ده سال پس از این که چین به دفع خطر رکود اقتصادی با یک طرح انگیزشی بزرگ کمک کرد، سرمایه گذاران یک بار دیگر با سرازیر شدن اقتصاد جهان به سمت رکود در 2019، چشم به پکن دارند.

چین حدود یک سوم رشد اقتصاد جهان را در سال های اخیر در اختیار داشته است.

نشانه هایی از کندی اقتصاد چین هم وجود دارد: هشدار شرکت اپل به پایین آمدن سود به خاطر فروش کمتر و بیکار شدن کارکنان جگوار لندروور پس از سقوط 22 درصدی فروش آنها در چین.

دولت چین در حال برنامه‌ریزی برای یک رشد پایین تر اقتصادی 6 تا 6.5 درصد در سال 2019 است. انتظار می رود رشد اقتصادی چین در 2018، 6.6 درصد باشد که کمترین رشد از 1990 است.

در اولین روزهای 2019 چین با 34 میلیارد دلار سرمایه گذاری در راه آهن و آسان گیری در دادن وام بانکی، هزینه های زیر ساختی را بالا برد.

به همراه کاهش اشتهای چین برای واردات، رشد کند اقتصاد این کشور می‌تواند ارز یوان را ضعیف تر و شعله های جنگ تجاری بین پکن و واشنگتن را بیشتر کند.

انتظار می رود چین تلاش بیشتری برای کمک به اقتصادش انجام دهد.  

در نوامبر سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی پیش بینی های خود را برای رشد اقتصاد چین تا 6.3 درصد در 2019 پایین آورد. پیش بینی این سازمان برای 2020 ، 6 درصد است.

مارگارت مونلار با اشاره به اینکه پیش بینی ها می توانند کمتر هم شوند، گفت از آن زمان تاثیر جنگ  تجاری چین و آمریکا واضح‌تر شده است.

او گفت:« وام گیری بیشتر توسط دولت های محلی در چین نشان می دهد که افزایش هزینه های زیربنایی در راه است که به تعدیل نشانه‌های اعتماد شکننده بین مشتریان چینی کمک می‌کند».

در حال حاضر نگرانی سرمایه گذاران در اواخر 2018 در مورد اقتصاد جهان کمتر شده است که باعث بهبودی موقتی بازارسهام می‌شود.

یک دوره مذاکرات بین مقامات آمریکایی و چینی در پکن نتیجه بدی نداشت و در اروپا کندی اقتصاد تا حدی به خاطر عواملی مانند قوانین جدید آلودگی برای اتومبیل سازان و اعتراض‌های جلیقه زردها در فرانسه است که تاثیر خود را در زنجیره عرضه تا آلمان گذاشته است.

برای بسیاری مشتریان در کشورهای ثروتمند تورم پایین و افزایش تدریجی درآمد به قدرت خرید آنها کمک می کند.

ولی حتی اگر اقتصاد جهان در سال جاری دچار یک رکود دردناک نشود، با چالش‌های اساسی روبه‌رو خواهد بود.

 

منبع: افکارنيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جزئیات جدید ماجرای فرار همسر حاکم دبی به لندن

دادگاهی در لندن در اواخر ژوئیه به پرونده دعوای حقوقی بین شیخ محمد راشد حاکم دبی و پرنسس هیا، همسرش رسیدگی می‌کند. طبق گزارش رسانه‌ها، هیا پس از فرار از امارات هم اکنون در پایتخت بریتانیا زندگی می‌کند.

به گزارش یورونیوز آسوشیتدپرس می‌گوید که هیا متهم به فرار با دو فرزندش از دبی است و به نظر می‌رسد که دادگاه روی موضوع حضانت بچه‌ها متمرکز شود.

شعبه خانواده دادگاه عالی لندن به یورونیوز گفت که جلسه استماع دادگاه در روز ۳۰ ژوئیه برگزار می‌شود اما حاضر به اظهارنظر درباره موضوع مورد بررسی در این دادگاه نشد.

پرنسس هیا کیست؟

پرنسس هیا، ۴۵ ساله دختر ملک حسین پادشاه سابق اردن است. او در دانشگاه آکسفورد تحصیل کرده است. برادر نانتی هیا یعنی ملک عبدالله هم‌اکنون پادشاه اردن است. ملک عبدلله در مراسم ازدواج هیا با شیخ محمد در کنار خواهر ناتنی‌اش بود. هیا همسر ششم حاکم دبی است.

