روزنامه سیمای شهر در ستون سرمقاله امروز خود مطلبی را با عنوان ' بودجه و چالش تلفات جاده ای' به قلم حمید نجف منتشر کرد.

در این مطلب آمده است : امروزه کمتر کسی است که نسبت به اهمیت و نقشه اساسی بودجه در توسعه و پیشرفت کشور بی اطلاع باشد، بودجه در حقیقت شاکله اصلی اقتصاد و افق های آتی آن را ترسیم می کند، به عبارت دیگر بودجه فرایند تخصیص منابع محدود به نیازهای نامحدود و به نوعی برنامه ریزی راهبردی برای نیل به اهداف کلان کشور است.


بدون تردید رفع چالش های موجود و شتاب دادن به جریان رشد و توسعه کشور، تنها از طریق طراحی اصولی و منطقی بودجه امکانپذیر است و بدون شک هرگونه پیشرفت و پسرفتی، با چگونگی اختصاص بودجه رابطه مسقیمی دارد، از اینرو دقت در بهره برداری بهینه از سرمایه های اندک ملت در این شرایط حساس و اولویت بندی صحیح آن، بسیار لازم و حیاتی است.
از آنجایی که در بسیاری مواقع نگاه جزیره ای و قبیله ای می تواند به عنوان آفتی مخرب برای بودجه تلقی شود، از اینرو حداقل توقع از دولت مردان و نمایندگان مجلس این است که با تفکر ملی و آگاهی نسبت به چالش های فرارو بودجه کل کشور را بر روی کاغذ آورده و به تصویب برسانند.
بودجه تا زمانی می تواند حلال مشکلات کشور باشد که التیام بخش زخم ها و زمینه ساز گذار از شرایط دشوار به سوی ساحل آرامش باشد، مسلم است بودجه خارج از این معیارهای اصولی، باری مضاعف بر مشکلات قبلی است که روی شانه های خمیده ملت گذاشته می شود. آنچه طی این روز ها شاهدیم ، تقدیم بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده به مجلس و رو نمایی از آن است.
به دور از هر گونه نظری تنها به یک مقایسه ساده بین چند نمونه اکتفا می کنیم و تعامل و تفکر را به درایت و نظر نمایندگان محترم ملت و کارشناسان عزیز می سپاریم. مروری بر ارقام افزایشی بودجه چند نهاد و سازمان غیردولتی می اندازیم و در پایان نگاهی به وضعیت اعتباری یک سازمان بسیار مهم دولتی خواهیم داشت:
-1مرکز ملی فضای مجازی امسال 24میلیارد و 6میلیون تومان بودجه داشت، اما این بودجه در لایحه بودجه سال 98به 45میلیارد و 351میلیون تومان افزایش یافته است.
- 2 رقم اضافه شده به بودجه سازمان صدا و سیما نیز قابل توجه است. بودجه این سازمان سال 97، هزار و 876میلیارد و 420میلیون تومان بود که در لایحه بودجه سال آینده هزار و 988میلیارد و 510میلیون تومان پیش بینی شده است.
-3 سهم دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از بودجه سال 97 ، 134 میلیارد تومان بود که برای سال آینده به 150میلیارد تومان افزایش یافته است.
-4بودجه مرکز خدمات حوزه های علمیه هم امسال 896 میلیارد و 900میلیون تومان بود .این رقم در بودجه سال آینده هزار و 41میلیارد و 700میلیون تومان پیش بینی شده است.
- 5 بودجه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی زیر نظر حجت الاسلام علی اکبر ارشاد که در سال 73تاسیس شده برای سال 97، 15میلیارد و 583میلیون و 900هزار تومان بود که امسال این رقم به 18میلیارد و 300میلیون تومان رسیده است.
- 6 مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی سال 97، 63 میلیارد و 324 میلیون تومان بودجه دریافت کرد که این رقم در بودجه سال 98به 70 میلیارد و 454میلیون تومان رسیده است. اما وضعیت بودجه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، سازمانی که تکلیف حفظ، نگهداری و حتی اصلاح نقاط حادثه خیز در کشور به عهده آن است.
کاهش 17درصدی اعتبارات سازمان راهداری در لایحه بودجه سال آینده، بودجه سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای در لایحه سال آینده هزار و 692 میلیارد و 454میلیون تومان است. این رقم نسبت به لایحه بودجه امسال با 2هزار و 40 میلیارد تومان 17.03درصد کاهش را نشان می دهد. اعتبارات سازمان راهداری در لایحه 96بالغ بر هزار و 215میلیارد تومان بود.
7141/6026/

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

توسعه دولت الکترونیک در لایحه بودجه کشور دیده نشده است کاهش 13 درصدی اعتبارات فناوری اطلاعات در بودجه 98

عضو انجمن اقتصاددانان ایران با اشاره به بی توجهی به توسعه دولت الکترونیک گفت: متاسفانه توسعه دولت الکترونیک در لایحه بودجه کشور هم دیده نشده است.

عباس علوی راد در گفتگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: توسعه دولت الکترونیک یکی از شعارهایی بوده که دولت اول و دوم روحانی در مقاطع مختلف بارها بر آن تاکید و بر عملیاتی نمودن آن پافشاری کرده است.

