تهران- ایرنا- رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: هیچ اتفاق غیرعادی و غیرمعمولی درباره آنفلوآنزا و انواع آن، از جمله نوع H1N1 (آنفلوانزای خوکی) در کشور رخ نداده است. این نوع آنفلوآنزا هر سال در همین بازه زمانی در نیمکره شمالی از جمله ایران شایع می شود.

محمد مهدی گویا روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره شیوع آنفلوآنزای خوکی در برخی کشورهای همسایه افزود: آنفلوآنزای خوکی یک نوع آنفلوآنزای معمولی است که به آن آنفلوآنزای فصلی می گوییم و موضوع جدیدی نیست.
گویا بیان کرد: آنفلوآنزا انواع مختلفی دارد که یکی از انواع آن، H1N1 است که در گذشته به آن آنفلوآنزای خوکی اطلاق می شد و در حال حاضر این عنوان برای این نوع از آنفلوآنزا مطرح نیست.
وی ادامه داد: در کشور ما این آنفلوآنزا در برخی استان ها شایع است و موارد ابتلا به این نوع از آنفلوآنزا وجود دارد، اما هیچ اتفاق خاص و جدیدی در این زمینه رخ نداده است.

* آنفلوآنزا قابل کنترل نیست، قابل تخفیف است
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: درباره آنفلوآنزا نمی توان گفت که قابل کنترل است، بلکه باید بگوییم که قابل تخفیف است. یعنی اگر مردم رعایت کنند و در برخورد با بیمار مبتلا به آنفلوآنزا مراقب باشند و کسی که به این بیماری مبتلا است با سرفه، عطسه، دست دادن و غیره، بیماری خود را به دیگران منتقل نکند، می توان آن را خفیف تر کرد.
گویا افزود: همچنین کسانی که ممکن است در معرض انواع آنفلوآنزا باشند باید در اوایل فصل پاییز واکسن تزریق کنند. مجموعه این موارد می تواند منجر به خفیف تر شدن موارد آنفلوآنزا در جامعه شود، اما هیچ وقت نمی توان گفت که آنفلوآنزا از بین می رود و به هر حال عده ای به این بیماری مبتلا می شوند. مهم این است که موارد ابتلا به بیماری آنفلوآنزا، موارد بستری در بیمارستان و موارد مرگ ناشی از آن کاهش پیدا کند. زیرا نمی توان اقدامی انجام داد که آنفلوآنزا اصلا وارد کشور نشود.

* فوت ناشی از آنفلوآنزا
وی بدون اعلام آمار موارد فوت ناشی از آنفلوانزا در سال گذشته و امسال گفت: موارد مرگ ناشی از آنفلوآنزا هر سال اتفاق می افتد. افرادی که سن بالا دارند و واکسن آنفلوآنزا تزریق نمی کنند و همچنین کسانی که بیماری قلبی و ریوی شدید دارند و مبتلا به انواع شدید بیماری آنفلوآنزا می شوند و دیر به پزشک مراجعه می کنند، از جمله این موارد فوتی هستند.
اجتمام *9482 * 3063

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

فناوری؛ بهانه جدید نزدیکی اعراب به اسرائیل–( بخش سوم)

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، در بخش های گذشته این مقاله به تغییر موضع کشورهای عربی در قبال اسرائیل، توسعه روابط تکنولوژیک اسرائیل با کشورهای جهان از جمله کشورهای عربی، تغییر ماهیت عادی سازی روابط با اسرائیل و نفوذ شرکت های اسرائیلی در کشورهای عربی پرداخته شد و در این بخش به ادامه نفوذ شرکت های اسرائیلی در کشورهای عربی و خطر توان اسرائیل در حوزه فناوری برای کشورهای عربی اشاره می شود.

نفوذ شرکت های اسرائیلی در کشورهای عربی

مثال دیگری که بلومبرگ در گزارش خود آورده درخواست کمک شرکت نفتی آرامکو از شرکت های اسرائیلی در پی نفوذ به سامانه های رایانه این شرکت سعودی است. شرکت های اسرائیلی نیز اقدام به اصلاح اشکالات ایجاد شده در این سیستم که سبب تعطیلی آن شده بود کردند و پس از اتمام این ماموریت برخی شرکت های سعودی برای حفاظت از امنیت داده های خود با این شرکت ها توافق کردند.

