به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس، شهید محمدمهدی پیرمرادیان متولد 8 آذر 1345 در شهر سمیرم و فرزند پنجم خانواده است پدرش کشاورز و مادرش خانه‌دار بود در رشته علوم تجربی دیپلم گرفت و در کنکور سراسری در رشته تربیت معلم قبول شد؛ اما علاقه شدیدی به پزشکی داشت برای همین دوباره شرکت کرد تا در رشته پزشکی قبول شود.

محمدمهدی تعطیلات تابستان را در جبهه می‌گذراند تا اینکه دیپلم گرفت و پاییز سال 65، هنوز 20 سالش کامل نشده بود که راهی جبهه شد... هم‌زمان با مرخصی آمدن محمدمهدی برادرش عباس از ناحیه پا مجروح شده بود خواهر که تاب دیدن جانبازی برادر را نداشت از محمدمهدی هم خواست که به جبهه نرود اما اصرار فایده‌ای نداشت و با حالت دلخوری و قهر با برادر ساکش را بست مقداری نخودچی کشمش و گردو هم برایش گذاشت و از پشت پنجره بدرقه‌اش کرد. عملیات کربلای 4 با رمز محمد رسول الله در محور ابولخصیب به صورت گسترده در تاریخ 5 دی ماه 1365 به فرماندهی سپاه به منظور آماده‌سازی مقدمات فتح بصره توسط نیروهای ایرانی انجام شد.

گفت می‌خواهم بروم ساکم را بیاورم
خواهر شهید می‌گوید: محمدمهدی در این عملیات از ناحیه گردن مجروح شد و چند روزی به مرخصی آمد. با آمدن محمدمهدی صلح و آشتی هم برقرار شد اما طولی نکشید که دوباره عزم سفر کرد. گفتم عملیات که تمام شده است برای چه می‌خواهی به جبهه بروی؟ اما این بار ساکش را بهانه کرد و گفت: می‌خواهم بروم ساکم را بیاورم کتاب و وسایلم در جبهه جامانده است و این آخرین دیدار من و محمدمهدی بود انگار آمده بود تا دلم را راضی کند می‌دانستم که عملیاتی در پیش است و به هوای عملیات می‌رود.

عملیات کربلای 5 عملیات تهاجمی از جانب نیروهای نظامی ایران علیه نیروهای نظامی عراق در جریان جنگ ایران و عراق بود این عملیات ششمین عملیات نیروهای مسلح ایران برای فتح بصره محسوب می‌شود نیروهای ایران عملیات را با رمز یا زهرا در محور شلمچه کانال ماهی به صورت گسترده در تاریخ 19 دی 1365 با فرماندهی سپاه آغاز کردند.

عملیات کربلای 5 با 15 روز فاصله در پی عملیات کربلای 4 انجام شد در این عملیات توانستند حدود 150 کیلومتر از منطقه اشغالی شلمچه را آزاد کنند از این عملیات به عنوان عملیات محاصره بصره نیز نام می‌برند.

مقام معظم رهبری در این باره اظهار داشتند «اگر این شهیدانی که شلمچه یادگار آن‌ها و این بیابان‌های خونین حامل نشانه‌های آن‌هاست نبودند امروز در این کشور از استقلال ملی از شرف ملت از اسلام و از هیچ چیز ایرانی نشانی برجسته‌ای نبود. این‌ها که در مقابل دشمن جهانی که بدون کمترین ملاحظه‌ای به مرزهای جغرافیایی و مرزهای ملی و مرزهای اعتقادی حمله کرده بود ایستادند». خواهر شهید روایت می‌کند: شب 18 دی ماه خوابش را دیدم که الهام شهادتش بود و دو روز بعد خبر شهادتش را از اقوام نزدیک شنیدم. رابطه من و برادرم فراتر از رابطه خواهر برادری بود صمیمیت و رفاقت بین من و برادرم باعث وابستگی من به ایشان بود. بعد از شهادتش هم ساک را تحویل من دادند اما تاب و توان باز کردن ساک را نداشتم ساکی که به بهانه آوردنش رفته بود حالا رسیده بود اما دستانم قدرت باز کردن ساک بدون مسافر را نداشت به ناچار آن را در گوشه زیر زمین در صندوقچه‌ای به رسم امانت نگهداری کردم تا اینکه به اصرار فرزندانم بعد از 32 سال ساک را باز کردم کتاب و دفتر، لباس، مدارک، گردو نخود چی کشمش‌هایی که سالم مانده بود و کارتی که آغشته به خون بود.
  قابل ذکر است برادر شهید محمد مهدی پیرمرادیان از جانبازان هشت سال دفاع مقدس  و از فرماندهان و افراد گردان «قاطر ریزه» بود که با شجاعت و ایثار خود حتی بعد از جانبازی و مجروحیت نیز در جبهه و منطقه کردستان به عنوان فرمانده عملیات ایفای نقش کرد. محمدمهدی اگر چه در دانشگاه ایثار و شهادت قبول شد اما با توجه به علاقه شدید وی به رشته پزشکی بعد از شهادت ایشان خانواده زمینی جهت ساخت درمانگاه اهداء نمودند که هم اکنون درمانگاه شهید محمدمهدی پیرمرادیان زیر نظر سپاه با ارائه خدمات ارزنده‌ای به مردم شهرستان سمیرم خدمت‌رسانی می‌کند. اسکندر پیرمرادیان از دوستان شهید می‌گوید: محمدمهدی همیشه در سلام کردن پیش‌دستی می‌کرد و هرگز موفق نشدیم یک بار زودتر از وی به ایشان سلام کنیم.

