عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ‌گفت:‌ اجرای نادرست طرح تحول سلامت هزینه‌های سنگینی را بر وزارت بهداشت و دولت تحمیل کرده است. ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۰ استانها گیلان نظرات - اخبار استانها -

ذبیح‌الله نیکفر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت: طرح تحول سلامت در ابتدای امر طرح بسیار خوب و دقیقی بود اما به علت عدم اجرای درست آن توسط متولیان امر هزینه‌های بسیار سنگینی به وزارت بهداشت و درمان و مجموعه دولت تحمیل شد.

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اجرای طرح تحول سلامت را از افتخارات نظام جمهوری اسلامی اعلام کرد و ابراز داشت:‌ کمک به اقشار مختلف جامعه و ارتقاء سطح دریافت خدمات بهداشتی و درمانی با صرف کمترین مقدار هزینه از هدف‌های والای طرح تحول سلامت است.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس عنوان کرد: اکثر قریب به اتفاق کارشناسان و دست‌اندرکاران حوزه بهداشت و درمان،‌ طرح تحول سلامت را راه حلی بسیار خوب برای رفع مشکلات حوزه سلامت جامعه می‌دانستند به همین علت بر اجرای آن تأکید می‌ورزیدند.

گیلان| عضو کمیسیون بهداشت مجلس: دولت برای پرداخت بدهی‌های بیمه سلامت تدبیری نکرددولت در لایحه بودجه 98 به مؤلفه‌های حوزه سلامت توجه نکرده استفرار قاضی‌زاده از پاسخگویی/ تکلیف این همه پول در بخش سلامت چه شد؟

نیکفر با بیان اینکه این طرح در مرحله اجرا به موانعی جدی برخورد کرد افزود: از مسئولان مربوطه انتظار داشتیم با آسیب شناسی لازم مشکلات و نواقص طرح تحول سلامت را بررسی و در جهت رفع آن تصمیمی اتخاذ کنند که این امر به علت وجود پاره‌ای از مسائل محقق نشد.

وی سه مشکل عمده موجود در طرح تحول سلامت را برشمرد و خاطرنشان کرد: عدم مدیریت مالی درست،‌ مدیریت ضعیف منابع انسانی، و عدم اعمال نظارت‌های کافی و اصولی را می‌توان از مهم‌ترین مؤلفه‌های ایجاد و تشدید کننده مشکلات موجود در طرح تحول سلامت اعلام کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نظارت کافی را یکی از پیش‌ شرط‌های موفقیت اجرای هر طرحی خواند و ابراز داشت:‌ در طرح تحول سلامت مشخص نبود در ازای مبالغی که در اختیار حوزه سلامت قرار می‌گیرد خدمات مربوطه به چه نحو و در چه سطحی باید به مردم ارائه شود.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس اعطای دفترچه‌های بیمه سلامت به میلیون‌ها نفر از مردم را مورد اشاره قرار داد و بیان داشت: انجام بدون ضابطه این کار و نگاه یکسان به فقیر و غنی موجب شد طرح تحول سلامت در برخی حوزه‌ها با مشکلات جدی و عدیده‌ای مواجه شود.

نیکفر هزینه‌های هنگفتی که به علت اجرای نادرست طرح تحول سلامت بر دوش وزارت بهداشت و درمان سنگینی می‌کند را متذکر شد و گفت: امیدواریم دولت و مسئولان وزارت بهداشت و درمان برای کمک به مردم، هر چه سریع‌تر رفع نواقص ‌این طرح را در دستور کار خود قرار دهند.

انتهای پیام/ش

R7877/P4001/S6,71/CT1

منبع: تسنیم

خبر بعدی:

میزان موفقیت آموزش و پرورش در تحقق اهداف سند تحول بنیادین

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز،‌ شاید زمانی که پای اخبار نشسته اید، نام هایی مانند برنامه ششم توسعه، سند تحول بنیادین، سند نقشه جامع علمی کشور و... به گوشتان خورده باشد. تمامی این سندها، براساس شاخص های معینی تعریف شده و براساس آن نیز چشم اندازهایی در نظر گرفته شده است؛ هر دستگاه، نهاد، وزارتخانه و ... موظف به رسیدن به این چشم اندازها در زمان های تعیین شده است.

چندی پیش به بررسی اهداف نقشه جامع علمی کشور در حوزه علمی پرداختیم، در گزارش زیر می خواهیم به بررسی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که از جمله موارد مورد تاکید در حوزه آموزش عمومی، آموزش عالی و علم و فناوری در قانون برنامه ششم توسعه بپردازیم.

سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چیست؟

ایجاد تحول در آموزش و پرورش همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است، ایشان در 12 دی ماه سال 85 در زمینه تحول در حوزه آموزش و پرورش فرموده اند: «بهترین و برجسته ترین فکرها باید بنشینند برای آموزش و پرورش طراحی کنند، باید فلسفه آموزش و پرورش اسلامی واضح باشد و براساس این فلسفه افق آینده آموزش و پرورش کشور روشن باشد. معلوم باشد ما دنبال چه هستیم و کجا میخواهیم برویم و براساس آن خط کشی بشود، برنامهریزی بشود و راهها مشخص بشود. ما به این احتیاج داریم، آموزش و پرورش باید از روزمرگی بیرون بیاید. این اساس حرف است.»

در همین راستا، طرح های مختلفی پس از پیروزی انقلاب اسلامی طرح های مختلفی در حوزه نظام آموزشی ارائه شد؛ سرانجام در آذرماه 90 سند تحول بنیادین آموزش و پرورش توسط رئیس‌جمهور وقت رونمایی شد.

براساس ماده 63 بخش 12 قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف است در راستای تحول در نظام تعلیم و تربیت، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را اجرا کند؛ طبیعتا تمامی اقدامات وزارت آموزش و پرورش باید بر اساس این سند انجام شود و نباید مغایر با آن باشد.

به زبان ساده، در این سند چشم اندازها و اهدف‌های کلان آموزش و پرورش آمده است و راهبردهایی در راستای عملیاتی کردن این اهداف ارائه شده است. در همین راستا، 6 کار گروه مسئولیت اجرا و عملیاتی کردن این اهداف و راهبردها را در نظر گرفته و برنامه‌ های لازم توسط این کارگروه ها به دستگاه‌ها و نهادهای مختلف ابلاغ شد. همچنین یک شورای هماهنگی در راستای بررسی میزان پیشرفت های این برنامه تعیین شد.

بررسی اهداف و راهبردهای سند تحول بنیادین

از جمله اهداف کلان این سند به طور خلاصه می توان به تربیت انسانی موحد، مؤمن و معتقد به معاد و آشنا و متعهد به مسئولیت ها و وظایف در برابر خدا، خود، دیگران و طبیعت؛ ارتقای نقش نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی و خانواده در رشد وتعالی کشور؛ گسترش و تأمین همه جانبه عدالت آموزشی و تربیتی؛ برقراری نظام اثر بخش و کارآمد مدیریت و مدیریت منابع انسانی بر اساس نظام معیار اسلامی؛ افزایش مشارکت و اثربخشی همگانی به ویژه خانواده درتعالی نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی؛ بهسازی و تحول در نظام برنامه ریزی آموزشی و درسی، مالی و اداری و زیرساخت‌های کالبدی؛ ارتقای اثر بخشی و افزایش کارایی در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی و کسب موقعیت نخست تربیتی در منطقه و جهان اسلام و ارتقای فزاینده جایگاه تعلیم و تربیتی ایران در سطح جهانی اشاره کرد.

استقرار نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی بر اساس مبانی نظری و فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی؛ نهادینه کردن نگاه یکپارچه به فرآیند تعلیم و تربیت با رویکرد تعالی بخشی در کلیه مؤلفه های نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی از جمله راهبرهای کلان فصل ششم سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است. بنا کردن فرآیندهای طراحی، تدوین و اجرای استاد تحولی زیر نظام ها از جمله سایر راهبردهای کلان است که شامل برنامه درسی، تربیت معلم و تأمین منابع انسانی، راهبری و مدیریت، تأمین و تخصیص منابع مالی، تأمین فضا، تجهیزات و فناوری - پژوهش و ارزشیابی و برنامه های کوتاه مدت و میان مدت بر مبانی نظری و فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی و مفاد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش می شود.

گفتنی است عدالت آموزشی و تربیتی درمناطق مختلف کشور براساس راهبردهای این سند باید توسعه یابد و نهادینه شود، همچنین آموزش و پرورش مناطق مرزی باید با تأکید بر توانمند سازی معلمان و دانش آموزان این مناطق با تمرکز بر کیفیت فرصت‌های تربیتی هماهنگ با نظام معیار اسلامی تقویت شود.

