سردی پاها به‌ طور گهگاه طبیعی است. تغییرات دما، برخی تغییرات و شرایط در شیوه زندگی و سلامت، جزو رایج‌ترین دلایل سردی پاها هستند. با شناخت این دلایل می‌توان از حس سرد بودن پاها جلوگیری کرد. در این مطلب نگاهی می‌اندازیم به برخی شرایطی که منجر به سردی پاها می‌شوند و برخی روش‌ها و درمان‌های خانگی برای بهبود شرایط پاها اشاره خواهیم داشت.

سردی پاها می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. دمای پایین در زمستان، گردش خون ضعیف و اختلالات عصبی می‌توانند از دلایل این پدیده باشند که در زیر به برخی از این دلایل اشاره می‌کنیم.

۱- دمای پایین

سردی پاها یکی از واکنش‌های طبیعی بدن به دمای پایین و هوای سرد است. وقتی بدن در یک محیط سرد قرار می‌گیرد، رگ‌های خونی درون "دوراندام‌هایی" از قبیل دست‌ها و پاها تنگ‌تر می‌شوند. این انقباض رگ‌ها باعث کاهش جریان خون به آن نواحی می‌شود که نتیجه‌ی آن کاهش میزان هدر رفت دمای بدن نیز است. بنابراین این اقدام یک اقدام ایمنی از سوی بدن است.

در توصیف "دوراندام" باید گفت: به بخش‌هایی از بدن گفته می‌شود که فاصله‌ی دورتری نسبت به ارگان‌های حیاتی بدن دارند. بنابراین کاهش جریان خون در دوراندام‌ها مثل پا و یا دست، به حفظ جریان خون و دما در ارگان‌های حیاتی و مهم‌تر کمک می‌کند.

البته این کاهش جریان خون اگر طولانی‌مدت شود، می‌تواند موجب کاهش اکسیژن در اندام مربوطه شود که شاید باعث تغییر رنگ آن عضو از بدن به رنگی متمایل به آبی شود. معمولاً این علائم در شرایط سرمای موقت، خطرناک نیستند و به‌ محض افزایش دمای بدن دوباره به شرایط طبیعی بازمی‌گردند.

البته برخی افراد به سندروم رینود دچار هستند که در معرض سرما و یا استرس شدید قرار گرفتن، موجب کاهش گردش خون بدن آن‌ها می‌شود و نتیجه آن تغییر رنگ، سرد شدن و یا بی‌حس شدن انگشتان دست یا پا است.

۲- استرس و اضطراب بالا

در معرض استرس و اضطراب شدید قرار داشتن نیز ممکن است منجر به احساس سردی پاها شود. یکی از واکنش‌های طبیعی بدن به استرس یا عصبی بودن، پمپاژ کردن آدرنالین به داخل جریان خون است.

بنابراین آدرنالین واردشده در گردش خون، باعث می‌شود رگ‌های خونی در حاشیه‌های بدن دچار انقباض و تنگی شوند و متعاقباً جریان خون به نواحی بیرونی بدن کاهش می‌یابد. این واکنش باعث ذخیره انرژی شده و بدن را برای هرگونه صدمه‌ای که ممکن است رخ دهد آماده می‌سازد. گفتنی است تمام این اقدامات از سوی بدن در واکنش به‌ مواجهه با استرس زیاد است.

گفتنی است با توجه به شرایط دنیای امروزی افراد بسیاری با استرس بالایی مواجه هستند اما حقیقت این است که این استرس‌ها بدن افراد را در شرایط ریسک و خطر فوری قرار نمی‌دهند بنابراین این واکنش دفاعی بدن در شرایط امروزی، بیشتر از آنکه سودمند باشد می‌تواند برای سلامتی انسان مضر باشد. بنابراین به یاد داشته باشید کاهش تنش و استرس می‌تواند به کاهش سردی پاها و دست‌ها و همچنین بهبودی سلامت انسان کمک کند.

۳-مشکلات گردش خون

موضوعات مربوط به گردش خون نیز یکی از رایج‌ترین دلایل سردی پاها است. بدن افراد مبتلا به گردش خون ضعیف، همیشه در تلاش برای رساندن خون گرم کافی به دوراندام‌ها هستند و ممکن است مکرراً با سردی پاها و یا دست‌ها مواجه باشند.
یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای گرم کردن پاهای سرد این است که آن‌ها را داخل آب گرم بگذاریم. فروبردن پاها در آب گرم به مدت 10 الی 15 دقیقه برای حفظ جریان خون گرم تازه برای پاها کافی به نظر می‌رسد.

