مهاباد - ایرنا - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: تمامی مطالبات چغندرکاران از کارخانه های قند استان تا 15 اسفند سال جاری به طور کامل پرداخت می شود.

به گزارش ایرنا، عبداله فتح اله زاده شامگاه شنبه در یک گفت و گوی خبری در مهاباد اظهار داشت: تاکنون 70 درصد از مطالبه های چغندرکاران استان از پنج کارخانه قند استان پرداخت شده و مابقی آن نیز برابر تمهیدات بعمل آمده در کمیته ساماندهی این محصول تا پیش از پایان امسال پرداخت می شود.


وی با بیان اینکه بیشترین میزان چغندر توسط کارخانه قند ارومیه خریداری شده، افزود: قیمت چغندرقند بهاره با عیار 16 درصد حدود سه هزار و 122 ریال از بابت هر کیلوگرم با احتساب کرایه حمل و نقل است.
وی همچنین با بیان اینکه ناظران فنی در سطح کارخانجات قند بر میزان عیارسنجی محصول نظارت دقیقی دارند، ادامه داد: آذربایجان غربی به لحاظ سطح زیر کشت، تولید در واحد سطح و میزان درصد عیار قند در کشور دارای رتبه نخست کشوری است.
فتح اله زاده بیان کرد: چغندرقند یکی از محصولات اساسی و ماده اولیه صنایع قند و شکر استان بوده و از لحاظ اقتصادی و اشتغالزایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ بطوریکه این استان با دارا بودن پنج کارخانه قند، نقش عمده ای در تولید شکر و خودکفایی کشور در تامین این محصول و جلوگیری از خروج ارز از کشور را دارد.
وی گفت: با اجرای طرح های حمایتی از کشاورزان استان و اختصاص نامحدود تسهیلات بانکی در قالب اعتبارات خط ویژه مکانیزاسیون و برنامه های ترویجی هم اکنون بیش از 85 درصد مراحل تولید چغندرقند در استان به صورت مکانیزه انجام می شود که نقش مهمی در کاهش ضایعات و قیمت تمام شده محصول دارد.
فتح اله زاده با اشاره به اینکه برای اولین بار در سال جاری کشت نشائی چغندرقند در سطح 12 هکتار در حوضه آبریز دریاچه ارومیه انجام گرفت، گفت: در سال زراعی جاری نیز این عملیات در سطح ۲۰۰ هکتار از اراضی استان اجرا می شود.
وی با بیان اینکه این اقدام با هدف صرفه جویی در مصرف آب در مزارع چغندرقند اجرایی شده، اضافه کرد: در این شیوه کشت، تعداد دفعات آبیاری پنج تا 6 نوبت در زراعت چغندرقند کاهش می یابد و به صرفه جویی ۵۰ درصدی در مصرف آب منجر می‌شود.
به گزارش ایرنا و بر اساس برنامه های ستاد احیای دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی و اجرای الگوی کشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، در سال زراعی گذشته 30 هزار و 652 هکتار از اراضی استان زیر کشت این محصول رفته بود که 17 درصد کمتر از سال قبل از آن است.
میزان تولید این محصول در سال گذشته 2 میلیون و 390 هزار تن بود که پیش بینی می شود امسال به 2 میلیون تن کاهش یابد.
چغندرقند به دلیل مصرف بالای آب یکی از محصولات کشاورزی نامناسب کشت شده در حوضه آبریز دریاچه ارومیه است که با وجود این امر، کشاورزان هنوز اصرار به کشت این محصول دارند.
6185/3072

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

گردش مالی ۵۰ میلیاردی مافیای کنکور در آذربایجان غربی/لابی مؤسسات غیرمجاز بر قانون غلبه کرد

بر اساس اعلام مدیرکل امور امنیتی و انتظامی استانداری آذربایجان‌غربی مافیای کنکور در این استان گردش مالی ۵۰ میلیارد ریالی قابل رصد و قدرت لابی غیرقابل کنترل دارند و همزمان مدیران آموزش‌وپرورش هم فقط نگاه فیزیکی و سخت‌افزاری به موضوع آموزش دارند. ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۷ استانها آذربایجان غربی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، شب گذشته هفتمین جلسه شورای آموزش‌وپرورش آذربایجان غربی در حالی به ریاست استاندار برگزار شد که بررسی سخنان هر یک از مدیران مرتبط به موضوع نشان می‌دهد مسائل و مشکلات این حوزه منحصر در وجود بخاری‌های غیر استاندارد یا مدارس با ساختمان‌های فرسوده و یا فعالیت‌های مؤسسات غیرمجاز آموزشی نیست بلکه کلکسیونی از انواع مشکلات در این حوزه وجود دارد که حل هر کدام از آنها می‌تواند گره‌گشا باشد.

