به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری که رضا اردکانیان وزیر نیرو نیز او را همراهی می کند، در بدو ورود به کاشان مورد استقبال عباس رضایی استاندار اصفهان و مسوولان استانی و محلی قرار گرفت.
جهانگیری در این سفر یکروزه واحد بخار نیروگاه سیکل ترکیبی کاشان، طرح توسعه شرکت هامون نایزه تولید کننده چدن نشکن و مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب کاشان را بازدید و بهره برداری می کند.


بخش گازی نیروگاه کاشان پیش تر با 2 واحد، هر یک به ظرفیت 162 مگاوات از سال 88 راه اندازی شده بود.
طرح ساخت واحد بخش بخار با ظرفیت 160 مگاوات و پست 230 کیلو ولت سال 94 آغاز شد.
برای اجرای طرح مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب افزون بر یک هزار و 330 میلیارد ریال از محل بانک توسعه اسلامی هزینه شد.
مرحله نخست اجرای مدول یک تصفیه خانه طرح ملی فاضلاب کاشان سال 90 به بهره برداری رسیده بود.
طرح آبرسانی مجتمع مشهد اردهال کاشان که با افزون بر 140 میلیارد ریال از محل اعتبارهای ملی و صندوق توسعه اجرا شد امروز به بهره برداری می رسد.
این مجتمع آبرسانی جمعیت پنج هزار نفری روستاهای حسنارود، علوی، علی آباد، اسحاق آباد، نشلج، غیاث آباد، باریکرسف، اردهال و چنار را زیر پوشش قرار می دهد.
کاشان با جمعیت افزون بر 368 هزار نفر در فاصله نزدیک به 200 کیلومتری شمال اصفهان واقع است.
6026/8123
انتهای پیام

منبع: جماران

خبر بعدی:

تدوین شناسنامه برای محصولات کشاورزی

تهران- ایرنا- قانون برنامه پنجم و ششم توسعه دو وزارتخانه جهاد کشاورزی و بهداشت و درمان مجلس را در ارتباط با مقدار سموم و مضرات موجود در محصولات کشاورزی را موظف کرده که رسیدگی کند که برای همه محصولات کشاورزی که در سر سفره مردم قرار می‌گیرد شناسنامه‌ای تدوین کنند.

روزنامه آرمان در یادداشتی به قلم محمدحسین قربانی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس آورده است: هم درصد سموم موجود در محصولات کشاورزی و هم درصد آلاینده‌هایی که این محصولات کشاورزی را آلوده می‌کند. اینکه چقدر از این ماموریت‌ها و قوانین موجود نهادینه شده است بماند اما یک قانون بسیار جامع در این دو وزارتخانه که در زمینه سلامت مردم و تولید محصولات نقش دارند در این زمینه تدوین کردیم. بنابراین این آبیاری مزارع که امروز برای صیفی‌ها و باغ‌های کشاورزی در جنوب تهران مورد استفاده قرار می‌گیرد، آن چیزی که امروز ما اطلاع داریم همه خروجی‌های سیستم فاضلاب که برای کشاورزی این محصولات مصرف می‌شود به صورت تصفیه شده مورد استفاده باغ‌ها و مزارع قرار می‌گیرد. اینکه ما باید چه کمکی بکنیم تا سمت استانداردهای لازم پیش برویم و حتی بتوانیم در حوزه صادرات این محصولات در زمین‌های کشاورزی گام برداریم دقت عمل در اجرای قانون است.

** آبیاری با فاضلاب تصفیه ‌نشده ممنوع است
از سوی دیگر این موضوع به همکاری بین دستگاه‌ها، نهادها و وزارتخانه‌ها نیاز دارد. از وزارت بهداشت گرفته تا وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی تا وزارت صنعت و معدن و تجارت. یعنی دستگاه‌ها حلقه اتصال برای تولید و مصرف محصولات کشاورزی سالم برای مردم هستند.

گرچه می‌توان از ظرفیت‌های بخش خصوصی هم استفاده کرد. از سوی دیگر خروجی فاضلاب‌ها برای آبیاری محصولات کشاورزی باید از تصفیه نسبی حتما برخوردار باشد تا قابل استفاده زمین‌های کشاورزی شود. شاید در بعضی از استان‌ها به این درجه و به این سطح نرسیده باشیم اما در تهران این حداقل‌ها فراهم شده است و در مجموعه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس سختگیری‌های که اعمال شده باعث شده گام‌های خوبی در این زمینه برداشته شود. بر اساس آخرین اطلاعات 37 تا 40هزار هکتار زمین که بیشتر در جنوب تهران هستند، زیر کشت هستند.

حدود 113 تا 115هکتار نیز زمین زیر کشت با فاضلاب شناسایی شده است. بسیاری از زمین‌های کشاورزی این منطقه باید کشت دیم داشته باشند، اما با توجه به اینکه فاضلاب از کنار این زمین‌ها عبور می‌کند و کشاورز نیز تمایل دارد میزان محصولش افزایش یابد و بتوانند سریع‌تر آن را برداشت کند، ممکن است از این فاضلاب استفاده کند. البته بر اساس ضوابط بهداشتی، آبیاری و استفاده از فاضلاب تصفیه نشده برای کشاورزی ممنوع است. بسته به مسیری که فاضلاب از آن عبور می‌کند، آلودگی آن متفاوت است و می‌تواند مواردی چون آلودگی‌های میکروبی و سموم مختلف را منتقل کند؛ وقتی این آب تصفیه شود، استانداردهای لازم برای استفاده در زمین‌های کشاورزی را پیدا می‌کند.

