به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، تیروئید یکی از مهمترین غدد درون ریز بدن است که نقشی بسیار مهم در حفظ تعادل هموستاز ترموژنیک و متابولیک در ارتباط با تغییرات شرایط محیطی دارد؛ افراد مبتلا به پرکاری تیروئید اغلب دچار مشکلاتی متعدد در سلامت جسمی مانند افزایش خطر شکستگی استخوان، مشکلات روانی و عملکردی شده و مجبور به پرداخت هزینه‌های هنگفتی برای درمان بیماری خود می‌شوند.

تیروئید غده‌ای در بدن است که اگر میزان آن متعادل نباشد فرد دچار چاقی یا لاغری می‌شود؛ این بیماری به دلایلی مختلف در بدن رخ می‌دهد که با استفاده از روش‌هایی مختلف قابل درمان و کنترل است؛ یکی از روش‌های درمانی تیروئید دارودرمانی است که با مصرف آنها می‌توان این بیماری را کنترل کرد.

علی ارغوانی متخصص داخلی درباره تیروئید اظهار کرد:  غده تیروئید، غده کوچک و پروانه‌ای شکلی است که در قسمت پیشین گردن وجود دارد؛ این غده هورمون‌هایی تحت عنوان تی ۳ و تی ۴ ترشح می‌کند که این ۲ هورمون، وظیفه کنترل چگونگی مصرف انرژی توسط سلول‌های بدن را به عهده دارند، پرکاری تیروئید زمانی اتفاق می‌افتد که تی ۳ و تی ۴ به مقدار زیاد تولید شود.

علائم و نشانه‌های پرکاری تیروئید

این متخصص داخلی  با اشاره به اینکه شدت و نوع علائم و نشانه‌ها در بیماران متفاوت است، بیان کرد: بیمارانی که به پرکاری خفیف تیروئید مبتلا هستند، معمولاً از بیماری خود آگاهی ندارند زیرا هیچ علائم و نشانه‌ای در خود مشاهده نمی‌کنند؛ معمولاً علائم پرکاری تیروئید به افزایش متابولیسم بدن مربوط است، از جمله این علائم باید به  تورم گردن که از بزرگ شدن غده تیروئید ناشی شده است،  کاهش تمرکز،  اسهال،  مشکل در تنفس،  مشکل در خواب،  تعرق بیش از حد،  خستگی بیش از حد، تحرک بیش از حد اشاره کرد.

وی ادامه داد:  حساسیت بیش از حد نسبت به گرما،  افزایش اشتها،  افزایش تحرکات روده‌ای ، تکرر ادرار، ناباروری،  بدخلقی و کج خلقی،  خارش پوست،  سستی ناخن‌ها،  کاهش تمایل جنسی،  مشکلات قاعدگی در زنان به ویژه قاعدگی‌های سبک و یا عدم قائدگی، ضعف ماهیچه‌ها،  ریزش دسته‌ای مو،  افزایش ضربان قلب گاهی به همراه تپش،  سرخی کف دست، سستی و ضعف ماهیچه‌ها، کاهش یا افزایش ناگهانی وزن،  لرزش دست،  پوست مرطوب و گرم از علائم پرکاری تیروئید است.

ارغوانی با اشاره به دلایل بروز پرکاری تیروئید، گفت:  گرِیوز (Graves) یکی از دلایل بروز پرکاری تیروئید است؛ گریور بیماری سیستم ایمنی و به صورت موروثی ژنتیکی است که در آن سیستم ایمنی بدن به غلط غده تیروئید را هدف قرار داده و موجب می‌شود این غده مقدار زیادی هورمون تیروئید تولید کند.

وی ادامه داد: بیماری تیروئید ندولار (ورم کرده) یکی دیگر از دلایل بروز پرکاری تروئید است؛ این امکان وجود دارد که در غده تیروئید افراد توده‌هایی ایجاد شود؛ این توده‌ها، ندول نامیده می‌شوند، دلیل ایجاد این توده‌ها مشخص نیست و معمولاً خوش خیم (غیرسرطانی) هستند.