این مسائل و مشکلات در حالیست که بنا بر اعلام استاندار آذربایجان غربی امسال 14 درصد از منابع کل استان به فصل آموزش‌وپرورش اختصاص داده شده است به این معنی که امسال بیش از 165 میلیارد تومان به آموزش‌وپرورش اختصاص یافته و بیش از 40 درصد آن تخصیص نیز پیدا کرده است.

آغاز عملیات جمع‌آوری مدارس کانکسی آذربایجان غربی از سال 98

بر اساس اعلام استاندار آذربایجان غربی در جلسه یاد شده در سفر رئیس‌جمهور به استان، مبلغ 50 میلیارد تومان برای برچیدن مدارس کانکسی اختصاص  یافته که در صورت جذب آن عملیات جمع‌آوری مدارس کانکسی و احداث مدارس جدید جایگزین در سال 98 قابل انجام خواهد بود.

اما اوضاع وخیم مدارس آذربایجان غربی وقتی در کشور و  جهان به اثبات همگان رسید که فاجعه مدرسه شین آباد روی داد، اتفاقی که امروز هم می‌تواند در صدها مدرسه و هزاران کلاس این استان دوباره اتفاق بیافتد چون استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس  انجام نشده و همچنان صدها مدرسه با بخاری‌های غیر استاندارد جان دانش آموزان را گرم می‌کنند.

مدارس با سیستم گرمایش غیر استاندارد آبستن حوادث جدید

استاندار آذربایجان غربی دراین‌باره می‌گوید: متأسفانه حوادث ناگواری در سال‌های گذشته به علت استاندارد نبودن سیستم‌های گرمایشی مدارس در نقاط مختلف استان رخ‌داده بنابراین موضوع استانداردسازی گرمایش مدارس استان به‌عنوان یک اولویت در دستور کار قرار دارد که ضرورت دارد برای رفع این مشکل از ظرفیت خیرین نیز استفاده شود.

محمدمهدی شهریاری می‌افزاید: به‌تازگی یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان آذربایجان غربی موفق به اختراع کوچک‌ترین رادیاتور حرارتی دنیا با مصرف برق بسیار پایین و گرمادهی بالا شده که در صورت اخذ استاندارد، این محصول خریداری و در مدارس استان نصب می‌شود.

واگذار نشدن اختیارات به آموزش‌وپرورش آذربایجان غربی

اما مدیرکل امور امنیتی و انتظامی استاندار آذربایجان‌غربی در همین جلسه از اتفاقات ناخوشایند دیگری در حوزه آموزش و پرورش خبر داد که برای افکار عمومی بسیار قابل توجه است.

عباس حسنخانی  با تشریح چگونگی فعالیت مافیای کنکور و عناصر وابسته به آن در  آذربایجان غربی می‌گوید: متأسفانه امروز به دلیل نقض اختیارات و عدم واگذاری اختیارات به آموزش‌وپرورش از آموزش غافل بوده و رویکرد کیفی در مدارس را شاهد نیستیم و از همین روست که پدیده به نام مافیای کنکور یا آموزش‌وپرورش شکل می‌گیرد.

به گفته مدیرکل امور امنیتی و انتظامی استاندار آذربایجان‌غربی مافیای کنکور تنها با فروش کتاب‌های آموزشی در سطح استان بیش از پنج میلیارد تومان چرخه مالی داشتند.

قدرت مافیای کنکور بر قدرت قانون غلبه کرد

وی با اظهار عجز و شکست فرمانداری ارومیه در برخورد با این پدیده تصریح می‌کند: در شورای آموزش‌وپرورش شهرستان ارومیه  توان برخورد با مافیای کنکور در این شهرستان وجود نداشت چراکه آموزشگاه‌هایی به نام آموزش‌وپرورش، با لابی و نفوذ، آموزش‌های غیرمجاز گسترده‌ای برگزار می‌کنند و متأسفانه فرمانداری و آموزش‌وپرورش نیز عاجز از برخورد با این آموزشگاه‌های کنکور و تقویتی هستند که همایش‌های علمی غیرمجاز برگزار کرده و هر بار چند صد میلیون پول کسب می‌کنند.

