با وجود آن که براساس جدیدترین آمارهای ارائه شده از سوی سازمان توسعه تجارت، صادرات ایران در هشت ماهه امسال روند افزایشی داشته و صادرکنندگان غیرنفتی ایران توانستند سهم خود را از بازارهای بین المللی افزایش دهند، اما همچنان با توجه به تاکید قوانین بالادستی کشور بر لزوم افزایش سهم این نوع صادرات در اقتصاد ملی، بسیاری از فعالان دولتی و بخش خصوصی بر لزوم برنامه ریزی برای گسترش صادرات غیرنفتی تاکید دارند.

هرچند افزایش قابل توجه نرخ ارز در ماه های گذشته تلاطم های برای اقتصاد ایران به وجود آورده و تعدادی از تولیدکنندگان را با مشکل مواجه کرده است، اما این افزایش نرخ ارزهای خارجی در عین حال برای صادرکنندگان فرصت جدید به وجود آورده که در قیاس با گذشته به درآمدهای بیشتری دسترسی پیدا کنند.

با وجود آن که این تحلیل در بلند مدت برای حفظ اثرات مثبت خود نیاز به برنامه‌ریزی‌های بسیار پیچده ی دارد، اما تعدادی از تحلیل‌ها به تجربه چین اشاره می‌کند؛ کشوری که در طول چند دهه گذشته با محوریت دادن به صادرات توانسته خود را به عنوان یکی از غولهای بزرگ اقتصاد جهانی مطرح کند و برخی معتقدند کاهش عمدی نرخ پول ملی چین (یوآن) یکی از عوامل تاثیرگذار در این افزایش صادراتی بوده است.

هرچند بالا بودن تعداد تحلیل‌های مربوط به این قضیه باعث شده که بسیاری کاهش نرخ پول ملی را یکی از ترفندهای دولت چین به شمار آورند، اما نایب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین معتقد است که این موضوع از واقعیت فاصله جدی دارد.

مجید رضا حریری در گفت و گو با ایسنا، افزود: به نظر می‌رسد راه اندازی این شایعه و گمانه زنی، بیشتر از سوی کشورهای غربی بوده تا رشد اقتصاد چین را تحت تاثیر قرار دهند، در حالی که این مسئله صحت نداشته و ما در طول سالهای طولانی همکاری خود با چین به کاهش عمدی ارزش یوآن در مقایسه با دلار برنخورده ایم.

به گفته ی وی مدیریت دولت چین در حمایت از صادرکنندگانشان که البته در عین حال با پیگیری سیاستهای کلان اقتصادی دولت انجام می‌شود، اصلی‌ترین مسلئه‌ای بوده که رشد اقتصاد چین را تداوم بخشیده است.

حریری اضافه کرد: چین در طول این دهه‌ها توانسته به خوبی از مزایای نسبی اقتصاد خود استفاده کند و در نقاط مختلف دنیا بازارهای برای فروش کاالاهای خود به دست آورد. قطعا این اتفاق تنها با جابه‌جایی ساده نرخ ارز رخ نداده و حاصل عملکرد اقتصادی طولانی مدت چین در عرصه جهانی است.

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

همتی: نرخ ارز دیگر بالا نمی‌رود

تین‌نیوز | 

بازار ارز روز گذشته بالاخره به میانه کانال ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. بسیاری از تحلیل‌گران تکنیکال این بازار، ارز 12 هزار و 500 تومانی را محدوده مقاومت دلار تلقی می‌کردند. این بدین معناست که با رسیدن دلار به این سطح احتمال، نوسان دلار در این بازه بیشتر و امکان امتداد ریزش نرخ ارز ایجاد شده است.

به گزارش تین نیوز به نقل از اعتماد ، در حالی که فعالان بازار عملکرد بانک مرکزی در مدیریت بازار را عامل اصلی ریزش قیمت‌ها می‌دانند، عبدالناصر همتی نیز به این موضوع واکنش نشان داد و به روشنی اعلام کرد، نرخ ارز دیگر افزایش نمی‌یابد.

روند بازار در روز گذشته

پس از یک هفته ادامه روند کاهشی نرخ ارز در بازار تهران، روز گذشته هر دلار امریکا در صرافی‌ها به قیمت ۱۲ هزار و ۴۵۰ تومان قیمت خورد که نسبت به روز پیش از آن کاهشی 100 تومانی را نشان می‌دهد. بسیاری از صرافان معتقدند سد مقاومتی دوم دلار دیروز شکسته است و با ماندگاری این قیمت، روند ریزش قیمت‌ها تسریع خواهد شد. بر این اساس صرافی‌ها هر دلار را از مردم به قیمت ۱۲ هزار و ۳۵۰ تومان خریداری می‌کنند. روز گذشته همتی، رییس کل بانک مرکزی نیز تاکید کرد قیمت‌ها در بازار دلار در حال کاهش خواهد بود و بانک مرکزی اجازه افزایش قیمت مجدد را نمی‌دهد. همچنین نرخ یورو نیز به ۱۴ هزار و ۳۵۰ تومان رسید. یورو در زمان تنظیم این گزارش به قیمت ۱۴ هزار و ۲۵۰ تومان از سوی صرافان خریداری می‌شود.