این متخصص داخلی ادامه داد: در  بیماری تیروئید ندولار، غده تیروئید بزرگ می‌شود، اما بیمار هیچ دردی را حس نمی‌کند، در برخی افراد این توده‌ها را می‌توان به وسیله لمس با سر انگشتان احساس کرد؛ توده‌ها گاهی حاوی نسج غیرطبیعی تیروئیدی هستند که بر عملکرد عادی تیروئید تاثیر گذاشته و موجب پرکاری آن می‌شوند، همچنین ممکن است توده‌ها حاوی بافتی باشند که توکسیک نامیده می‌شوند.

ارغوانی با اشاره به اینکه مصرف بیش از حد ید یکی از دلایل پرکاری تیروئید است، بیان کرد: غده تیروئید مسئول جذب یُد موجود در خون است که معمولاً از غذا‌هایی نظیر غذا‌های دریایی، نان و نمک گرفته می‌شوند سپس از این ید برای تولید هورمون‌های تیروئید بهره می‌گیرد، مصرف بیش از اندازه ید موجب می‌شود، غده تیروئید پرکار شود.

وی با بیان اینکه مصرف هورمون‌های تیروئید موجب پرکاری تیروئید می‌شود، گفت: آزمایش ندادن به موقع ممکن است موجب شود بیماران مقادیر زیادی از دارو‌های تیروئیدی را مصرف کنند و موجب پرکاری بیشتر غده تیروئید شوند؛ داروها از دیگر دلایل پرکاری تیروئید است، دارو‌های خاصی مانند آمیودارون که برای درمان بیماری‌های قلبی تجویز می‌شوند، حاوی مقادیر زیادی یُد هستند.

این متخصص داخلی افزود: تیروئیدیتیس یا تورم غده تیروئید باعث ایجاد پرکاری تیروئید می‌شود؛ این عارضه می‌تواند در اثر یک عفونت ویروسی ایجاد شود، از جمله علائم و نشانه‌های تورم غده تیروئید می‌توان به تب، گلو درد، بلع همراه با درد و درد‌های کلی و پخش شده در ناحیه گردن اشاره کرد، راه خاصی برای پیشگیری از آن وجود ندارد.

کم کاری تیروئیدچگونه در بدن چه مشکلی ایجاد می‌کند؟

حمید محسن زاده متخصص غدد، درباره کم کاری تیروئید، اظهار کرد: هیپو تیروئیدی یا کم‌کاری غده تیروئید در بین بیماری‌های غدد درون ریز شایع‌ترین بیماری پس از دیابت است؛ این بیماری هنگامی که غده تیروئید نتواند به اندازه نیاز بدن هورمون تولید کند ایجاد می‌شود.

 

وی بیان کرد:  هورمون غده تیروئید تری یدوتیرونین (T ۳) و تیروکسین (T ۴) است، این هورمون‌ها وظیفه تنظیم مصرف انرژی، تولید گرما و تسهیل رشد در بدن را برعهده دارند همچنین، بیماری کم کاری تیروئید در زنان سه برابر شایع‌تر از مردان است.

دلایل بروز بیماری کم کاری تیروئید چیست؟

 این متخصص غدد درباره دلایل بروز بیماری کم کاری تروئید، بیان کرد: سن بالای ۶۰ سال، افزایش وزن و چاقی، التهاب تیروئیدی حاد، التهاب تیروئید پس از زایمان،  بیماری هاشیموتو (التهاب مزمن غده تیروئید)، ید رادیواکتیو، جراحی تیروئید و برداشتن غده تیروئید به علت سرطان و یا اختلالات دیگر،  بروز عفونت‌هایی ناشی از ویروس‌ها و باکتری‌ها، مصرف برخی از داروها، تغذیه نامناسب (کمبود ید)، هیپوتیروئیدی خود ایمنی،  داشتن سابقه خانوادگی، داشتن کلسترول بالا از دلایل ایجاد کم کاری تروئید است.