گردش خون ضعیف می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. داشتن سبک زندگی نشسته و نشستن‌های طولانی‌مدت می‌تواند منجر به کاهش گردش خون در پاها و حس سردی شود. همچنین استعمال مواد دخانی می‌تواند رسیدن خون به تمام نواحی بدن را با مشکلاتی مواجه کند. بنابراین احتمال سردی پاها در افرادی که مواد دخانی مصرف می‌کنند افزایش می‌یابد. کلسترول بالا می‌تواند باعث تشکیل پلاک‌ها در عروق خونی و متعاقباً منجر به کاهش گردش خون در بدن و پاها شود. این اتفاق نیز می‌تواند به احساس سردی پاها بیانجامد. برخی شرایط قلبی نیز ممکن است منجر به احساس سردی پاها شود بنابراین افرادی که دارای مشکلات قلبی هستند و یا در معرض بیماری‌ها و مشکلات قلبی قرار دارند و با سردی پا مواجه هستند بهتر است با پزشک خود در این زمینه صحبت کنند.

۴- کم‌خونی

کم‌خونی شرایطی است که فرد دارای گلبول‌های قرمز کمتر از حد طبیعی در بدن خود است. کم‌خونی می‌تواند ناشی از دلایل مختلفی مثل کمبود آهن، کمبود ویتامین ب12، کمبود فولات یا اسیدفولیک و یا بیماری مزمن کلیوی باشد.

سردی پاها در موارد کم‌خونی متوسط و یا شدید ممکن است رخ دهد. گفتنی است تغییرات رژیم غذایی و استفاده از مکمل‌ها، آثار بسیار خوبی بر کم‌خونی می‌توانند داشته باشند. البته بهترین راه تشخیص و درمان کم‌خونی مشورت با پزشک است.

۵- دیابت

افراد مبتلا به دیابت نیز ممکن است در معرض مشکلات گردش خون باشند. تداوم قند خون بالا و عدم کنترل آن می‌تواند به انقباض و تنگ شدن رگ‌های خونی و کاهش خون‌رسانی به بافت‌های بدن و در پی آن سردی پاها منجر شود.

دیابت در بسیاری از افراد ممکن است به نوروپاتی دیابتی بیانجامد. منظور از نوروپاتی دیابتی نوعی آسیب به اعصاب است که از دیابت ناشی می‌شود. نوروپاتی دیابتی معمولاً در افراد مبتلا به دیابتی رخ می‌دهد که قند خون کنترل نشده و بالایی برای مدت‌زمان طولانی دارند. از دیگر علائم نوروپاتی دیابتی می‌توان به حس مورمور شدن یا گزگز کردن، بی‌حسی و یا حس سوزش در پاها اشاره کرد. این علائم ممکن است شب‌ها شدیدتر شوند.

۶- اختلالات عصبی

علاوه بر عوامل مطرح‌شده ممکن است سایر اختلالات عصبی نیز دلیل بروز سردی پاها باشند. آسیب‌های عصبی ممکن است ناشی از تروما و یا صدمه از قبیل سرمازدگی شدید و یا ناشی از سایر شرایط اساسی پزشکی باشد.

نوروپاتی محیطی ممکن است ناشی از بیماری کبد یا کلیه، عفونت و یا ژنتیکی باشد. نوروپاتی محیطی معمولاً موجب علائم دیگری شامل بی‌حسی و مورمور شدن می‌شود. درمان علائمی مانند سردی پاها در حین تشخیص و درمان مشکل اصلی می‎تواند به بهتر شدن حال فرد کمک کند.

۷- کم‌کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم

کم‌کاری تیروئید همان‌طور که از نامش پیداست به فعالیت کم غده تیروئید گفته می‌شود. کم‌کاری تیروئید باعث می‌شود غده تیروئید هورمون کمی تولید کند که این فرایند تاثیر منفی بر متابولیسم بدن دارد. متابولیسم بدن بر گردش خون، ضربان قلب و دمای بدن اثرگذار است. بنابراین هر چیزی که عملکرد تیروئید را تحت تاثیر قرار دهد و موجب کم‌کاری تیروئید شود، می‌تواند منجر به حس سردی پاها شود.