محمدمهدی پیرمرادیان در تاریخ 22 دی ماه 1365 در عملیات کربلای 5 منطقه شلمچه به شهادت رسید، شهرستان سمیرم با تقدیم 400 شهید به انقلاب اسلامی در 160 کیلومتری جنوب استان اصفهان واقع است.

منبع: جهان نيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

طرح شهید «بهنام محمدی» در 125 مدرسه همدان برگزار می‌شود

محمدتقی امیدی‌ساکت، مسئول بسیج دانش‌آموزی سپاه انصارالحسین(ع) در گفت‌وگو با ایکنا از همدان، از برگزاری طرح شهید بهنام محمدی ویژه مدارس متوسطه دوره اول خبر داد و گفت: این طرح با هدف پرورش دانش‌‎آموزان انقلابی برگزار می‌شود.
مسئول بسیج دانش‌آموزی سپاه انصارالحسین(ع) با بیان اینکه طرح شهید بهنام محمدی به مدت 5 سال در تهران اجرا شده است، اضافه کرد: این طرح با حضور دانش‌آموختگان دانشگاه امام صادق (ع) و فرهنگیان فعال که به مدت 20 سال در زمینه‌های تربیتی فعالیت داشتند در همدان اجرا می‌شود.
وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه دانش‌آموزان باید علاوه بر فعالیت‌های علمی اهل فعالیت‌های انقلابی و فرهنگی نیز باشند، اظهار کرد: این برنامه برای پیوند بین خانواده، مسجد و مدرسه اجرا می‌شود.
وی تصریح کرد: به جهت اهتمام وزیر آموزش و پرورش به اجرای طرح تربیتی دانش‌آموزان قرار بر این شد که این طرح با عنوان طرح شهید بهنام محمدی در مدارس اجرا شود.
امیدی ساکت گفت: برای موفقیت دانش‌آموزان باید فاصله بین مدرسه و خانواده به کمترین حد ممکن برسد و مسجد در این میان به عنوان پایگاه دینی به منظور ارتقای معنوی، اعتقادی و رفع مشکلات شخصیتی و خانوداگی در نظر گرفته شده است.

اضافه شدن 25 مدرسه به سهمیه همدان
وی خاطر نشان کرد: این طرح برای اولین بار در آبان ماه سال گذشته با شروع هفته بسیج دانش‌آموزی و سالروز شهید محمدحسین فهمیده به صورت سراسری در 4 هزار مدرسه متوسطه دوره اول در کشور و با سهمیه 100مدرسه در استان همدان آغاز شد.
امیدی ساکت خاطر نشان کرد: این برنامه برای دومین سال متوالی در سال جاری با افزایش 25 مدرسه به سهمیه سال قبل در استان در حال اجرا است و این برنامه به صورت بلند مدت برای هفت سال برنامه‌ریزی شده است.
وی اظهار کرد: این طرح تربیتی و ارزشی با استقبال خانواده دانش‌آموزان و مدیران مدارس همراه شده چراکه مربیان تربیتی در مدارس در حوزه‌‎های اخلاقی، هدایت تحصیلی، مسائل خانوادگی و پرورشی به عنوان بازوهای تربیتی حضور دارند و در تلاش هستیم مدارس بیشتری را به این طرح اضافه کنیم.
وی گفت: علاوه بر مربیان پرورشی و اساتیدی که در این برنامه هستند از دانش‌آموزان برگزیده در این طرح به عنوان کمک‌یار مربی تربیتی در مدارس استفاده می‌شود.
مسئول بسیج دانش‌آموزی سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان یادآور شد: مربیان تربیتی و پرورشی در طرح شهید بهنام محمدی در سه گروه شاخص و برگزیده از فرهنگیان، دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها، مربیان قرآنی و طلبه‌های سطح سه حوزه علمیه هستند که به جهت احساس نزدیکی بیشتر مربیان با دانش‌آموزان و ارتباط بیشتر زیر 40 سال هستند.

