به گزارش ایکنا؛ مراسم بزرگداشت پنجامین سال تأسیس موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران، دانشگاه مک گیل با عنوان «نیم قرن، از مونترال تا تهران» شامگاه روز گذشته، 22 دی‌ماه با حضور مهدی محقق، توفیق سبحانی، نوش آفرین انصاری، علی سلطانی، منوچهر صدوقی سها، حجج اسلام هادی خامنه‌ای، محمود دعایی و محمدرضا نوراللهیان در کتابخانه ملی برگزار شد.

در آغاز نشست، توفیق سبحانی از شاگردان مهدی محقق در جملاتی کوتاه به ابراز احساسات نسبت به مهدی محقق پرداخت  و شاگردی خود نزد وی را توفیقی از ناحیه خداوند قلمداد کرد. پس از او، علی سلطانی یکی دیگر از شاگردان مهدی محقق به بیان سخن پرداخت و اظهار کرد: مهدی محقق در واقع پدر و معلم روحانی من است. یکی از مهم‌ترین رهنمودهای ایشان به ما، توجه به قرآن کریم بوده است. کتاب «جلوه‌هایی از اعجاز قرآن کریم» که از تالیفات بنده است تحت راهنمایی و کمک فکری ایشان نوشته شده است. بنده از سال 50 تاکنون به استاد محقق آشنا هستم و به مدت 47 سال از لطف ایشان استفاده کردم. من صراحتا اعلام می‌کنم اگر ایشان نبودند من هیچ چیز نمی‌شدم.

وی افزود: در آیه 7 آل عمران می‌خوانیم: «هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ؛ اوست كسى كه اين كتاب [=قرآن] را بر تو فرو فرستاد پاره‏‌اى از آن آيات محكم [=صريح و روشن] است آنها اساس كتابند و [پاره‏‌اى] ديگر متشابهاتند [كه تاويل‏ پذيرند]». نکته این است که تأویل با تفسیر چه مقدار فرق دارد؟ تأویل شرح ظاهر نیست بلکه شرح باطن است. متأسفانه در بسیاری از ترجمه‌های قرآن، به ترجمه ظاهر پرداخته شده است.

در ادامه این نشست منوچهر صدوقی سها به ایراد سخن پرداخت و اظهار کرد: خدمات استاد محقق احتیاج به بیان ندارد. چون عنوان جلسه درباره موسسه مطالعات اسلامی مک گیل است نکاتی را عرض خواهم کرد که شاید به درد دانشجویان بخورد و برای ایشان مفید باشد. در میان اهل فلسفه، چندین شخصیت از ایران به فرهنگ رفته‌اند. این افراد به عنوان دانشجو به فرنگ سفر کردند و در آنجا به مقام استادی رسیدند. در میان این افراد چند شخصیت ممتاز وجود دارد. از جمله شخصیت‌های ممتاز دانشگاهی باید به علی اکبر سیاسی که در دوره‌ای رئیس دانشگاه تهران بود، یحیی مهدوی، محمدباقر هوشیار، مرحوم فردید و سیدحسین نصر اشاره کرد. وجه مشترک همه این افراد این است که صرفا برای تحصیل به غرب رفتند.

وی ادامه داد: در میان شخصیت‌های حوزوی می‌توان از مرحوم عصار یاد کرد که استاد مهدی محقق بوده است. ایشان در حوالی دوره مشروطیت به فرانسه سفر کرد و حدود دو سال به تحصیل علم پرداخت. علاوه بر ایشان باید از مرحوم فلاطوری و مهدی حائری یزدی به عنوان شخصیت‌های ممتاز حوزوی یاد کرد که بعد از تحصیل فلسفه به عنوان حکیم به فرنگ سفر کردند. وجه مشترک این افراد این بود که نوعا برای تحصیل به غرب سفر کردند. در میان این افرادی که نام بردم استاد محقق تنها فردی است که برای تدریس به فرهنگ رفتند. این امتیازی است که منحصر به ایشان است.