محسن زاده درباره نشانه‌ها و علائم بیماری کم کاری تیروئید، ادامه داد: علائم کم کاری تیروئید بسته به میزان شدت بیماری متفاوت است، ممکن است در اوایل این بیماری، نشانه‌ای از خود بروز ندهد، اما پس از مدتی نشانه‌های زیر بروز می‌کند خستگی، افزایش حساسیت به سرما،  یبوست، خشکی پوست، افزایش وزن غیرقابل توجیه، پف کردن صورت، خشن شدن صدا، ضعف ماهیچه‌های بدن، افزایش کلسترول خون، درد، خشکی و یا ورم مفاصل، خشکی، درد و حساسیت مفاصل، ریزش مو، کاهش ضربان قلب، افسردگی،  اختلال حافظه.

وی درباره راه‌های پیشگیری از بیماری کم کاری یا پر کاری تیروئید، یاد آوری کرد: در حال حاضر، راهی برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد، ولی با تشخیص به موقع این بیماری می‌توان به مداوای آن پرداخت و از مشکلات بیشتر پیشگیری به عمل آورد.

منبع: الف

خبر بعدی:

زنگ خطر صنعت خودرو به صدا در آمد

خبرگزاری فارس: در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس با عنوان «بررسی آشفتگی‌ها در بازار خودرو و راه حل‌های فوری تسویه بازار» آمده است: صنعت خودروسازی پتانسیل بالایی در ایجاد اشتغال و نقشی مؤثر در رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور دارد. پس از سال‌های متمادی تجربه اعمال تحریم‌های فعال، آمریکا و جامعه جهانی آسیب‌پذیری ایران در مورد تحریم‌ها را به خوبی شناخته‌اند. به طور کلی هدف اصلی در تحریم صنعت خودروسازی کشور، تحت تأثیر قرار دادن اشتغال حوزه تولید و درآمد‌های ناشی از صادرات از این بخش است به نحوی که بتواند تلاش دولت ایران برای کاهش اتکا به صادرات نفت و ایجاد اشتغال در بخش‌های غیرنفتی را محدود کند.

بازار خودرو کشور همانند دیگر بازارها از ابتدای سال جاری تاکنون دستخوش آشفتگی شده است، هرچند بستر این آشفتگی و نابسامانی در تیرماه سال 1396 با تصویب نامه ممنوعیت ثبت سفارش و حذف‌گری‌مارکت‌ها و تخلف‌های وارداتی پس از آن آماده بود. به عبارت دیگر خروج آمریکا از برجام و عدم همکاری پژو و رنو و همچنین شوک بزرگ ارزی و اخلال در دیگر بازارها مزید بر علت عدم تعادل در بازار خودرو شد. دولت در اکثر بازارهای نامتعادل ورود کرد و به طور نسبی موجبات تعادل در آنها را فراهم کرد اما در بازار خودرو شاید به دلیل تبعاتش، تصمیم‌گیری جهت تسویه بازار و حذف رانت‌جویی‌های شکل گرفته را به تأخیر انداخت و در این بین تغییر مرجع ثبات‌ساز از شورای رقابت به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و همچنین تغییر وزیر صمت مزید بر علت شد.

در این مطالعه به طور خلاصه وضعیت موجود این صنعت با تکیه بر میزان تولید خودرو، صنعت قطعه‌سازی و واردات قطعات منفصله، بررسی قیمت تمام شده و مبالغ فروش در دو شرکت ایران خودرو و سایپا مورد تحلیل قرار گرفته است. در بخش‌های بعدی نیز چالشها و چرایی آشفتگی صنعت خودرو مورد بررسی قرار گرفته است. در انتها راهکارهای بهبود وضعیت و برون‌رفت از بحران در قالب دو برنامه کوتاه‌مدت و بلندمدت ارائه شده است.

۱. وضعیت موجود صنعت خودروسازی کشور

الف: تولید خودرو

وضعیت تولید مطابق نمودار 1 نشان می‌دهد تولید خودرو در 10 ماهه اول سال 1397 با کاهش ۳۵.۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۸۱۲ هزار و ۹۷۹ دستگاه رسیده است. روند کاهش تولید خودرو که از اردیبهشت ماه سال 1397 شروع شده بود در شهریورماه متوقف شد و رو به افزایش گذاشت اما در آبان ماه سال 1397 مجدداً روند کاهشی ادامه پیدا کرد. میزان تولید خودرو در دی ماه سال 1397 نسبت به آذرماه 21 درصد رشد را نشان می‌دهد.