بانک مرکزی نمی‌گذارد

عبدالناصر همتی که در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی در مشهد سخن می‌گفت همزمان با تشدید کاهش قیمت ارز در بازار تهران می‌گوید: با وجود تحریم‌های گسترده امریکا، امسال بانک مرکزی توانست ارز را کنترل کند. او اظهار کرد: هم اکنون بازار ارز به ثبات رسیده و هیچ گونه نگرانی در این زمینه وجود ندارد. او با بیان اینکه امریکا و متحدانش به دنبال فلج کردن اقتصاد کشور بودند، ادامه می‌دهد: بانک مرکزی دیگر اجازه نمی‌دهد، نرخ ارز افزایش پیدا کند و در حال کاهش قیمت ارز و افزایش ارزش پول ملی هستیم. امریکا به دنبال نابود کردن پول ملی ایران بود به طوری که صحبت از هر دلار ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان می‌کرد که نتوانست به اهدافش برسد. او می‌گوید: قدرت ایران در مقابله با تحریم‌های اقتصادی دشمنان برای همگان آشکار شد به طوری که تحریم‌ها دیگر اثرگذار نیست.

مردم توان افزایش قیمت‌ها را ندارند

او با بیان اینکه بانک مرکزی نمی‌تواند همه نیازهای ارزی و ریالی واحدهای تولیدی را تامین کند، می‌گوید: وظیفه ما در این مرحله حفظ ارزش پول ملی و کنترل تورم است که باید با احتیاط ورود کنیم زیرا دیگر مردم توان افزایش قیمت‌ها را ندارند. همتی افزود: دولت با این همه فشار اقتصادی از بنگاه‌های اقتصادی حمایت کرده به طوری که از ابتدای سال جاری تاکنون از طریق بانک مرکزی ۱۲ میلیارد دلار به واحدهای تولیدی کمک شده است. او اظهار کرد: در این مرحله نمی‌توانیم ارز ۴۵ هزار ریالی را حذف کنیم زیرا هنوز برای کالاهای اساسی نیاز داریم.

روایت بلومبرگ

بلومبرگ نیز روز گذشته در گزارشی از افزایش ارزش ریال طی 8 ماه گذشته خبر داد. این گزارش بر این موضوع تاکید داشت که سیاست‌های بانک مرکزی در کنترل بازارهای ارز و نرخ بهره موثر واقع شده است.

در این گزارش آمده است، ارز تضعیف‌ شده ایران با تاثیرگذاری سیاست‌های دولت این کشور در برابر تحریم‌های امریکا در بازار غیررسمی بهبود پیدا می‌کند. عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی ایران گفت که ریال ثبات پیدا کرده است. ارزش ریال در بازار آزاد 8 درصد طی ماه گذشته بالا رفته و به 125450 ریال در برابر یک دلار رسیده است. این پیشرفت خبر خوبی برای ایرانیانی است که شاهد سقوط بیش از 50 درصدی ارزش ارز ملی‌شان پس از بیرون رفتن ترامپ از قرارداد برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها بودند.

پیش‌ بینی یک نماینده

شهاب نادری، نماینده مجلس با اشاره به کاهش قیمت ارز در هفته‌های اخیر و پیش‌بینی بازار ارز می‌گوید: ریزش قیمت دلار در روزهای اخیر طبیعی است چراکه قیمت‌ها کاذب بود. دلار همچنان دارای حباب است و باید حداقل 4 تا 5 هزار تومان کاهش یابد تا به نرخ واقعی نزدیک شود. او ادامه می‌دهد: با مدیریت بازار پول توسط بانک مرکزی و همراهی مردم، شوک ناشی از خروج امریکا به تدریج تخلیه شد و اتفاقات اخیر سیاسی نیز سبب ایجاد تلاطم و نوسان در بازار ارز نشد. از سوی دیگر برنامه بانک مرکزی برای تشکیل بازار متشکل ارزی می‌تواند به کشف واقعی قیمت‌ها و عرضه و تقاضای واقعی کمک کند و حباب قیمت‌ها را بشکند.

نادری با بیان اینکه قیمت ارز به دلیل شرایط سیاسی و موج‌سواری برخی دلالان افزایش یافت، ادامه می‌دهد: گرانی نرخ ارز توجیه اقتصادی نداشت و تنها به دلیل برخی رخدادهای سیاسی همانند خروج امریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها افزایش یافت. در حال حاضر این تحریم‌ها قله‌ها را طی کرده و تاثیری در اقتصاد ایران ندارد.

