ارومیه - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی گفت: این استان بر اساس آخرین گزارش منتشر شده توسط وزارت کشور در زمینه سرمایه گذاری خارجی در رتبه سوم کشوری قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا رضا حسینی روز شنبه در آیین تکریم و معارفه رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در ارومیه افزود: جایگاهی که این استان از نظر درآمد سرانه و اشتغال در کشور دارد در شان آن نیست و باید فاصله موجود با میانگین کشوری از میان برداشته شود و جایگاه واقعی آن مشخص شود.


وی با بیان اینکه 50 درصد کسب و کار موجود در آذربایجان غربی مرتبط با بخش کشاورزی می باشد، گفت: این بخش باید رونق داشته باشد زیرا این استان با تلاش و کار و پیشرفت می تواند در 2 تا سه سال آینده از نظر در آمد سرانه به جایگاه مطلوب برسد.
حسینی بیان کرد: آذربایجان غربی درصدد است 20 تا 25 درصد از تامین نهاده های دامی شمال غرب و برخی استان های کشور از طریق این استان تامین شود زیرا این منطقه دارای مرزهای مشترک و پایانه های مرزی با کشورهای همسایه است و می توان از این ظرفیت ها به عنوان یک فرصت بهره گرفت.
وی با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و اهمیت گرامیداشت این جشن ها بیان کرد: انقلاب اسلامی در چهل سال گذشته با طی فراز و نشیب هایی در برابر استکبار ایستاد و کشور را حفظ کرد؛ هر چند دشمنان انقلاب جنگ شدید اقتصادی را ایجاد کرده اند اما ملت ایران در برابر آنان می ایستند و از این دشواری ها نیز به سربلندی عبور خواهد کرد.
حسینی با بیان اینکه جهاد کشاورزی از سازمان های کلیدی استان است و نقش مهمی در اشتغال و توسعه کارآفرینی و رفاه مردمی ایفا می کند؛ بیان کرد: این بخش بیشترین اشتغال را در استان به خود اختصاص داده و 30 تا 35 درصد مردم استان در این بخش مشغول به فعالیت هستند.
معاون استاندار آذربایجان غربی افزود: مشاغلی که بر مبنای خدمات در این استان شکل گرفته در چهارچوب موضوعات و تولیدات کشاورزی و صنایع تبدیلی این بخش است و اگر بنا باشد سایر بخش ها توسعه یابد با محوریت کشاورزی خواهد بود.
سید هادی بهادری، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه بیان کرد: دریاچه ارومیه برای ساکنان حوضه آن در حکم حیات و ممات است و بدون دریاچه زندگی در این بخش از کشور ممکن نیست و این نتیجه تحقیقات محققان کشور و دنیاست.
وی افزود: کشاورزی در این منطقه امروز نیازمند تحول است و با تداوم روش های سنتی کشاورزی، دریاچه همزمان از دست می رود.
بهادری ادامه داد: برای تولید یک محصول در حوضه دریاچه ارومیه 13 برابر برخی کشورها آب مصرف می شود و این باعث شده تا مصرف آب در بخش کشاورزی استان به پنج میلیارد مترمکعب رسیده که لازم است 2 میلیارد صرفه جویی شود.
وی ادامه داد: 25 شهرستان داخل حوضه دریاچه باید به میزان مصرف آب دقت کنند و مصرف آب را با استفاده از روش های کشت جدید و جایگزین و یافته های کشاورزی کاهش دهند.
بهادری با تاکید بر اینکه همه باید برای عملی شدن برنامه های ستاد احیا همکاری و تعامل داشته باشند، افزود: در بخش پرسنل جهاد کشاورزی نیز از مسوولانی که در راستای محقق شدن ضرایب حقوق این پرسنل تلاش کردند قدردانی می شود؛ تمام کارکنان باید به این باور برسند که حضور آنان صرفا اداری نیست و همه باید تلاش کنند تا راندمان آبیاری و درآمد این بخش افزایش یابد .
نادر قاضی پور، نماینده دیگر مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: با گذر از کشاورزی سنتی به صنعتی می توان گام های مهمی در افزایش درآمد مردم استان برداشت.
وی با بیان اینکه بارش باران در استان مطلوب بوده و بیانگر سال زراعی خوبی است؛ ادامه داد: آذربایجان غربی در تولید چندین محصول زراعی دارای رتبه اول بوده و این بیانگر تلاش های کشاورزان این استان است.
وی بیان کرد: این استان قطب کشاورزی بوده و باید این ویژگی را حفظ کند و لازم است کشت گلخانه ای توسعه یابد و این امری قابل استمرار است.
وی از کشاورزان خواست از سیاست های پولی دولت تبعیت کرده و تولیدات با کیفیتی را روانه بازار مصرف کنند.
رسول جلیلی، رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این آیین با بیان اینکه کشاورزی اقتصاد اول این استان است بیان کرد: سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی در حد 25 درصد است در حالی که 52 درصد از سهم خدمات نیز مربوط به بخش کشاورزی بوده و 30 تا 32 درصد از مردم این استان در این بخش اشتغال دارند.
وی با بیان اینکه کار تیمی لازمه موفقیت در امر کشاورزی و حل مشکلات استانی می باشد، اضافه کرد: اصلاح معیشت کشاورزان همراه با افزایش راندمان آبیاری و اصلاح نظام بهره برداری در دستور کار و جزو برنامه های این نهاد است.
وی با اشاره به اینکه نظام بهره برداری خرده مالکی از مهمترین مشکلات این بخش بوده که باعث غیر اقتصادی شدن کشاورزی شده است، افزود: کشاورزان استان اغلب کم سواد هستند و این موضوع مشکلات زیادی برای این بخش به دنبال دارد.
جلیلی گفت: با استفاده از فرهیختگان این بخش و تجربه های آنان می توان در رابطه با شناسایی پیشران های توسعه تلاش می شود و با توجه به منابع محدود تلاش این بخش بر روی نقاط هسته ای و کلیدی متمرکز خواهد شد.
به گزارش ایرنا در این آیین که با حضور نمایندگان ارومیه در مجلس شورای اسلامی، مسوولان وزارت جهاد کشاورزی و کارکنان این نهاد برگزار شد از خدمات «اسمعیل کریم زاده» تجلیل و «رسول جلیلی» معاون پیشین برنامه ریزی و اقتصادی این سازمان به عنوان رییس جدید سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی معرفی شد.
از جمله سوابق کاری رسول جلیلی می توان به مدیریت جهاد کشاورزی شاهین دژ و معاونت سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی اشاره کرد.
7125/3072

