به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از یزد، محمود نوری شادکام در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گفت: ۴۹ پروژه درمانی در استان وجود داشت که با پیگیری‌های انجام شده ۱۴ پروژه از آن به افتتاح رسیده است و ۳۵ پروژه باقیمانده نیز در حال پیگیری و تکمیل است که تعدادی از آن‌ها تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد، ۱۳ پروژه در بخش خصوصی نیز در استان افتتاح شده‌اند.وی راه‌اندازی بیمارستان خون و آنکلوژی استان با ۱۲۰ تخت، تجهیز و راه اندازی فاز اول اورژانس بیمارستان شهید صدوقی، راه اندازی فاز اول مرکز ید درمانی، راه‌اندازی کلینیک‌های تخصصی ابرکوه و بافق را از جمله پروژه‌های افتتاح شده نام برد.

***دستاورد‌های انقلاب اسلامی در حوزه درمان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با اشاره به دستاورد‌های انقلاب اسلامی در حوزه بهداشت و درمان گفت: قبل از انقلاب مرگ و میر مادران در حین زایمان ۴۰۰ در ۱۰۰ هزار بوده که اکنون این آمار به هشت مورد در ۱۰۰ هزار در استان یزد رسیده است و همچنین مرگ و میر اطفال قبل از انقلاب ۲۵۰ نفر در ۱۰۰۰ مورد بوده که اکنون به ۹ مورد در ۱۰۰۰ نفر رسیده است.

نوری شادکام با بیان اینکه قبل از انقلاب تاکنون ارائه خدمت و کار در حوزه درمان از ۱۰۰ درصد تا ۹۶۰۰ درصد در استان رشد داشته است، ادامه داد: قبل از انقلاب تعداد پزشکان عمومی ۱۱۳ نفر در استان بود که الان به هزار و ۳۱۰ نفر رسید و تعداد متخصص از ۷۷ نفر قبل از انقلاب به ۷۰۱ متخصص پس از چهل سال رسیده است، همچنین تعداد تخت‌های بیمارستانی مجموعا ۳۶۰ مورد بود که هم اکنون استان با بیش از سه هزار تخت به بیماران خدمت رسانی را انجام می‌دهند.

وی افزود: تعداد آمبولانس از ۴ دستگاه قبل از انقلاب به ۲۰۰ دستگاه، تعداد پایگاه‌های اورژانس از دو مورد به ۵۳ پایگاه، تعداد آزمایشگاه از ۶ مورد به ۱۳۶ آزمایشگاه در استان در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی رسیده است و همچنین در حالی که قبل از انقلاب فقط یکی از شهرستان‌ها از بیمارستان بهره‌مند بود اکنون در همه شهرستان‌ها بیمارستان با انواع متخصص، فوق تخصص و تخت‌های بیمارستانی وجود دارد.

نوری شادکام با بیان اینکه قبل از انقلاب استان هیچ فوق تخصصی نداشت و اکنون ۷۰ فوق تخصص به مردم خدمت می‌کنند، تصریح کرد: قبل از انقلاب تعداد ۲۵ کارشناس پرستار، بهیار و کمک بهیار در استان خدمت رسانی می‌کردند در حالی که اکنون تعداد کارشناس پرستاری به دو هزار و ۴۲۸ نفر و مجموعا تعداد کارشناس پرستاری، پرستار، کمک بهیار و بهیار در استان به ۳ هزار و ۳۷۴ نفر رسیده که در واقع تقریبا هر تخت بیمارستانی در استان از یک پرستار بهره‌مند است.

***درآمد ۱۰۰۰ میلیارد تومانی استان از ارائه خدمات درمانی به افراد غیربومی

وی با بیان اینکه هر فرد در استان در سال گذشته تقریبا ۷ مرتبه خدمت درمانی دریافت کرده است، عنوان کرد: سال گذشته ۱۰ میلیون نفر در استان یزد از خدمات مختلف درمانی از یک ویزیت ساده تا پیوند‌های قلب و کلیه استفاده کرده‌اند که از این مجموع ۷.۵ میلیون یزدی و ۲.۵ میلیون نفر غیر بومی و از افراد خارج از استان بوده‌اند که به واسطه استفاده افراد غیر بومی و همراهان آن‌ها از خدمات و امکانات استان هزار میلیارد تومان درآمد به سیستم استان تزریق که در حوزه‌های مختلف هزینه شده است.