تعلیق بازار متشکل ارزی

عبدالناصر همتی در ماه‌های پایانی سال گذشته از ایجاد بازار متشکل ارزی خبر داد که به واسطه آن بانک‌ها و صرافی‌ها به عنوان بازیگران اصلی این بازار فعالیت کرده تا قیمت واقعی ارز در تهران تعیین شود. او معتقد بود که این بازار در اوایل سال جاری راه‌اندازی می‌شود و دو هدف اصلی آن، کشف نرخ واقعی ارز در تهران و جلوگیری از انجام معاملات غیرواقعی و ایجاد نوسانات در بازار است. اما روند راه‌اندازی بازار متشکل ارزی با تاخیر روبه‌رو شد و این بازار به صورت آزمایشی فعالیت خود را آغاز کرده و هنوز به صورت رسمی راه‌اندازی نشده است. عبدالناصر همتی اخیرا اعلام کرد که بازار متشکل ارزی نیز به زودی راه‌اندازی خواهد شد و تنها علت تاخیر آن برخی ارزیابی‌هاست تا به من ثابت شود که این بازار مشکلی برای کشور ایجاد نمی‌کند.همچنین شکسته‌بند، مدیرعامل بازار متشکل ارزی در این باره با بیان اینکه کارهای راه‌اندازی این بازار انجام شده و در مرحله نهایی قرار دارد، می‌گوید بازار متشکل ارزی به زودی راه‌اندازی می‌شود.

هنوز مشخص نیست که چه تعداد از صرافی‌های مجاز بانک مرکزی برای ورود به این بازار اعلام آمادگی کرده‌اند اما بانک مرکزی تخفیفی برای ورود صرافی‌ها به این بازار در نظر گرفته است؛ به طوری که ابتدا رقمی که برای عضویت آنها در این بازار اعلام شده بود ۱۰۰ میلیون تومان بود و پس از آن گفته شد به دلیل اینکه صرافی‌های کوچک‌تر نیز بتوانند وارد این بازار شوند، حق عضویت در این بازار به ۲۵ میلیون تومان کاهش پیدا کرده است. البته هنوز مشخص نیست که ورود به این بازار چه سودی برای صرافی‌ها خواهد داشت اما آن طور که گفته می‌شود، بانک مرکزی بر این باور است که بخش مهمی از معاملات عمده بازار ارز در آینده در بازار متشکل ارزی انجام می‌شود و صرافی‌هایی که به این بازار ورود نکنند، خودشان متضرر خواهند شد. ایجاد بازار متشکل ارزی می‌تواند به ایجاد ثبات در بازار ارز و رسیدن قیمت دلار به نرخ واقعی آن کمک کند اما تاخیر انجام شده در راه‌اندازی این بازار می‌تواند تا حدودی از تاثیر روانی آن بر کاهش قیمت دلار بکاهد.

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

کلیدواژه: چین نرخ ارز نرخ پول ملی ایران صادرکنندگان

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۹۶۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مدیریت هوشمندانه بازار ارز توسط دولت و بانک مرکزی
 • نرخ دلار به ۱۵۳ روز قبل برگشت/ خریداران ارز و سکه بر مدار زیان
 • تاثیر عجیب جنگ تجاری بر اقتصاد آمریکا و چین
 • رییس بانک مرکزی: نرخ ارز دیگر افزایش نمی‌یابد
 • چرا تب دلار پایین‌آمد؟
 • کاهش ۴۰۰ تومانی قیمت دلار در عرض چند ساعت/ سهام "ایران خودرو" و "سایپا" قابل واگذاری نیست/ تحلیل بلومبرگ از بازار ارز/ افزایش ۴۰ درصدی سهم ایران در بازار عراق/ تورم ۲.۷ درصدی چین رکورد بالاترین سطح ۱۵ ماهه!
 • امسال ۶.۲ میلیارد دلار ارز نیمایی برای واردات تامین شد
 • نرخ تورم چین در بالاترین سطح ۱۵ماهه
 • نرخ تورم چین در بالاترین سطح 15 ماهه
 • پازل گمشده رونق تولید در صنایع پایین دست پتروشیمی/ سرنخ کمبود خوراک در سیاست‌گذاری است
 • ۱۴ زندانی جرایم غیرعمد در جهرم آزاد شدند
 • اگر بانک مرکزی بخواهد دلار پایین‌تر هم می‌آید
 • تأمین ۱۲ میلیارد دلار ارز نیمایی برای واردات
 • ما نیز خواهان تک‌نرخی شدن ارز هستیم/ آخرین وضعیت راه اندازی بازار متشکل ارزی
 • تأمین ۱۲ میلیارد دلار ارز برای واردات | خواهان تک‌نرخی شدن ارز هستیم
 • تأمین12میلیارد دلار ارز برای واردات
 • آزادی ۴۱ زندانی جرائم غیرعمد در استان کرمانشاه
 • دلار به پایین‌ترین قیمت ۵ ماه اخیر رسید/ سکه‌های انبار شده از خانه‌ها به بازار می‌آید/ چرا عراق واردات تخم مرغ از ایران را متوقف کرد؟ / رئیس کل بانک مرکزی: مردم دیگر توان افزایش قیمت‌ها را ندارند
 • نرخ واقعی ارز، نرخ بازار آزاد است