این ارتباطات در حالی است که اسرائیل بر اساس قوانین کشورهای عربی شدیداً تحریم شده است زیرا این قوانین علاوه بر شرکت های داخلی و خارجی اسرائیلی شامل شرکت هایی که در اسرائیل سرمایه گذاری کرده، شرکت هایی که به تولید کالاهایی اقدام می کنند که قطعات اسرائیلی در آن استفاده شده و حتی کالاهایی که دارای قطعات اسرائیلی هست نیز می شود. قوانین تحریم اسرائیل تصریح دارند که شرکت های خارجی باید مدارک خود مبنی بر عدم تملک جزیی یا کلی اسرائیل نسبت به آن و همچنین عدم استفاده از قطعات و خدمات اسرائیلی در تولیدات خود را ارائه کنند.

در واقع اینها مجموعه قوانینی است که بیشتر کشورهای عربی از سال 1948 خود را ملزم به پیروی از آن می دانند اما پس از توسعه فناوری و نقش آفرینی اسرائیل در این عرصه تحریم آن توسط کشورهای عربی متزلزل گردید. هم اکنون تقریباً هیچ کشور عربی وجود ندارد که از تراشه های الکترونیکی اینتل که در کریات گات اسرائیل تولید می شود استفاده نکند و یا هیچ کشور عربی وجود ندارد که از نرم افزار (Viber) استفاده نکند. بنابراین تحریم اسرائیل از سوی کشورهای عربی دیگر مانند سابق پا برجا نیست و بسیاری از این کشورها برای تعامل با اسرائیل با میانجیگری کشورهای دیگر تمایل دارند. هم اکنون میزان فعالیت های اسرائیل در 6 کشور عربی خلیج فارس به حدی رسیده که دیگر انکار آن کار مشکلی است.

بر اساس بخش دیگری از گزارش بلومبرگ یکی از موسسان شرکت های امنیت شبکه اسرائیل که در اورپا و آمریکا شیوع زیادی دارد توانست زیر ساخت های امنیت شبکه در کشور امارات را با هزینه ای بیش از 6 میلیارد دلار توسط مهندسان اسرائیلی احداث نماید. همین شرکت در عربستان نیز فعال بوده اما در اقدامی متفاوت از امارات به بررسی و مدیریت جمعیت در مکه مکرمه مشغول است.

همچنین شرکت های دیگر اسرائیلی در منطقه خلیج فارس با اسامی شرکت هایی که وجود خارجی ندارند در زمینه هایی چون شیرین سازی آب، حفاظت از زیر ساخت ها، امنیت شبکه و جمع آوری اطلاعات امنیتی فعالیت می کنند. شبتای شافیت که در سال های 1989 تا 1996 هدایت موساد را در اختیار داشته است و هم اکنون مدیر یک شرکت امنیتی اسرائیلی در آتن است گفت: هیچ جزئیاتی در خصوص فعالیت این گونه شرکت های نمی توانیم ارائه کنیم، هیچکس شاخه ای را که بر روی آن نشسته قطع نمی کند، فقط باید بگویم احتیاط لازم است.

خطر توسعه فناوری اسرائیل برای کشورهای عربی

در نتیجه به طور خلاصه می توان آنچه را توضیح داده شد «خطر دیجیتالی اسرائیل جدید» نام گذاری نمود که چنانچه برخی تصور می کنند از نوع عادی سازی روابط فرهنگی نیست. عادی سازی روابط تکنولوژیک همان انحراف کشورهای عربی برای استفاده از فناوری اسرائیل است تا از این طریق بتوانند از بحران داخلی و امنیتی خود در مواقع ضروری به ویژه خطر تروریسم در منطقه عربی عبور کنند. احتمال دارد گسترش زیاد میزان شکاف فناوری عربی و اسرائیلی به عنوان عاملی خطرناک برای توازن نزاع موجود میان طرفین عمل کند و موج تحولات ایجاد شده در زیر ساخت های امنیت منطقه ای در سال های اخیر روند را به سوی دیگری سوق می دهد.

