بازار تاریخی ارومیه یکی از آثار دوران صفوی است که در مجموعه بافت قدیمی و در جنوب شرقی ارومیه قرار دارد این بازار متشکل از راسته‌ها تیمچه‌ها و بخش‌های متنوعی است که بازار عطاران از جمله آنها به شمار می‌آید. ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۶:۱۵ استانها آذربایجان غربی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، بازار تاریخی این شهر روزگاری مرکز اصلی و محوری دادوستد محسوب می‌شد و وجود تیمچه‌ها، سراها، مساجد، حمام‌ها و بخش‌های مختلف در آن دلیلی بر محوریت این بازار بر اقتصاد کل شهر است.

هر راسته از بازار تاریخی ارومیه سبک و سیاق و تاریخچه خاصی دارد اما در مجموع از خصوصیات این بازار سادگی معماری آن است که با پیشرفت زندگی امروزی بعضی از نقاط آن تخریب یا دچار تغییراتی شده است.

بازار عطاران ارومیه جزو پررونق‌ترین بخش‌هایی است که هم اینک اصناف مشغول در آن از کسب‌وکار سکه‌ای برخوردارند و مشتریان ثابت خود را حفظ کرده‌اند که در تصاویر پیش رو حال و هوای این بازار قدیمی از نظر می‌گذرد.

ایجاد 700 اشتغال جدید در حوزه میراث‌فرهنگی استان خراسان‌رضوی +فیلمبرخی متهمان پرونده اداره کل میراث فرهنگی قزوین با قرار وثیقه آزاد شدندجزئیات طرح "هتل‌های میراثی ایران" با استفاده از تجربه پرتغالی‌ها

تصاویر از یوسف عباسی

انتهای پیام/ش

R41361/P/S6,48/CT1

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ارومیه| چرا طرح‌ مبارزه با تکدی گری نتیجه نمی‌دهد؟

سال‌های متمادی است که بحث ساماندهی متکدیان سوژه دستگاه‌های متولی شده است و گاها از دستگاه‌های اجرایی مسئول ساماندهی تکدی گران خبرهایی در رسانه منعکس می‌شود از مسئولان انتظار می‌رود تمهیدی جدی و قانونی برای جمع‌آوری این افراد در سطح شهر بیاندیشند. ۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۹ استانها آذربایجان غربی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، تکدی گری یک معضل و آسیب اجتماعی است که ریشه در عواملی مانند طلاق، اعتیاد، بی سرپرستی و بد سرپرستی، فقر و محرومیت دارد  که در کنار  سوءاستفاده از عاطفه و نیات مثبت مردم ضعف مدیریتی نیز در آن مشهود است، این معضل اجتماعی تقریباً در همه جوامع وجود دارد و  این امر نیاز به موشکافی این حقیقت که چند درصد از آنان نیازمند واقعی و مستعد حمایت هستند را تشدید می‌کند.

به‌رغم تلاش و برنامه‌ریزی متولیان ساماندهی این امر این معضل روز به‌روز در حال گسترش است  و هرروز سر چهار راه‌ ها شاهد تکدی‌گرانی هستیم که به راه‌های مختلف عواطف و احساسات مردم را تحریک کرده و از این راه امرارمعاش می‌کنند.

ارومیه ازجمله شهرهایی است که سال‌های متمادی است با این معضل  دست و پنجه نرم می‌کند جولان بیش‌ازپیش متکدیان در اماکن عمومی این شهر منظر زننده‌ای به شهر داده  مردم همواره تحت تأثیر عطوفت و مهربانی  و ترحم  به متکدیان کمک می‌کنند و این امر دلیل  اصلی حضور متکدیان بومی و غیربومی در این شهر است،خبرنگار تسنیم در گزارش پیش رو  میزان تحقق وعده‌های داده‌شده مسئولان  امر را منعکس می‌کند.

متکدیان از هر طریقی برای برانگیختن احساسات استفاده می‌کنند

رعنا مهامد از شهروندان ارومیه‌ای دراین‌باره به خبرنگار تسنیم می‌گوید: درصد قابل‌توجهی از متکدیان کودکانی هستند که ناخواسته و از سر اجبار  به تکدی‌گری مشغول هستند، من  با دیدن این‌گونه افراد احساساتم جریحه‌دار شده و نمی‌توانم به راحتی از آنان بگذرم.

