. امروز باید از رهبری بیاموزیم. نظام اگر هنوز خود را از انقلاب می‌داند، باید نقد را بتواند، بپذیرد.

وی افزود: برخی در کشور انقلاب را تمام شده می‌دانند و آرزوی کشوری مثل عربستان را دارند. امروز باید بدانیم که ما انسانیم و ممکن الخطا. باید مورد نقد قرار گیریم، البته باید ادب و احترام رعایت شود.

به گزارش مهر، عضو مجمع تشخیص افزود: امروز در صدا و سیما هم اینچنین شده است و مسئولین نقد می‌شوند. امروز بین کلام تا عمل فاصله است. به مردم می‌گوییم بیایید و انتقاد کنید ولی بعد زمانی که نقد می بینیم، مردم را توجیه می‌کنیم و تلاش می‌کنیم مردم را منصرف کنیم.

صفارهرندی گفت: امروز بخشی از مشکلات ریشه در فهم غلط دارند. روزی می‌خواستند، مشکلات کشور را در خارج حل کنند ولی اشتباه بود، حال امروز هم می‌خواهند، تکرار کنند. امروز به مردم می‌گویند اگر می‌خواهید مشکلات حل شود باید فلان کنوانسیون را بپذریم. چرا مردم را به بیرون حواله می‌دهیم. مردم می‌توانند از درست عمل کردن و تلاش خود مشکلات را حل کنند.

وی گفت: روزی قرار بود برجام چرخ اقتصاد را همزمان با سانتریفیوژ بچرخاند، قرار بود برجام نتیجه اقتصادی داشته باشد؛ ولی امروز می‌گویند، برجام ربطی به اقتصاد ندارد. این گونه مسائل باعث سلب اعتماد مردم و فاصله گرفتن آنها از مسئولین می‌شود.

خرازی: باید اجازه داد مردم حرف خود را مطرح کنند

خرازی در ادامه مناظره در خصوص وضعیت معیشت مردم و وظیفه مسئولان، گفت: در بحث انتقاد اگر بخواهیم فقط یک طرف را نقد کنیم این درست نیست. یک روزی نقد به فردی که بالاترین مسئولیت اجرایی را داشت و نگاه انحرافی آن مشخص شده است، اصلا جایز نبود و رویه بدی بود. اگر ما می گوییم عدالت خواهی، نباید این عدالت خواهی یک طرفه باشد.

سفیر اسبق ایران در فرانسه تصریح کرد: قبول دارم که همه مسئولین مرتبط با برجام گفتند که مشکلات اقتصادی حل میشود که من از همان زمان هم به این مساله نقد داشتم ولی آن زمان نظام گزینه دیگری نداشت.

وی بیان کرد: اگر من سرکار باشم عدالت را طور دیگری می بینم که ممکن است آقای صفار آنطور فکر نکنند. اگر ما معتقدیم که انقلاب اسلامی مختلف به مردم است باید ببینیم که مردم گرفتاری هایشان کجاهاست که رفع کنیم، مردم مشکلات جدی دارند.

خرازی در پایان خاطرنشان کرد: به نظرم باید اجازه داد مردم حرف خود را مطرح کنند، انتقاد کنند و قدرت تحلیل داشته باشند، البته که اینگونه است ولی اینجا می خواهیم تاکیدی بر این مهم داشته باشیم.

صفارهرندی: موانع را از مقابل پای جوانان باید برداریم

صفارهرندی همچنین در نتیجه گیری سخنان خود گفت: یک سری موانع پیش رو داریم. یک سری برای بیرون کشور است ولی یک سری را خودمان ایجاد کرده‌ایم. بعضی دیوان سالاری‌های اداری ماست که می‌شنویم، فلان شخص تا دیروز کارخانه داشته است و تعطیل کرده است چون دیگر توان دویدن در ادارات را نداشته است که باید این موانع را از مقابل پای آنها برداریم.

وی افزود: امروز چرا تا اسم جوانان می‌آید، یاد خوشگذرانی و... می‌ افتیم. امروز بسیاری از جوانان ما در خدمت توسعه اندیشه و علم کشور هستند. امروز توسط شرکت‌های دانش بنیان ۴ میلیارد دلار به خارج از کشور صادرات شده است. ما باید به اینها میدان دهیم و موانع را از مقابل پای آنها برداریم.

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

دختران ائل گلی تبریز گل باران شدند! / پرونده حمله باگلوله برفی به کجا رسید ؟+عکس

کلیدواژه: مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای دیدار مردم قم

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۸۶۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عدم شفافیت در شرایط کنونی وجود دارد/ باید بدانیم که رابطه میان مردم و دولتمردان را چگونه میتوان ترمیم کرد
 • ریشه مخالفت عبده با شفاعت در علم‌گرایی است، نه سلفیت
 • فوتبال جهان: نیمار در پاسخ به شایعات: کمی دیوانه هستم اما آنقدرها که می‌گویند احمق نیستم!
 • عبادی: مسائل کشور را معطل وعده های اروپا نکنیم
 • مسائل کشور را معطل وعده های اروپا نکنیم
 • نیمار: احمق نیستم
 • آموزش مایکروسافت ورد | چگونگی صف بندی متن و حرکت دادن پاراگراف‌ها (قسمت ۱۴)
 • نباید اجازه بدهیم برجام را وسیله‌ی فشار کنند/ مسئولین به ما گفتند که ما این کار را انجام می‌دهیم، برای اینکه فشارهای تحریم برداشته بشود
 • اسیدپاشی روی عابران پیاده توسط تعدادی ارازل و اوباش دیوانه+ فیلم
 • اتهام عجیب و سنگین برانکو؛ کی‌روش دیوانه است!
 • عزم جدی دولتمردان تدبیر در محرومیت زدایی از جنوب کرمان
 • نگاهی به ۱۰ فیلم برتر جیم کری به بهانه تولدش
 • نمی توانم نام هاشمی را انکار کنم
 • فائزه هاشمی: خاطرات زندانم را زمانی منتشر می‌کنم که سانسور نشود
 • حرکت‌های لاک‌پشتی در اقتصاد مقاومتی قابل‌قبول نیست
 • خرازی: انقلاب تا یمن بینش و آگاهی به مردم داده است/ صفارهرندی: آمریکا هربدلی زدشکست خورد
 • خرازی: غربی‌ها عربستان و اماراتی که تا کنون انتخاباتی نداشتند را دموکراتیک می‌دانند/صفارهرندی:آمریکا هر بدلی زدشکست خورد
 • رفع مشکلات ایثارگران وظیفه همه دولتمردان است
 • دولتمردان و کارگزاران نظام امقابل فشار جریان های خاص برای تصویب لوایح FATF ایستادگی کنند