افرادی که کم‌کاری تیروئید دارند ممکن است بیشتر از سایر افراد نسبت به سرما حساس باشند، همچنین ممکن است علائم دیگری شامل بی‌حالی، افزایش وزن و مشکلات حافظه‌ای داشته باشند.

درمان سردی پاها

بهترین گزینه برای درمان و پیشگیری از سردی پاها، مشورت با پزشک برای تشخیص عوامل و درمان مرتبط با مشکل است. البته برخی درمان‌های خانگی نیز برای سردی پاها وجود دارد که به بیان برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

تحرک: یکی از ساده‌ترین راه‌ها بلند شدن و حرکت کردن است تا با این کار جریان خون به پاها افزایش یابد. افرادی که سردی پاهایشان ناشی از نشستن طولانی مدت است می‌توانند به راحتی با این روش پاهای خود را گرم کنند.

استفاده از جوراب یا پاپوش: استفاده از جوراب یا پاپوش در فضای داخلی می‌تواند یکی از راه‌های گرم کردن پا و جلوگیری از هدر رفتن حرارت پا به‌ ویژه برای کسانی که در خانه خود فرش و یا سیستم گرمایش از کف ندارند باشد.

حمام پا: یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای گرم کردن پاهای سرد این است که آن‌ها را داخل آب گرم بگذاریم. فرو بردن پاها در آب گرم به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه برای حفظ جریان خون گرم تازه برای پاها کافی به نظر می‌رسد. استفاده از این روش قبل از خواب به نظر بسیار مفید و کارآمد می‌آید و همچنین به کاهش تنش و آرامش عضلات نیز کمک می‌کند. البته افرادی که دچار دیابت هستند و قند خون خود را به‌ خوبی کنترل نمی‌کنند بهتر است از این روش استفاده نکنند چراکه ممکن است بی‌حسی در پاهای آن‌ها مانع حس دمای بالای آب و موجب سوختگی ناخواسته پاها شود.

پدهای گرم‌کننده و یا کیسه آب گرم: افرادی که به دلیل سردی پا نمی‌توانند بخوابند، می‌توانند از پدهای گرم‌کننده یا کیسه آب گرم در پایین تخت خواب خود استفاده کنند تا محیط گرمی به‌وسیله‌ی آن‌ها برای پای خود ایجاد کنند. از این روش برای تسکین درد عضلاتی که در طول روز فعالیت زیادی داشته‌اند نیز می‌توان استفاده کرد.

منبع: تبیان

منبع: الف

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

داروی امپرازول و اثر آن بر درمان رفلاکس معده کودکان

به نقل از دکتر رضادوست متخصص گوارش تقریبا ۴۰ درصد نوزادان زیر یک سال، حداقل یک بار در روز بالا می‌آورند.

انچه معمولا برای رفلاکس معده نیاز است، یک کنترل مطمئن و محتاطانه مانند آروغ زدن کافی، افزایش تعداد دفعات و کاهش حجم غذاها یا استفاده از غذاهای پر مایه به توصیه یک متخصص تغذیه می‌باشد.

امپرازول اسیدیته معده را کاهش می‌دهد، نه تعداد دفعات رفلاکس را. به علاوه، محتویات معده نوزادان شیرخواره در طول بخش بیشتری از روز، غیر اسیدی است. امپرازول برای درمان علائم کج خلقی موثر نمی‌باشد. مادران مطمئن باشند که این وضعیت در اغلب موارد، خود به خود و بدون دارو حل میشود، معمولا زمانی که کودکان شروع به ایستادن کرده یا غذاخور می‌شوند.

امپرازول یک مهار کننده پمپ پروتون است که میزان اسید تولید شده در معده را کاهش می‌دهد. امپرازول برای درمان علائم بیماری رفلاکس گاستروازوفاژینال (GORD) و دیگر بیماری‌های ناشی از اسید معده بالا استفاده می‌شود. امپرازول برای بهبود یوزافاگیت فرسایشی (آسیب وارد شده به مری شما به خاطر اسید معده) نیز استفاده می‌شود. امپرازول ممکن است همراه با آنتی بیوتیک‌ها برای درمان ورم معده کودکان ناشی از ابتلا به هلیکوباکترپیلوری  (H.pylori) هم استفاده شود. امپرازول برای تسکین فوری علائم سوزش معده نیست.