صدوقی سها تأکید کرد: سفر ایشان به غرب چند برکت عمده داشت: یکی اینکه وقتی ایشان به غرب رفت به تدریس منظومه حاجی سبزواری پرداخت. منظومه سبزواری در واقع انجیل فلسفه اسلامی است و به تعبیر برخی بزرگان، این کتاب بچه اسفار است. برکت دیگر حضور ایشان در غرب، آوردن پروفسور ایزوتسو به ایران است. آمدن ایزوتسو به ایران منشأ برکات عظیمی برای فرهنگ کشور بود. برکت دیگر حضور ایشان، تأسیس موسسه مطالعات اسلامی در تهران بود. از همه اینها مهم‌تر این است که ایشان مقداری از شرح منظومه سبزواری را به مشارکت ایزوتسو به زبان انگلیسی ترجمه کردند.

وی در ادامه افزود: بر خلاف واقعیت تاریخی، مستشرقین و کسانی که از آنها پیروی می‌کردند چنین ادعا می‌کردند که اساسا چیزی به نام فلسفه اسلامی وجود خارجی ندارد و فلسفه اسلامی همان فلسفه یونانی است، با این تفاوت که از راست نوشته می‌شود. بدتر از این ادعا، این است که به گمان این افراد، همان فلسفه اسلامی نیز با مرگ ابن رشد به پایان رسید. بر خلاف این شایعه بی معنا و بی مبنا، با مرگ ابن رشد فلسفه اسلامی متولد شد. ترجمه منظومه حاجی سبزواری توسط مهدی محقق و انتشار آن در غرب عاملی شد تا این شایعه بی مبنا و بی منطق رفع شود و شخصیت حاجی سبزواری به دنیا معرفی شود.

در پایان یادآور می‌شود مهدی محقق با همکاری پروفسور چارلزآدامز رئیس مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک گیل توانست موافقت هیئت امنای دانشگاه مک گیل را برای تأسیس شعبه‌ای از آن مؤسسه در تهران اخذ کند و سپس با موافقت وزارت امور خارجه ایران و وزارت علوم و آموزش عالی این شعبه در تاریخ 14 دی‌ماه 1347 در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران افتتاح شد. مؤسسه تهران فعالیت خود را در بنایی کهن واقع در خیابان خارک آغاز کرد و پروفسور ایزوتسو  و دکتر هرمان لندلت، استاد تصوف اسلامی در پایه‌ریزی و شکل‌گیری آن اهتمام کردند.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

خبر بعدی:

ضربات مهلک به هسته‌های خاموش داعش در غرب استان کرکوک با کمین دقیق نیرو‌های اطلاعات تیپ ۱۶ بسیج مردمی عراق

خبرگزاری میزان- آخرین خبر‌ها از تحولات میدانی شمال غرب استان کرکوک عراق حاکیست، نیرو‌های بسیج مردمی عراق پس از درگیری‌های سنگین موفق شدند حملات هسته‌های خاموش داعش را در حومه شهر «الحویجه» دفع کنند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، آخرین خبر‌ها از تحولات میدانی شمال غرب استان کرکوک عراق حاکیست، نیرو‌های بسیج مردمی عراق پس از درگیری‌های سنگین موفق شدند حملات هسته‌های خاموش داعش را در حومه شهر «الحویجه» دفع کنند.

از غرب استان کرکوک خبر می‌رسد، نیرو‌های اطلاعات تیپ ۱۶ بسیج مردمی در جریان انجام یک عملیات ویژه توانستند شماری از عناصر مخفی داعش را در منطقه «خویشیحه» در بخش «الرشاد» شناسایی کنند.

براساس اطلاعات به دست آمده، تروریست‌های داعش در حال جابه جایی در منطقه بودند که توسط نیرو‌های اطلاعات بسیج مردمی در منطقه «خویشیحه» رصد و در کمین گرفتار شدند.