***خدمت رسانی ۱۵ هزار نفر در حوزه سلامت استان

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد افزود: در استان یزد تقریبا ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر در مجموعه دانشگاهی و چهار هزار نفر در مجموعه‌های غیر دانشگاهی به مردم خدمات سلامت را ارائه می‌کنند و سعی بر این است که خدمات در اسرع وقت، با دقت، با بهترین کیفیت و با حفظ کرامت به مردم ارائه شود.

وی با اشاره به مشکلات و کمبود‌های امکانات درمانی در برخی شهرستان‌ها عنوان کرد: خاتم از بیمارستان استاندارد برخوردار نیست که ساخت بیمارستان در این شهرستان باید در اولویت قرار گیرد همچنین این شهرستان در خصوص امکانات رادیولوژی نیز دچار کمبود‌هایی است که تا ۲۲ بهمن این بخش راه‌اندازی می‌شود.

نوری شادکام با اشاره به آمار تخلفاتی که در حوزه درمان وجود دارد، تصریح کرد: با توجه به گزارش‌های مردمی در سال گذشته ۹۴ پرونده به حوزه درمان ارسال شده است که شامل تخلفات گوناگون در حوزه پزشکی، تعرفه‌ها و ... بوده است که برای ۸۱ پرونده رأی صادر شده است و مردم نیز می‌توانند تخلفات را از طریق سامانه پیامکی ۱۰۰۰۰۱۶۹۰ گزارش کنند.
انتهای پیام/د

منبع: بسیج نیوز

خبر بعدی:

هزینه ۵۰۰ میلیون تومانی راه اندازی تخت ICU در کشور/ تعداد تخت‌های مراقبت‌های ویژه تا پایان سال به ۷ هزار می‌رسد

عضو هیئت مدیره انجمن مراقبت‌های ویژه ایران گفت: هزینه راه اندازی تخت ICU در کشور بیش از ۵۰۰ میلیون تومان است.

عطا محمودپور استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دبیر علمی و ششمین کنگره مراقبت‌های ویژه ایران و عضو هیئت مدیره انجمن مراقبت‌های ویژه ایران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه علم مراقبت‌های ویژه نیازمند تکنولوژی و پاراکلینیک است، گفت: اگر ما در علم دنیا هر چیز باید به روز باشیم، اما تجهیزات ناکافی داشته باشیم در تشخیص و درمان بیماران دچار مشکل می‌شویم و یکی از بخش‌های اصلی ما تعداد تخت ICU است.

تعداد تخت‌های ICU تا پایان سال به ۷ هزار می‌رسد

وی با اشاره به تعداد تخت‌های مراقبت ویژه مورد نیاز در کشور گفت: با توجه به گستردگی آمار بستری بیماران حداقل نیاز به ۱۰ هزار تخت ICU در مراقبت‌های ویژه نیاز داریم البته اگر بخواهیم شرایط ایده‌آل را در نظر بگیریم نیاز به ۱۵ هزار تخت مراقبت‌ ویژه داریم اما ما اکنون در کشور ۵ هزار تخت مراقبت‌های ویژه داریم و تا پایان سال این این آمار به ۷ هزار تخت می‌رسد.

محمودپور گفت: برای اقدامات تشخیصی و درمانی بیماران به تکنولوژی روز دنیا در حوزه مراقبت‌های ویژه نیاز داریم، اما متاسفانه در بسیاری از بخش‌های مراقبت ویژه ما از این تجهیزات محروم هستیم و بیمارستان‌های دولتی با توجه به مطالبات زیادی که از بیمه‌ها دارند و با افزایش نرخ ارز و تحریم‌، به تدریج تجهیزات پزشکی روز دنیا  کمتر وارد کشور می شوند که در نتیجه آن بیماران از تشخیص و اقدامات درمانی روز دنیا محروم می‌مانند.