داروی امپرازول برای درمان رفلاکس معده کودکان

رفلاکس ساده نوزاد متداول است و اغلب به علت زیاد بودن مقدار شیر خورده شده نسبت به اندازه معده نوزاد اتفاق می‌افتد. تقریبا همه نوزادان نارس درجه‌ای از رفلاکس را نشان می‌دهند که معمولا هنگامی که نوزاد رشد کرده و سیستم گوارشی او کامل می‌شود، این وضعیت بهبود می‌یابد. در بیماری رفلاکس گاستروازوفاژینال (GORD) محتویات معده به سمت لوله غذا (مری) بالا می‌آید (رفلاکس). این حالت اغلب دردناک بوده و می‌تواند به لوله غذا آسیب برساند. امپرازول مقدار اسید موجود در معده را کاهش می‌دهد که باعث کاهش علائم GORD شده و به محافظت از لوله غذا کمک می‌کند. توجه داشته باشید که به گفته دکتر منشادی فوق تخصص غدد یکی از علائم تیروئید رفلاکس معده می باشد.

 

پریلوسک (امپرازول)

امپرازول (پریلوسک OTC) معده را از ترشح مقدار زیاد اسید باز می‌دارد (سوزش معده). این دارو برای درمان بیماری رفلاکس گاستروازوفاژینال (GORD)، زخم معده، برخی باکتری‌های معده، التهاب مری و سندروم زولینگرالیسون استفاده میشود. این دارو برای درمان دیگر بیماری‌هایی که باعث ترشح مقدار زیاد اسید معده می‌شوند هم استفاده می‌گردد.

این دارو چگونه باید استفاده شود؟

این دارو به صورت یک کپسول آهسته رهش و بسته‌های کوچکی از گرانول‌های آهسته رهش برای اختلاط با آب می‌باشد.

حداقل یک ساعت قبل از غذا، کپسول را به همراه آب به کودک بدهید. کپسول آهسته رهش باید به صورت کامل خورده شود. اگر کودک شما با کامل خوردن کپسول مشکل دارد، آن را باز کرده و در سس سیب بریزید، مخلوط کرده و با یک لیوان آب به کودک بدهید. نگذارید که کودکتان دانه‌ها را جویده یا خورد کند. دارو را پس از مخلوط کردن برای استفاده بعدی نگه ندارید. فرم پودری را با آب مخلوط کنید. بهم زده و ۲-۳ دقیقه صبر کنید تا مخلوط غلیظ شود. به کودک خود اجازه دهید که تمام مخلوط را ظرف مدت ۳۰ دقیقه بنوشد.

ممکن است یک تا چهار روز طول بکشد تا کودک شما فواید استفاده از این دارو را کاملا حس کند.

اگر علائم کودک بدتر شده یا پس از ۱۴ روز بهبودی پیدا نکند یا زودتر از ۴ ماه پس از اتمام مصرف دارو بیماری بازگردد، با پزشک خود تماس بگیرید.

هشدارها/دستورالعمل‌های ویژه

قبل از استفاده از این دارو درباره هر یک از موارد زیر با پزشک کودک خود صحبت کنید.

همه داروها (از جمله داروهای بدون نسخه)، ویتامین‌ها، محصولات گیاهی و مکمل‌هایی که کودکتان مصرف می‌کند. مشکل داشتن (حساسیت شدید) با امپرازول یا هر یک از اجزای دیگر این دارو: امپرازول، گلیسیرین مونو استئارات، هیدروکسی پروپیل سلولز، هیپروملوز، آهن اکسید، منیزیم استئارات، متاکلریک اسید کوپلیمر، میکروکریستالین سلولز، پارافین، پلی اتیلن گلایکول، پلی سوربات80، پلی وینیل پیرولیدون، سدیم استئاریت فومارات، نشاسته، ساکروز، تالک، تیتانیوم دی اکسید، تری اتیل سیترات آلرژی به هر داروی مهار کننده پمپ پروتون مشکلات کبدی بارداری، تصمیم برای باردار شدن یا شیردهی مصرف وارفارین، داروهای ضد قارچ یا ضد مخمر، دیازپام یا دیگلوکستین داشتن سوزش معده بیش از سه ماه احساس سبکی، عرق کردن و سرگیجه درد قفسه سینه یا درد شانه تنگی نفس یا خس خس کردن سرایت کردن درد به بازوها، گردن یا شانه کاهش وزن نامعلوم حالت تهوع یا استفراغ کردن درد معده