روند تولید خودرو در 10 ماهه اول سال 1397 در دو خودروساز ایران خودرو و سایپا تقریباً روندی مشابه با روند کلی تولید در کشور دارد.

ب: وضعیت صنعت قطعه‌سازی و واردات قطعات منفصله خودرو

ارائه آمارهای دقیق برای صنعت خودروسازی با توجه به وجود دو انجمن مختلف یکی ذیل وزارت صمت و دیگری وزارت کار و رفاه اجتماعی و همچنین زنجیره وابسته به آن هم در حوزه تأمین و هم خدمات، کار مشکلی است. نتایج بررسی‌ها بر اساس مصاحبه‌های حضوری و آمارهای موجود نشان می‌دهد در حال حاضر1530 واحد قطعه‌سازی اعم از کوچک، متوسط و بزرگ در کشور وجود دارد که میزان اشتغال ایجاد شده توسط این واحدها که زنجیره تأمین مواد را هم شامل می‌شود حدود 550 هزار نفر برآورد می‌شود.

روند بیکاری و تعدیل نیرو در واحدهای کوچک و متوسط قطعه‌سازی با واحدهای بزرگ متفاوت است. واحدهای قطعه‌سازی بزرگ با روش‌هایی همچون کاهش شیفت، مرخصی‌های اجباری، حذف اضافه کاری و... و با امید به تغییر شرایط با دریافت مطالبات و افزایش تولید (افزایش سفارشات جدید قطعه)، حدود 10 درصد تعدیل نیرو داشته‌اند. اما در واحدهای کوچک و متوسط وضعیت به مراتب بدتر است به گونه‌ای که در 16 واحد قطعه‌سازی مورد بررسی، تقریباً بیش از 30 درصد تعدیل نیرو اتفاق افتاده است که می‌توان تا حدودی آن را به کل واحدهای کوچک و متوسط قطعه‌سازی تعمیم داد.

*مطالبه ۲۰ هزار میلیارد تومانی قطعه سازان از خودروسازان

مطالبات قطعه‌سازان از خودروسازان تا پایان سه ماهه اول سال 1397 حدود 4500 میلیارد تومان برآورد می‌شد که این مقدار به حدود 20 هزار میلیارد تومان تا پایان دی‌ماه رسیده است. این موضوع ‌نشان می‌دهد اگرچه تحریم موجب افزایش افسارگسیخته مطالبات قطعه‌سازان شده است اما ریشه در گذشته و قبل از تحریم نیز دارد. قطعه سازان به عنوان بخش خصوصی واقعی بزرگترین قربانی روند فعلی در صنعت خودروسازی خواهند بود. در هفت ماه نخست سال جاری در مجموع واردات قطعات منفصله خودروهای سواری با کد تعرفه 9887 به ارزش دو میلیارد و 91 میلیون دلار در رتبه اول اقلام عمده وارداتی بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 14 درصد رشد را نشان می‌دهد. اگرچه آمار ارزش واردات قطعات منفصله خودروهای سواری در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری نشان دهنده رتبه اول واردات قطعات منفصله خودروهای سواری است اما واردات این اقلام با کاهش 17 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 1396 به 2337 میلیون دلار رسیده است. ارزش واردات قطعات منفصله جهت تولید خودرو سواری ردیف 8703 بنزینی با حجم سیلندر 2000 سی‌سی با ساخت داخل 14 تا کمتر از 30 به استثنای لاستیک به ارزش یک میلیارد و 214 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 4 درصدی مواجه شده است .

ج: مواد اولیه مصرفی در صنعت خودرو و قطعه‌سازی

عمده مواد اولیه مصرفی در خودرو مواد پلیمری، ورق سرد فولادی، آلومینیوم، مس کاتدی و فولاد آلیاژی است. در جدول 1 تغییر متوسط قیمت مواد اولیه مصرفی مورد استفاده در صنعت خودرو در آبان 1397 نسبت به اسفند 1396 ارائه شده است. نتایج نشان می‌دهد بیشترین تغییرات در آلومینیوم با 126 درصد افزایش و کمترین مربوط به فولاد آلیاژی با 50 درصد افزایش بوده است.

