محسن بارباز اصفهانی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تشکیل این چنین سازمان های محلی برای جلب مشارکت فعال مردم برای تصمیم گیری منطقی و اثر بخشی مناسب در زمینه حفظ منابع طبیعی باید بیش از گذشته دنبال شود.
وی تاکید کرد: جلب اعتماد عمومی، کاهش تنش ها و چالش ها، تقویت احساس مالکیت در منافع طرحهای مرتبط با منابع طبیعی و آبخیزداری به حساسیت هر چه بیشتر مردم و حفظ همه جانبه عرصه ها می انجامد.


مشاور اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان اضافه کرد: مشارکت در حفظ منابع طبیعی علاوه بر حفظ محیط زیست و ارتقای سلامت ساکنان، عدالت اجتماعی و درآمدزایی بیشتر را در پی دارد.
بارباز اصفهانی ادامه داد: در مقابل، نبود مشارکت موجب به نتیجه نرسیدن طرح ها، حفاظت نادرست، اجرا به شیوه های غلط و در نهایت موجب تنش اجتماعی، تخریب، بهره برداری بی رویه و سیر قهقرایی منابع طبیعی و گنجینه های زیست محیطی می شود.
وی با اشاره به مزایای اجرای طرح های آبخیزداری و منابع طبیعی در ابعاد مختلف گفت: تقویت سفره های آب زیر زمینی که متاسفانه بدلیل کمبود بارش ها و برداشتهای بی رویه و غیر اصولی گرفتار وضعیتی حساس و بحرانی شده است، یکی از موثرترین مزیت های اجرای صحیح این طرح ها به شمار می رود که به دنبال آن چاه ها و قنوات پرآب تر می شود و بخشی از کمبود بارش ها را جبران می کند.
مشاور مشارکتهای مردمی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، کنترل و جلو گیری از فرسایش خاک و جلو گیری از جاری شدن سیل را از دیگر نتایج مفید اجرای طرح ها بویژه با مشارکت مردم برشمرد و خاطرنشان کرد: این امر تعدیل آب و هوا، حفظ گونه های گیاهی و جانوری، بهبود کشت کشاورزان و فعالیت بهتر دامداران را به دنبال دارد.
بارباز اصفهانی بیان داشت: بالغ بر 67 درصد از طرح های سال جاری آبخیزداری و آبخوانداری، با رویکرد حفاظت از مراتع، جنگل ها و آموزش و ترویج روش های حفاظت از منابع طبیعی در این استان اجرا شد.
به گفته وی عملیات مکانیکی و مدیریتی، استحصال و ذخیره نزولات آسمانی، اجرای عملیات بیولوژیک، جنگلکاری با بذر، ایجاد کمربند حفاظتی، جایگزینی سوخت فسیلی، کشت و مراقبت و تهیه و نصب تابلوهای حفاظتی از جمله فعالیت های انجام گرفته مرتبط با طرح های یاد شده بوده است.
وی ادامه داد : این طرح ها در مساحتی بالغ بر 120 هزار هکتار اجرا شده که به طور غیرمستقیم 420 هزار هکتار از زمین های استان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
به گزارش ایرنا، آبخیزداری (Watershed Management) علم و هنر برنامه ‌ریزی مستمر و اجرای اقدام‌ های لازم برای مدیریت منابع حوزه‌ های آبخیز اعم از طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک است که می تواند به صورت مکانیکی یا بیولوژیکی باشد.
بر اساس آمار موجود از مجموع 60 میلیون هکتار از عرصه های بیابانی و مرتعی کشور حدود 25 میلیون هکتار مستعد عملیات آبخیزداری است.
استان اصفهان دارای 70 هزار هکتار جنگل است که بیشتر این جنگل ها در مناطق سمیرم و فریدونشهر قرار دارد، همچنین 10 درصد از مساحت جهان را بیابان تشکیل می دهد که این میزان در ایران 20 درصد و در استان اصفهان 30 درصد است.
6020/6026/
انتهای پیام

منبع: جماران

خبر بعدی:

قرارداد حفاظت نوین در پارک ملی گلستان امضا شد

به گزارش گروه اجتماعی برنا ، تفاهم نامه اجرای پروژه تشخیص زودهنگام و هشدار حوادث طبیعی در پارک ملی گلستان برای نیل به اهداف زیست محیطی و توسعه پایدار در سند چشم انداز بیست ساله در پایش محیط زیست و حفاظت از جنگل ها، مراتع و تنوع زیستی، به امضا رسید.

عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست در مراسم انعقاد تفاهم نامه سه جانبه پروژه تشخیص زودهنگام هشدار حوادث با بیان این که محیط زیست کشور بیش از ۱۲۰ شهید و ۷۰۰ زخمی داشته است، اظهار کرد: پارک های ملی ۱۲ درصد از سطح کشور را به خود اختصاص داده اند و در آینده به ۱۵ درصد می‌رسد که باید حفظ شود تا نسل های آینده ما از این منابع طبیعی بهره مند شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: اجرای پروژه پایلوت تشخیص زودهنگام و هشدار حوادث طبیعی از قبیل آتش سوزی و سیلاب با استفاده از فناوریهای نوین و اینترنت اشیا به زودی با امضای تفاهم نامه میان سازمان محیط زیست و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شروع و بهره برداری خواهد شد.

