خبرگزاري آريا - اصفهان - ايرنا - مشاور مشارکتهاي مردمي مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري اصفهان گفت: تشکيل سازمانهاي محلي با محوريت مردم و تشکل هاي زيست محيطي، براي حفاظت از عرصه هاي طبيعي در کشور ضروري است.

محسن بارباز اصفهاني روز يکشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: تشکيل اين چنين سازمان هاي محلي براي جلب مشارکت فعال مردم براي تصميم گيري منطقي و اثر بخشي مناسب در زمينه حفظ منابع طبيعي بايد بيش از گذشته دنبال شود.

وي تاکيد کرد: جلب اعتماد عمومي، کاهش تنش ها و چالش ها، تقويت احساس مالکيت در منافع طرحهاي مرتبط با منابع طبيعي و آبخيزداري به حساسيت هر چه بيشتر مردم و حفظ همه جانبه عرصه ها مي انجامد.
مشاور اداره کل منابع طبيعي استان اصفهان اضافه کرد: مشارکت در حفظ منابع طبيعي علاوه بر حفظ محيط زيست و ارتقاي سلامت ساکنان، عدالت اجتماعي و درآمدزايي بيشتر را در پي دارد.
بارباز اصفهاني ادامه داد: در مقابل، نبود مشارکت موجب به نتيجه نرسيدن طرح ها، حفاظت نادرست، اجرا به شيوه هاي غلط و در نهايت موجب تنش اجتماعي، تخريب، بهره برداري بي رويه و سير قهقرايي منابع طبيعي و گنجينه هاي زيست محيطي مي شود.
وي با اشاره به مزاياي اجراي طرح هاي آبخيزداري و منابع طبيعي در ابعاد مختلف گفت: تقويت سفره هاي آب زير زميني که متاسفانه بدليل کمبود بارش ها و برداشتهاي بي رويه و غير اصولي گرفتار وضعيتي حساس و بحراني شده است، يکي از موثرترين مزيت هاي اجراي صحيح اين طرح ها به شمار مي رود که به دنبال آن چاه ها و قنوات پرآب تر مي شود و بخشي از کمبود بارش ها را جبران مي کند.
مشاور مشارکتهاي مردمي مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري استان، کنترل و جلو گيري از فرسايش خاک و جلو گيري از جاري شدن سيل را از ديگر نتايج مفيد اجراي طرح ها بويژه با مشارکت مردم برشمرد و خاطرنشان کرد: اين امر تعديل آب و هوا، حفظ گونه هاي گياهي و جانوري، بهبود کشت کشاورزان و فعاليت بهتر دامداران را به دنبال دارد.
بارباز اصفهاني بيان داشت: بالغ بر 67 درصد از طرح هاي سال جاري آبخيزداري و آبخوانداري، با رويکرد حفاظت از مراتع، جنگل ها و آموزش و ترويج روش هاي حفاظت از منابع طبيعي در اين استان اجرا شد.
به گفته وي عمليات مکانيکي و مديريتي، استحصال و ذخيره نزولات آسماني، اجراي عمليات بيولوژيک، جنگلکاري با بذر، ايجاد کمربند حفاظتي، جايگزيني سوخت فسيلي، کشت و مراقبت و تهيه و نصب تابلوهاي حفاظتي از جمله فعاليت هاي انجام گرفته مرتبط با طرح هاي ياد شده بوده است.
وي ادامه داد : اين طرح ها در مساحتي بالغ بر 120 هزار هکتار اجرا شده که به طور غيرمستقيم 420 هزار هکتار از زمين هاي استان را تحت تاثير قرار خواهد داد.
به گزارش ايرنا، آبخيزداري (Watershed Management) علم و هنر برنامه ‌ريزي مستمر و اجراي اقدام‌ هاي لازم براي مديريت منابع حوزه‌ هاي آبخيز اعم از طبيعي، کشاورزي، اقتصادي و انساني بدون ايجاد اثرات منفي در منابع آب و خاک است که مي تواند به صورت مکانيکي يا بيولوژيکي باشد.
بر اساس آمار موجود از مجموع 60 ميليون هکتار از عرصه هاي بياباني و مرتعي کشور حدود 25 ميليون هکتار مستعد عمليات آبخيزداري است.
استان اصفهان داراي 70 هزار هکتار جنگل است که بيشتر اين جنگل ها در مناطق سميرم و فريدونشهر قرار دارد، همچنين 10 درصد از مساحت جهان را بيابان تشکيل مي دهد که اين ميزان در ايران 20 درصد و در استان اصفهان 30 درصد است.
6020/6026/
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

