گروه سیاسی جهان نيوز، حسین خان بابازاده: پنجشنبه هفته گذشته بر صندلی های سالن اجلاس سران افرادی نشسته بودند که برای دومین سالروز رحلت آیت الله هاشمی دور هم جمع شده بودند. سخنران اصلی این مراسم هم رئیس جمهور بود که به قول محسن هاشمی برای مرحوم آیت الله سنگ تمام گذاشت. روحانی در سخنانش هاشمی را پدر اعتدال، فوق جناح ها، بنیانگذار فناوری هسته ای کشور معرفی کرد و قدرت دفاعی کشور را هم از یادگارهای هاشمی دانست. اظهارات غلوآمیز روحانی در وصف رئیس اسبق مجمع تشخیص مصلحت که خود روحانی بیشترین اشراف را به عدم صحت آن دارد، آنقدر عجیب بود که طی دو سه روز گذشته به سوژه داغ طنازها تبدیل شد.

اما فارغ از اظهارات دور از واقعیت روحانی در وصف هاشمی رفسنجانی، یک موضوع در این میان مغفول مانده است. سنگ تمام روحانی برای هاشمی آن هم در سال دوم در حالی صورت گرفت که آقای رئیس جمهور سال گذشته، یعنی در اولین سالگرد درگذشت مرحوم هاشمی حاضر نشد و از حضور در این مراسم سرباز زد. طبیعتا اولین سالگرد شخصیتی همچون هاشمی برای روحانی که به قول خودش صدها ساعت خاطره از او دارد به مراتب مهم تر از سال دوم است. این عدم حضور برنامه ریزی شده روحانی در همان موقع با گلایه محمد هاشمی و فاطمه هاشمی روبرو شد. محمد هاشمی گفته بود: «حضور روحانی در این مراسم قولی بود که به ما داده بودند اما دلیلی برای علت حضور نیافتن ایشان اعلام نشد... 2یا 3 روز قبل از طرف دفتر رئیس جمهوری به ما اطلاع دادند که آقای روحانی در این مراسم شرکت نمی کند».  فاطمه هاشمی هم با بیان اینکه معتقدیم آیت الله هاشمی مظلوم بود و مظلومیتش ادامه خواهد داشت، گفت:« هاشمی مظلوم بود و مظلومیت او در آینده هم ادامه خواهد داشت. عدم حضور رئیس جمهور در این مراسم دلیلی بر مظلومیت ایشان است». واعظی سخنگوی روحانی هم، درباره پاسخ به علت عدم حضور رییس جمهور در نخستین همایش بزرگداشت آیت‌الله هاشمی به بیان «از ایشان دعوت به عمل آمده بود اما نتوانستند حضور پیدا کنند» کفایت کرد.

از آن عدم حضور مهم رئیس جمهور و این حضور پر سر و صدا نمی توان ساده عبور کرد. به نکات ذیل توجه کنید:

1. می توان غیبت روحانی در اولین سالگرد فوت هاشمی را به نوعی تلاش وی برای اثبات خودش دانست. چرا که این عدم حضور در سالروز یکساله شدن غیبت هاشمی و آن هم در روزی که نام وی بر سر زبان ها می افتد بهترین فرصت برای اثبات استقلال و رد فرضیه «روحانی بدون هاشمی محلی از اعراب ندارد» است. فرضیه ای که هاشمی تا روزهای آخر عمرش به آن عمیقا معتقد بود و صریحا در برخی مجامع عمومی آن را به رخ روحانی کشید. در نگاه دیگر تغییر رویه روحانی در اولین سال دولت دومش هم قابل گمانه زنی است. با این فرض که روحانی دور دوم که در غیبت هاشمی با 24 میلیون رای پیروز انتخابات شده، بهترین وقت را برای اعلام رسمی تغییر در رویه و جدایی اعلام می کند.