استفاده نکنید اگر کودک شما:

به امپرازول حساسیت دارد دچار سختی و درد در بلع است دچار استفراغ همراه با خون است مدفوع خونی یا سیاه رنگ دارد

 

پرسش‌های متداول درباره استفاده از امپرازول برای کودکان

امپرازول به چه صورتی برای کودکان موجود است؟

قرص‌ها: ۱۰ میلی گرم، ۲۰ میلی گرم، ۴۰ میلی گرم، این‌ها حاوی لاکتوز هستند. قرص‌های دیس پرسیبل: ۱۰ میلی گرم، ۲۰ میلی گرم، ۴۰ میلی گرم، این‌ها حاوی قند هستند. کپسول‌ها: ۱۰ میلی گرم، ۲۰ میلی گرم، ۴۰ میلی گرم، این‌ها حاوی لاکتوز هستند. شربت که می‌تواند به صورت ویژه به داروساز شما سفارش داده شود.

چه موقع باید امپرازول را به کودک بدهید؟

امپرازول در اکثر مواقع به صورت یک بار در روز تجویز می‌شود، معمولا در هنگام صبح ممکن است پزشک به شما بگوید که روزی دو بار مصرف کنید. یک عدد صبح و یک عدد عصر. در حالت ایده‌ال این زمان‌ها باید ۱۰ تا ۱۲ ساعت فاصله داشته باشند، مثلا گاهی اوقات بین ۷ تا ۸ صبح و ۷ تا ۸ بعد از ظهر.

دارو را هر روز در زمان(های) تقریبا  یکسان مصرف کنید، برای این که این روند بخشی از برنامه روزمره کودک شما شود که این در یادآوری به شما کمک خواهد کرد.

چه مقدار از این دارو باید به کودک بدهید؟

پزشک ما مقداری از امپرازول (دز) که برای کودک شما مناسب است را به کار خواهد برد. این مقدار در برچسب دارو مشخص است.

چگونه باید این دارو را به کودک بدهید؟

قرص‌ها باید به صورت کامل با یک لیوان آب یا شربت خورده شوند. کودک شما نباید قرص را بجود. قرص‌ها نباید خورد شوند. قرص‌های دیس پرسیبل: قرص را در ۱۰ میلی لیتر آب (دو قاشق پزشکی) بیندازید. قرص را خورد نکنید. (قرص‌ها در صورتی که دز مصرف نیمی از یک قرص کامل باشد، می‌توانند نصف شوند). به آرامی هم بزنید تا یک مخلوط بسیار کدر به وجود آید، این کار ممکن است ۵-۱۰ دقیقه طول بکشد. می‌توانید مقدار کمی آبمیوه، سس سیب یا ماست به این مخلوط اضافه کنید اما نباید از شیر یا آب گاز دار استفاده کنید. کودک شما باید همه مخلوط را یکجا بنوشد. کپسول‌ها باید با یک لیوان آب یا شربت خورده شوند. کودک شما نباید کپسول را بجود. شما می‌توانید کپسول را باز کرده و محتویات آن را با یک مقدار کمی از خوراکی‌های نرم مثل ماست، عسل یا مربا مخلوط کنید. مطمئن شوید که کودکتان همه مخلوط را یکجا و بدون خورد کردن گرانول‌ها خورده است. شربت: مقدار دقیق دارو را با استفاده از یک سرنگ دهانی یا قاشق پزشکی اندازه بگیرید. می‌توانید این وسایل را از داروخانه تهیه کنید. از قاشق چایخوری آشپزخانه‌ای استفاده نکنید زیرا این قاشق مقدار درست را نمی‌دهد. مطمئن شوید که کودکتان همه دارو را یکجا خورده است.

