جوانان ایرانی در شرکت‌های دانش بنیان موفق به تولید بسیاری از محصولات برای بار اول در کشور شده‌اند.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین‌ گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  جوانانمان در دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان موفق به تولید محصولات بسیار خوبی برای اولین بار در کشور شده‌اند، محصولاتی که سبب پیشرفت کشور و روشن شدن افق های پیش روی  می‌شود.

شرکت‌های دانش‌بنیانی که امروز از مرز 3 هزار عدد گذشته‌اند توانسته‌اند رشد پیشرفت بسیاری را برای ایران به بار بیاورند و در دل همین شرکت‌ها محصولات هایت ساخته می‌شوند.

احمد رشید یکی از محققان کشورمان موفق به تولید محصولات هایتک برای اولین بار در کشور و در شرکت دانش‌بنیان خود شده‌است.

تولید دزدگیر هوشمند برای اولین بار در کشور 

یکی از مهمترین اختراعاتی که  سال گذشته توسط این شرکت دانش‌بنیان تولید شد دزد‌گیر هوشمند خودرو بود که قبل از آن در کشور وجود نداشت.

این مخترع کشورمان در گفت و گو با خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین‌ گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره محصولی که موفق به تولید آن شده‌است گفت: در گذشته این محصول به صورت عمومی در بازار وجود داشت اما شرکت دانش بنیان ما به صورت جدید و با ویژگی‌های بیشتر موفق به تولید آن شده است.

 

مدیر این شرکت دانش بنیان با بیان اینکه طراحی بومی شرکت خودمان  را روی این دزد‌گیر قرار داده‌ایم، اظهار کرد:  هنگامی که اتفاق ناگواری برای خودرو پیش آید این دزدگیر به صاحب خود و از طریق تلفن همراه هشدار می‌دهد؛  این هشدارر روی تلفن همراه  نمایان می‌شود و  به وسیله  پیام کوتاه  هشدار می‌دهد که برای خودرو  مشکلی همچون سرقت پیش آمده است.

سنسورهای مختلفی که وضعیت خودرو را ارزیابی می‌کنند

رشید با بیان اینکه در این دزد‌گیر سنسور‌های مختلفی وجود دارد گفت: به وسیله هشداری که روی تلفن همراه نمایش داده می‌شود می‌توان متوجه شد که کدام یک از سنسور ها فعال شده‌اند، برای مثال هر یک از مشکلات  خودرو دارای سنسور مخصوص به خود هستند  و به کمک این سنسور‌ها می‌توان تشخیص داد که آیا خودرو حرکت کرده  یا به سرقت رفته است.

وی ادامه داد: از جمله ویژگی های این دزد‌گیر می‌توان به قابلیت کنترل از راه دور آن اشاره کرد؛  به وسیله تنظیمات مختلف امنیت خانواده در هنگام حرکت ماشین با  سرعت بالا را می‌توان  تضمین کرد، همچنین  دزدگیر  این توانایی را دارد که برای خودرو محدوده جغرافیایی مخصوصی را  مشخص کند  و بر این اساس  هنگامی که خودرو از  محدوده مشخص شده  خارج شد سریعا به صاحب اصلی خود  خبر می‌دهد.

 

مدیر این شرکت دانش بنیان ادامه داد: برخی  مواقع پیش می‌آید که خودرو هنگام شب تصادف می‌کند و هیچ یک از اعضای خانواده از آن خبر ندارند اما به وسیله این دزد‌گیرهوشمند می‌توان موقعیت جغرافیایی خودرو را تشخیص  و مسیر‌یابی درست را انجام داد.

ساخت این دزد‌گیر هوشمند و بومی سازی آن در شرکت دانش بنیان یکی از آرزو‌هایی بود که در گذشته خواهان تحقق  آن بودیم اما امروز در شرکت‌های ‌ دانش بنیان و با کیفیت بسیار بهتر از نمونه خارجی خود تولید شده‌اند.

دستگاهی که ایران را خودکفا کرد  

این شرکت دانش بنیان همچنین موفق به تولید دستگاه تصحیح کننده حجم الکترونیکی گاز شده است، از این دستگاه در شرکت ملی گاز استفاده می‌شود.

در گذشته برای استفاده از این دستگاه مجبور بودیم  پول زیادی را خرج کرده و از دیگر کشورهای جهان آن‌هارا خریداری کنیم اما اکنون با نصف قیمت  نمونه خارجی خودمان در شرکت‌های دانش بنیان داخلی آن را  تولید می‌کنیم.

رشید درباره دستگاه تصحیح کننده حجم الکترونیکی گاز گفت: این دستگاه در داخل تولید و موفق به کسب تمام استاندارد‌های اروپا شده است و هزار عدد آن به شرکت‌های گاز سراسر کشور فروخته شده‌اند.