2.  حضور روحانی در دومین کنگره بزرگداشت هاشمی را می توان به 2 وجه تفسیر نمود. وجه نخست آن حضور رئیس جمهور در یک مراسم عادی است که به اعتبار جایگاه ریاست جمهوری ارزش آن دوچندان می گردد. اما وجه دیگر آن عقب نشینی روحانی برای دلجویی از خاندان هاشمی و حامیان اوست چرا که وضع ناگوار محبوبیت رئیس جمهور و دولت دوزادهم از یک سو و حملات همه جانبه اصلاح طلبان و کارگزاران به روحانی و دولتش از سوی دیگر، نیاز رئیس دولت تدبیر و امید به حمایت حداقل یک گروه سیاسی از وی را کاملا حیاتی کرده که شاید وقت مناسب جذب این حمایت در نظر آقای رئیس جمهور، کنگره بزرگداشت آیت الله هاشمی و با یک عرض ارادت همه جانبه بوده است.

3. فکر تصاحب جایگاه هاشمی توسط همراه همیشگی و شاگرد برجسته اش دور از ذهن نیست. خصوصا که از عمر دولت دوازدهم کمتر از سه سال باقیمانده و قطعا روحانی برای آینده سیاسی اش هدف گذاری دارد. این دوگزاره با تلاش یاران رسانه ای روحانی برای طرح وی به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت بعد از درگذشت آیت الله شاهرودی کاملا همخوانی دارد. این سه گزاره را وقتی درکنار عبارت کلیدی «باید هاشمی زمان خود باشیم» که توسط روحانی در همین مراسم بیان شد و پیش زمینه هایی نظیر صبر، مدارا، اعتدال، فوق جناحی و... را برای هاشمی احصا کرد، قرار دهیم نتیجه را مشخص می کند.

به زبان ساده، روحانی با ژست استقلال به دنبال جذب حمایتی برای گذر از روزگار فعلی و یک هدف گیری مهم برای آینده نه چندان دور فکر کرده است. 

4. در سابقه پنج سال و اندی استقرار دولت روحانی مملو از اظهارات عجیب و شاید عامدانه رئیس جمهور است که هرکدام به فراخور اهمیت از یک روز تا چند روز توانست رسانه ها را درگیر خود کند و از بسیاری موضوعات غافل کند. می توان اظهارات غلوآمیز روحانی در وصف هاشمی که واکنش های جدی هم به همراه داشت را در همین راستای تغافل از برخی معضلات قرار داد. فی الواقع در کنار نکات بندهای یک تا سه، آقای رئیس جمهور با همان تیر یک نشان دیگر را هم هدف گرفت.

منبع: جهان نيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

پشت پرده تولیدات موسیقایی سخیف / رونق بازار ترانه‌های ۴۰ هــزار تومانی

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، ترانه‌سرا‌ها گول شرکت‌های موسیقی را نخورند. این جمله را محمدعلی بهمنی، شاعر و ترانه‌سرای ۷۸ ساله کشورمان که بیشتر از نیم قرن فعالیت شاعرانه دارد، به ما گفت.

روز گذشته از او به پاس تلاش‌هایش در دنیای شعر، در «نشست شاعران آزاد ایران» تجلیل شد. محمدعلی بهمنی در شعر از نیما تاثیر پذیرفته است و پیش از این، به عنوان رئیس شورای شعر و ترانه دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می‌کرد؛ اما شهریور ماه سال گذشته، با انتشار نامه‌ای در اعتراض به دم‌دستی بودن ترانه‌ها و آثار سخیف، کناره‌گیری‌اش را از این جایگاه اعلام کرد و حال، بعد از گذشت حدود ۱۰ ماه از آن روز، هنوز دغدغه‌اش سطح ترانه‌ها و مافیایی است که راه ترانه خوب را سد کرده‌است. گفت‌و‌گو با این شاعر و ترانه‌سرا را در ادامه خواهید خواند.