وی بیان کرد:  آقای جهرمی جوانی است که به ما انرژی می دهد و در این کار خودش پیش قدم شد.

کلانتری با اشاره به وجود ۲۵ پارک ملی در سطح کشور، افزود: دست آوردهای نوین به کمک حفاظت از محیط زیست می آید و اجرای پایلوت تشخیص زودهنگام و هشدار طبیعی از قبیل آتش سوزی و سیلاب با استفاده از فناوری های نوین و اینترنت اشیا در پهنه پارک ملی گلستان اجرا خواهد شد.

رئیس سازمان محیط زیست تصریح کرد: از سال آینده ردیف بودجه مستقلی برای پارک ملی گلستان در لایحه بودجه در نظر گرفته شده است.

 محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در مراسم انعقاد تفاهم نامه سه جانبه پروژه تشخیص زودهنگام هشدار حوادث گفت: این پروژه هم یکی از طرح های آزمایشی ما برای اجرای پایلوت در پارک ملی گلستان است تا در صورت موفقیت در تمام کشور اجرایی شود.این پروژه طی ۹ ماه آینده به بهره برداری می رسد.

وی تاکید کرد: برای اجرای این پروژه از بخش خصوصی و استارت آپ ها کمک خواهیم گرفت.

بازدید رییس سازمان حفاظت محیط زیست از پارک ملی گلستان

عیسی کلانتری معاون ریاست جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، به همراه معاون محیط زیست طبیعی این سازمان،امیر عبدوس مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گلستان و همراهان از زیستگاه های غنی پارک ملی از جمله میرزابایلو و آلمه دیدن کرده و از نزدیک در جریان روند حفاظت نوین در پارک ملی قرار گرفت.

کلانتری در بازدید از پارک ملی گلستان گفت: بررسی پروژه های لازم الاجرا در پارک ملی گلستان برای حفاظت بهتر از این سرمایه ملی باید در دستور کار قرار بگیرد.

وی افزود: از جمله این اقدامات حفاظت بیشتر از دشت میرزابایلو با استفاده از فنس کشی، تجهیز کردن محیط بانی ها به امکانات پیشرفته حفاطتی از جمله پهپاد و موتورهای تندرو و استفاده از دوربین های مادون قرمز و دید در شب برای شناسایی و برخورد با متخلفان احتمالی است.

وی تصریح کرد: امروز فناوری می تواند به ما کمک کند تا با سرعت بیشتری از وقوع آتش سوزی در پارک ملی گلستان باخبر شویم و در کوتاه ترین زمان اطلاع رسانی و اطفای حریق انجام شود.

 

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

وزیر ارتباطات: ماهواره «پیام» در مدار قرار نگرفت| ماهواره "دوستی" در انتظار حضور در مدار+فیلم

محمد جواد شمس صدام ایران صبح امروز اعدام شد + فیلم اعدام

کلیدواژه: جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها اداره کل منابع طبیعی جنگل حفاظت از منابع طبیعی زمین مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۹۴۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تخصیص ۲۱۰ میلیارد ریال اعتبار به حوزه‌های آبخیزداری آذربایجان غربی
 • اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار برای عملیات آبخیزداری استان از محل منابع استانداری سمنان
 • تحولی عظیم در پروژه‌های آبخیزداری استان اردبیل ایجاد می‌شود
 • مدیریت جامع در عرصه‌های آبخیز اردبیل نیازمند اعتبار از محل صندوق توسعه ملی است
 • ۱۰ میلیارد تومان برای عملیات آبخیزداری سمنان اختصاص یافت
 • طرحهای آبخیزداری خراسان رضوی 80 درصد پیشرفت دارد
 • سه کامیون بار چوب فاقد مجوز توقیف شد
 • بوم گردی ظرفیتی مهم در صنعت گردشگری
 • ساماندهی هوتگ ها و ساخت بندهای آبخیزداری در چابهار ضروری است
 • ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای مقابله با گرگرو هادر چابهار نیاز است
 • ۶۷ درصد طرح‌های آبخیزداری اصفهان با رویکرد حفاظت از منابع طبیعی اجرا شد
 • گرگروها روند توسعه و زیست مردم چابهار را بامشکل مواجه می کند
 • یک میلیارد ریال خسارت از متصرفان عرصه های ملی در شوط اخذ شد
 • اهمیت منابع طبیعی در آیات وحی/ مسئولیت مشترک انسان‌ها در حفاظت از مواهب الهی
 • انجام عملیات آبخیزداری در ۸۰۰ هزار هکتار از عرصه های کشور
 • وزیر جهاد کشاورزی از پروژه‌های آبخیزداری گلستان بازدید کرد
 • طرح های آبخیزداری در دست اجرای شازند تا پایان سال تکمیل می شود
 • جوشش دوباره قنات‌های خراسان جنوبی با اجرای طرح‌های آبخیزداری
 • وزیر جهاد کشاورزی از اقدامات آبخیزداری گالیکش بازدید کرد