امکان تأمین ورق فولادی، آلومینیوم، مس کاتدی و سرب در کشور وجود دارد و تنها فولاد آلیاژی از خارج کشور تأمین می‌شود. البته ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که قطعه‌سازان به دلیل نداشتن نقدینگی، هم در تأمین مواد اولیه داخلی و هم خارجی با مشکل مواجه‌اند. تأمین مواد اولیه داخلی عمدتاً از طریق بورس انجام می‌شود که نیاز به پرداخت نقدی است و در مورد تأمین از خارج هم مشکل نقدینگی و هم پروسه ثبت سفارش عمده چالش این بخش برای قطعه‌سازان است.

*به صدا درآمدن زنگ خطر در صنعت خودروسازی

د: بررسی بهای تمام شده تولید و درآمد فروش خودروهای داخلی در ایران خودرو و سایپا

بررسی صورت‌های مالی میان دورهای ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذرماه ۹۷ نشان می‌دهد زیان انباشته ایران خودرو و سایپا بیش از 10 هزار و 700 میلیارد تومان است. از طرفی مطالبات قطعه‌سازان از کل خودروسازان حدود 20 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. زنگ خطر در صنعت خودروسازی کشور به صدا در آمده و نیازمند چاره‌اندیشی برای برون‌رفت از این بحران است. راه‌حل این بحران مطمئناً با لحاظ هر دو طرف عرضه و مصرف، می‌تواند به حل مشکلات صنعت خودرو و در نهایت رسیدن به ثبات در بازار خودرو کمک کند. به این منظور بررسی دقیق بهای تمام شده تولید و درآمد فروش خودروهای داخلی مورد تأکید است.

مطابق جدول 2، اگر چه شرکت ایران خودرو در ابتدای دوره ۹ ماهه نخست سال 1397 سود انباشته حدود 440 میلیارد تومانی داشته اما در انتهای دوره منتهی به ۳۰ آذر ۹۷ با زیان انباشته بیش از ۴ هزار و 600 میلیارد تومانی مواجه شده است. این در حالی است که زیان انباشته شرکت ایران خودرو برای دوره شش ماهه نخست سال 1397 حدود ۲ هزار و 100 میلیارد تومان بوده است. نکته حائز اهمیت این است که سهم هزینه‌های مالی از زیان خالص این شرکت در دوره مورد بررسی بیش از 40 درصد است.

همچنین وضعیت سود و زیان شرکت سایپا برای دوره منتهی به ۳۰ آذر ۹۷ در جدول 2 نشان داده شده است. این شرکت در ابتدای دوره ۹ ماهه نخست سال 1397 زیان انباشته بیش از یک میلیارد و 100 میلیارد تومانی داشته که در انتهای دوره منتهی به ۳۰ آذر ۹۷ به زیان انباشته بیش از ۶ هزار و 100 میلیارد تومانی رسیده است. این در حالی است که زیان انباشته شرکت ایران خودرو برای دوره شش ماهه نخست سال 1397 حدود ۲ هزار و 900 میلیارد تومان بوده است. سهم هزینه‌های مالی از زیان خالص این شرکت نیز همانند شرکت ایران خودرو سهم عمده‌ای از زیان خالص را به خود اختصاص داده است به گونه‌ای که سهم هزینه‌های مالی در دوره مورد بررسی بیش از 32 درصد زیان خالص این شرکت است.

مطابق نمودار 3 ، طی چهار سال منتهی به سال 1396 در شرکت ایران خودرو، همواره مبالغ فروش بیش از بهای تمام شده محصولات بوده است اما، مبالغ فروش در شش ماهه نخست سال 1397 ، یک هزار میلیارد تومان کمتر از بهای تمام شده بوده است. این روند در نه ماهه نخست سال 1397 ادامه یافته به گونه‌ای که مبالغ فروش، بیش از دو هزار و 100 میلیارد تومان کمتر از بهای تمام شده بوده است. روند فروش و بهای تمام شده محصولات گروه سایپا طی دوره 1392 تا شش ماهه اول سال 1397 در نمودار 4 - ب نشان داده شده است. طی چهار سال و نیم اخیر مبالغ فروش همیشه بیش از بهای تمام شده بوده است. در نه ماهه منتهی به ۳۰ آذر ۹۷ مبالغ فروش، بیش از دو هزار و 200 میلیارد تومان کمتر از بهای تمام شده بوده است.

