اصفهان - ایرنا - مشاور مشارکتهای مردمی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری اصفهان گفت: تشکیل سازمانهای محلی با محوریت مردم و تشکل های زیست محیطی، برای حفاظت از عرصه های طبیعی در کشور ضروری است.

محسن بارباز اصفهانی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تشکیل این چنین سازمان های محلی برای جلب مشارکت فعال مردم برای تصمیم گیری منطقی و اثر بخشی مناسب در زمینه حفظ منابع طبیعی باید بیش از گذشته دنبال شود.


وی تاکید کرد: جلب اعتماد عمومی، کاهش تنش ها و چالش ها، تقویت احساس مالکیت در منافع طرحهای مرتبط با منابع طبیعی و آبخیزداری به حساسیت هر چه بیشتر مردم و حفظ همه جانبه عرصه ها می انجامد.
مشاور اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان اضافه کرد: مشارکت در حفظ منابع طبیعی علاوه بر حفظ محیط زیست و ارتقای سلامت ساکنان، عدالت اجتماعی و درآمدزایی بیشتر را در پی دارد.
بارباز اصفهانی ادامه داد: در مقابل، نبود مشارکت موجب به نتیجه نرسیدن طرح ها، حفاظت نادرست، اجرا به شیوه های غلط و در نهایت موجب تنش اجتماعی، تخریب، بهره برداری بی رویه و سیر قهقرایی منابع طبیعی و گنجینه های زیست محیطی می شود.
وی با اشاره به مزایای اجرای طرح های آبخیزداری و منابع طبیعی در ابعاد مختلف گفت: تقویت سفره های آب زیر زمینی که متاسفانه بدلیل کمبود بارش ها و برداشتهای بی رویه و غیر اصولی گرفتار وضعیتی حساس و بحرانی شده است، یکی از موثرترین مزیت های اجرای صحیح این طرح ها به شمار می رود که به دنبال آن چاه ها و قنوات پرآب تر می شود و بخشی از کمبود بارش ها را جبران می کند.
مشاور مشارکتهای مردمی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، کنترل و جلو گیری از فرسایش خاک و جلو گیری از جاری شدن سیل را از دیگر نتایج مفید اجرای طرح ها بویژه با مشارکت مردم برشمرد و خاطرنشان کرد: این امر تعدیل آب و هوا، حفظ گونه های گیاهی و جانوری، بهبود کشت کشاورزان و فعالیت بهتر دامداران را به دنبال دارد.
بارباز اصفهانی بیان داشت: بالغ بر 67 درصد از طرح های سال جاری آبخیزداری و آبخوانداری، با رویکرد حفاظت از مراتع، جنگل ها و آموزش و ترویج روش های حفاظت از منابع طبیعی در این استان اجرا شد.
به گفته وی عملیات مکانیکی و مدیریتی، استحصال و ذخیره نزولات آسمانی، اجرای عملیات بیولوژیک، جنگلکاری با بذر، ایجاد کمربند حفاظتی، جایگزینی سوخت فسیلی، کشت و مراقبت و تهیه و نصب تابلوهای حفاظتی از جمله فعالیت های انجام گرفته مرتبط با طرح های یاد شده بوده است.
وی ادامه داد : این طرح ها در مساحتی بالغ بر 120 هزار هکتار اجرا شده که به طور غیرمستقیم 420 هزار هکتار از زمین های استان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
به گزارش ایرنا، آبخیزداری (Watershed Management) علم و هنر برنامه ‌ریزی مستمر و اجرای اقدام‌ های لازم برای مدیریت منابع حوزه‌ های آبخیز اعم از طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک است که می تواند به صورت مکانیکی یا بیولوژیکی باشد.
بر اساس آمار موجود از مجموع 60 میلیون هکتار از عرصه های بیابانی و مرتعی کشور حدود 25 میلیون هکتار مستعد عملیات آبخیزداری است.
استان اصفهان دارای 70 هزار هکتار جنگل است که بیشتر این جنگل ها در مناطق سمیرم و فریدونشهر قرار دارد، همچنین 10 درصد از مساحت جهان را بیابان تشکیل می دهد که این میزان در ایران 20 درصد و در استان اصفهان 30 درصد است.
6020/6026/

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

منابع طبیعی کهگیلویه وبویراحمد 380 میلیارد ریال مطالبه دارد

یاسوج- ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: این اداره از محل اجرای پرژه های عمرانی از نهادهای مختلف 380 میلیارد ریال مطالبه دارد.

