اصولا چرا باید قسم خورد؟ کاربرد قسم خوردن در کجاست؟ چه چیزی باعث می‌شود، دیگران سخنان ما را باور نکنند؟

به خدا، به جان مادرم، به جان تو، به امام حسین (ع)

قسم خوردن برای ما ایرانیان تبدیل به یک عادت روزانه شده است. در مکالمات روزمره با خانواده و همکاران مرتب از آن استفاده می‌کنیم. قسم خوردن در فرهنگ ملی دینی ما نوعی تاکید بر درستی گفتار یا صدق کلام است.

ما قسم خوردن را به کودکانمان یاد می‌دهیم و به آنان فرصت می دهیم که خطاهایشان را پشت قسم خوردن پنهان کنند. هنگامی که از کودک بابت کاری پرسش می‌کنیم و پاسخی که به آن باور نداریم را می‌گیریم، از او می‌خواهیم که به خدا یا به جان عزیزانش قسم بخورد. بنا بر این ما از کودکی یاد می‌گیریم که قسم خوردن ابزاری برای رهایی از مواخذه یا تنبیه است. هنگامی که کودک در تنگنای پرسش‌های تند و تیز والدین مجبور به قسم خوردن می‌شود و از آن تنگنا رهایی می‌یابد، یاد می‌گیرد که دروغ را می‌تواند با لباس قسم باور پذیر کند. ما از کودکی یاد می‌گیریم که قسم خوردن یک ابزار است، یک ابزار دست به نقد و دم دستی، برای موجه نشان دادن رفتار و گفتارمان.

در کمترین فرهنگ و زبانی در دنیا می‌توان چنین دامنه‌ی وسیعی از قسم خوردن را یافت. قسم خوردن در فرهنگ‌ها و ادیان دیگر عموماٌ محدود به چهار وجه است، به پروردگار، به کتاب مقدس، به پیامبر و به شرافت خود. در فرهنگ ما قسم خوردن دامنه‌ی بسیار وسیع تری دارد به غیر از آن چهار مورد ما به امامان (ع) سایر شخصیت‌های مذهبی مانند فاطمه زهرا (ع)، ابوالفضل (ع) یا به جان نزدیکانمان (پدر، مادر، فرزند، خواهر، برادر و مانند اینها) یا به جان خود و مخاطبمان و همچنین به برخی خوراکی‌ها (نان، نمک) قسم می‌خوریم.

قسم خوردن در سایر فرهنگ‌ها و ادیان عموماٌ محدود به ۲ صحنه است، یکی در هنگام پذیرش مسئولیت‌های خطیر مانند ریاست جمهوری و نمایندگی برای اثبات تعهد و وفاداری و حس مسئولیت، و دیگری در هنگام شهادت نزد دادگاه یا مرجع رسمی دیگری برای پایبندی به راستگویی و بیان همه‌ی حقیقت. جامعه‌ی ایرانی قسم خوردن را به لباسی بر تن دو ناراستی فرهنگی خود تبدیل کرده است. این دو ناراستی "کاستی اعتماد" و "فراوانی دروغ" می‌باشند. ما از کودکی قربانی بی اعتمادی می‌شویم، در خانواده، در مدرسه و در میان دوستان. همواره مجبوریم برای اثبات خود تلاش کنیم و قسم خوردن ساده‌ترین گریزگاه از این تلاش است. از سوی دیگر گفتن دروغ یا مبالغه در کلام در فرهنگ ما به اندازه‌ی دیگر فرهنگ‌ها زشت و ناپسند نیست. ما یاد گرفته ایم که "مصلحتی" دروغ بگوییم و، چون دروغ گاهی مجاز شمرده شده است ما نیز به آن خو گرفته ایم و با ابزار "مصلحت" ابزار "دروغ" را توجیه می کنیم. در نتیجه اخلاق ایرانی در برابر دروغ گریزگاهی یافته است و در استفاده از آن کم نمی‌گذارد.

چه باید کرد؟

نخست؛ باید یاد بگیریم که دیگران را تشویق یا مجبور به قسم خوردن نکنیم. در پرسش از کودکان هیچ گاه از ایشان نخواهیم که برای نشان دادن درستی گفتارشان قسم بخورند. قسم خوردن و فرار از تنبیه از این راه را به کودکان یاد ندهیم. اگر این عادت اشتباه را در بیرون خانه یاد گرفته باشند و از آن استفاده می‌کنند، با جدیت به آن‌ها هشدار دهیم که این روش را کنار بگذارند و در صورت بیان به آن‌ها تذکر دهیم. در هنگام گفت‌وگو با دوستانمان نیز این عادت را از سر خود باز کنیم و در جایی که باور نمی‌کنیم از ایشان نخواهیم قسم بخورند.

دوم؛ یادبگیریم و در خود جا بیندازیم که شخصیتمان با قسم خوردن کوچک می‌شود. اگر راست می‌گوییم و طرف مقابل باور نمی‌کند و از ما طلب قسم می‌کند، به او بگوییم که با قسم خوردن شخصیت خود را کوچک نمی‌کنیم. ارزش و اصالت سخن درست به خودش است، نه به قسمی که در پی آن می‌خوریم.