گسترش و تعمیق فرهنگ پژوهش و ارزشیابی، خالقیت و نوآوری، نظریه پردازی و مستند سازز تجربیات علمی-تربیتی بومی در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی، بهره مندی هوشمندانه از فناوری‌های نوین در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی مبتنی بر نظام معیار اسلامی، استقرار نظام مدیریت اثربخش، کارآمد، مسئولیت پذیر و پاسخگو و بستر سازی برای استقرار نظام کارآمد منابع و مصارف در نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی، توسعه مستمر شایستگی‌ها و توانمندی‌های اعتقادی، تربیتی، علمی و حرف‌های فرهنگیان از جملع سایر راهبردهای این سند به شمار می روند.

در راستای تحقق راهبردهای این سند لازم است تعاملی اثر بخش و فعال میان نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی و سایر نهادها و دستگاه‌های مرتبط به ویژه نهاد خانواده و رسانه وجود داشته باشد، در این تعامل لازم است بر کاهش مرزهای تعلیم و تربیت رسمی و غیر رسمی تاکید شود.

سامانه ای برای سنجش میزان تحقق و اهداف سند تحول

در راستای تحقق اهداف و راهبردهای سندتحول بنیادین آموزش و پرورش در اسفندماه سال گذشته سامانه ای هوشمند راه اندازی شده است تا میزان تحقق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را ارزیابی کند، از طریق این سامانه درصد پیشرفت اهداف و راهکارهای سند تحول به طور دائم رصد می شود، با استفاده از این سامانه میزان پیشرفت راهبردهای این سامانه قابل مشاهده خواهد بود.

آموزش و پرورش در تحقق اهداف سند تحول بنیادین موفق بوده است؟

چگونگی سنجش میزان تحقق این اهداف، کمی مبهم است، به عنوان مثال هدف اول این سند تخت عنوان «تربیت انسانی موحد، مومن، معتقد به معاد، آشنا و متعهد به مسئولیت‌ها و وظایف در برابر خدا، خود، دیگران و طبیعت، حقیقت جو و عاقل، عدالت خواه وصلح جو، ظلم ستیز، جهادگر، شجاع و ایثارگر و وطن دوست، مهرورز، جمع گرا و جهانی اندیش، ولایت مدار و منتظر و تلاشگر در جهت تحقق حکومت عدل جهانی، با اراده و امیدوار، خودباور و دارای عزت نفس، امانتدار، دانا وتوانا، پاکدامن و با حیا، انتخابگر و آزاد منش، متخلق به اخلاق اسلامی، خالق و کارآفرین و مقتصد و ماهر، سالم و بانشاط، قانون مدار و نظم پذیر و آماده ورود به زندگی شایسته فردی، خانوادگی و اجتماعی بر اساس نظام معیار اسلامی» است، نحوه سنجش این هدف چگونه صورت می گیرد؟ معیار سنجش یک انسان عدالت خواه و ظلم ستیز بر چه اساسی خواهد بود؟

یا هدف «افزایش مشارکت و اثربخشی همگانی به ویژه خانواده درتعالی نظام تعلیم و تربیت رسمی عمومی» را در نظر بگیرید، این افزایش مشارکت باید تا چه اندازه ای باشد ؟‌ برای آن حداقل و حداکثری تعریف شده است؟

برخی مدعی هستند این سند با عجله به تصویب رسیده است اما حمیدرضا حاجی بابایی چندی پیش در گفت و گو با یکی از رسانه ها اعلام کرد: « زمزمه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش از اوایل سال 81 وجود داشت و در سال 83 شروع و سال 88 زمانی که بنده وارد وزارت شدم تصویب شد و پنج، شش سال کار تحقیقاتی انجام می دادند. در سال 90 سند تحول بنیادین رونمایی شد،برای تنظیم اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و نظام رتبه بندی معلمان یک سال تمام وقت گذاشتیم.»

با این حال برخی از رسانه ها مدعی هستند وزیر وقت آموزش و پرورش در سودای رسیدن به پست ریاست جمهوری در راستای خودنمایی و نشان دادن تعهد خود به اجرای سند فورا عبارتی از این بیانیه یعنی همان 4 دوره 3 ساله را اخذ کرده و به تغییر ساختار نظام‌آموزشی اقدام‌ کرد.

همان طور که می دانید چشم انداز این سند تا سال 1400 تدوین شده است کمتر از 3 سال تا رسیدن به زمان از پیش تعیین شده فرصت باقی مانده است، در چنین شرایطی باید بررسی شود تا چه اندازه ای در تحقق این اهداف موفق بوده ایم. به عنوان مثال بر اساس قوانین، دوران 12 ساله تحصیلی به 4 دوره سه ساله تقسیم شده است اما در حوزه عملیاتی شدن این قانون شاهد آن هستیم که دوره ابتدایی 6 ساله شده است.