هیا شبیه همسران سایر حاکمان کشورهای حاشیه خلیج فارس نیست. او سابقه شرکت در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی در رشته پرش با اسب را دارد. یکی دیگر از ویژگی‌هایی که هیا را با همتایانش در خاندان سلطنتی کشورهای عربی جدا می‌کرد، حضور پررنگ او در ملأ عام بود. وی اغلب در مراسم‌ خیریه و بشردوستانه در کنار همسرش دیده می‌شد و از سوی دیگر در مجله‌های پر زرق و برق و رویدادهای سوارکاری در بریتانیا هم حضور پررنگی داشت.

به‌نظر می‌رسد هیا با ملکه الیزابت رابطه دوستانه خوبی داشته باشد. ملکه الیزابت به مانند هیا یکی از طرفداران سوارکاری است.

چه دلایلی می‌تواند پشت فرار او باشد؟

دلایل فرار پرنسس هیا مشخص نیست اما فرضیه‌های مختلفی عنوان می‌شود. گروه «بازداشتی‌ها در دبی» که از قربانیان سقط جنین در امارات حمایت می‌کند مدعی شده‌ است که تصمیم پرنسس هیا به خروج از کشور می‌تواند در ارتباط با ماجرای شیخه لطیفه، دختر شیخ محمد باشد.

سال گذشته، لطیفه تلاش کرد از دبی فرار کند. او پیش از فرار، ویدئویی ۴۰ دقیقه ضبط کرده بود که طبق آن می‌گفت چندین سال زندانی بوده و مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. دوستان لطیفه می‌گویند پس از اینکه مردان مسلح او را در سواحل هند حین فرار شناسایی کردند، مجبور به بازگشت به امارات شده است.

گروه «بازداشتی‌ها در دبی» می‌گوید: «پس از فرار و بازداشت لطیفه در سال گذشته، پرنسس هیا همراه با لطیفه و مری رابینسون، رئیس‌جمهور سابق ایرلند در یک نشست خبری حاضر شدند تا موج تبلیغات منفی علیه شیخ محمد بن راشد در موضوع شیخه لطیفه خنثی کنند.»

این سازمان حقوق بشری که مقر آن در لندن است همچنین در بیانیه خود آورده است: «ظاهرا پرنسس هیا پس از این ماجرا اقدام به بررسی موضوع و پرسیدن سوال درباره لطیفه می‌کند. در نهایت به این نتیجه می‌رسد که دختر جوان از کودکی توسط شیخ محمد پدرش شکنجه و زندانی شده است و به او مواد تزریق می‌شد. پرنسس هیا با پی بردن به این موضوعات بلافاصله برنامه فرار را تدارک دید تا از خود و فرزندانش محافظت کند.»

اما تایمزبریتانیا نظریه دیگری را در همین مورد مطرح کرده است. طبق نوشته این روزنامه، پرنسس خاورمیانه‌ای پس از اینکه شوهر میلیاردرش متوجه رابطه او با محافظ بریتانیایی‌ شد، به لندن فرار کرد.


آیا شیخ محمد تاکنون واکنشی نشان داده است؟

شیخ محمد تنها حاکم دبی نیست بلکه رئیس مجلس وزیران امارت و یکی از چهره‌های تاثیرگذار در خاورمیانه است.

او همچنین شعر می‌گوید و معمولا آن‌ها را در وبسایت شعر خود منتشر می‌کند. او برای نخستین بار با زبان شعر به شایعات اولیه در فرار هیا از دبی دامن زد.

عنوان متن او، «تو زندگی کردی و تو مردی» بود و شعر به موضوع خیانت می‌پرداخت. مضمون شعر اینگونه بود: «تو به ارزشمندترین اعتماد خیانت کردی و بازی تو فاش شد. وقت دروغگویی به پایان رسیده است و مهم نیست ما چه بودیم و تو چه هستی.»

این شعر باعث شد شایعاتی درباره احتمال در خطر بودن پرنسس هیا مطرح شود.

احتمالا در جلسه استماع دادگاه چه رخ خواهد داد؟

وکالت پرنسس هیا را فیونا شاکلتون برعهده دارد. وی مدت‌هاست که برای خانواده سلطنتی بریتانیا کار می‌کند و مهمترین پرونده او مربوط به طلاق پرنس چارلز از دایانا بود که وکالت پسر ملکه الیزابت را برعهده داشت.