هزینه نجومی راه اندازی تخت‌های مراقبت ویژه در کشور

عضو هیئت مدیره انجمن راقبت‌های ویژه ایران با اشاره به هزینه راه اندازی تخت‌های مراقبت ویژه در کشور گفت: هزینه راه اندازی یک تخت مراقبت ویژه با توجه به فضای بیمارستانی مورد نیاز و تجهیزات پزشکی حداقل ۵۰۰ میلیون تومان است و با افزایش نرخ ارز ممکن است این رقم بالاتر رفته باشد.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه ما امروز به سمت اقدامات کمتر تهاجمی می‌روند و مانیتورینگ لحظه‌ای بیماران می‌رویم، گفت: امیدواریم با حمایت وزارت بهداشت و هیئت رئیسه دانشگاه‌های علم پزشکی و بیمه‌ها شاهد باشیم که از نظر تعداد تخت و پشتیبانی و تجهیزات و امکانات بخش‌های ویژه در شرایطی قرار بگیریم که در سطح استاندارد دنیا باشیم.

تعداد پزشکان و پرستاران مراقبت های ویژه در ایران

دبیر علمی و ششمین کنگره مراقبت‌های ویژه ایران با اشاره به نرخ پرستار به تخت در بخش‌های مراقبت ویژه در ایران و جهان گفت: استاندارد جهانی برای هر تخت مراقبت ویژه یک پرستار به ازای هر تخت است اما در ایران  ۲  پرستار به ازای هر تخت داریم، اما در برخی شیفت‌ها و مراکز درمانی تعداد پرستار به تخت به سه یا چهار نفر می‌رسد.

وی درباره آمار پزشکان مراقبتهای ویژه در ایران گفت: از نظر تعداد پزشک علم مراقبت‌های ویژه از سال ۱۳۸۴ راه‌اندازی شده‌ است و نخستین پزشکان مراقبتهای ویژه در سال ۸۶ فارغ التحصیل شدند؛ در واقع ۱۱ سال است که این رشته در کشور به بیماران خدمت رسانی می‌کنند و اکنون ۱۵۰ دانش آموخته علم مراقبت‌های ویژه در حوزه پزشکی داریم و باید این تعداد افزایش پیدا کند اما نکته حائز اهمیت این است که آموزش و پرورش پزشکان باید به گونه‌ای باشد که همزمان توانمندی علمی و عملی آن‌ها با هم توسعه پیدا کند.

پزشکان و پرستاران مراقبت‌های ویژه با به روزترین علم دنیا

وی افزود: پزشکان و پرستاران در حوزه مراقبت‌های ویژه توانسته اند خود را به استاندارد‌های روز دنیا برسانند و اگر پشتیبانی خوبی داشته باشیم پیش آگهی بیماران ما بهتر خواهد شد.

دبیر علمی و ششمین کنگره مراقبت‌های ویژه ایران اظهار کرد: بخش‌های مراقبت ویژه از گذشته وجود داشت، اما علم مراقبت‌های ویژه نوپاست  و آمار پزشکان و پرستاران دانش آموخته مراقبت‌های ویژه پایین است یا پرستارانی داریم که بیشتر آن‌ها سابقه کار در بخش مراقبت‌های ویژه را دارند.

وی ادامه داد: کارشناس ارشد مراقبت‌های ویژه در پرستاری به تازگی ایجاد شده است و اغلب پرستاران ما آموزش آکادمیک در مراقبت‌های ویژه ندیده‌اند و به صورت تجربی مراقبت از بیماران در بخش مراقبت ویژه را یاد می‌گیرند، اما در نهایت با این وجود خود را به سطح روز دنیا در مراقبت‌های ویژه می‌رسانند.