سوم؛ برای باورهایمان ارزش قائل شویم. اگر به مقدساتی ایمان داریم و والدین و فرزندانمان عزیزترین کسان ما هستند، آن‌ها را دستاویز تایید سخنانمان قرار ندهیم. قسم خوردن را توهین به مورد قسم هم بشماریم و بدین واسطه از آن پرهیز کنیم؛ و چهارم؛ دروغ نگوییم و به دیگران اعتماد کنیم. عبارتی کوتاه، در بدو خواندن شاید خنده دار، اما در اصل دو کاستی بزرگ ما ایرانیان. دروغ از دیرباز تاکنون ما را گرفتار خود کرده است و سرمایه‌ی اعتماد را از ما گرفته است. بپذیریم که ما با دروغ خو گرفته ایم و دروغ در جامعه‌ی ما رواج فراوان دارد.

منبع: تابناک باتو

منبع: الف

خبر بعدی:

وزیر ارشاد با خانواده زنده‌یاد امیرحسین فردی دیدار کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در منزل زنده‌یاد امیرحسین فردی، با خانواده او دیدار و گفت‌و‌گو کرد. ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۰ فرهنگی ادبیات و نشر نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، وزیر ارشاد با خانواده زنده‌یاد امیرحسین فردی دیدار کرددر این دیدار یک‌ساعته که صبح امروز انجام شد، مهدی قزلی مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی، وزیر ارشاد را همراهی کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار گفت: امیرحسین فردی همیشه مسجد را در مرکز امور می‌دید که حاصل آن، نسلی برخاسته از دل مسجد جوادالائمه است. این نسل توانست با ورود به حوزه‌های مختلف، اتفاقات بزرگی را رقم بزند.

وی افزود: دستاوردهای ایشان در مقاطع مختلفی همچون برگزاری جشنواره شهید غنی‌پور و راه‌اندازی تیم فوتبال نویسندگان در کیهان بچه‌ها، می‌تواند الگویی برای نسل امروز باشد.

صالحی خاطر نشان کرد: زنده‌یاد فردی در شاخه‌های مختلف فرهنگی و ادبیات، به ویژه در حوزه کودک و نوجوان، اقدامات شایانی را داشته که باید مورد بررسی قرار بگیرد و از تجربیات ایشان به عنوان یک الگو استفاده کرد.

وزیر ارشاد در مورد ضرورت گردآوری خاطرات زنده‌یاد فردی خاطرنشان کرد: وظیفه خانواده آن مرحوم است که شاخه‌های متعدد دوستان ایشان را جستجو کنند و در قالب روایت‌های تصویری و مکتوب منتشر کنند. برای این کار نیز، می‌توان فهرستی از دوستان آن مرحوم را فراهم و در یک خوشه‌بندی آماری قرار داد و خاطرات وی را براساس زمان‌بندی زندگی وی تفکیک کنید.

وی در پایان گفت: این کار بر عهده خانواده مرحوم فردی است که اطلاعات زندگانی ایشان اعم از خاطرات شفاهی و مکتوب را جمع‌آوری کنند و این یک رسالت است که باید در قبال یک شخصیت مهم ادبیات معاصر به انجام برسانید.

در پایان این دیدار، شناسه برگ «انجمن ادبی امیرحسین فردی» از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به خانواده این نویسنده فقید تقدیم شد.

انتهای پیام/

R1386/P/S4,35/CT12 واژه های کاربردی مرتبط وزارت ارشاد سید عباس صالحی کتاب و ادبیات

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

وزیر ارتباطات: ماهواره «پیام» در مدار قرار نگرفت| ماهواره "دوستی" در انتظار حضور در مدار+فیلم

محمد جواد شمس صدام ایران صبح امروز اعدام شد + فیلم اعدام

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۹۲۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ​پیکر زنده یاد «محب‌اهری» فردا تشییع می‌شود
 • تقدیر وزیر فرهنگ از خانواده زنده یاد حسین فردی
 • ۹ سبزی خوردن که می‌توانید به راحتی در خانه پرورش دهید
 • صالحی با خانواده زنده‌یاد امیرحسین فردی دیدار کرد
 • واکنش عجیب نتانیاهو به قرار نگرفتن ماهواره «پیام» در مدار زمین؛ ایران دروغ می‌گوید
 • ویژگی‌های ملائکه الهی از منظر قرآن و روایات
 • ۶۷ راز مهم ماهواره ایرانی
 • کاشت سبزی خوردن در خانه با ساده ترین ترفندها
 • ۶۷ راز مهم ماهواره ایرانی که نمی دانستید!
 • بعد از غذا خوردن این کارها ممنوع است
 • بعد از غذا خوردن این کار‌ها ممنوع است
 • کاربرد فناوری فضایی در زندگی روزمره +اینفوگرافی
 • دلیل دروغ گویی در زندگی مشترک چیست؟
 • بررسی نقش و کاربرد بلاک‌چین در کنفرانس ملی ارتباطات بازاریابی و برندینگ
 • انجام این 11 کار بعد از غذا خوردن ممنوع
 • مهمترین کاربرد‌های ماهواره در فضا چیست؟
 • ۹ کاربرد اساسی ماهواره‌های سنجشی/ از پایش آلودگی تا بلایای طبیعی
 • آشنایی با کارگردانان جشنواره فجر/ محسن تنابنده و «قسم»
 • دلیل دروغ گویی در زندگی مشترک