ایران خودرو در سال 1392 چیزی حدود ۷ هزار و 500 میلیارد تومان صرف تولید محصولات خود کرده، حال آنکه درآمدی نزدیک به ۸ هزار و 500 میلیارد تومان از فروش خودروهای مورد نظر نصیب این شرکت شده است. در سال 1393 نیز این شرکت 14 هزار و 250 میلیارد تومان صرف تولید محصول کرده و در مقابل، حدود 16 هزار و 750 میلیارد تومان رقم فروش آنها بوده است و به این ترتیب حدود 2 هزار و 500 میلیارد تومان سود از تفاوت بهای فروش و قیمت تمام شده عاید این شرکت شده است. همچنین، در سال‌های 1394 ، 1395 و 1396 به ترتیب حدود یک هزار و 900 میلیارد تومان، دو هزار و 300 میلیارد تومان و یک هزار و 850 میلیارد تومان سود از محل تفاوت قیمت فروش و بهای تمام شده عاید شرکت ایران خودرو شده است. این در حالی است که در ۹ ماه نخست سال 1397 ، مبلغ بهای تمام شده شرکت ایران خودرو حدود 17 هزار و 300 میلیارد تومان بوده و مبلغ فروش، حدود 15 هزار و 200 میلیارد تومان بوده است.

شرکت سایپا هم در سال 1392 ، بیش از سه هزار و 400 میلیارد تومان بهای تمام شده تولید داشته، حال آنکه مبلغ فروش آنها نزدیک به سه هزار و 700 میلیارد تومان بوده است. در سال 1393 هم سایپا توانسته بیش از شش هزار و 900 میلیارد تومان خودرو بفروشد، حال آنکه مبلغ تمام شده تولید این شرکت کمتر از پنج هزار و 800 میلیارد تومان بوده که سودی معادل یک هزار و 100 میلیارد تومان از این محل برای این شرکت به ارمغان آورده است . همچنین، در سال‌های 1394 ، 1395 و 1396 به ترتیب حدود یک هزار میلیارد تومان، یک هزار و 900 میلیارد تومان و یک هزار و 400 میلیارد تومان سود از محل تفاوت قیمت فروش و بهای تمام شده عاید شرکت سایپا شده است. این شرکت طی نه ماه ابتدایی سال 1397 ، بیش از پنج هزار میلیارد تومان صرف تولید محصول کرده و در عوض، پنج هزار و 300 میلیارد تومان از ناحیه فروش آنها درآمد به دست آورده است. که موجب شده سودی حدود 300 میلیارد تومانی در نیمسال نخست سال جاری از این محل به دست آورند. این موضوع به وضوح نشان می‌دهد که زیان شرکت سایپا در شش ماهه اول ناشی از محل تولید نبوده است. اما در سه ماهه منتهی به ۳۰ آذر۹۷ زیان شرکت از محل تولید خود را نشان داده به گونه‌ای که حدود 9 هزار میلیارد تومان مبلغ بهای تمام شده بوده است و مبلغ فروش حدود 6 هزار و 700 میلیارد تومان بوده که زیان بیش از ۲ هزار و 200 میلیارد تومانی را از این محل نشان می‌دهد.

در جدول ۳، تعداد تولید و فروش به تفکیک نوع خودرو تولیدی در دو شرکت سایپا و ایران خودرو نشان می‌دهد که تقریباً همه خودروهای تولیدی به فروش رفته و حتی در برخی موارد از ظرفیت تولید مانده از دوره قبل هم به فروش اضافه شده است. همچنین برآورد تولید در سه ماهه پایانی سال 1397 و سه ماهه ابتدایی سال 1398 نشان می‌دهد که نمی‌توان چندان امیدی به تسویه تعهدات قبلی خودروسازان تا پایان سه ماهه نخست سال 1398 داشت.

