به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ، نگاهشان به زمین کشاورزیشان که می‌افتد زیر لب زمزمه می‌کنند گویی خاطرات آن روز‌ها همانند سینماتوگراف صفحه به صفحه جلوی چشم‌هایی که حال سویشان هم کم شده رژه می‌رود، خاطرات روزگاری که بذر می‌پاشیدند در دل شالیزار و آبراهی از جنس گل می‌ساختند با دستان پر از خطوطی که زمختی هر یک از آن‌ها گواهی هستند بر جوانی از دست رفته.

دو پیرمرد از روز‌هایی می‌گویند که حاصل ۹ ماه کار سخت در زمستان و بهار و تابستان خروار خروار بار قاطرانی می‌شد که مقصد آن‌ها سفره اعیان و اشراف بود.

کربلایی حسن پسر بزرگ خانواده بود و به همراه حسین برادر دیگرش در کنار پدر عمری را در کشتزار‌های سر سبز روستای پهناب جویبار به زراعت گذراندند او درباره سال‌های قبل از انقلاب و احوال کشاورزان می‌گوید: گرمای مرداد که از راه می‌رسید مهیای برداشت شالی می‌شدیم، اما خان و ارباب روستا می‌آمد و شالی ما را بابت مالیات و سهم اربابی با خود می‌برد و خرده برنج و نان می‌ماند برای قوت یکسال ما.

 

حسین آقا برادر کوچکتر که خستگی آن سال‌ها گره بر پیشانی او هم انداخته از انبار‌های خالی برنج خانه شان در آن روز‌ها می‌گوید که به سرمای استخوان سوز زمستان نرسیده تمام می‌شد و تنها نانی برای سفره هایشان می ماند.

سفر شگفت انگیز دانه‌های طلایی

حالا، اما بخت شالیکاران شمالی مانند برنج هایشان سفید و بلند شده استخودشان می‌کارند خودشان درو می‌کنند و به خانه می‌برند.
آقای حسنی فرزند کربلایی حسن حالا کیسه‌ها را یکی پس از دیگری پر از شالی می‌کند و با افتخار می‌گوید: سالهاست که ارباب خودمان و نوکر خودمان هستیم برنج می‌کاریم تا این برنج زینت بخش سفره همه مردم ایران شود.

آقای حسنی و ۱۲۰ هزار شالیکار مازندرانی این روز‌ها دنیایی را دیده اند که روزی رویای آن‌ها بود حالا نه تنها انبارهایشان پر از طلای سفید شمال کشور شده بلکه مرز‌های جغرافیایی را نیز پیموده تا بر سفره خارجی‌ها هم خودنمایی کند.

قربان نژاد رییس اداره برنج سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری، می‌گوید: بعد از چهل سال امسال نخستین بار ۷۵ تن برنج مرغوب مازندران راهی اروپا شد و ۱۰۰ تن دیگر نیز در روز‌های آینده به ایتالیا و آلمان ارسال می‌شود.

تلفیق علم و تجربه، چشم بادامی‌ها هم حالا می‌آیند برای آموزش

دستان زحمتکش کشاورزان شمالی از یک سو و تلاش بی وقفه کارشناسان پژوهشکده‌های تخصصی برنج مازندران از سوی دیگر باعث شد محققان کشور‌های آسیای جنوب شرقی مهد تولید برنج جهان و پژوهشگران جمهوری افغانستان که در تدارک کشت جایگزین هستند به ایران بیایند و بیاموزند به علم آنچه ما به علم و عمل آموختیم.

عبدالحمید، محقق اهل جمهوری افغانستان از جنس مردمی است که نه در جغرافیای کنونی ایران که در تاریخ گذشته ما قرار دارند و می‌گوید: به مازندران آمده ایم تا با حضور در دوره ۲ هفته‌ای آموزشی و همکاری مشترک در تبادل اطلاعات کشاورزی بتوانیم به مسائل تکنیکی و تئوری مفیدی از زمان کشت تا برداشت برنج دست پیدا کنیم و حاصل این علم را توشه سفر کنیم به وطنمان.