جنگل کاری ۲۵ هزار هکتار تا پایان امسال

به گزارش خبرنگار مهر، خلیل آقایی در نشست مشترک با اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران با اشاره به وسعت ۸۳ درصدی منابع طبیعی از اراضی کشور گفت:  منابع طبیعی به عنوان انفال دولتی محسوب می شوند و بر اساس قانون اساسی حفظ و صیانت از آن بر عهده حکومت است؛ سازمان جنگل ها نیز مسئول نگهداری و احیای این منابع است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با انتقاد از نگاه واگذاری زمین از سوی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: متاسفانه در کشور بسیاری بر این باورند که سازمان جنگل ها تامین کننده زمین و اراضی است در حالی که واگذاری زمین به هیچ وجه وظیفه این سازمان نیست.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود:  واگذاری اراضی طبیعی به چند روش صورت می گیرد، به این نحو که در حوزه توسعه شهرها و ساخت واحدهای مسکونی در مواردی که وزارت راه و شهرسازی تشخیص دهد این اراضی در قالب طرح توسعه جامعه شهری به این وزارتخانه واگذار می شود و مالکیت این زمین ها در اختیار این وزارتخانه قرار می گیرد.

آقایی ادامه داد: همچنین واگذاری منابع طبیعی در قالب توسعه کشاورزی و همچنین توسعه صنعتی صورت می گیرد اما در واگذاری منابع طبیعی با کاربری کشاورزی و صنعتی به هیچ وجه مالکیت زمین تفویض نمی شود بلکه این اراضی صرفا برای دوره مورد بهره برداری واگذار می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: در برنامه ششم توسعه به صراحت آمده است منابع طبیعی به عنوان منابع عمومی کشور و اراضی که باید برای نسل های آینده نیز به یادگار بماند به هیچ وجه قابل عرضه و واگذاری به نرخ روز نیست بلکه باید از این منابع حفاظت و صیانت کرد.

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به وجود حدود ۱۵ میلیون هکتار جنگل در کشور افزود: جنگل ها ریه های تنفسی کشور هستند و ما به جنگل به عنوان منبع اکسیژن و حیات جامعه نگاه می کنیم. بنابراین ما باید این نگرش را داشته باشیم که مرتع ما ریشه اقتصادی دارد و در کنار آن باید ساکنان این مناطق و نیاز موجودات را با بهره برداری درست مراتع تامین کنیم؛ بنابراین در این راستا برای بهره برداری اقتصادی مشروط بر حفظ انفال نیاز به کمک دستگاه ها داریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در حال حاضر ۹۱۶ هزار بهره بردار از منابع طبیعی در کشور وجود دارد، گفت: وزارت جهاد کشاورزی برای صیانت از مراتع از صندوق توسعه مرتع داری حمایت می کند.

آقایی در بخش دیگری از اظهاراتش در واکنش به برخی اظهار نظرها مبنی بر کاهش حجم جنگل ها در کشور گفت: ما با قاطعیت اعلام می کنیم جنگل های ما نه تنها کم نشده بلکه وسعت آن بیشتر شده است. در این زمینه ۲۰۰ میلیون دلار اعتبار از منابع صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده که برای ۲۵ هزار هکتار جنگل کاری جدید هزینه می شود.

وی در ادامه افزود: سالانه ۱۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح ممنوعیت بهره برداری از چوب جنگل ها هزینه می کنیم اما با این وجود محکوم به قاچاق چوب می شویم.

کد خبر 4518665 محمد جندقی

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

دختران ائل گلی تبریز گل باران شدند! / پرونده حمله باگلوله برفی به کجا رسید ؟+عکس

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۹۴۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خوزستان| ۲ کشاورز متخلف توسط منابع طبیعی در بهبهان خلع ید شد
 • حفاظت منابع طبیعی در گرو آشتی مردم با دستگاه های اجرایی است
 • تشکیل خط مقاومت علم و دانش و فناوری ضروری است
 • حضور نیروهای انقلابی و دینی در عرصه های مختلف جامعه ضروری است
 • اجرای ۴ پروژه آبخیزداری در تالاب انزلی
 • 120میلیارد ریال اعتبار ویژه بخش آبخیزداری آذربایجان غربی است
 • اصفهان| ۶ هزار هکتار از اراضی دشت سگزی به احیای فوری نیاز دارد
 • ریه های ایران در معرض نابودی
 • سازمان جنگل‌ها وظیفه واگذاری زمین‌ها را ندارد/برنامه ریزی برای جنگل کاری ۲۵ هزار هکتار
 • 21 طرح آبخیزداری در استان مرکزی آماده بهره برداری است
 • طرح‌های آبخیزداری در 6 هزار نقطه کشور در حال اجراست
 • فعالیت ۶۰۰۰ همیار طبیعت در سیستان وبلوچستان
 • سرپرست اداره منابع طبیعی ماسال معرفی شد
 • 67 هکتار از اراضی ملی استان مرکزی از دست متجاوزان خارج شد
 • کارگاه آموزشی حفاظت از منابع آب در دیواندره
 • 450 میلیون مترمکعب آب سیلاب در خراسان رضوی استحصال می شود
 • سنددار شدن ۲میلیون هکتار از اراضی ملی استان مرکزی/ نیازمند ۲۳۰ قرق‌بان هستیم
 • ایجاد شهرک گلخانه ای در 520 هکتار از اراضی آذربایجان غربی
 • معادن ایران، سرمایه خفته