محسن بارباز اصفهانی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تشکیل این چنین سازمان های محلی برای جلب مشارکت فعال مردم برای تصمیم گیری منطقی و اثر بخشی مناسب در زمینه حفظ منابع طبیعی باید بیش از گذشته دنبال شود.
وی تاکید کرد: جلب اعتماد عمومی، کاهش تنش ها و چالش ها، تقویت احساس مالکیت در منافع طرحهای مرتبط با منابع طبیعی و آبخیزداری به حساسیت هر چه بیشتر مردم و حفظ همه جانبه عرصه ها می انجامد.
مشاور اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان اضافه کرد: مشارکت در حفظ منابع طبیعی علاوه بر حفظ محیط زیست و ارتقای سلامت ساکنان، عدالت اجتماعی و درآمدزایی بیشتر را در پی دارد.
بارباز اصفهانی ادامه داد: در مقابل، نبود مشارکت موجب به نتیجه نرسیدن طرح ها، حفاظت نادرست، اجرا به شیوه های غلط و در نهایت موجب تنش اجتماعی، تخریب، بهره برداری بی رویه و سیر قهقرایی منابع طبیعی و گنجینه های زیست محیطی می شود.
وی با اشاره به مزایای اجرای طرح های آبخیزداری و منابع طبیعی در ابعاد مختلف گفت: تقویت سفره های آب زیر زمینی که متاسفانه بدلیل کمبود بارش ها و برداشتهای بی رویه و غیر اصولی گرفتار وضعیتی حساس و بحرانی شده است، یکی از موثرترین مزیت های اجرای صحیح این طرح ها به شمار می رود که به دنبال آن چاه ها و قنوات پرآب تر می شود و بخشی از کمبود بارش ها را جبران می کند.
مشاور مشارکتهای مردمی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، کنترل و جلو گیری از فرسایش خاک و جلو گیری از جاری شدن سیل را از دیگر نتایج مفید اجرای طرح ها بویژه با مشارکت مردم برشمرد و خاطرنشان کرد: این امر تعدیل آب و هوا، حفظ گونه های گیاهی و جانوری، بهبود کشت کشاورزان و فعالیت بهتر دامداران را به دنبال دارد.
بارباز اصفهانی بیان داشت: بالغ بر 67 درصد از طرح های سال جاری آبخیزداری و آبخوانداری، با رویکرد حفاظت از مراتع، جنگل ها و آموزش و ترویج روش های حفاظت از منابع طبیعی در این استان اجرا شد.
به گفته وی عملیات مکانیکی و مدیریتی، استحصال و ذخیره نزولات آسمانی، اجرای عملیات بیولوژیک، جنگلکاری با بذر، ایجاد کمربند حفاظتی، جایگزینی سوخت فسیلی، کشت و مراقبت و تهیه و نصب تابلوهای حفاظتی از جمله فعالیت های انجام گرفته مرتبط با طرح های یاد شده بوده است.
وی ادامه داد : این طرح ها در مساحتی بالغ بر 120 هزار هکتار اجرا شده که به طور غیرمستقیم 420 هزار هکتار از زمین های استان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
به گزارش ایرنا، آبخیزداری (Watershed Management) علم و هنر برنامه ‌ریزی مستمر و اجرای اقدام‌ های لازم برای مدیریت منابع حوزه‌ های آبخیز اعم از طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک است که می تواند به صورت مکانیکی یا بیولوژیکی باشد.
بر اساس آمار موجود از مجموع 60 میلیون هکتار از عرصه های بیابانی و مرتعی کشور حدود 25 میلیون هکتار مستعد عملیات آبخیزداری است.
استان اصفهان دارای 70 هزار هکتار جنگل است که بیشتر این جنگل ها در مناطق سمیرم و فریدونشهر قرار دارد، همچنین 10 درصد از مساحت جهان را بیابان تشکیل می دهد که این میزان در ایران 20 درصد و در استان اصفهان 30 درصد است.
6020/6026/
انتهای پیام

منبع: جماران

خبر بعدی:

ایام نوروز فرصتی مغتنم برای پرداختن به بازی‌های بومی محلی است

به  گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،رئیس هیات ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی استان کرمانشاه گفت:توسعه فرهنگ ورزش به حفظ ارزش ها مستقیم کمک می کند که این هنرمندی و همت ویژه دولتمندان را می طلبد که درنقشه جامع علمی و‌فناوری کشور نقش پر رنگ ورزش را بیشتر ترسیم کنند به ویژه ورزش های  بومی محلی که پرجمعیت ترین در روستا و شهرهاست.

بهرام_بهروش  از  برگزاری جشنواره نوروزانه در سال جدید خبر داد و  گفت:این جشنواره در سال‌های گذشته با نام جام نوروز در دهستان برگزار می‌شد که به یمن فصل و سال جدید در ماه رویش زمین با هدف انتقال فرهنگ و سنن قدیم با در نظر گرفتن سلایق تمام اقشار جامعه فضای نشاط آوری را برای خانواده‌ها فراهم می‌کرد.


وی افزود: اساس این بازی‌ها فوتبال یا توپ قار است که در گذشته‌ها توپ آن با پارچه تهیه می‌شدو قوانین خاصی داشت هیات ورزش‌های روستایی و بازی‌های بومی محلی  با بیش از ۱۰۰بازی (۱۰۵بازی) سعی دارد تا ارتباط نسل قدیم که این بازی‌ها و سنن را خوب به یاد دارند را با نسل جدید پیوند دهد که در دهه‌های اخیر مغفول مانده است.