ماری لی، بانوی ژاپنی حاضر در کلاس‌های آموزش کشت برنجکه در آمل در حال برگزاری است با ابراز رضایت از این دوره‌ها می‌گوید: از اینکه به مرکز هراز در مازندران آمده ام بسیار خوشحالم و امیدوارم برگزاری این دوره‌ها تداوم داشته باشد.

دانش بنیان شدن تولید برنج

شالیزار‌های مازندران در گذشته تنها میزبان ۲ رقم برنج بودند رقم طارم مازندران و صدری و دیگر هیچ، اما چهار دهه تلاش جهادی و دانش بنیان کردن برنج در این سال‌ها شالیزار‌های شمالرا مملو از برنج‌های نو رسیده کرد.

عرفانی معاون موسسه تحقیقات برنج کشور می‌گوید: این موسسه در ۴ دهه اخیر ۴۰ رقم برنج را به شالیکاران مازندرانی، گلستانی و گیلانی معرفی کرد که علاوه برعملکرد بالا کیفیت خوبی نیز دارند.

وی می‌گوید: کشاورزان و محققان کشورمان اگرچه چهار دهه فعل خواستن را صرف کردند و به رتبه‌های بالای توانستن رسیده اند، اما دست از تلاش بر نداشته و همچنان در حال تحقیق بر روی ارقام جدید برنج هستند ارقامی که در زمین‌های شور و خشک و بی حاصل نیز می‌تواند سبز شود.

چهل سال زمان نیاز بود تا حال شالیکاران شمال بیش از هر زمان دیگر خوب شود، شالیکارانی که ۸۰۰ هزار تن دانه سفید از ساقه‌های طلایی و شالیزار‌های سبز مازندران برداشت می‌کنند تا خیال همه ایرانیان از پر بودن پیمانه‌های برنج خانه هایشان آسوده باشد.

 

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

سارا فرهمندراد

انتهای پیام/آ

منبع: باشگاه خبرنگاران

خبر بعدی:

صعود امارات و تایلند و ناکامی هند شگفت انگیز

گروه A امارات ۱- تایلند ۱
گلها: علی مبخوط (۷) برای امارات و تی تی پان پونگچان (۴۱) برای تایلند
نحوه چینش بازیکنان در زمین:

تیم ملی فوتبال امارات که در خانه و با استفاده از حمایت تماشاچیان خودی به دیدار حریفان می‌رود در اولین بازی این گروه غافلگیر کننده ظاهر شد و مقابل بحریت متوقف شد. اماراتی‌ها در دومین بازی هند را با ۲ گل شکست دادند تا با اندوخته ۴ امتیاز به مصاف تایلند بروند. هرچند صعود آن‌ها از گروه مسجل بود، اما انتظار می‌رفت این تیم با اقتدار بازی‌های گروهی را پشت سر بگذارد که چنین نشد.

امارات برای گلزنی به تایلند تاکتیک حمله از جناحین را در دستور کار قرار داد. تاکتیکی تمرین شده که مشخص بود شاگردان «آلبرتو زاکرونی» با آنالیز درست حریف به آن رسیده بودند.

بعد از گل اگرچه اماراتی‌ها با «خلفان مبارک» و «اسماعیل الحمدی» چند فرصت روی دروازه تایلند خلق کردند، اما راه به جایی نبرد. رفته رفته تایلند بر بازی سوار شد. هافبک‌های این تیم با دوندگی بالا مانع از خلاقیت خط هافبک امارات شدند. حملات این تیم در دقیقه ۴۱ توسط «تی تی پان پونگچان» به نتیجه رسید این بازیکن گل تساوی را در این نیمه وارد دروازه امارات کرد.

در نیمه دوم دو تیم بازی پایاپایی را به نمایش گذاشتند. تایلندی‌ها با این نتیجه به دور بعد صعود می‌کردند و اماراتی‌ها هم که صعودشان از قبل مسجل شده بود چندان دل به حمله ندادند تا بازی با همین نتیجه به پایان برسد.

