علی مغازه‌ای - پژوهشگر -درباره ویدیو اجرای موسیقی سربازان که اخیرا در شبکه‌های مجازی بازنشر شده است، اظهار کرد: امیدوارم مسوولان به اینکه انسان نیز به شادی نیاز دارد، توجه کنند زیرا یکی از زمینه‌های شادی بخشی، موسیقی شاد است. باید موسیقی‌های شاد تولید و در اختیار جامعه قرار بگیرد تا مردم بتوانند حداقل‌های نیازهای خود را با موسیقی تامین کنند.

او ادامه داد: به عقیده من ویدیو جالبی که اخیرا منتشر شده و با سرعت در حال پخش شدن در شبکه‌های اجتماعی است، اتفاق جالبی است که باید از ابعاد مختلفی به آن نگاه کرد. ظاهر ویدیو، شادی و شادمانی چند جوان است که در خدمت سربازی هستند و با ابزارهای موسیقی که در اختیار دارند، یک ملودی بسیار ساده‌ی تولید شده در داخل کشور را اجرا می‌کنند. این ویدیو دلنشین، هر بیننده‌ای را خوشحال می‌کند؛ بنابراین همان طور که یک فرمانده نظامی آن را مثبت دیده است، باید ما نیز از جنبه‌های مثبت به آن نگاه کنیم. اگر چه که می‌توان آن را از جنبه‌های مختلفی مورد ارزیابی قرار داد.

دبیر هنری فستیوال موسیقی محلی آینه‌دار اعلام کرد: بر اساس آمار نظرسنجی‌ها و طبق گزارش‌ها، ایرانیان، مردمی ناشاد ارزیابی می‌شوند. مؤسسه تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری در یکی از گزارش‌هایی که در سال ۱۳۹۶ به عنوان آینده پژوهی ایران منتشر کرده، ۷۵ درصد از مردم ایران را دچار یاس و نا امیدی ارزیابی کرده است.

مغازه‌ای اضافه کرد: همچنین، چند سال پیش گزارشی توسط موسسه گالوپ منتشر شد که ایران را بعد از عراق ناشادترین کشور جهان ارزیابی کرده است. این گزارش با توجه به پرسش‌های ثابتی که از مردم بیش از ۱۳۰ کور از سراسر دنیا مطرح شده، نتیجه‌گیری شده است.

او اعلام کرد: در چنین وضعیتی صحبت از ناشادی مردم می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و بخش‌هایی از دلایل، مسائلی هستند که باید کارشناسان علوم اجتماعی و علوم اقتصادی آن را بررسی کنند اما یکی از مواردی که برای نبود شادی به طور رسمی باید مورد توجه قرار بگیرد، امکان تولید و انتشار موسیقی شاد است. همه‌ی ما بسیار شنیده و خوانده‌ایم که موسیقی ایران غمگین است. ممکن است این جمله در نگاه ابتدایی درست باشد اما گزاره درست و بجایی نیست و علت اینکه موسیقی ایران موسیقی شادی نیست، خواسته حاکمیتی و گفتمانی حاکم در حوزه موسیقی است که در طول قرون گذشته تا امروز مورد نظر و توجه حکومت‌ها بوده است.

این پژوهشگر با بیان اینکه حکومت‌هایی که در طول تاریخ ایران به موسیقی پرداخته‌اند، گونه‌های جدی، رسمی و تا حدی حزن انگیز را برای جامعه مورد توجه قرار داده‌اند، گفت: همزمان با این اتفاق، می‌دانیم که موسیقی‌های شاد به اندرونی‌های خانوادگی و شخصی تا اندرونی‌های وابسته به نهاد قدرت در سطح ملی تا منطقه‌ای هدایت شدند.

مغازه‌ای با بیان اینکه در حقیقت فقدان موسیقی شاد و پرتحرک یکی از مهمترین عوامل گسترش و ترویج موسیقی نا شاد بوده است، اضافه کرد: به عقیده من می‌توان این بحث تاریخ یک جامعه و موسیقی دوره‌های تاریخی آن را در رشته‌های اتنوموزیکولوژی(موسیقی شناسی قومی) و آنتروپومیوزیکولوژی (انسان شناسی موسیقی) به طور موشکافانه بررسی کنیم. همچنین می‌توان بررسی کرد موسیقی چه کارکردهای مثبتی می‌تواند در شادی بخشی جامعه‌ی کنونی ما داشته باشد.

او گفت: با توجه به بررسی‌های انجام شده در علوم روانشناسی و پزشکی، در بدن انسانِ شاد هورمون‌های چهارگانه‌ دوپامین، سروتونین، اکسی توسین و آندورفین، ترشح می‌شود که به طور طبیعی در بدن انسان در لحظه‌های سلامتی ودر شادی و هوشیاری ترشح می‌شوند. آندورفین مُسکن بدن است و این در حالت تحرک جسمی به طور طبیعی ترشح می‌شود. انسانی که به واسطه موسیقی، کمی هم تحرک می‌کند، می‌تواند در لحظه شاد باشد و به طور طبیعی تسکین پیدا کند و از افسردگی دور شود.

این پژوهشگر اضافه کرد: در شرایطی که مردم کشور ما در به طور آماری دچارافسردگی و یاس هستند، نیاز جامعه به گفت‌وگوی حکومتی برای مجاز بودن موسیقی شادی بخش و پر تحرک مجاز است. در واقعِ این ویدئو نشانگر نیاز فطری انسان به شادی و شوخ طبعی به کمک موسیقی است.