وی  با گله از بی‌توجهی مسئولان نسبت به ساماندهی فعالان این امر می‌افزاید: این معضل زخمی عمیق بر پیکر جامعه بوده و می‌طلبد مسئولان، دستگاه‌های حمایتی نظیر کمیته امداد و بهزیستی به این وضعیت رسیدگی کنند.

مهامد می‌گوید: این افراد در قالب‌ها و چهره‌های مختلف در سطح شهر ظاهر می‌شوند و شیوه‌های مختلفی را برای برانگیختن احساسات عمومی به  کار می‌برند و با تظاهر به نقص عضو، سر و شکل ژولیده و نشاندن کودک شیرخواره در کنار خیابان و راه‌هایی ازاین‌دست از مردم درخواست مساعدت می‌کنند.

وی تصریح می‌کند: مردم در این میان مهمترین نقش رادارند و با معرفی نیازمندان واقعی به نهاد و دستگاه‌های متولی همچون کمیته امداد و بهزیستی می‌توانند گام‌های اساسی در جهت زدودن چهره شهر از حضور این میهمانان ناخوانده بردارند، این‌گونه افراد باید از سطح شهر جمع‌آوری‌شده و در مراکز مخصوص نگهداری شوند تا اگر واقعاً نیازمند هستند به امورات آنها رسیدگی  شود.

آرمان ساعدی دانشجوی جامعه‌شناسی دراین‌باره می‌گوید: این آسیب اجتماعی در حال رواج یکی از مشکلات اساسی جامعه است که در سایه‌ی توجه و ساماندهی می‌تواند کم‌رنگ شود.

ساعدی بابیان اینکه این معضل اجتماعی زندگی عمومی را برهم زده و تحت شعاع قرار داده می‌گوید: متکدیان به خاطر دریافت مقدار ناچیزی پول با تظاهر و دامن زدن به داستان‌های ساختگی و ابراز به ناتوانی‌هایشان دل مردم را به درد آورده و  آن هارا تحت تأثیر قرار می‌دهند.

وی تصریح می کند کاهش این آسیب اجتماعی در ارومیه نیازمند برخورد قاطع از سوی متولیان این امر بوده و از طرفی سازی مردم را به برخوردی درست و برون از احساس سوق می‌دهد.

درآمد هنگفت تکدی گرایان از تکدی گری

این دانشجوی جامعه شناسی با بیان اینکه تکدی گری در شهرهای بزرگ مانند ارومیه برای افراد سود جو یک فرصت طلایی به شمار می‌رود می‌گوید: بیشتر متکدیان با مظلوم‌نمایی از روحیات مردم سوء استفاده کرده و کسب و کار پر رونقی برای خود راه‌اندازی کرده‌اند به‌طوری که بر اساس شواهد و مدارک موجود درآمد یک ساعت آنها بالای صد و پنجاه هزار تومان پیش‌بینی می‌شود.

ساعدی با بیان اینکه باوجود  دو موضوع غیربومی بودن بیشتر متکدیان در ارومیه و جمع‌آوری متکدیان در اواخر شب‌ها توسط برخی از خودروهای شخصی ناشناس موضوع شبکه‌ای بودن تکدی گری در ارومیه مطرح  می شود تصریح می‌کند: در بسیاری از مواقع مشاهده شده است که متکدی گرانی که از صبح تا شب در چهارراه‌ها و مکان‌های عمومی تکدی گری می‌کنند در اواخر شب خودروهایی که مدل آن‌ها جدید به نظر می‌آید آن آن هارا جمع آوری می‌کنند و همین امر شبهه‌ای بر وجود مافیای تکدی گری در ارومیه است.

وی می‌افزاید: شواهد و قرائن بیانگر این است که  تکدی‌گری همچنان در شهر رایج است، به گفته  متولیان امر، طرح ساماندهی و جمع‌آوری متکدیان به‌صورت مستمر و شبانه‌روزی اجرا می‌شود اما این متکدیان همچنان در خیابان‌ها جولان می‌دهند و دست‌بردار شهر نیستند.

