به گزارش ایکنا؛ مراسم بزرگداشت پنجامین سال تأسیس موسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران، دانشگاه مک گیل با عنوان «نیم قرن، از مونترال تا تهران» شامگاه روز گذشته، 22 دی‌ماه با حضور مهدی محقق، توفیق سبحانی، نوش آفرین انصاری، علی سلطانی، منوچهر صدوقی سها، حجج اسلام هادی خامنه‌ای، محمود دعایی و محمدرضا نوراللهیان در کتابخانه ملی برگزار شد.

در آغاز نشست، توفیق سبحانی از شاگردان مهدی محقق در جملاتی کوتاه به ابراز احساسات نسبت به مهدی محقق پرداخت  و شاگردی خود نزد وی را توفیقی از ناحیه خداوند قلمداد کرد. پس از او، علی سلطانی یکی دیگر از شاگردان مهدی محقق به بیان سخن پرداخت و اظهار کرد: مهدی محقق در واقع پدر و معلم روحانی من است. یکی از مهم‌ترین رهنمودهای ایشان به ما، توجه به قرآن کریم بوده است. کتاب «جلوه‌هایی از اعجاز قرآن کریم» که از تالیفات بنده است تحت راهنمایی و کمک فکری ایشان نوشته شده است. بنده از سال 50 تاکنون به استاد محقق آشنا هستم و به مدت 47 سال از لطف ایشان استفاده کردم. من صراحتا اعلام می‌کنم اگر ایشان نبودند من هیچ چیز نمی‌شدم.

وی افزود: در آیه 7 آل عمران می‌خوانیم: «هُوَ الَّذِي أَنْزَلَ عَلَيْكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آيَاتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ؛ اوست كسى كه اين كتاب [=قرآن] را بر تو فرو فرستاد پاره‏‌اى از آن آيات محكم [=صريح و روشن] است آنها اساس كتابند و [پاره‏‌اى] ديگر متشابهاتند [كه تاويل‏ پذيرند]». نکته این است که تأویل با تفسیر چه مقدار فرق دارد؟ تأویل شرح ظاهر نیست بلکه شرح باطن است. متأسفانه در بسیاری از ترجمه‌های قرآن، به ترجمه ظاهر پرداخته شده است.

در ادامه این نشست منوچهر صدوقی سها به ایراد سخن پرداخت و اظهار کرد: خدمات استاد محقق احتیاج به بیان ندارد. چون عنوان جلسه درباره موسسه مطالعات اسلامی مک گیل است نکاتی را عرض خواهم کرد که شاید به درد دانشجویان بخورد و برای ایشان مفید باشد. در میان اهل فلسفه، چندین شخصیت از ایران به فرهنگ رفته‌اند. این افراد به عنوان دانشجو به فرنگ سفر کردند و در آنجا به مقام استادی رسیدند. در میان این افراد چند شخصیت ممتاز وجود دارد. از جمله شخصیت‌های ممتاز دانشگاهی باید به علی اکبر سیاسی که در دوره‌ای رئیس دانشگاه تهران بود، یحیی مهدوی، محمدباقر هوشیار، مرحوم فردید و سیدحسین نصر اشاره کرد. وجه مشترک همه این افراد این است که صرفا برای تحصیل به غرب رفتند.

وی ادامه داد: در میان شخصیت‌های حوزوی می‌توان از مرحوم عصار یاد کرد که استاد مهدی محقق بوده است. ایشان در حوالی دوره مشروطیت به فرانسه سفر کرد و حدود دو سال به تحصیل علم پرداخت. علاوه بر ایشان باید از مرحوم فلاطوری و مهدی حائری یزدی به عنوان شخصیت‌های ممتاز حوزوی یاد کرد که بعد از تحصیل فلسفه به عنوان حکیم به فرنگ سفر کردند. وجه مشترک این افراد این بود که نوعا برای تحصیل به غرب سفر کردند. در میان این افرادی که نام بردم استاد محقق تنها فردی است که برای تدریس به فرهنگ رفتند. این امتیازی است که منحصر به ایشان است.

صدوقی سها تأکید کرد: سفر ایشان به غرب چند برکت عمده داشت: یکی اینکه وقتی ایشان به غرب رفت به تدریس منظومه حاجی سبزواری پرداخت. منظومه سبزواری در واقع انجیل فلسفه اسلامی است و به تعبیر برخی بزرگان، این کتاب بچه اسفار است. برکت دیگر حضور ایشان در غرب، آوردن پروفسور ایزوتسو به ایران است. آمدن ایزوتسو به ایران منشأ برکات عظیمی برای فرهنگ کشور بود. برکت دیگر حضور ایشان، تأسیس موسسه مطالعات اسلامی در تهران بود. از همه اینها مهم‌تر این است که ایشان مقداری از شرح منظومه سبزواری را به مشارکت ایزوتسو به زبان انگلیسی ترجمه کردند.