از سوی دیگر «هلن وارد»، یکی از وکلای معروف بریتانیایی وکیل شیخ محمد در این پرونده است.

به‌نظر می‌رسد علاوه بر حضانت بچه‌ها، ممکن است جزییات تازه‌ای درباره پرونده شیخه لطیفه و حتی وضعیت حقوق بشر در امارات نیز در دادگاه مطرح شود.

پیامدهای دیپلماتیک چیست؟

فرار پرنسس هیا باعث تنش بین امارات و بریتانیا را از یک طرف و اردن از طرف دیگر شده است.

بریتانیا روابط نزدیکی با امارات دارد و در جنگ یمن در کنار عربستان است. اما در ماه‌های اخیر حمایت‌های غرب از ائتلاف نظامی به رهبری عربستان و کشتار غیرنظامیان مورد انتقادهای وسیع قرار گرفته است.

اگر بریتانیا به پرنسس هیا پناهندگی دهد، این می‌تواند نشانه دعوت به جنگ با حاکم دبی در موضوعات مربوط به حقوق بشر و نحوه رفتار او با زنان خانواده‌اش تعبیر شود.

استرلینگ یکی از اعضای سازمان حقوق بشری «بازداشتی‌ها در دبی» می‌گوید اینکه پرنسس هیا به‌جای رفتن به اردن به اروپا فرار می‌کند یک نشانه است. وی این احتمال را مطرح می‌کند که اگر به اردن می‌رفت شاید برادرش او را مجبور می‌کرد که به امارات برگردد.

وی به روابط مستحکم بین امارات و اردن نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: «اردن در مقابل قطر همراه امارات بوده است. امارات سرمایه‌گذاری قابل توجهی در اردن کرده است و قراردادهای تجاری جدید برای تقویت روابط بین دو کشور اخیرا امضا شده است.»

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

تخریب شدن رستوران غیر مجاز گردنه قوچک / کلیه ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و ارتفاعات تهران، مصداق تجاوز به حقوق شهر

کلیدواژه: چین رکود اقتصادی سرمایه گذاران جهان پکن رشد اقتصاد رشد اقتصادی سرمایه گذاری راه آهن ارز شعله جنگ واشنگتن دولت سرمایه فرانسه آلمان تورم درآمد چین رکود اقتصاد جهان

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۸۹۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • شناسایی ۳۳ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی طی ۳ سال اخیر/ بررسی آخرین آمار فرار‌های مالیاتی کشور
 • جزئیات فرار‌های مالیاتی/ مطالبه ۱۸.۴ هزار میلیارد تومان در سال ۹۷
 • ۱۸۴۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی در یکسال!
 • پایین بودن نرخ رشد اقتصادی نتیجه دخالت دولت!
 • برنامه‌ریزی شهری؛ از تئوری تا عمل
 • کاهش ۴۰۰ تومانی قیمت دلار در عرض چند ساعت/ سهام "ایران خودرو" و "سایپا" قابل واگذاری نیست/ تحلیل بلومبرگ از بازار ارز/ افزایش ۴۰ درصدی سهم ایران در بازار عراق/ تورم ۲.۷ درصدی چین رکورد بالاترین سطح ۱۵ ماهه!
 • رشد اقتصادی چین 6.3 درصد اعلام شد
 • رشد اقتصادی چین به پایین‌ترین سطح ۲۷ ساله رسید
 • مهمانی به نام سکوت
 • چرا هیچ جزئیاتی از اصلاح بودجه منتشر نشده است؟/ آمارهای روحانی با واقعیت تطابق ندارد/ ۲۲ درصد واحدهای صنعتی راکد هستند
 • سهام آسیایی با داده‌های امیدبخش چین رشد کرد
 • بازار کالا میزبان سرمایه‌های راکد
 • رشد بورس در روزگار رکود
 • شقاقی شهری: اینستکس از نفت در برابر غذا هم بدتر است/تعجب آور است، کسی که خودش در اروپا درس خوانده، می‌گوید نباید به حساب‌ها سرک بکشیم/مالیات برخانه‌های خالی، بدترین نوع مالیات است
 • خطر رکود در انگلیس در بالاترین میزان در ۱۲ سال گذشته
 • اقتصاد انگلیس طی ۳ سال آینده وارد رکود می‌شود
 • بریتانیا با بالاترین خطر رکود اقتصادی از سال ۲۰۰۷ روبرو است
 • ۱۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی در قم کشف و وصول شد
 • شکست بازار مسکن در شمال تهران +جدول