ترانه خوب زیر ۲ میلیون تومان نیست
اندوه بزرگ محمدعلی بهمنی، شرکت‌های موسیقی هستند که سرشان را برای پیدا کردن ترانه خوب به درد نمی‌آورند. او با اشاره به تعداد زیاد ترانه‌سرا‌های خوب در کشور، به خصوص استان‌ها، بزرگ‌ترین مشکل ترانه‌سرایی کشور را این شرکت‌ها دانست و گفت: «مشکل از ترانه‌ها نیست. مشکل از شرکت‌هایی است که ترانه خوب را قبول نمی‌کنند و به خاطر این که برای ترانه هزینه‌ای نکنند، بیشتر به دنبال ترانه‌های ضعیف‌تر و ترانه‌سرا‌های بی‌نام‌ونشان‌ترند. آن‌ها از این ترانه‌سراها، شعر می‌گیرند و به آن‌ها می‌گویند درعوض شما را در آینده موفق خواهیم کرد و با این ترفند، آن‌ها را فریب می‌دهند. بعضی از این شرکت‌ها هم افراد را راضی می‌کنند و می‌گویند با چهارصد هزار تومان ۱۰ ترانه برایمان بنویس! او هم مهارتی ندارد و ترانه‌ای سر هم می‌کند. این در صورتی است که کمترین دستمزد برای یک ترانه خوب، دو میلیون تومان است و این قیمت با توجه به خواننده و محل پخش آن، بین ۴ تا ۶ میلیون تومان نیز، تغییر می‌کند.»

شرکت‌ها، به دنبال خرید ترانه‌سرا و خواننده‌اند
این شاعر و ترانه‌سرا اعتقاد دارد، این فریب شرکت‌ها، خواننده‌های زیادی را هم درگیر کرده است. او با توضیحی در این باره گفت: «فرض کنید شرکت‌های مذکور به ترانه‌سرا‌هایی که مدت‌ها با آن‌ها همکاری دارند بابت هر ترانه زیر ۵۰۰ هزار تومان می‌دهند. معلوم است افرادی که ترانه‌های خوب دارند به طور مسلم حاضر به همکاری با آن‌ها نمی‌شوند. درباره خواننده‌های طرف حساب این شرکت‌ها نیز، همین وضع حاکم است. با آن‌ها قرارداد‌هایی می‌بندند و می‌گویند پنج سال (بعضی‌هایشان حتی بیشتر) در اختیار مایید و باید آن چه ما می‌خواهیم بخوانید و لاغیر. با این شرایط، طبیعی است که ترانه‌سرا نباید به این خواسته‌شان تن بدهد. حتی اگر مبلغ باارزشی به او بدهند به شرطی خوب است که ترانه‌اش را در آلبوم خاصی کار کنند نه در کنار ترانه‌های ضعیف که شخصیت ترانه‌سرای خوب را هم زیر سوال ببرد. البته که در این شرایط خواننده و ترانه‌سرا‌های خوبی داریم که خودشان را درگیر این قضیه‌ها نمی‌کنند، اما چیزی که از نظر شرایط ارجحیت دارد این است که این بخش باید برتر باشد؛ اما این طور نیست.»

استقبال مردم از ترانه‌های شرم‌آور عجیب است
شاعر شعر «بهار بهار» که بیشترمان آن را با صدای زنده‌یاد ناصر عبداللهی به خاطر داریم، معتقد است این شرکت‌ها به وزارت ارشاد هم نفوذ کرده‌اند و به همین دلیل است که با وجود رد برخی ترانه‌ها از سوی دفتر شعر باز هم شاهد منتشر شدن آن قطعه‌ها هستیم. او اضافه کرد: «ترانه‌سرا‌های خوبی داریم که آثار باارزشی دارند، منتها آدم دلش نمی‌آید آثارشان را به برخی خواننده‌ها بدهد. برخی از ترانه‌سرا‌ها بالاخره بعد از مدتی تسلیم این شرکت‌ها و بعد از زمان کوتاهی متوجه اشتباه‌شان می‌شوند. منتها در آن شرایط دیگر نمی‌توان کاری کرد، چون شرکت‌ها با آن‌ها قرارداد می‌بندند و آن‌ها طبق قرارداد موظفند چند سال برای این شرکت‌ها ترانه بفرستند. امیدوارم همین گوشه‌ها و اشارات از طریق این گفت‌و‌گوها، به دست کسانی که شعر خوب می‌گویند، برسد و متوجه باشند چه تصمیمی می‌گیرند.»