همانگونه که در نمودار 5 نمایش داده شده است، بررسی سود و زیان در دو شرکت ایران خودرو و سایپا به ازای هر خودرو تولیدی بر اساس مبلغ فروش و بهای تمام شده در ۹ ماهه نخست در مقایسه با شش ماهه نخست سال 1397 نشان می‌دهد در شش ماهه ابتدایی سال جاری، شرکت سایپا به جز در خانواده پراید که به ازای هر خودرو بیش از 500 هزار تومان زیان ده بوده است در بقیه تولیدات مبلغ فروش بیش از بهای تمام شده بوده است. حتی در خودروی سراتو این اختلاف به بیش از 23 میلیون تومان رسیده است. اما در بررسی صورت‌های مالی ۹ ماهه ابتدایی سال جاری این روند به کلی تغییر کرده و در تمامی تولیدات به جز برلیانس مبلغ بهای تمام شده بیش از مبلغ فروش است.

مبلغ فروش در شرکت ایران خودرو در شش ماهه ابتدایی سال جاری، تنها در سه خودروی هایما، سوزوکی و دانگ فنگ، بیش از بهای تمام شده بوده و در بقیه تولیدات مبالغ بهای تمام شده بیش از فروش بوده است. در گروه سمند و دنا به ازای هر خودرو به ترتیب بیش از 10 و 8 میلیون تومان مبلغ فروش کمتر از بهای تمام شده بوده است. در گروه پژو این زیان برای هر خودرو به حدود ۳ میلیون و 700 هزار تومان می‌رسد.

در ۹ ماهه ابتدایی سال جاری میزان اختلاف بهای تمام شده و مبلغ فروش بیشتر شده به گونه‌ای که تفاوت بهای تمام شده با مبلغ فروش در گروه پژو و سمند به ترتیب به 7 میلیون و 300 هزار تومان و 14 میلیون و 700 هزار تومان به ازای هر خودرو رسیده است.

 

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

مصباحی‌مقدم: چطور مردم به خودشان اجازه می‌دهند که به اعضای شورای نگهبان یا مجمع تشخیص تکلیف کنند که این کار را بکنید یا نکنید؟!| آیا نباید به ساختاری که نظام ایجاد کرده اعتماد کنند؟

مزد 98 روی پله آخر

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۹۵۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • قاسمی: استعفای آقای ظریف را در اینستاگرام دیدم/ تلخی گرایش‌های جناحی و جنجال‌های درونی آزاردهنده است / به جای حمایت ازمذاکره‌کنندگان در کنوانسیون دریای خزر به آن‌ها اتهام زدند/ با ناتوانی اروپا درقبال آمریکا و موضوعات پولی و مالی مواجه بودیم
 • زنگ خطر صنعت خودرو به صدا در آمد +جدول
 • چطور با همسرتان سفر خوب و خوشی داشته باشید و از بروز اختلاف‌های احتمالی پیشگیری كنید؟
 • خانم‌ها گوش به زنگ باشید
 • ۷۰خواص قهوه: بهترین فواید قهوه برای سلامتی
 • راهکارهایی برای کنترل خشک کودکان/ علت گرگرفتگی در بارداری چیست؟/ عوارض قرصی که اضطرابتان را مقطعی تسکین می‌دهد
 • مبارزه با آفت ملخ در بیش از ۴ هزار هکتار از مزارع خوزستان
 • 15 عامل ریزش ابرو
 • سالانه 800 تن گل تر بیدمشک از باغ‌های آذربایجان غربی برداشت می‌شود
 • طرز تهیه “دمنوش بابونه” و بهارنارنج
 • درد و دل های بهرام قاسمی
 • «عرق سرد» در جشنواره فیلم «پاناما»
 • عرق سرد باران کوثری در پاناما
 • ۸ کاری که نباید در هنگام رانندگی انجام دهید
 • آغاز برداشت شکوفه‌های درختچه بیدمشک در آذربایجان‌غربی
 • «عرق سرد» نماینده ایران در جشنواره فیلم «پاناما»
 • پروانه‌ای که در پیله بیماری اسیر است
 • آزمایش عرق به جای آزمایش خون
 • قرآن گنج بزرگی است در ایام نوروز با قرآن بیشتر مانوس باشید