غلام حسین حکمتیان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه منابع طبیعی کمترین سهم را از توزیع اعتبارات استانی دارد، اظهار داشت: در صورت پرداخت مطالبات نهادها طرح های آبخیزداری خوبی در شهرستانهای مختلف اجرا خواهد شد.
وی میزان اعتبارات استانی منابع طبیعی را 37 میلیارد ریال دانست و گفت: از این میزان 27 میلیارد ریال برای پرداخت حقوق پرسنل هزینه می شود.
حکمتیان تصریح کرد: درصد زیادی از اعتبارات منابع طبیعی نیز هرساله تخصیص داده نمی شود.
وی حفاظت از عرصه های طبیعی استان را نیازمند فرهنگ سازی و مشارکت مردم دانست و افزود: تاکنون عملیات مکانیکی در حجم 2 میلیون و 422 هزار متر مکعب و عملیات بیولوژیک در سطح 308 هزار هکتار انجام شده است.
حکمتیان اضافه کرد: اجرای طرح های آبخیزداری به عنوان راهکاری برای مدیریت پایدار زمین می تواند در توسعه و تقویت پوشش گیاهی، کنترل روان آبها و هرز آب ها، پیشگیری و کاهش چشمگیر خطرات ناشی از سیلاب و کاهش اثرات منفی خشکسالی موثر واقع شود.
کهگیلویه وبویراحمد با حدود 16هزار و 249 کیلومتر مربع وسعت و 713 هزار نفر جمعیت ،دارای یک درصد مساحت و یک درصد جمعیت کشور است.
این استان با 2 اقلیم متفاوت و مناظر بکر و طبیعی و موقعیت خاص گردشگری دارای هشت شهرستان، 17شهر و یکهزار و 676 روستای دارای سکنه است.
براساس آمار اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری ، در چهار سال گذشته بیش از 880 هکتار از زمینهای منابع ملی کهگیلویه و بویراحمد از دست سودجان و متصرفان آزاد شده است.
کهگیلویه و بویراحمد یک میلیون و 722 هزار و 800 هکتار عرصه جنگلی و مرتعی دارد که از این میزان 999 هزار و 100 هکتار جنگل و 723 هزار و 700 هکتار مرتع است.
7531/1662

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور شد + حکم

کلیدواژه: اقتصاد جوامع محلي منابع طبيعي زيست محيطي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۹۳۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • برنامه جامع حفاظت از منابع طبیعی کشور تدوین شد
 • برنامه جامع حفاظت از منابع طبیعی کشور تدوین شده است
 • مقابله با سیل از طریق آبخیزداری
 • 250هزار هکتار از جنگل های مازندران با خروج دام آزاد شد
 • آتش سوزی عرصه های طبیعی گیلان اطفاء شد
 • آتش  ۹ هکتار از جنگل‌های گیلان را سوزاند
 • مقام نخست از بین بردن خاک به ایران رسید
 • بی توجهی ها، گلوی حوضه آبخیز اترک را می فشارد
 • مقام ایرانی‌ها در از بین بردن خاک!
 • پروژه های آبخیزداری وضعیت آب و خاک استان اردبیل را متحول می کند
 • آتش سوزی در ۹ هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی گیلان/ آتش مهار شد
 • مقام نخست ایرانی‌ها در از بین بردن خاک!
 • تخصیص ۲۱۰ میلیارد ریال اعتبار به حوزه‌های آبخیزداری آذربایجان غربی
 • بارش باران در فصل برف
 • تحولی عظیم در پروژه‌های آبخیزداری استان اردبیل ایجاد می‌شود
 • مدیریت جامع در عرصه‌های آبخیز اردبیل نیازمند اعتبار از محل صندوق توسعه ملی است
 • ۱۰ میلیارد تومان برای عملیات آبخیزداری سمنان اختصاص یافت
 • سالانه 3 هزار هکتار مراتع و جنگل های اصفهان احیا می شود
 • مالچ پاشی راهکار مقابله باریزگردها/۱۵۰ هکتار از اراضی بیابانی بمپور مالچ پاشی شد