او در پایان با ابراز تعجب از اقبال مردم به ترانه‌های سخیف گفت: «عجیب این است که کار‌های سطح پایین و حتی مقداری شرم‌آور مخاطب بیشتری دارد و شرکت‌ها هم ازاین قضیه نهایت استفاده را می‌کنند. حرف‌شان این است که ما دوست داریم مردم را شاد نگه داریم، اما در اصل می‌خواهند خودشان را از لحاظ مالی شاد نگه دارند.»

منبع: خراسان

انتهای پیام/

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

تخریب شدن رستوران غیر مجاز گردنه قوچک / کلیه ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و ارتفاعات تهران، مصداق تجاوز به حقوق شهر

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۸۹۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • سی‌ان‌ان: آسانژ در پشت‌پرده شکست کلینتون در انتخابات ۲۰۱۶ بود
 • روحانی: باید مثل ژاپن بعد از جنگ جهانی روزی چند ساعت مجانی کار کنیم/ چراغ اول را روشن کنید آقای رئیس جمهور!
 • ۲ میلیون یورو ارز دولتی استند قلبی برای واردات کابل برق هزینه شد/ بازداشت دست‌های پشت پرده در سازمان غذا و دارو
 • پشت‌پرده آگهی یک کاسبی راحت و پردرآمد/ در خانه‌تان بنشینید و میلیونر شوید! + سند
 • بانک مرکزی، فدراسیون فوتبال و پشت پرده ماجرای ۱۰ میلیون دلار
 • فکر کردن به «مکر» ماکرون وقت تلف کردن است/ آقای رئیس‌جمهور! آقای ظریف! تلک اذاً قسمه ضیزی
 • پشت‌پرده تلاش ولیعهد سعودی برای مذاکره با انصارالله/ سناریوی جایگزین امارات پس از خروج از یمن
 • پشت پرده نمایش پاکدستی با افشاگری‌های چند میلیاردی
 • در سلسله برنامه هاي تاريخ شفاهي ايران صدا مطرح شد: ناگفته هاي محمدرضا باهنر / از پشت پرده مجلس ششم تا هاله نور
 • ناگفته‌های محمدرضا باهنر / از پشت پرده مجلس ششم تا هاله نور
 • پشت‌پرده آگهی یک کاسبی راحت و پردرآمد/ در خانه‌تان بشینید و میلیونر شوید! + سند
 • پشت پرده استعفای تیمور غیاثی چه بود؟
 • پشت پرده حملات اصلاح طلبان تندرو گلستان به معاون سیاسی ستاندار
 • واکنش توییتری‌ها به چهارمین سالگرد برجام +تصاویر
 • دلیل غیبت دژاگه در تمرینات تراکتور مشخص شد
 • نشریات ترکیه در یک نگاه|سومین سالگرد مقاومت در برابر کودتاگران/ اردوغان: تهدید قندیل را از میان برمی‌داریم
 • ادعای وزیر نفت می تواند وصف مجرمانه داشته باش
 • محسن هاشمی: موضع سازمان بازرسی درباره غیرقانونی بودن انتخابات شورایاری منطقی است
 • هاشمی: مجوز لازم برای انتخابات شورایاری ها گرفته شده است