مغازه‌ای بیان کرد: هرچه به فشارهای اجتماعی در جامعه توجه می‌کنیم، می‌بینیم که در مقابل، جای هیچ تخلیه‌ای برای انسان وجود ندارد. دراخبار، بیشتر مطالبی مربوط به تصادف، سقوط، مرگ و... انسان را به ورطه‌ی نا امیدی می‌کشاند. البته ما نمی‌توانیم تمام این مسائل را با موسیقی درمان کنیم اما می‌توانیم کمی از این یاس و نا امیدی را به کمک موسیقی جبران کنیم.

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نهادینه‌سازی فرهنگ‌ منابع‌طبیعی به معارف عمومی نیازمند توجه رسانه‌هاست

به گزارش روز دوشنبه سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، خلیل آقایی در دیدار با معاون امور استان‌های صدا و سیما، ‬ ضمن‬ برشمردن چالش‌های موجود در حوزه منابع‌طبیعی افزود: رسانه‌ها به عنوان ناظر فعالیت‌های سازمان می‌توانند ‏نقش مهمی در حفظ، توسعه و احیای منابع‌طبیعی و پیشبرد اهداف سازمان جنگل‌ها ایفا کنند. ‏
وی اجرای طرح‌های آبخیزداری، حفاظت از جنگل‌های هیرکانی و مدیریت جنگل‌های زاگرس را از مهم‌ترین اولویت‌های سازمان ‏جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد و افزود: نهادینه‌سازی و گسترش مشارکت مردم در حفظ، توسعه و احیای منابع‌طبیعی از الزامات موفقیت سازمان در اجرایی‬ کردن سیاست‌های سازمان است و بدون شک رسانه‌ها می‌توانند نقش بی‌بدیلی در ترویج این فرهنگ ‏ایفا‬ کنند. ‏

معاون امور استان‌های صدا و سیما با تأکید بر حمایت از منابع‌طبیعی کشور گفت: یکی از سیاست‌های ‏صدا و سیما پرداختن به موضوعات عام‌المنفعه به خصوص حفظ منابع‌طبیعی است.‏
علی‬ دارابی با بیان اینکه امروزه اهمیت منابع‌طبیعی بر کسی پوشیده نیست و رسانه ملی به عنوان رسانه‌ای فراگیر می‌تواند در این حوزه ‏نقش‌آفرینی کند، گفت: حضور در جشنواره‌های پویانمایی و برنامه‌های عروسکی و موسیقی می‌تواند کمک زیادی به گسترش تولیدات رسانه‌ای در حوزه منابع‌طبیعی کند.‏

وی افزود: حضور فعال منابع‌طبیعی در جشنواره‌های استانی صدا و سیما می‌تواند به افزایش تولید برنامه‌های رادیویی و ‏تلویزیونی در این حوزه منجر‬ شود. ‏

دارابی همچنین به ظرفیت شبکه «شما» اشاره کرد و گفت: این شبکه از ظرفیت بالایی برخوردار است و در رنکینگ صدا و سیما در رتبه ‏ششم قرار دارد و منابع‌طبیعی می‌تواند با متصل شدن به شبکه شما به کل کشور وصل شود و در جشنواره‌ها و تولید برنامه‌های مشترک ‏مشارکت کند‎.‎

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

محکومیت جدید برای گلرخ ابراهیمی و آتنا دائمی/ مولود حاجی زاده بازداشت شد

کلیدواژه: سربازان موسیقی

منبع این خبر، وبسایت www.parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۹۶۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • فریب خوردن سربازان رژیم صهیونیستی در واتزاپ
 • شادی سهم شیراز
 • حماس از طریق واتساپ سربازان اسرائیلی را فریب می‌دهد
 • تبريزي :مي‌پرسند چرا مارمولک 2 را نمي‌سازي
 • عطش منزلت داریم/ گفتمان های شادی در جامعه ما ناهمخوان هستند
 • برگزاری نشست بصیرتی سربازان تیپ انصارالحسین(ع) همدان
 • آنچه زوجین امروزی به آن نیاز دارند | غفلت از مصادیق مهرورزی
 • تهدیدات زیستی، خطر جدی که نباید غفلت کرد
 • مراقبت های بعد از کاشت ریش و سبیل برای بهبودی سریع و نتایج بهتر
 • آمریکا الان در درونِ خودش درگیر مشکلات بزرگ اجتماعی و اقتصادی است
 • محدودیت‌ها، سینما را به سمت ابتذال برده است
 • خوراکی‌های مهم برای مقابله با کم آبی در فصل گرما
 • نظرسنجی آمازون: مطالعه موجب شادی می‌شود
 • مارتین فریمن در سرود شادی ایفای نقش می‌کند
 • وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر
 • تکثر بی‌اندازه یکی از آسیب‌های جریان اصلاحات است/ اصلاح‌طلبان فرصت ترمیم سرمایه‌های اجتماعی خود را دارند/ شورای سیاست‌گذاری با عقل جمعی تصمیم نهایی را بگیرد
 • حفظ کرامت انسان؛ حق تکلیف‌آور/ کرامت ذاتی انسان تکوینی و بالقوه است
 • کاروان شادی خادمیاران رضوی فریدونکنار به مناسبت میلاد امام رضا(ع)
 • هیچ‌ کس از هیبت ظاهری آمریکا و ثروت این قارون‌های خلیج فارس نباید بترسد