پایتخت طبیعت ایران در محاصره متکدیان؛ گدایی در «یاسوج» به شیوه‌های نوین رسیدپیگیری تسنیم نتیجه داد؛ متکدیان از سطح شهر بهبهان جمع‌آوری شدندنهادهای حمایتی برنامه‌ای برای جلوگیری از تکدی‌گری کودکان در لرستان ندارندفرماندار ارومیه با بیان این که  نه‌تنها در ارومیه بلکه در تمام شهرهای آذربایجان غربی امروز با پدیده تکدی گری مواجه هستیم می‌گوید: مرکز جمع‌آوری و نگهداری معتادان در ارومیه از سال 96 در یک ساختمان دو طبقه استیجاری راه اندازی شده و جهت امور اداری، گشت، جمع‌آوری، انتقال از سطح شهر به مرکز و سایر ادارات و ارگان‌ها دارای سه دستگاه خودرو نیمه سنگین و سبک است.

علیرضا ملامحمدی زاده می‌افزاید:  با توجه به اینکه بیشتر متکدیان را کودکان کار و خیابانی تشکیل می دهند، این دسته از متکدیان به مراکز وابسته به سازمان بهزیستی معرفی و ساماندهی شده‌اند.

مدیرکل کمیته امداد آذربایجان غربی با اشاره به حمایت‌های این نهاد از نیازمندان بیان می‌کند: صد و بیست و نه هزار نفر با شصت و نه هزار خانوار جمعیت تحت پوشش کمیته امداد استان هستند.

عزیز سهندی می‌افزاید: شرایط ویژه ای برای حمایت از مددجویان وجود دارد که از جمله آنها می توان به بیمه تمام مددجویان، ارائه تسهیلات اشتغال، مسکن، وام و کمک های بلاعوض اشاره کرد.

سهندی با تأکید بر اینکه تمامی اقشار نیازمند به شیوه‌های مختلف برای جذب در کمیته امداد شناسایی می‌شوند، تصریح کرد: نیازمندان واقعی به شیوه‌های مختلف شناسایی می‌شوند تا چهره جامعه از وجود نیازمند پاک شود که ازجمله این روش‌ها می‌توان به مراجعه خود فرد، معرفی خیران و مسئولان اشاره کرد.

ساماندهی متکدیان خیابانی از حرف تا عمل

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی  می‌گوید: وجود متکدیان در سطح شهر واقعیتی انکارناپذیر است که چهره نامطلوبی به شهر می‌دهد و باید تمامی دستگاه‌ها و نهادهای متولی دست‌به‌دست هم دهند تا این متکدیان ساماندهی و از سطح شهر جمع‌آوری شوند.

علی مصطفوی می‌افزاید: یکی از مهم‌ترین دلایل رشد تکدی گری در شهر ارومیه، رأفت مردم و کمک همه‌روزه آنان به متکدیان است که این امر موجب می‌شود شبکه‌های تکدی گری، افراد بیشتری را برای انجام این کار زشت روانه ارومیه کنند.

وی بیان می‌کند: این افراد باید جمع‌آوری‌شده و وضعیت آنان مورد پایش قرار گیرد و در صورتیکه برای بار اول دست به چنین کاری زده باشند، این افراد تحویل مراکز بهزیستی، کمیته امداد یا مرکز درمان اجباری معتادان می‌شوند.

مصطفوی تصریح می‌کند: بیشتر متکدیان آذربایجان غربی و به‌ویژه ارومیه غیربومی هستند که باید این موضوع موردتوجه قرار گیرد و رسانه‌ها باید در راستای افزایش سطح آگاهی جامعه در خصوص برخورد با متکدیان و کمک نکردن به آنها فرهنگ‌سازی کنند تا این کمک‌ها از طریق بهزیستی و کمیته امداد به نیازمندان واقعی داده شود.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی  می‌گوید: تکدی‌گری چهره شهر ارومیه را زشت کرده درحالی‌که این موضوع در شهرهای دیگر به خوبی جمع‌آوری‌شده بنابراین باید در ارومیه نیز با مشارکت فرمانداری و شهرداری این موضوع ساماندهی شود تا سبب سلب آرامش از مردم نشوند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین قریشی می‌افزاید: درحالی‌که متکدیان خیابانی در شهرهای دیگر از جمله در تبریز به خوبی جمع‌آوری‌شده بنابراین باید در ارومیه نیز با مشارکت دولت و نهادهای اجتماعی این موضوع ساماندهی شود تا متکدیان سبب سلب آرامش از مردم نشوند.