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

ارائه آموزش مهارتی به بیش از 1500 دانشجو در آذربایجان غربی

محسن مددی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال جاری 88 دوره آموزش مهارت های مورد نیاز دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی در شهرستان های مختلف آذربایجان غربی انجام و 176 هزار و 950 نفر ساعت آموزش ارائه شده است.
وی ادامه داد: برای دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی دوره های آموزشی فنی و حرفه ای متناسب با بازار کار ارائه می شود.
وی بیان کرد: در حال حاضر رشته های فنی و حرفه ای متناسب با نیاز بازار کار و شرایط هر استان طراحی و آموزش داده می شود که این اقدام در اشتغالزایی بسیار تاثیرگذار است.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای آذربایجان غربی با اشاره به امضای تفاهم نامه با دانشگاه های مختلف استان و ایجاد مراکز جوار دانشگاهی اظهار داشت: بر اساس این توافق، آموزش های مهارتی در کنار کلاس های دانشگاهی در اختیار دانشجویان این مراکز قرار می گیرد.
مددی افزود: ارتقای سطح مهارت فنی و حرفه ای دانشجویان، توسعه کمی و کیفی آموزش های مهارتی در حوزه های فنی و مهندسی، خدمات، صنعت و مهارت های پیشرفته، همکاری در اجرای دوره های آموزشی از جمله اهداف این تفاهم نامه های آموزشی است.
وی بیان کرد: آشنایی دانشگاهیان با صنعت و مسائل مربوط به آن یک ضرورت اساسی بوده و این امر در اشتغال آینده جوانان تحصیل کرده استان موثر است.
به گزارش ایرنا، آذربایجان غربی از جمله استان های فعال در آموزش های مهارتی است به طوری که سالانه بیش از هفت و نیم میلیون نفر ساعت آموزش مهارتی در این استان انجام می شود.
با انجام این دوره ها، حدود 50 هزار نفر مهارت لازم را برای ورود به بازار کار دریافت می کنند؛ در سال های اخیر همواره شاهد رشد تعداد مهارت آموزان در آذربایجان غربی بوده ایم.
برگزاری دوره های جوار دانشگاهی از جمله بخش های آموزش های مهارتی اداره کل فنی و حرفه ای آذربایجان غربی است.
سالانه صدها هزار نفر ساعت آموزش مهارتی جواردانشگاهی در آذربایجان غربی انجام می شود.
8137/2093
انتهای پیام

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

کلیدواژه: اقتصاد كشاورزي سرمايه گذاري اذربايجان غربي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۷۲۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آذربایجان‌غربی در مسابقات تنیس‌ روی‌ میز معلولان کشور دوم شد
 • دمای هوای آذربایجان غربی افزایش می یابد
 • 25 ایده استارت آپ در آذربایجان غربی اجرایی شد
 • بهره برداری از طرح عمرانی - خدماتی در آذربایجان‌غربی به مناسبت جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی
 • نایب قهرمانی آذربایجان‌غربی در مسابقات تنیس‌روی‌میز جانبازان و معلولین کشور
 • آذربایجان غربی میزبان جشنواره فرهنگی و گردشگری
 • آذربایجان غربی میزبان جشنواره های فرهنگی و گردشگری
 • آذربایجان غربی قهرمان مسابقات تنیس روی میز جانبازان و معلولان کشور شد
 • 120میلیارد ریال اعتبار ویژه بخش آبخیزداری آذربایجان غربی است
 • مهارت پاشنه آشیل جویندگان اشتغال در آذربایجان غربی
 • کارگاه ارتقا سواد رسانه ای برای روحانیون مستقر برگزار می شود
 • برگزاری نمایشگاه توانمندی های بخش کشاورزی آذربایجان شرقی
 • آذربایجان غربی آماده توسعه روابط با جمهوری آذربایجان است
 • نمایشگاه توانمندی های بخش کشاورزی آذربایجان شرقی برگزار می شود
 • ایجاد شهرک گلخانه ای در 520 هکتار از اراضی آذربایجان غربی
 • امکان، ارتجاع و ارتقا
 • دیدار هیات تجاری جمهوری آذربایجان با استاندار آذربایجان غربی
 • رئال برنده جدال هم‌امتیازی‌ها مقابل سویا/ صعود به رتبه سوم
 • رئال برنده جدال هم‌امتیازی‌ها مقابل سویا/صعود به رتبه سوم جدال