وی در ادامه افزود: بر خلاف واقعیت تاریخی، مستشرقین و کسانی که از آنها پیروی می‌کردند چنین ادعا می‌کردند که اساسا چیزی به نام فلسفه اسلامی وجود خارجی ندارد و فلسفه اسلامی همان فلسفه یونانی است، با این تفاوت که از راست نوشته می‌شود. بدتر از این ادعا، این است که به گمان این افراد، همان فلسفه اسلامی نیز با مرگ ابن رشد به پایان رسید. بر خلاف این شایعه بی معنا و بی مبنا، با مرگ ابن رشد فلسفه اسلامی متولد شد. ترجمه منظومه حاجی سبزواری توسط مهدی محقق و انتشار آن در غرب عاملی شد تا این شایعه بی مبنا و بی منطق رفع شود و شخصیت حاجی سبزواری به دنیا معرفی شود.

در پایان یادآور می‌شود مهدی محقق با همکاری پروفسور چارلزآدامز رئیس مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه مک گیل توانست موافقت هیئت امنای دانشگاه مک گیل را برای تأسیس شعبه‌ای از آن مؤسسه در تهران اخذ کند و سپس با موافقت وزارت امور خارجه ایران و وزارت علوم و آموزش عالی این شعبه در تاریخ 14 دی‌ماه 1347 در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران افتتاح شد. مؤسسه تهران فعالیت خود را در بنایی کهن واقع در خیابان خارک آغاز کرد و پروفسور ایزوتسو  و دکتر هرمان لندلت، استاد تصوف اسلامی در پایه‌ریزی و شکل‌گیری آن اهتمام کردند.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

خبر بعدی:

ساخت المان در کارگاه بازآفرینی شهرداری بیرجند

امیرآبادی زاده، مسئول موتوری شهرداری بیرجند در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ؛ گفت: با هدف صرفه جویی اقتصادی و شناسایی نیرو‌های توانمند مجموعه خدمات شهری، کارگاه بازآفرینی از نیمه دوم سال ۹۴ با ۷ نیرو شروع به کار کرده است.


وی افزود: در این کارگاه با مصالح دور ریختنی موجود، پروفیل و آهن آلات بلااستفاده (وسایل مستعملی که قرار بود از طریق مزایده واگذار شود) اقدامات بسیار زیادی در جهت صرفه جویی اقتصادی انجام شده است.


مسئول موتوری گفت: در راستای مصوبات جلسه زیباسازی نوروز ۹۸، تعداد ۲۰۰ باکس گل جهت خیابان‌های محلاتی، ۱۵ خرداد، مدرس و مطهری و ۱۰ قاب عکس از مشاهیر استان ساخته شده است.


امیرآبادیزاده با اشاره به ساخت ۱۵ بوم نقاشی در این کارگاه ادامه داد: بیش از ۵۰ پایه چراغ نیز در کارگاه بازآفرینی شهرداری ساخته شده که ۳۴ مورد برای خیابان غفاری، ۱۲ پایه چراغ برای قلعه و ۵ عدد نیز جهت لچکی ابتدای خیابان نارنج توسط نیرو‌های کارگاه ساخته شده است.


لازم به ذکر است تعداد ۵۷ پایه چراغ در خیابان ۱۵ خرداد و ۳۷ مورد پایه چراغ در خیابان مدرس نیز در آستانه نوروز بازسازی شده اند.
انتهای پیام/ب


بازسازی ۹۴ چراغ در آستانه نوروز

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

کلیدواژه: ایکنا مهدی محقق صدوقی سها فلسفه اسلامی

منبع این خبر، وبسایت iqna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۸۰۰۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کنفرانس بین‌المللی الهیات سیستماتیک و فلسفی برگزار می شود
 • ۵۰ درصد از مطالبات جامعه کارگری محقق شد/ اجرای مزد منطقه‌ای فضا برای زالوصفتان و استثمارگران بازخواهد گذاشت/ دولت در عرصه مهار واقعی تورم نقش‌آفرینی کند
 • سیره امام علی(ع) مرجع بازآفرینی جامعه‌پردازی، خودسازی و تمدن‌سازی است/ چرا نیازمند احیای تشیع علوی هستیم
 • شماره ۳۴ مجله «تاریخ فلسفه» منتشر شد
 • مدیران به حوزه مباحث اجتماعی توجه داشته باشند
 • کنفرانس بین‌المللی فلسفه دین و الهیات برگزار می شود
 • تعیین تکلیف 11هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی خراسان رضوی
 • تعیین تکلیف ۱۱ هزار مسکن مهر بدون متقاضی/ ساخت ۲۹ هزار واحد مسکن جدید در خراسان رضوی
 • طرح بازآفرینی بافت فرسوده موفق نبود
 • 11 هزار مسکن مهر بدون متقاضی در خراسان رضوی تعیین تکلیف شد
 • نفت ایران در پیچ ملی‌شدن یا مصادره
 • قم نقش تعیین کننده ای در نفوذ بین المللی ایران دارد
 • ۲۷ المان نوروزی با مواد دور ریختنی در بیرجند ساخته شد
 • بی‌مهری گریبان گیر منطقه یحیی‌آباد کاشان/مسئولان زیر بار نمی‌روند
 • تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) امضا شد
 • بی‌مهری گریبان گیر یحیی‌آباد کاشان/مسئولان زیر بار نمی‌روند
 • همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)
 • 50 میلیارد ریال صرف طرح بازآفرینی خلخال می شود
 • تجدیدچاپ عناوین راهنمای اندیشه‌ورزان و فلسفه داستایفسکی