80درصد از متکدیان ارومیه مهاجر و غیر بومی هستند

رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه با بیان اینکه  بیشتر متکدیان ارومیه غیربومی و بیشتر مهاجر و گذری هستند می‌گوید: وضعیت اقتصادی و از همه مهم‌تر سوءاستفاده از حس نوع‌دوستی و خیرخواهی مردم ارومیه علت اصلی افزایش متکدیان در سطح شهر بوده که با همت شهرداری و نهادهای مربوطه در ماه‌های اخیر در تلاش برای کاهش تکدی گری در سطح شهر بودیم.

محمدرضا علیزاده امامزاده با  اشاره به اینکه  مکان‌هایی برای ساماندهی متکدیان در ارومیه ساخته شده است بیان می‌کند: از 3 سال پیش مدد سرا و گرم خانه برای جمع آوری بی خانمانها، کارتن خوابها و متکدیان راه اندازی شده است و از زمان شروع به کار آنها تعداد متکدیان ارومیه نسبت به سال گذشته کمتر شده است و آن تعداد هم که در شهر مشاهده می‌شود بیشتر مهاجر هستند که ارومیه مسیر گذر  آنهاست.

وی با تاکید به اینکه در موضوع ساماندهی کودکان کار 11 سازمان ازجمله بهزیستی، استانداری، تأمین اجتماعی، کمیته امداد و نیروی انتظامی در کنار شهرداری دارای وظیفه هستند، اظهار می‌کند:  در 6 ماه نخست سال 98 نزدیک به 200 کودک کار در مرکز ساماندهی کودکان کار  ارومیه جمع آوری و ساماندهی شدند.

امامزاده با اشاره به اینکه متکدیان به دو بخش کودکان کار زیر 18 سال و متکدیان بالای 18 سال تقسیم می‌شوند، می‌گوید: کودکان کار را بعد از جمع‌آوری به مراکز بهزیستی تحویل داده می‌شود تا به سازمانی که فرد به آن دلیل تکدی گری می‌کند برای ارائه کمک و خدمات رسانی از جمله اداره کار و فنی حرفه‌ای فرستاده می‌شود و در صورت اثبات اینکه فرد حرفه‌اش تکدی گری است به دادگستری فرستاده می‌شود.

تکدی گری شبانه روزی در ارومیه 

 مهرداد سلامتی معاون خدمات شهری شهرداری ارومیه با تاکید به اینکه میزان تکدی گری درشب به علت نبود نظارت بیشتر شده است، بیان کرده است: بیشتر متکدیان ارومیه را به عنوان مسیر تکدی گری انتخاب کرده و بیشتر غیر بومی هستند90 درصد پارکبان‌های ارومیه براساس تبصره ماده 15و16 افرادی هستند که از سوی سازمان‌های مربوطه که سابقه تکدی‌گری داشتند به شهرداری معرفی شده‌اند.

رئیس سازمان پیشگیری ورفع تخلفات شهری شهرداری ارومیه با بیان اینکه نیروهای این سازمان پس از جمع آوری متکدیان درسطح شهر اقدام به ساماندهی آن ها در مددسرای شهرداری ارومیه  می‌کند می‌گوید: دستگاه های مختلف از قبیل بهزیستی، نیروی انتظامی و سایر ارگان های مربوطه در این حوزه درباره آن ها تصمیم گیری کرده و هرفردی به دستگاه مربوطه خود برای رسیدگی محول می شود.

بهروز فریورنیا می‌گوید: در تمامی مناطق پنج گانه شهرداری ارومیه مکان هایی مربوط به این سازمان جهت انجام وظایف  امور سازمان پیشگیری ورفع تخلفات شهری مستقر شده است.