چه مدت طول می‌کشد تا دارو اثر بگذارد؟

امپرازول به سرعت عمل می‌کند و کودک شما باید احساس ناراحتی کمتر و رفلاکس کمتری داشته باشد. ممکن است 4 هفته طول بکشد تا امپرازول کاملا اثر کند، در نتیجه کودک شما در طول این مدت ممکن است هنوز هم برخی علائم را داشته باشد. اگر شما مطمئن نیستید که دارو در حال عمل کردن است، با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر کودک شما بیمار است (استفراغ می‌کند) چه کار کنید؟

اگر کودک شما در کمتر از ۳۰ دقیقه پس از مصرف امپرازول استفراغ کند؛ مجددا همان مقدار از دارو را به او بدهید. اگر کودک شما بیش از ۳۰ دقیقه پس از مصرف امپرازول استفراغ کند؛ دیگر نیازی نیست که به او دارو بدهید. تا زمان مصرف بعدی صبر کنید.

اگر فراموش کردید که دارو را به کودک بدهید چه کار کنید؟

اگر معمولا روزی یک بار آن را به کودک می‌دهید

هر ساعتی از روز که به یاد آوردید؛ مقدار فراموش شده را به کودک بدهید، تا زمانی که حداقل ۱۲ ساعت قبل از مصرف دز بعدی باشد.

اگر معمولا روزی دو بار آن را به کودک می‌دهید

اگر شما ۴ ساعت پس از زمانی که باید دارو را می‌دادید، به یاد آوردید، مقدار فراموش شده را به کودک بدهید. برای مثال اگر شما معمولا حدود ساعت ۷ صبح دارو را به کودک می‌دهید، می‌توانید مقدار فراموش شده را در هر ساعتی تا ساعت11 صبح به کودک بدهید. اگر بعد از این ساعت به یاد آوردید، دارو را ندهید. تا نوبت بعدی صبر کنید.

اگر دارو را زیاد از حد به کودک داده‌اید چه کار کنید؟

بعید به نظر می‌رسد که کودک در اثر مصرف مقدار زیادتر از حد امپرازول آسیب ببیند. اگر نگران این هستید که ممکن است مقدار زیادی از امپرازول را به کودک خود داده‌ باشید، با پزشک خود یا اورژانس محلی تماس بگیرید. اگر برای مشورت کردن تماس میگیرید؛ بسته دارو را در نزد خود داشته باشید.

آیا هرگونه عوارض جانبی احتمالی وجود دارد؟

شما برای بهبودی کودکانتان از داروها استفاده می‌کنید اما گاهی اوقات آنها اثرات دیگری هم دارند که شما نمی‌خواهید (عوارض جانبی). امپرازول یک داروی بی خطر است و اکثر کودکان می‌توانند بدون داشتن هرگونه عوارض جانبی آن را مصرف کنند.

عوارض جانبی که باید برخی اقدامات را در مورد آن‌ها انجام دهید

اگر کودک شما دچار جوش، ورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو شده یا بلع و تنفس او سخت گردد، ممکن است او به داروی امپرازول حساسیت داشته باشد. با پزشک خود تماس گرفته یا کودکتان را بلافاصله به بیمارستان برسانید.

عوارض جانبی دیگری که باید در مورد آن‌ها بدانید

زمانی که کودک شما برای اولین بار شروع به مصرف امپرازول می‌کند، ممکن است دچار عوارض جانبی زیر شود. این عوارض باید همچنان که بدن کودکتان امپرازول دریافت می‌کند، به تدریج از بین بروند. اگر آن‌ها پس از یک هفته یا بیشتر هنوز هم ایجاد مشکل می‌کنند با پزشک خود تماس بگیرید.

ممکن است کودک شما معده درد داشته ، احساس ضعف داشته یا بیمار شود (استفراغ کند) یا شاید دچار اسهال ، نفخ (باد شکم) یا یبوست (مشکل در دفع) شود. این عوارض شاید با مصرف دارو به همراه برخی غذاها درمان شوند. کودک شما شاید دچار سردرد شود کودک شما شاید دچار سبکی سر یا سرگیجه شود. برخی از کودکان احساس خواب الودگی می‌کنند اما برخی دیگر دچار بیخوابی در شب می‌شوند. اگر این مشکل همچنان پس از گذشت دو هفته وجود داشته باشد، با پزشک خود تماس بگیرید.

