خبرگزاري آريا - روزنامه سيماي شهر در ستون سرمقاله امروز خود مطلبي را با عنوان ` بودجه و چالش تلفات جاده اي` به قلم حميد نجف منتشر کرد.

در اين مطلب آمده است : امروزه کمتر کسي است که نسبت به اهميت و نقشه اساسي بودجه در توسعه و پيشرفت کشور بي اطلاع باشد، بودجه در حقيقت شاکله اصلي اقتصاد و افق هاي آتي آن را ترسيم مي کند، به عبارت ديگر بودجه فرايند تخصيص منابع محدود به نيازهاي نامحدود و به نوعي برنامه ريزي راهبردي براي نيل به اهداف کلان کشور است.
بدون ترديد رفع چالش هاي موجود و شتاب دادن به جريان رشد و توسعه کشور، تنها از طريق طراحي اصولي و منطقي بودجه امکانپذير است و بدون شک هرگونه پيشرفت و پسرفتي، با چگونگي اختصاص بودجه رابطه مسقيمي دارد، از اينرو دقت در بهره برداري بهينه از سرمايه هاي اندک ملت در اين شرايط حساس و اولويت بندي صحيح آن، بسيار لازم و حياتي است.
از آنجايي که در بسياري مواقع نگاه جزيره اي و قبيله اي مي تواند به عنوان آفتي مخرب براي بودجه تلقي شود، از اينرو حداقل توقع از دولت مردان و نمايندگان مجلس اين است که با تفکر ملي و آگاهي نسبت به چالش هاي فرارو بودجه کل کشور را بر روي کاغذ آورده و به تصويب برسانند.
بودجه تا زماني مي تواند حلال مشکلات کشور باشد که التيام بخش زخم ها و زمينه ساز گذار از شرايط دشوار به سوي ساحل آرامش باشد، مسلم است بودجه خارج از اين معيارهاي اصولي، باري مضاعف بر مشکلات قبلي است که روي شانه هاي خميده ملت گذاشته مي شود. آنچه طي اين روز ها شاهديم ، تقديم بودجه پيشنهادي دولت براي سال آينده به مجلس و رو نمايي از آن است.
به دور از هر گونه نظري تنها به يک مقايسه ساده بين چند نمونه اکتفا مي کنيم و تعامل و تفکر را به درايت و نظر نمايندگان محترم ملت و کارشناسان عزيز مي سپاريم. مروري بر ارقام افزايشي بودجه چند نهاد و سازمان غيردولتي مي اندازيم و در پايان نگاهي به وضعيت اعتباري يک سازمان بسيار مهم دولتي خواهيم داشت:
-1مرکز ملي فضاي مجازي امسال 24ميليارد و 6ميليون تومان بودجه داشت، اما اين بودجه در لايحه بودجه سال 98به 45ميليارد و 351ميليون تومان افزايش يافته است.
- 2 رقم اضافه شده به بودجه سازمان صدا و سيما نيز قابل توجه است. بودجه اين سازمان سال 97، هزار و 876ميليارد و 420ميليون تومان بود که در لايحه بودجه سال آينده هزار و 988ميليارد و 510ميليون تومان پيش بيني شده است.
-3 سهم دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم از بودجه سال 97 ، 134 ميليارد تومان بود که براي سال آينده به 150ميليارد تومان افزايش يافته است.
-4بودجه مرکز خدمات حوزه هاي علميه هم امسال 896 ميليارد و 900ميليون تومان بود .اين رقم در بودجه سال آينده هزار و 41ميليارد و 700ميليون تومان پيش بيني شده است.
- 5 بودجه پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي زير نظر حجت الاسلام علي اکبر ارشاد که در سال 73تاسيس شده براي سال 97، 15ميليارد و 583ميليون و 900هزار تومان بود که امسال اين رقم به 18ميليارد و 300ميليون تومان رسيده است.
- 6 مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي سال 97، 63 ميليارد و 324 ميليون تومان بودجه دريافت کرد که اين رقم در بودجه سال 98به 70 ميليارد و 454ميليون تومان رسيده است. اما وضعيت بودجه سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي، سازماني که تکليف حفظ، نگهداري و حتي اصلاح نقاط حادثه خيز در کشور به عهده آن است.
کاهش 17درصدي اعتبارات سازمان راهداري در لايحه بودجه سال آينده، بودجه سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي در لايحه سال آينده هزار و 692 ميليارد و 454ميليون تومان است. اين رقم نسبت به لايحه بودجه امسال با 2هزار و 40 ميليارد تومان 17.03درصد کاهش را نشان مي دهد. اعتبارات سازمان راهداري در لايحه 96بالغ بر هزار و 215ميليارد تومان بود.
7141/6026/
انتهاي پيام /*

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مرگ ۶ انسان و تلفات بی‌سابقه دامی بر اثر شیوع بیماری تب خونریزی‌دهنده

ساعت24- عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از مرگ ۶ انسان و تلفات بی‌سابقه دامی بر اثر شیوع بیماری تب خونریزی‌دهنده خبر داد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی می‌توانست با تزریق یک واکسن کم هزینه از این فاجعه جلوگیری کند.

یوسف داوودی نسبت به شیوع وسیع بیماری خطرناک پوستی لمپی اسکین دیزیز در میان گاوهای دامداران کشور هشدار داد و اظهار داشت: این بیماری در آذربایجان‌شرقی بیش از شهرهای دیگر شایع شده و هزاران دام را مبتلا کرده است، اگر این بیماری به همین منوال شیوع پیدا کند خسارت مالی آن به چندین میلیارد تومان خواهد رسید.