پیش‌ازاین فرماندار پیشین ارومیه در جلسه کارگروه سازماندهی متکدیان و کودکان کار استان گفته است: 90 درصد از متکدیان و معتادان متظاهر ارومیه غیربومی هستند.

مرکز جامعی که تکدی گران را ساماندهی کند وجود ندارد 

عباس حسن خانی  با اشاره به اینکه مرکز سازماندهی متکدیان در شهرهای بالای 500 هزار نفر باهدف سازماندهی و پایش متکدیان تأسیس می‌شود، تصریح کرده است:  تاکنون مرکز جامع و مشخصی برای جمع‌آوری و سازماندهی متکدیان در ارومیه محقق نشده است، مرکز سازماندهی متکدیان جنبه بازدارنده دارد و به‌صورت مسکن عمل می‌کند و در کمتر از 24 ساعت متکدیان جمع‌آوری‌شده را برای رسیدگی به دستگاه‌های مربوطه ارجاع می‌دهند.

افزایش متکدیان در مراکز گردشگری ارومیه

 علیرضا رادفر، معاون پیشین سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی نیز چندی پیش در جلسه کارگروه سازماندهی متکدیان و کودکان کار استان گفته بود: بیشتر متکدیان به دلیل درآمد زیاد حاضر به اشتغال در واحدهای تولیدی و صنعتی نیستند.

وی با اشاره به اینکه تکدی گری موضوعی اجتماعی بوده که چهره شهر را نامناسب نشان می‌دهد تصریح کرده است: سال گذشته اقدامات خوبی در کاهش تکدیان ارومیه انجام شد ولی متأسفانه امسال تعداد متکدیان به‌خصوص در تفرجگاه شهر افزایش‌یافته است.

گزارش از راضیه محمودپور

انتهای پیام/ن

R41361/P/S6,48/CT7

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

تخریب شدن رستوران غیر مجاز گردنه قوچک / کلیه ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و ارتفاعات تهران، مصداق تجاوز به حقوق شهر

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۸۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بودجه مرمت آثار تاریخی خراسان رضوی اندک است
 • ۱۸۲ هزار تن زباله نفس طبیعت ارومیه را به شماره انداخت+تصاویر
 • مرمت ۵۰ اثر تاریخی در نوبت اضطراری است
 • ثبت کشمش سنتی در فهرست آثار ناملموس میراث فرهنگی کشور
 • مرمت خانه تاریخی آیت‌الله شیخ جعفر شوشتری
 • ساخت حدود 2 هزار پروژه گردشگری در کشور واگذاری بهره‌برداری از بناهای تاریخی به بخش غیردولتی ساخت 180 هتل 4 و 5 ستاره
 • معاون رئیس جمهور از بناهای تاریخی قزوین بازدید کرد
 • از مشکلات باغ جهانی عباس‌آباد تا واکنش رئیسی به بافت تاریخی اطراف حرم رضوی
 • بازار تاريخي کاشان با مشارکت اجتماعي سامان‌دهي مي‌شود
 • ۵۰ اثر تاریخی خراسان رضوی در انتظار مرمت اضطراری
 • ۵۰ اثر تاریخی خراسان رضوی در نوبت مرمت اضطراری است
 • تخریب میراث فرهنگی به روش آب بستن/ برخورد قضایی با متخلفان
 • از روستای هرمی شکل تا عروسی هر ساله پیرشالیار...
 • پاس‌کاری مرمت مدرسه حلبیان توسط میراث فرهنگی و نوسازی مدارس اصفهان
 • میزبانی ماری و مرو تاریخی ترکمنستان از فعالان فرهنگی خراسان رضوی
 • میراث‌دار چنارستان تهران
 • اعلام نتایج مرحله استانی مسابقات سراسری قرآن کریم در بخش خواهران در ارومیه
 • حمام تاريخي نوآباد نايين مرمت شد
 • مجموعه اشياي تاريخي با قدمت 400 سال در موزه چيني‌خانه اردبيل نگه‌داري مي‌شود