وی بیان  کرد:تغییر سلایق، فاصله گرفتن نسل ها، زندگی پر سرعت در جامعه کنونی که با زندگی ماشینی عجین شده به نوعی شادی واقعی را از مردم گرفته و شاید یکی از تکه‌های مفقود شده پازل زندگی پرتلاطم امروزه شادی باشد.


وی افزود:در کشور عزیز ما ایران صاحبان اندیشه و تفکر بازی‌هایی را خلق کردند که منتقل کننده  فرهنگ، ارزش‌ها و تمدن ماست که این جزو ثروتمندی ما از نظر معنوی محسوب می‌شود.

بهروش بیان کرد:حفظ این سنت‌ها هم وظیفه انسانی -اخلاقی و هم با شرایط و قوانین هوشمندانه‌ای که در آن لحاظ شده عاملی برای نشاط در جامعه هستندنیازمند تلنگری است که به صورت صحیح به کودکان آینده ساز آموزش داده شود که به نوعی در ارتقای فرهنگ کشور هم به طور مستقیم دخیل است.
 
وی افزود:ضرورت دارد که تاریخچه فرهنگ و‌آداب و رسوم اصیل سرزمین مان را که هویت ماست را با چنگ و‌دندان نگه داریم و‌نگذاریم به دست فراموشی سپرده شود.

وی بیان کرد:ارزش ورزش در جمهوری اسلامی ایران در حفظ ارزش هاست؛ و توسعه فرهنگ ورزش به حفظ ارزش‌ها مستقیم کمک می‌کند که این هنرمندی و همت ویژه دولتمندان را می‌طلبد که درنقشه جامع علمی و‌فناوری کشور نقش پر رنگ ورزش را بیشتر ترسیم کنند به ویژه ورزش‌های  بومی محلی که پرجمعیت‌ترین در روستا و شهرهاست.
 
وی گفت: ایام نوروز فرصتی مغتنم برای پرداختن به بازی‌های بومی محلی است تا با ایجاد فضای همدلی در این ایام از معضل دنیای مجازی در خانواده‌ها فاصله گرفت و بازی‎های بومی محلی بهترین سرگرمی هوشمندانه برای ایجاد فضای همدلی در ایام عیدنوروز است.


وی  افزود:بازی‌های بومی و محلی با ایجاد یک فضای مفرح و پرنشاط در گردهمایی‌های خانوادگی می‌تواند برای تخلیه انرژی راهکاری بسیار مناسب باشد.

بهروش با اشاره به ساختار بازی‌های بومی محلی عنوان کرد در نظر داریم  این بازی‌های سنتی را توجه به اقلیم منطقه و شرایط آب و هوایی  را در قالب «جشنواره نوروزانه» اجرا کنیم و از تمامی مردم دعوت می‌کنیم که به اطلاعیه‌های این هییت در زمان و مکان برگزاری جشنواره دقت کنندهفت سنگ، زوران، طناب کشی و بازی‌هایی که با توپ، چوب و سنگ همراه می‌شوند دارای بیشترین طرفدار در بین مردم هستند.

انتهای پیام/ز

توسعه فرهنگ ورزش به حفظ ارزش ها مستقیم کمک می کند

 

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

کلیدواژه: جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها اداره کل منابع طبیعی جنگل حفاظت از منابع طبیعی زمین مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۹۴۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • 300اکیپ حفاظت از منابع طبیعی نوروز98 در آذربایجان غربی فعال است
 • 100 درصد سازه های آبخیزداری در بندرعباس آبگیری شد
 • کشیکهای نوروزی یگان حفاظت در عرصه های طبیعی و ملی زنجان
 • ضرورت همکاری دستگاههای اجرایی برای حفظ منابع طبیعی
 • کشیکهای نوروزی یگان حفاظت در عرصه های طبیعی و ملی استان مستقر شدند
 • وجود بیش از ۱۰۸ هزار هکتار مرتع در خلیل‌آباد / حفاظت از منابع طبیعی یک ضرورت حیاتی و اجتناب‌ناپذیر است
 • مانور مشترک حفاظت از اراضی در همدان برگزار شد
 • آبگیری سازه‌های آبخیزداری قشم 95 درصد افزایش یافت
 • سند 90 درصد عرصه ملی خراسان رضوی به نام دولت صادر شد
 • 42 گروه ایام نوروز از عرصه های طبیعی ایلام حفاظت می کنند
 • تهیه کتابچه عملیات اجرایی تا پایان سال 98 /تشکیل یک کمیته جهت نظارت بر عملکرد شهرستان ها
 • ذخیره بیش از ۷۲ میلیون متر مکعب سیلاب در سازه‌های آبخیزداری و سد‌های هرمزگان
 • آبگیری ۳۰ درصد بزرگترین سازه آبخیزداری شرق کشور
 • ۲۱۰ میلیارد ریال برای اجرای طرح های آبخیزداری اردبیل هزینه شد
 • رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان معرفی شد
 • هر واحد بوم گردی، یک بنگاه اقتصادی و فرهنگی
 • پیگیر تصویب لایحه پرداخت حقوق شهدای منابع طبیعی هستیم
 • 50 میلیون متر مکعب رواناب در سدهای استان مرکزی ذخیره شد
 • 210میلیارد ریال صرف اجرای طرح های آبخیزداری استان اردبیل شد