گاهی اوقات ممکن است عوارض جانبی دیگری هم وجود داشته باشد که در بالا ذکر نشده است. اگر شما متوجه هر چیز غیر عادی و نگران کننده‌ای شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا داروهای دیگر می‌توانند همزمان با امپرازول مصرف شوند؟

شما می‌توانید داروهایی که حاوی پاراستامول یا ایبوپروفن هستند را به کودک خود بدهید مگر این که پزشکتان منع کرده باشد. امپرازول نباید همراه با برخی داروهایی که با تجویز پزشک مصرف می‌کنید استفاده شود. قبل از مصرف امپرازول به پزشک و داروساز خود درباره هر دارویی که کودکتان مصرف می‌کند اطلاع دهید. قبل از دادن هرگونه دارو به کودکتان، با پزشک یا داروساز خود چک کنید. این بررسی شامل داروهای گیاهی یا مکمل‌ها می‌شود.

نکات کلی درباره داروها

سعی کنید که داروها را روزانه در زمان‌های تقریبا یکسانی به کودک بدهید تا برای یادآوری به شما کمک کند. این دارو را فقط به فرزند خود بدهید. هرگز آن را به کس دیگری ندهید حتی اگر بیماری آن‌ها مشابه باشد چون که می‌تواند باعث آسیب شود. اگر فکر می‌کنید که ممکن است فرد دیگری به طور تصادفی دارو را گرفته باشد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. همواره دقت کنید که داروی کافی را داشته باشید. حداقل دو هفته قبل از اتمام دارو نسخه جدیدی بگیرید. دقت کنید که دارویی که در خانه دارید از بهترین تاریخ مصرف درج شده روی بسته بندی نگذشته باشد. داروهای تاریخ گذشته را به دارو ساز خود بدهید تا راحت شوید.

کجا باید این دارو را نگهداری کنید؟

دارو را در یک جایی به دور از گرما و تابش مستقیم آفتاب نگه دارید. لازم نیست که در یخچال نگهداری شود. دقت کنید که کودکان دارو را نبینند و به آن دسترسی پیدا نکنند. دارو را در جعبه خودش نگهداری کنید.

برای اطلاعات بیشتر باید به چه کسی مراجعه کنید؟

پزشک کودک شما، داروساز یا پرستاران می‌توانند اطلاعات بیشتری در مورد امپرازول و دیگر داروهای مورد استفاده در درمان GORD به شما بدهند.

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

تخریب شدن رستوران غیر مجاز گردنه قوچک / کلیه ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و ارتفاعات تهران، مصداق تجاوز به حقوق شهر

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۸۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • 10میوه‌ای که درتابستان توصیه میشود
 • کلسترول بالا را با سیر و زنجبیل پایین بیاورید +فرمول طبیعی معجون کاهنده چربی خون
 • گردش خون ضعیف را چطور می‌توان درمان کرد؟
 • شربتی گوارا برای درمان غلظت و فشار خون
 • خوراکی‌های مهم برای مقابله با کم آبی در فصل گرما
 • غلظت و فشار خون را با این شربت درمان کنید
 • غلظت و فشار خون خود را با این شربت گوارا درمان کنید
 • برنامه وزارت بهداشت برای درمان "فشارخونی‌ها"/ آلودگی هوا مانع جذب ویتامین D می‌شود
 • ۱۰ میوه ای که در تابستان توصیه می شود
 • خوردن میوه‌هایی که در تابستان به شدت توصیه می‌شود
 • 7 دلیل سردی دست و پا
 • خوردن این 10 میوه‌ در تابستان جدی بگیرید
 • آخرین جزئیات از وضعیت دانش آموزان حادثه سد لتیان/ ۷ دلیل سردی دست و پا که باید آن‌ها را جدی بگیرید/ تداوم فعالیت مدارس پلمپ شده پایتخت از مهر ۹۸/ راهی ساده و ارزان‌قیمت برای چاق‌شدن صورت
 • ۱۰ علامتی که از بیماری تنفسی خبر می‌دهد + پیشگیری و درمان
 • دلایل خنک نکردن کولر خودرو
 • دلایل و درمان سردرد سمت چپ
 • فلفل سیاه و خواص معجزه آسای آن
 • خوردن این ۱۰ نوع میوه در تابستان توصیه می‌شود
 • جمع آوری امضا برای استیضاح نمکی در مجلس/ ضعف مدیریتی وزیر بهداشت یکی از دلایل این اقدام بود