وی با بیان اینکه بر اساس آخرین گزارش سازمان ملل متحد، ایران در شاخص دولت الکترونیک در میان ۱۹۳ کشور در سال ۲۰۱۸ به جایگاه ۸۶ دست یافته است ادامه داد: اگرچه جایگاه کشورمان در فاصله سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ بیست رتبه ارتقاء یافته، لیکن به جهت سرعت رشد بسیاری از کشورهای منطقه چشم انداز، ایران در رده های پایین قرار دارد.

عضو انجمن اقتصاددانان ایران اضافه کرد: بررسی برخی از ابعاد اعتبارات بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در لایحه بودجه سال ۹۸ نشان می دهد دولت با کاهش اعتبارات این بخش به نوعی توسعه دولت الکترونیک را فراموش کرده است.

وی همچنین از کاهش 13 درصدی اعتبارات فناوری اطلاعات و ارتباطات در لایحه بودجه سال ۹۸ نسبت به قانون بودجه سال ۹۷ خبر داد و عنوان کرد: سهم اعتبارات بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات از بودجه عمومی کشور از ۲/۷ درصد درسال ۹۷ به ۲/۲ درصد در لایحه سال ۹۸ کاهش یافته است.

علوی راد اضافه کرد: اعتبارات عمرانی زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات در لایحه بودجه سال ۹۸ نسبت به قانون بودجه سال ۹۷ نیز معادل ۱۳ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه اعتبارات عمرانی ایجاد بسترهای تسهیل تجارت الکترونیک در کشور در لایحه بودجه سال ۹۸ نسبت به قانون بودجه سال ۹۷ نیز معادل ۱۰ درصد کاهش یافته اظهار داشت: اعتبارات عمرانی پیاده سازی خدمات الکترونیکی در گمرکات کشور در لایحه بودجه سال ۹۸ نسبت به قانون بودجه سال ۹۷ هم معادل ۱۲ درصد کاهش یافته است.

عضو انجمن اقتصاددانان ایران تصریح کرد: در شرایطی که تحولات فناوری اطلاعات به سرعت در حال تغییر نقش، کارکردها و شیوه حکمرانی دولت ها از منظر کارایی، اثر بخشی و شفافیت است، ارزیابی نمای کلی اعتبارات بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در لایحه بودجه سال ۹۸ توسعه شاخص های دولت الکترونیک در کوتاه مدت را با تردید مواجه می سازد.

وی بیان داشت: این موضوع با آنچه که دولت در گفتار خود نسبت به دولت الکترونیک به آن اشاره دارد متفاوت است و می طلبد تا رویکردها در این زمینه تغییر داشته باشد.

انتهای پیام

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: اقتصاد بودجه چالش جاده

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۹۲۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۱۲۰ ردیف متفرقه در بودجه ۹۸/اعتبار ۲هزار میلیارد تومانی برای ما به التفاوت نرخ ارز +جدول
 • چالش عدم شفافیت بودجه ۹۸| افزایش بودجه حقوق ۲۹ درصد، افزایش حقوق ۲۰ درصد؟
 • نظرات و ایرادات نظام پزشکی به پیش‌نویس لایحه تعزیرات قانون مجازات اسلامی
 • جاده‌های قاتل کرمانشاه سالانه 360 قربانی می‌گیرد
 • رشد 13 درصدی بودجه سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در لایحه بودجه سال آینده
 • تلفات نظامیان آمریکایی در انفجار منبج به ۴ کشته افزایش یافت
 • پورابراهیمی: گرفتار لابی دولت دربودجه هستیم/ طرحی برای افزایش پلکانی قیمت بنزین/ لایحه بودجه با شرایط جنگ اقتصادی منطبق نیست
 • لایحه بودجه سال ۹۸ ناشی از شرایط اقتصادی کشور است
 • سهم خراسان شمالی در لایحه بودجه ۱۷.۶ درصد افزایش یافت
 • سهم استان خراسان شمالی از بودجه در لایحه بودجه سال 98
 • لایحه بودجه‌۹۸ و دولتی‌ها از منظر پورابراهیمی
 • گرفتار لابی دولت در بودجه هستیم/ طرحی برای افزایش پلکانی قیمت بنزین/ لایحه بودجه سال ۹۸ انطباقی با شرایط جنگ اقتصادی ندارد
 • درآمد ۱۸ هزار میلیارد تومانی سازمان بیمه سلامت در سال ۹۸
 • بودجه وزارت بهداشت ۸۸ هزار میلیارد تومان است/ مخالفت با افزایش اعتبارات بیمه سلامت
 • کاهش ۸ درصدی تلفات درون و برون شهری در استان
 • مرکز پژوهش‌ها بودجه وزارت بهداشت را اعلام کرد
 • مرکز پژوه‌ها بودجه وزارت بهداشت را اعلام کرد
 • واقعیت های بودجه کردستان در سال ۹۸/اعتبارات ملی افزایش یافت
 • مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد بودجه وزارت بهداشت ۸۸ هزار میلیارد تومان است/ مخالفت با افزایش اعتبارات بیمه سلامت