مدیر این شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه این دستگاه در ایستگاه‌های ‌های پر فشار و توربینی نصب می‌شود اظهار کرد: رقم دقیق حجم استفاده از گاز را تنها به کمک این دستگاه می‌توان تشخیص داد و هنگامی که مامور گاز می‌خواهد رقم صحیح مصرف مشترکان را قراعت کند باید از دستگاه ایرانی استفاده کند.

همت جوانان  زمینه ساز ساخت محصولات هایتک ایرانی  

این دو دستگاه نمونه‌هایی موفق هستند که در داخل شرکت‌های دانش بنیان تولید شده اند؛ دستگاه‌هایی که تا قبل از این نمونه داخلی نداشتند و برای خرید آنها باید پول زیادی خرج می شد تا از کشورهای دیگر آنها را تامین می‌کردیک به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان به همت جوانان بسیاری از محصولاتی که داشتنشان آرزویمان بود در داخل کشور تولید می‌شوند.

علاوه بر این محصول محصولات بسیار دیگری هستند آنها هم در شرکت های دانش بنیان ساخته می‌شود جوانان نشان دادند که برای ساخت محصولات هیچ محدودیتی ندارند و دانش از دیگر مخترعان جهان بسیار بیشتر است.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

برقراری آرامش در صندوق ذخیره فرهنگیان/ توان هیچ قشری بالاتر از معلم نیست

به گزارش ایلنا، سید جواد حسینی در آئین گرامیداشت یکصدمین سال تأسیس آموزش‌وپرورش آباده استان فارس با اشاره به فعالیت‌های صندوق ذخیره فرهنگیان و ایجاد آرامش در این صندوق گفت: این صندوق توانسته از میانگین پرداختی ۲ میلیون تومان به فرهنگیان عضو به میانگین نزدیک به ۲۰ میلیون تومان در سال جاری برسد. هم‌اکنون صندوق ذخیره فرهنگیان بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد تومان املاک دارد که باید سهم فرهنگیان از ارزش افزوده این املاک نیز پرداخت شود. همچنین فرهنگیان در سهام کارخانه‌های در دست تأسیس این صندوق که در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسند شریک باشند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به پیشینه آموزش و پرورش کشور، گفت: در انتخاب نام برای این وزارتخانه اشتباه راهبردی صورت گرفته؛ چراکه در این عنوان آموزش و پرورش از هم تفکیک شده است. براساس این نام، بخشی از نیروهای ما به کار آموزش و بخشی نیز به کار پرورش مشغول‌ند و برای اصلاح نظام تعلیم و تربیت باید ابتدا از نام آن شروع کرد. براساس آموزه‌های دینی باید تربیت در اولویت باشد و بر همین اساس در سند تحول بنیادین، معلم فکور اثرگذار کسی است که تربیت‌محورانه، فرایند یاددهی و یادگیری را به پیش ببرد.

حسینی با اشاره به نقش مربیان پرورشی در این فرایند بیان داشت: مربی پرورشی باید مدیریت تربیتی را بر عهده داشته باشد و با ایجاد هماهنگی بین همه عوامل مدرسه همچون معلم و منابع آموزشی، زمینه تحقق تربیت را فراهم کند.

وی نتیجه نبود مدیریت تربیتی را تک‌سونگری به تعلیم و تربیت و تربیت تک‌ساحتی عنوان و اضافه کرد: با اعتراف به این کاستی‌ها می‌توان برای تحول در نظام تعلیم و تربیت گام برداشت.  جوهره اساسی سند تحول بنیادین به‌عنوان میثاق دینی و ملی ما که مورد مطالبه رهبر انقلاب و سایر مسئولان و به‌ویژه فرهنگیان است، رفع عارضه تک‌ساحتی و تحقق تربیت تمام‌ساحتی است و تمام تلاش ما نیز تحقق این مهم است. تمام تلاش ما این است تا چرخش‌های تحول‌آفرین در نظام تعلیم‌وتربیت صورت گیرد و به جامعه بگوییم که موقعیت‌های مختلف یادگیری را باید هم درون و هم بیرون مدرسه خلق کرد تا کار تعلیم و تربیت، دانش‌آموز محورانه و تقاضامحورانه پیش برود.

سرپرست وزارت آموزش‌و پرورش گفت: عنصر اساسی نظام تعلیم و تربیت معلمان فکور است و باور من این است که توان هیچ قشری بالاتر از معلم نیست.

وی اجرای متوازن سند تحول بنیادین را به‌عنوان مهم‌ترین برنامه خود در وزارت آموزش‌وپرورش عنوان کرد و گفت: براساس سند تحول بنیادین باید بزرگ‌ترین جایگاه‌ها را به معلم داد که هم‌اکنون نیز این‌گونه است. با تلاش دولت و مجلس بودجه آموزش‌وپرورش از ۱۵ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲، به ۵۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ رسیده، به‌نحوی‌که سهم ۹ درصدی ما به بیش از ۱۳ درصد رسیده و این در حالی است که نیاز آموزش‌وپرورش بیش از این‌هاست.