حضور دانش آموزان برگزیده در طرح‌های اردویی تابستان
وی ادامه داد: مربیان تربیتی و پرورشی بصورت 50 درصد از بانوان برای مدارس دخترانه و 50 درصد از آقایان ویژه مدارس پسرانه به کار گرفته شده است و مربیان به‌صورت فی‌سبیل‌الله و بدون چشم‌داشت مالی در این طرح حضور پیدا کرده‌اند.
امیدی ساکت اظهار کرد: طرح بهنام محمدی در سه ماه اول سال تحصیلی در زمینه‌ فعالیت‌های علمی و انقلابی شرکت می‌کنند و در سه ماه دوم این برنامه با محوریت انس با مربی و دانش‌آموزان با احیای کتابخانه و نمازخانه مدارس همراه است.
وی با اشاره به اینکه با طرح احیای کتابخانه دانش‌آموزان به کتاب و کتابخانه گرایش پیدا می‌کنند، افزود: نمازخانه پایگاه ارتباط موثر دانش‌آموزان و مسائل دینی است که با اجرای این طرح نیز از حالت غربت و مهجوریت خارج می‌شود.
وی با اشاره به اینکه این طرح در ساعت‌های اوقات فراغت و در سال‌تحصیلی در زمان زنگ‌های تفریحی در مدارس برگزار می‌شود، گفت: این طرح مربی‌محور است و محور کار مسائل تربیتی و پرورش جوانان انقلابی است، هم‌چنین مهمترین هدف در این برنامه سوق دادن جوانان و نوجوانان به سمت مساجد است که پایگاه دینی و مرکز رشد و ارتباط گیری با مسائل معنوی هستند و باعث پرورش جوانان انقلابی می‌شود، دانش‌آموزان سرمایه و آینده‌سازان کشور هستند.
وی با تأکید بر اینکه بروز خلاقیت و شناسایی آن یکی از اهداف این طرح است، توضیح داد: در طرح شهید بهنام محمدی با برگزاری برنامه‌های تفریحی شاد و سرگرم‌کننده از خلاقیت‌های دانش‌آموزان استفاده می‌شود و با تقدیر و تشویق و حمایت آن‌ها راه برای پیشرفت بیشتر و گسترش ایده‌های خلاق باز می‌شود.
امیدی‌ساکت با اشاره به اینکه این برنامه تنها ویژه دانش‌آموزان نیست، گفت: به منظور اهمیت نقش خانواده در پرورش دانش‌آموزان با برگزاری همایش‌هایی با حضور اساتید برجسته در این زمینه در نظر داریم ارتباط میان این دو قشر را بیشتر کنیم.
وی در ادامه افزود: این برنامه تنها در بازه سال تحصیلی نیست و در تابستان هم از دانش آموزان برگزیده برای شرکت در طرح‌های اردویی خارج از شهر و سفر به مناطق دفاع مقدس که از اهمیت ویژه‌ای برای آشنایی بیشتر دانش‌آموزان با انقلاب و شهدا برخوردار است استفاده می‌شود.
مسئول بسیج دانش‌آموزی سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان با اشاره به اینکه بهترین فضا برای پرورش جوانان متعهد و کارآمد، آموزش و پرورش و مدارس کشور است، ابراز کرد: در جنگ نرم دانش‌آموزان بیشتر مورد توجه دشمنان قرار دارند چرا که آینده سازان نظام جمهوری اسلامی هستند.
وی در پایان تصریح کرد: اکنون که جنگ نرم در حال انجام است و قصد دشمن بدبین کردن دانش‌آموزان و جوانان به جبهه خودی در نظام و خوش‌بین کردن به جبهه دشمن است نباید گذاشت خواسته‌های دشمن عملی شود.
انتهای پیام

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۷۹۸۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انقلاب اسلامی تنها جبهه دفاع از پیامبر(ص) در مقابل هجمه های دشمنان است
 • عارف: هزینه زیادی بخاطر لیست ائتلافی پرداختیم/رئیس جبهه اصلاح‌طلبان: هنوز اندر خم یک کوچه انتخاباتیم
 • رئیس جبهه اصلاح‌طلبان: هنوز اندر خم کوچه انتخاباتیم
 • دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در کمتر از دو سال ۳۱۷ عضو هیئت علمی جذب کرده است
 • شهید هادی آذران: جبهه جای عاشقان حسین(ع) است
 • راه پیروزی بر جبهه کفر دفاع با صلابت از فرهنگ اسلامی است
 • روایت دختری رزمنده در جبهه/ از خدمت در پشت جبهه تا رسیدگی به مجروحان عراقی
 • فراز و فرود عملیات رمضان؛ تهران به تهدیدهای خود عمل کرد
 • جبهه اسلام باید از ظرفیت‌ها و فرصت‌های خود به‌خوبی استفاده کند
 • دفاع با صلابت از فرهنگ اسلامی راه پیروزی بر جبهه کفر است
 • «برادران غریب» / از یتیمی در شیرخوارگاه تا غربت در گلزار شهدا
 • وصیت شهید اقتداری: فرزندانم را تربیت‌اسلامی کنید
 • کشته و زخمی شدن ۱۱ مزدور سعودی در استان «الضالع»
 • ابراز تاسف جبهه پایداری نسبت به شرایط شیخ زکزاکی
 • کشته و زخمی شدن ۱۱ مزدور سعودی در عملیات ارتش یمن
 • عملیات ضد تروریستی ارتش سوریه در حومه حماه و ادلب
 • اطلاعیه جبهه پایداری درپی وخامت حال شیخ زکزاکی
 • «برادران غریب» / پدر و مادر نداریم، شرف که داریم!
 • اولویت آشنایی با فضای جبهه و فرهنگ ایثار و شهادت در اردوهای طعم جبهه