حسنخانی معتقد است: نگرش وزارت آموزش‌وپرورش به شوراهای آموزش‌وپرورش مطلوب نیست و مدیران آن در این جلسات فقط پیگیر فضاهای آموزشی و مباحث روزمره آموزش‌وپرورش هستند.

اما مدیرکل آموزش‌وپرورش آذربایجان غربی معتقد است: طبق قانون برگزاری همه کلاس‌های آموزشی تحت عنوان تقویتی و کنکور در حیطه آموزش‌وپرورش است و جز این نهاد هیچ دستگاهی نمی‌تواند به آنان مجوز بدهد.

همه همایش‌های آموزشی تابستان سال گذشته غیر قانونی برگزار شد

به گفته ابراهیم محمدی با وجود اعلام آموزش‌وپرورش این افراد با اخذ 500 هزار تومان تا یک میلیون تومان از هر فرد آنان را در یک سالن جمع کرده و اقدام به برگزاری همایش می‌کنند.

وی با اذعان به تخلفات گسترده مراکز به ظاهر آموزشی می‌گوید: همه همایش‌های تابستان سال قبل با وجود اعلام آموزش‌وپرورش مبنی بر دریافت مجوز به صورت غیر قانونی برگزار شد.

اراک| زمینه بهبود وضعیت کنکور در مناطق محروم استان مرکزی توسعه و افزایش می‌یابداستان مرکزی در بحث قبولی در کنکور رتبه یازدهم کشور را داردشرایط پذیرش بدون کنکور برای ترم بهمن دانشگاه‌ها

مدیرکل آموزش‌وپرورش آذربایجان غربی تصریح می‌کند که لابی‌گری و قدرت ایجاد شده در این بخش را نمی‌توان نادیده انگاشت و با آن مقابله کرد.

وی آموزش‌وپرورش را متولی کنکور نمی‌داند اما می‌گوید هر فعالیت آموزشی در این حوزه باید از نهاد آموزش‌وپرورش کسب مجوز کند.

گزارش از محمد آقایی پر

انتهای پیام/ش

R41361/P/S6,48/CT7

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

کلیدواژه: اقتصاد جهادكشاورزي چغندركاران مطالبات

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۷۳۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پرداخت مطالبات شهرداری از دولت بابت بلیت مترو و اتوبوس
 • مجوز تاسیس اداره‌کل راه آهن به مرکزیت ارومیه صادر شد
 • آخرین وضعیت پرداخت مطالبات مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه سلامت
 • 13 هزار هکتار اراضی یزد به روش نوین آبیاری کشت شد
 • کشت برنج حمایت نمی‌شود
 • ارومیه قهرمان رقابت های سنگ‌نوردی بانوان آذربایجان‌غربی شد
 • حجم آب دریاچه ارومیه 630 میلیون مترمکعب افزایش یافت
 • برنج مهم‌ترین محصول استراتژیک گیلان
 • نقشه راه جامعی برای رسیدن به شهر هوشمند در ارومیه وجود ندارد
 • برگزاری «جشنواره حفظ قرآن» در ارومیه
 • دریاچه ارومیه ماندگار می‌شود؟
 • 120میلیارد ریال اعتبار ویژه بخش آبخیزداری آذربایجان غربی است
 • میزان بارش در آذربایجان‌غربی 128 درصد افزایش یافت
 • واحدهای تولیدی آذربایجان غربی احیا می شوند
 • پرداخت مطالبات معوق مراکز درمانی و بیمارستان‌ها
 • میزان بارش سال زراعی در آذربایجان غربی۱۲۴درصد افزایش یافت
 • برداشت چغندر قند در فارس
 • ذخایر سدهای مخزنی آذربایجان‌غربی به ۹۹۴ میلیون متر مکعب رسید
 • بیمارستان ۶۰۰ تختخوابی ارومیه زمینی برای احداث شدن ندارد