تا زمانی که این کار انجام نشود و مشکل کم آبی نیز ادامه داشته باشد، برخورد با کشاورز راهکار اصلی نیست؛ بنابراین راهکار اصلی حل این مساله اجرای طرح جامع فاضلاب شهر تهران است. با کمک این طرح که بخشی از آن نیز اجرا شده است می‌توان از این منبع آبی که حجم بالایی هم دارد، استفاده کرد. ایران کم آب است و تصفیه فاضلاب کمک می‌کند تا از فاضلاب، بدون دغدغه برای زمین‌های کشاورزی استفاده کرد.

** کشاورزان متعهد باشند
در این میان خود کشاورزان ما هم باید برای تولید یک محصول سالم و بهداشتی متعهد باشند و دانشگاه‌های علوم پزشکی هم می‌توانند در این زمینه کمک و اطلاع ‌رسانی کنند. البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که همین آب فاضلاب خودش می‌تواند بهترین منبع برای آبیاری باشد اما در یک پروسه مکانیزه و کاملا تصفیه شده که آلاینده‌ ها و آلودگی ‌های موجود در آب گرفته شود. این است باید در این زمینه دقت بسیار بالایی صورت بگیرد. همچنین جهاد کشاورزی یکی از دستگاه‌هایی است که در این خصوص نقش دارد.

این وزارتخانه باید پیگیر نوع کشت محصولات باشد و به کشاورزان آموزش دهد. سازمان محیط زیست نیز می‌تواند در زمینه جلوگیری از آلودگی نهرها و ورود فاضلاب‌های خانگی به رودخانه‌ها کمک کند. وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت و فرمانداری و بخشداری نیز به عنوان مسئولان منطقه‌ای در خصوص این موضوع مسئولیت دارند. ما در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از زمین‌های کشاورزی و باغ‌های جنوب تهران بازدید کردیم. به دلیل شیب منطقه تمام فاضلاب شهر تهران به سمت جنوب تهران می‌آید؛ یعنی این میزان فاضلاب متعلق به کل شهر تهران است. در حال حاضر چند تصفیه خانه در مسیر این فاضلاب وجود دارد. این فاضلاب باید قبل از ورود به دشت جنوب تهران در تصفیه خانه‌ ها تصفیه شود و بعد از آن با استفاده از کانال‌ و لوله توزیع شود. به ضرس قاطع می‌توان گفت که در سلامت کامل این محصولات آبیاری می‌شوند.

از آنجایی که این موضوع با سلامت شهروندان در ارتباط است و همچنین ممکن است منجر به شیوع بیماری‌های واگیر در پایتخت شود بنابراین بهتر است با تصفیه آب‌های نامتعارف مانند فاضلاب، مدیریت منابع آب و همچنین احداث شبکه فاضلاب این مشکل را هر چه سریع تر رفع کرد. البته وزارت بهداشت نیز به طور مداوم آب ‌های استفاده شده برای آبیاری مزارع را مورد آزمایش قرار داده و همچنین با تشدید نظارت بر سلامت محصولات کشاورزی محصولات آلوده را امحا کرده تا به سفره مردم وارد نشود.

منبع: روزنامه آرمان؛ 1397.10.27
گروه اطلاع رسانی**9117**

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

کلیدواژه: جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها اسحاق جهانگیری اصفهان رییس جمهوری مشهد کاشان جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۷۹۶۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خیرین کاشانی افزون بر ۱۰۰ میلیارد ریال در عمران بقاع متبرکه صرف کردند
 • کاشان|مسئولان مشکل گرانی‌ را برطرف کنند
 • خروج پساب فاضلاب چابهار برای مردم حاشیه شهر مشکل ساز شده است
 • همایش اوتیسم در کاشان به روایت تصویر
 • لوله گذاری ۷۰ درصد فاضلاب تهران انجام شده است
 • هیئات مذهبی کاشان در گسترش فرهنگ کتابخوانی تلاش کنند
 • برخی محورهای مواصلاتی در کاشان مسدود شد/ضرورت استفاده اززنجیر چرخ
 • توضیحات آب و فاضلاب شهری مازندران درباره یک خبر
 • معرفی انواع چاه فاضلاب / چرا دریچه چاه فاضلاب دایره‌ای شکل و گرد است؟
 • ماجراهای دنباله دار تصفیه خانه سرفاریاب و وعده های مسئولان/امام جمعه سرفاریاب:سهل انگاریهای صورت می گیرد!
 • ویژه برنامه ۴۰ منبر فاطمی در کاشان برگزار می شود
 • فرش باکیفیت کاشان را به قیمت کارخانه در تهران خرید کنید
 • کاشان|هدف آمریکا شکستن اقتدار منطقه ای ایران است
 • نشست هم اندیشی ائمه جماعات کاشان به روایت تصاویر
 • سفرنامه رییس جمهور به گلستان
 • ماجراهای دنباله دار تصفیه خانه سرفاریاب و وعده های مسئولان / امام جمعه سرفاریاب:سهل انگاریهایی صورت می گیرد!
 • آب شرب فعلي سلامت شهروندان بابلي را تهديد مي کندضرورت دارد وزير نيروواستاندارمازندران تمهيدات ويژه برون رفتي اتخاذ کنند
 • ۲ پروژه زیست محیطی شهرک‌های صنعتی البرز دهه فجر افتتاح می‌شود
 • 2 پروژه زیست محیطی در شهرک صنعتی البرز بهره برداری می شود