به گفته منابع میدانی، نیرو‌های اطلاعات بسیج مردمی در جریان این عملیات موفق شدند تروریست‌های داعش را در حدفاصل جاده «احراش - وادی زغیتون» گیر بیندازند و آنان را هدف قرار دهند.

به گزارش میزان، نیرو‌های بسیج مردمی پس از درگیری‌های سنگین توانستند شماری از تروریست‌های داعش را کشته و زخمی کنند؛ سایر تروریست‌ها پس از متحمل شدن ضربات مهلک از منطقه متواری شدند.

خبر‌ها حاکیست، نیرو‌های اطلاعات بسیج مردمی عملیات خود را در مناطق غربی، مرکزی و جنوب غرب استان کرکوک برای شناسایی هسته‌های خاموش داعش افزایش داده اند و در روز‌های گذشته تعدادی بیشتری از تروریست‌ها را شناسایی کرده اند و به هلاکت رسانده اند.

هسته‌های خاموش داعش در روز‌های گذشته چند حمله متوالی را برای ناامن کردن استان کرکوک انجام دادند، اما با واکنش قاطع نیرو‌های بسیج مردمی شدند و حملات آنان به طور کامل دفع شد.

انتهای پیام/

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

مدارس کدام استان ها فردا ۲۹ دی ماه تعطیل است؟

کلیدواژه: ایکنا مهدی محقق صدوقی سها فلسفه اسلامی

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۸۰۰۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آینده تمدنی اسلام در دستان کدام کشور است؛ ایران، عربستان، ترکیه و یا مالزی؟
 • قطعه دیگری از پازل هویت‌زدایی از مشهد! +عکس
 • سقوط کارگر به داخل چاه در شهرک غرب
 • عذرخواهی مهدی تاج از مردم ایران در واکنش به مصاحبه کی روش
 • مطالعات بازآفرینی در 60 محله حاشیه اردبیل انجام شد
 • محله‌محوری، رویکرد اصلی بازآفرینی شهری
 • ۳۴ میلیارد ریال به طرح بازآفرینی شهری مرند اختصاص پیدا کرده است
 • تکمیل بیمارستان مهدی‌شهر از سفر رئیس جمهور اعتبار گرفت
 • پتانسیل دانشگاه محقق اردبیلی در اختیار هنرمندان بسیجی قرار می گیرد
 • 16.1میلیارد تومان برای بازآفرینی شهری استان اختصاص یافته است
 • قدردانی ما از بزرگان علم یعنی هنوز مشمول رحمت خداوند هستیم
 • اعوانی فلسفه اسلامی را جهانی کرده است/ نیاز تاریخی به فلسفه داریم
 • انقلاب فرهنگی، فلسفه انقلاب اسلامی است/ در عصر فرهنگ‌مرکزی هستیم
 • بانک هویت ژنتیک ایران به چه درد می‌خورد؟
 • تشريح عملکرد بانک هویت ژنتیک ایران / از ثبت ۴۰ هزار نمونه بیولوژیک مجرمان تا تسریع در حل پرونده‌های قضایی و جنایی / ۸۹ عنوان مجرمانه در بانک ژنتیک تعیین شد
 • عملکرد بانک هویت ژنتیک ایران / از ۴۰ هزار نمونه بیولوژیک مجرمان در بانک ژنتیک تا تسریع در حل پرونده‌های قضایی و جنایی / ۸۹ عنوان مجرمانه در بانک ژنتیک تعیین شد
 • حفظ و حراست از انقلاب اسلامی توسط صاحبان واقعی آن یعنی مردم محقق می شود/ توجه به اصلاحگری در ذات انقلاب است
 • هدف فلسفه نزدیک شدن به حقیقت مطلق است/ چهره قدسی حکیم در قرآن کریم
 • افزایش کیفی تولیدات علمی استان اردبیل/ دانشگاه محقق اردبیلی در زمره موثرترین دانشگاه‌های جهان است