طرح تحول نظام سلامت و ارتقا مراقبت‌های ویژه در ایران

عطاپور درباره طرح تحول سلامت و تاثیر آن در توسعه بخش‌های مراقبت ویژه در کشور گفت: طرح تحول سلامت در مراحل ابتدایی از نظر تجهیزات پزشکی تحول بزرگی در مراقبت‌های ویژه ایجاد کرد و تجهیزات پزشکی قدیمی مراکز درمانی به روز رسانی شد.

وی افزود: طرح تحول سلامت در ادامه مسیر خود به دلیل آنکه حمایت‌های کافی از آن صورت نگرفت با چالش‌هایی روبرو شد و مطالبات بیمه‌ها به بیمارستان افزایش پیدا کرد و در درمان بیماران با مشکلاتی روبرو شدیم و داروخانه‌های بیمارستانی در تهیه دارو‌ها و ملزومات پزشکی دچار چالش شدند و حتی در مقاطعی برای تهیه ارزانترین کاتتر‌های همودیالیزی دچار مشکل شده بودیم.

دبیر علمی و ششمین کنگره مراقبت‌های ویژه ایران ادامه داد: اگر حمایت‌های کافی از طرح تحول سلامت صورت می‌گرفت می‌توانستیم به بالاترین سرعت اقدامات تشخیصی و درمانی در بخش‌های مراقبت ویژه برسیم.

انتهای پیام/

ایران بین دو چهره؛ لبخند "احمدی‌نژاد" در برابر نگرانی "ظریف" و "شمخانی"

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

اتفاق پرریسک بهاره رهنما/ سانسور مشکلات مردم با مطرح کردن فیلترینگ/ میراث شوم اصلاحات ارضی

کلیدواژه: استان یزد

منبع این خبر، وبسایت basijnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۸۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رشدقابل ملاحظه سلامت در بام ایران/تامین زیرساخت های پزشکی درمانی در چهارمحال وبختیاری
 • دولت بابت بیمه سلامت و کمک به طرح تحول چقدر بودجه می‌دهد
 • طرح تحول، منطق اقتصادی نداشت/ بیمه سلامت مستقل و پاسخگو باشد
 • طرح تحول سلامت تفکر اقتصادی نداشت
 • بی‌مهری به پرستاران در جریان «طرح تحول سلامت»
 • گرمای گاز در منزل زنجانی ها، خدمت بی منت و غیرقابل انکار
 • طرح تحول سلامت فرمول اقتصادی نداشت
 • بی‌مهری به پرستاران در جریان «طرح تحول سلامت»/ کمیسیون تلفیق به این اوضاع خاتمه دهد
 • دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب در حوزه درمان و بهداشت استان اردبیل+ جزییات
 • دستاوردهای انقلاب در حوزه فرهنگ و هنر غیرقابل‌انکار است
 • رشد معنوی کشور پس از انقلاب غیرقابل‌انکار است/ راه‌اندازی مدرسه «حفظ قرآن» ویژه طلاب
 • رشد معنوی کشور پس از انقلاب اسلامی غیرقابل‌انکار است/ راه‌اندازی مدرسه «حفظ قرآن» ویژه طلاب
 • نقش شوراها در نظام تعلیم و تربیت غیرقابل انکار است
 • درآمد پزشکان با اجرای طرح تحول سلامت چقدر شد؟ +جدول
 • تاجگردون: احساس می‌شود کودتای اقتصادی شده و کسی متوجه نیست!
 • احمد‌ی‌نژاد بودجه حوزه علمیه را یک سوم کرد
 • پزشکان هندی و پاکستانی کِی از ایران رفتند؟
 • تاجگردون: احساس می‌شود کودتای اقتصادی شده و کسی متوجه آن نیست!/ آشنا گلایه کرد که چرا او را با مشایی مقایسه کرده‌ام/ احمد‌ی‌نژاد بودجۀ حوزه علمیه را یک سوم کرد/ نمایندگان یک کارتِ حلال دارند و یک کارتِ حرام
 • افزایش ۳۳۰ درصدی دریافتی پزشکان با اجرای طرح تحول سلامت