حسینی با بیان اینکه در نظام جهانی، آموزشی و پرورشی می‌تواند تأمین کیفیت کند که حداقل ۲۰ تا ۲۵ درصد سهم اعتبارات کشور و ملی را به خود اختصاص دهد، گفت: هدف‌گذاری ما رسیدن به سهمیه ۲۵ درصدی طی برنامه ششم، هفتم و هشتم با همکاری دولت و مجلس است و کنار آن توسعه مشارکت‌ها نیز مهم است که لایحه نظام‌نامه تعامل کل وزارتخانه‌ها و بخش عمومی با وزارت آموزش‌وپرورش در دست تهیه است.

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش با تأکید بر لزوم مدیریت بر منابع و مصارف، عنوان کرد: مدیریت ساعات کلاس درس و برنامه‌های مدرسه در قالب برنامه بوم، اجرای برنامه طرح تعالی مدیریت و طرح تدبیر می‌تواند موجب ارتقای کیفیت تعلیم و تربیت شود.

وی با مقایسه میانگین سرانه فضاهای آموزشی استان و شهرستان آباده با میانگین کشوری وضعیت موجود را مطلوب توصیف کرد و عنوان داشت: با توجه به اینکه عمر یک‌سوم فضاهای آموزشی این شهرستان بین ۴۰ تا ۶۰ سال است، بهسازی و مقاوم‌سازی آن‌ها در دستور کار قرار می‌گیرد.

حسینی از برنامه خود برای ساخت ۳۱ مرکز فرهنگی رفاهی ویژه فرهنگیان استان‌های مختلف در محدوده تجاری ثامن مشهد سخن گفت و ابراز داشت: با توجه به تغییر کاربری بافت مسکونی محدوده ثامن مشهد به تجاری و نداشتن دانش‌آموز در این فضاها از این ظرفیت برای تقویت برنامه‌های رفاهی فرهنگیان بهره خواهیم گرفت.

همچنین در این مراسم از تمبر یادبود یکصدمین سال تأسیس آموزش‌و پرورش آباده رونمایی شد.

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود+‌واکنش‌ها

ایران نفتکش انگلیسی را توقیف کرد| نشست اضطراری در لندن| سپاه: قوانین دریایی را رعایت نکرده بود

دلارام هاشمی، بازیگر جوان، درگذشت

کلیدواژه: اخبار علمی اخبار فناوری انقلابی ها

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۷۰۰۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جایگاه ویژه شرکت های دانش بنیان در الکامپ امسال
 • ۱۵ شرکت دانش بنیان در نمایشگاه الکامپ امسال حضور دارند
 • غوغای ارکستر ملی ایران با آوازخوانی علیرضا افتخاری/ جوانانی که سر از پا نمی‌شناختند
 • ارائه دستاوردهای الکترونیک و دیجیتال کشور در پاویون شرکت‌های دانش بنیان در نمایشگاه الکامپ 2019
 • تفاهم‌نامه چهارجانبه برای حمایت از کالا‌های ساخت داخل امضا شد
 • صنایع بدرستی از دانش‌آموختگان جغرافیا استفاده نمی‌کنند/از بخش خصوصی فساد تولید شده است
 • قرارگاه سازندگی خاتم‌ در زمینه تربیت جوانانی ماهر و متخصص اقدام کند
 • به کارگیری مجریان ذی‌صلاح در ساخت و سازهای هشت طبقه و بالاتر الزامی شد
 • بکارگیری مجریان ذی‌صلاح در ساخت و سازهای هشت طبقه و بالاتر الزامی شد
 • جلسه نقد و بررسی کتاب دانش بنیان‌سازی نهادها و سازمان‌های فرهنگی در واحد اراک برگزار شد
 • نشان طلا بر گردن حامد صلحی‌پور
 • اردبیل| سهم شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعتی‌سازی رونق می‌یابد
 • حمایت از کالاهای ساخت داخل با تفاهم نامه چهارجانبه
 • بانک تجارت به شرکت‌های دانش بنیان وام می‌دهد
 • نوسانات قیمت مواد اولیه روی تولید تأثیر می‌گذارد/انتقاد از دریافت مالیات از تولیدکنندگان
 • بیش از 6 هزار شرکت دانش‌بنیان تحت حمایت وزارت علوم قرار دارند
 • هيچ انگيزه‌اي به‌جز حمايت همه جانبه از توليد کارآمد و تحقق اشتغال مولد و پايدار نداريم
 • دکتر شهبازی: رسوب دانش و فناوری بخش نظامی می‌تواند یک محرک خوب در صنعت خودرو باشد
 • درباره «فناوری نمونه‌سازی سریع» بیشتر بدانید