شیوع بیماری خطرناک پوستی لمپی اسکین دیزیز در میان دام‌ها خسارت میلیاردی داشته است

نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه این بیماری خسارت میلیاردی به دنبال داشته است در حالی که وزارت جهاد کشاورزی می‌توانست با تهیه و توزیع به موقع واکسن آن جلوی چنین خسارتی را بگیرد، افزود: ادامه تعلل در تهیه واکسن سبب شیوع بیشتر این بیماری خطرناک می‌شود، ضمن آنکه پایین آمدن تولید، زاد و ولد دام و کاهش وزن آنها را به دنبال دارد البته با توجه به گسترش این بیماری در بدن دام درمان آن نیز زمان‌بر خواهد شد.
 

مرگ 6 انسان و تلفات بی‌سابقه دامی بر اثر شیوع بیماری تب خونریزی‌دهنده

وی همچنین از شیوع بیماری خطرناک، کشنده همچنین مشترک میان انسان و دام دیگری با عنوان تب هموراژیک کریمه کونگو (بیماری تب خونریزی‌دهنده) خبر داد و گفت: این بیماری طی چند هفته اخیر 6 نفر تلفات انسانی و تاکنون تلفات بی‌سابقه دامی در کشور داشته است.

نایب رئیس کمیته دام، طیور و آبزیان کمیسیون کشاورزی مجلس با یادآوری اینکه تعدادی از افراد فعال در دامداری و کشتارگاه  نیز بستری و قرنطینه شده‌اند، اضافه کرد: عدم استفاده از حشره‌کش و سهل‌انگاری در تامین سموم دفع آفات حیوانی این بیماری را شایع کرده و متاسفانه در خون حیوانات رخنه کرده است و اگر به مرحله خونریزی پوستی کل بدن برسد عملا غیر قابل درمان خواهد بود.
 

طبق قانون برنامه ششم واکسن دام‌ها باید تهیه و یارانه دولتی به دامداران داده شود

داوودی با یادآوری اینکه طبق قانون برنامه ششم توسعه واکسن دام‌ها باید تهیه و یارانه دولتی به دامداران برای تهیه این واکسن‌ها داده شود، توضیح داد: تب هموراژیک کریمه کنگو (بیماری تب خونریزی دهنده) ضایعات پوستی و مخاطی (داخل دهان و بینی) برای دام به دنبال دارد در حالی که می‌توانستند با تزریق یک واکسن کم هزینه از این فاجعه جلوگیری کنند.  

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وزارت جهادکشاورزی به تازگی واکسن این بیماری را از ترکیه وارد کرده و قرار است برخلاف قانون به دامداران بفروشند، هرچند همین کار را هم نیز به موقع انجام نداده‌اند و به‌نوعی اقدام آنها نوش دارو بعد از مرگ سهراب است.

فارس

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود+‌واکنش‌ها

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| نشست اضطراری در لندن| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود

دلارام هاشمی، بازیگر جوان، درگذشت

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۹۴۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تلفات سنگین طالبان در ولایت ارزگان
 • لایحه مالیات بر درآمدهای بادآورده درصورت تصویب در اقصاد کشور اثرگذار است
 • فضای مجازی و چالش بي‌حاصل
 • ایمن سازی راه‌ها و کاهش تلفات جانی
 • رتبه‌بندی معلمان؛ طرحی که ناکام ماند
 • چالش بی‌حاصل
 • برنامه کاهش ۵۰۰۰ نفری تلفات رانندگی در پنج سال/ رشد بیش از 11 درصدی تصادفات
 • فوت ۶ نفر و تلفات بی‌سابقه دامی بر اثر شیوع بیماری تب خونریزی‌دهنده
 • دولت در توزیع بودجه طوری عمل نکند که برخورد سیاسی استنباط شود / توصیه بر داشتن سعه صدر در برخورد با انتقادات
 • ۱۲ میلیارد تومان از بودجه شهرداری همدان صرف ایجاد فضای سبز می‌شود
 • تشریح ایرادات شورای نگهبان به لایحه حمایت از محیط‌بانان
 • در اصلاح ساختار بودجه به دنبال چابک‌سازی دولت هستیم/ اصلاحات مورد نظر در لایحه بودجه‌ ۹۹ دیده می‌شود
 • خداحافظی یک نماینده از مجلس/ فرار دلال‌ها از پرداخت مالیات/ اصلاح اساسی بودجه ۹۹/ حذف استانی شدن انتخابات مجلس/ قطار وعده‌ها از حادثه «قطار تبریز - مشهد»
 • تامین ۷۵هزار میلیارد تومان از بودجه با افزایش منابع درآمدی
 • تامین ۷۵ هزار میلیارد تومان از بودجه با افزایش منابع درآمدی
 • دعوت چالش نوآوری ساخت برچسب ایمنی و محافظ چندمنظوره برای شیشه و پنجره از ایده پردازان
 • اهمیت فرهنگ سازی در کاهش تصادفات/ علت ۹۰ درصد تصادفات جاده‌ای عامل انسانی است
 • لایحه مالکیت فکری و ادبی چشم انتظار رای مجلس
 • نگاه تک بعدی مهمترین چالش‌ توسعه اجتماعی است