نظام آموزشی 3-3-6 موافقان و مخالفان بسیاری دارد و بحث های بسیاری در این زمینه توسط کارشناسان و والدین مطرح شده است. برخی تغییرات را مبارک می دانند، برخی نیز از اجرای طرح های مختلف آموزشی که در بازه های کوتاه در مدارس اجرا می شود، گلایه دارند.

برخی از طرفداران این طرح معتقدند طرح 6-3-3 خلا میان مقطع ابتدایی و اول راهنمایی را از بین می برد و به دنبال آن افت تحصیلی، استرس و اضطراب دانش آموزان در مقطع اول راهنمایی کاهش می یابد. سطح دروس راهنمایی و ابتدایی یا یکدیگر تفاوت داشتند، به همین منظور پایه ششم منجر به آمادگی بیشتر دانش آموز برای ورود به مقطع بعدی خواهد شد.

از طرفی برخی دیگر معتقدند در زمینه دانش آموزان پایه اول و ششم ابتدایی در زمینه هم زیستی با یکدیگر دچار مشکل خواهند شد. همچنین شواهد حاکی از آن است که این طرح به صورت آزمایشی در منطقه ای محدود اجرا نشده و به طور شتاب زده اجرا شده است.

انتهای پیام/

31 / 167 سامانه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

افشاگری کی‌روش علیه تاج و سلطانی‌فر: بعد از پیام رهبری، وزیر دیگر ما را نخواست| تاج اطلاعات را از من پنهان کرد| از این به بعد جام ملت‌های واقعی شروع می‌شود| حمله دوباره به برانکو

پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!

دختران ائل گلی تبریز گل باران شدند! / پرونده حمله باگلوله برفی به کجا رسید ؟+عکس

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۹۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نگاه اقتصادی در طرح تحول سلامت لحاظ می‌شود/توسعه تخت‌های بیمارستانی با مشارکت بخش خصوصی
 • بیماری اقتصاد ایران هزینه‌های تحمیل شده به بودجه از طرف گروه‌های سیاسی به دولت است
 • توسعه درمان سرپایی بر توسعه تخت های بیمارستانی اولویت دارد
 • درآمد پزشکان با اجرای طرح تحول سلامت چقدر شد؟ +جدول
 • تاجگردون: احساس می‌شود کودتای اقتصادی شده و کسی متوجه نیست!
 • احمد‌ی‌نژاد بودجه حوزه علمیه را یک سوم کرد
 • پزشکان هندی و پاکستانی کِی از ایران رفتند؟
 • تاجگردون: احساس می‌شود کودتای اقتصادی شده و کسی متوجه آن نیست!/ آشنا گلایه کرد که چرا او را با مشایی مقایسه کرده‌ام/ احمد‌ی‌نژاد بودجۀ حوزه علمیه را یک سوم کرد/ نمایندگان یک کارتِ حلال دارند و یک کارتِ حرام
 • افزایش ۳۳۰ درصدی دریافتی پزشکان با اجرای طرح تحول سلامت
 • ذهنیت‌های نادرست فردی و پنداشت‌های نادرست اجتماعی، بیشترین زمینه‌ساز فساد در جامعه
 • آموزش، رکن اصلی نظام توسعه است/ باید بتوانیم نیروی انسانی را به سرمایه انسانی تبدیل کنیم
 • میانگین امید به زندگی در زنجان حدود ۸۰ سال است
 • جدایی آموزش پزشکی از وزارت بهداشت، با تفکرات من در تضاد است
 • تهران| طرح ارتقا سلامت ساکنان سکونتگاه‌های خاص در شهرستان اسلامشهر اجرا شد
 • آقای سراج؛ به تخلفات صورت گرفته در دوران مدیریت قاضی‌زاده هاشمی رسیدگی کنید
 • طرح تحول نظام سلامت در کشور بازنگری می شود
 • وزیر سابق بهداشت پاسخگو علل شکست طرح تحول نظام سلامت باشد
 • طرح خرید خدمات آموزشی موجب گسترش اشرافیت آموزشی و فساد در مدارس می‌شود
 • طرح خرید خدمات آموزشی موجب گسترش اشرافیت آموزشی و فساد در مدارس می‌شود/ نمایندگان مجلس از اجرای این طرح خسارت بار جلوگیری کنند