بحرین ۱-هند صفر
گل: جمال راشد (پنالتی ۱+۹۰)
نحوه چینش بازیکنان در زمین:

بحرین مدتهاست از تیمی که در آسیا تبدیل به «گربه سیاه» بزرگان شده بود فاصله گرفته است. این تیم بعد از تغییر نسل، قدرتش را از دست داده به نحوی که مقابل تیم‌هایی نه چندان مطرح هم دچار مشکل امتیازگیری می‌شود.

در طرف دیگر هندی‌ها نشان دادند پیشرفت خوبی در فوتبال داشته اند. آن‌ها هرگز حریفی راحت برای تیم‌های گروه نبودند.
تیم ملی فوتبال هند فرصت خوبی برای صعود از این گروه داشت، اما نتوانست از آن استفاده کند. هندی که با برد پر گل ۴ بر ۱ مقابل تایلند، همه را شگفت زده کرده بودند، در ادامه نتوانستند از این برد را تکرار کنند و مغلوب بی تجربگی خود شدند.

هندی‌ها تا دقایق آخر بازی با بحرین امید‌های خود را برای صعود حفظ کرده بودند، اما بحرین با تجربه‌تر نشان داد و توانست بالاخره سه امتیاز بازی را به دست بیاورد.

هندی‌ها در نیمه اول چند فرصت خوب برای گلزنی داشتند. «کوروهیان» مهاجم هند می‌توانست حتی برای هند گلزنی کند، اما هوشمندی گلر و مدافعان بحرین مانع از برتری هند شد. هند شگفت انگیز «کنستانتین» اگر همین روند را حفظ کند و بازی‌های بیشتری با تیمه‌های قوی داشته باشد می‌تواند در آینده حریف برای گفتن داشته باشد.

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

وزیر ارتباطات: ماهواره «پیام» در مدار قرار نگرفت| ماهواره "دوستی" در انتظار حضور در مدار+فیلم

محمد جواد شمس صدام ایران صبح امروز اعدام شد + فیلم اعدام

کلیدواژه: چهل چراغ روشن چهل سالگی انقلاب

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۹۳۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۱۱ خاصیت شگفت انگیز سیب برای سلامت بدن+ اینفوگرافی
 • بیانات شگفت‌انگیز عالم سنی در فضیلت حضرت فاطمه(س)
 • (تصاویر) زمین، نمایشگاه تابلو‌های شگفت‌انگیز از فضا
 • بارور شدن درخت آرزوهاي دانش آموزان نيشابوري
 • زمین، نمایشگاه تابلوهای شگفت‌انگیز از منظر فضا+تصاویر
 • دفع سموم بدن از پا با این ترکیب طبیعی شگفت انگیز
 • باور ۳۷۳ در لیست چهار سامانه برتر دفاع پدافندی جهان
 • خواستن، توانستن است معنای جوانی در «شب چراغ»
 • دانه ای سیاه با بهره ای طلایی
 • (ویدیو) ابزرای شگفت‌انگیز برای از بین بردن اثرات زنگ‌‌زدگی فلزات
 • داوید دخیا و ثبت یک رکورد شگفت انگیز دیگر (اینفوگرافیک اختصاصی)
 • کیه‌لینی: باور نمی‌کردم رونالدو را خریده ایم
 • جواني که «خواستن، توانستن است» را معنا مي کند، مهمان «شب چراغ» امشب کانال کردي شبکه سحر
 • روح استارتاپی در کالبد شهر دمیده شد/ بارور شدن نهال شهر هوشمند
 • فیلم/ گل‌های شگفت انگیز شاعر دنیای فوتبال
 • مزیت‌های شگفت انگیز ارزن برای صبحانه
 • روغنی شگفت انگیز برای مو و پوست
 • خواص شگفت انگیز سویا برای مردان
 • (ویدیو) شکار لحظه شگفت‌انگیز بارش شهابی در روز روشن!