کشورهای عربی به جای آنکه به برتری فناوری اسرائیل به عنوان عاملی برای اخلال در توازن نزاع با این رژیم نگاه کنند در حال استفاده از آن به عنوان کلیدی برای پاسخ به نیازهای رو به افزایش فناوری خود به ویژه در حوزه امنیتی هستند. این در حالی است که اسرائیل به این برتری به عنوان کلیدی برای تحقق هدف بلند مدت خود جهت عادی سازی روابط با همسایگان عربی اسرائیل نگاه می کند بدون آنکه به توازن استراتژیک و امنیتی اسرائیلی ها در منطقه ضربه ای وارد شود.

عمر موسی دبیر کل سابق اتحادیه عرب می گوید: رهبران اسرائیلی دیگر نمی خواهند وارد جنگ شوند، شیمون پرز رئیس اسرائیل گفته است دوران پیش رو باید عصر رقابت اقتصادی باشد، وی از آن به عنوان همکاری اقتصادی مجانی و یک طرفه یاد می کرد و تا پایان عمر خود در سال 2016 بر آن تاکید داشت، عصر فناوری آغاز شده و اسرائیل بخشی از آن است، در نتیجه فرسنگ ها از رقبای منطقه ای خود پیشی گرفته و این پیشرفت با سرعت در حال ادامه است در حالی که کشورهای عربی از آن بهره ای ندارند و این همان نقطه ضعف آشکار و خطرناک برای امنیت آنان است.

نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل می گوید: سخن از تغییراتی اساسی و گسترده است، ما هم اکنون در جایگاهی متفاوت در گذشته قرار داریم، ما روابط مستحکمی با اروپا داشته و آن را به اروپای شرقی و برخی کشورهای اسلامی توسعه داده ایم و همه اینها به دلیل برتری فناوری اسرائیل محقق شده است، ما به جمع کشورهای عربی وارد شده ایم که پیش از آن بی سابقه بوده است و با آنها توافقاتی امضا کرده ایم. با وجود آنکه این روابط هنوز به حدی نرسیده که بتوان آن را علنی کرد اما نتایجی که به صورت مخفیانه حاصل شده فراوان است.

متاسفانه در حالی که فلسطینیان هنوز نتوانسته اند شروط خود را برای دستیابی به یک راه حل سیاسی اعمال کنند، شاهد این تغییرات گسترده هستیم که برای بسیاری از مردمان این کشورها غیر قابل قبول است. کشورهای عربی باید برای مقابله با این روند در یک چارچوب سیاسی مشخص به تقویت توان اقتصادی و فناوری خود اقدام کرده و مفهومی جدید را به وجود آورند.

انتهای پیام/

184 / 279 اسرائیل رژیم صهیونیستی عادی سازی روابط با اسرائیل

رئیس‌‌جمهور: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل‌کردن قیمت ارز و دوستی بیشتر با همسایگان است

پرویز پرستویی: حکایت عادل فردوسی‌پور مانند استاد شجریان است

بازیگران سریال (نون خ) سعید آقاخانی و نقش هایشان +زمان پخش

کلیدواژه: اجتماعي وزارت بهداشت آنفلوآنزا

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۸۰۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جهان باید آماده اپیدمی آنفلوانزا باشد
 • ترافیک سنگین در محور کرج - چالوس
 • ادامه روند عادی‌سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی
 • بهار ۹۸| ترافیک سنگین در محور کرج - چالوس
 • مسئولین تا بازگشت شرایط عادی زندگی مردم سیل زده در کنار آنها باشند
 • جهانگیری: وزیر کشور تا عادی شدن شرایط در استان گلستان بماند
 • جهانگیری از وزیر کشور خواست تا عادی شدن اوضاع، در مناطق سیل زده بماند
 • رئیس ستاد مدیریت بحران کشور: به دستور رئیس‌جمهور، وزیر کشور تا عادی شدن اوضاع سیل در گلستان می‌ماند
 • رئیس ستادبحران کشور: به دستور رئیس‌جمهور وزیر کشور تا عادی شدن اوضاع سیل،در گلستان می‌مانند
 • وزیر کشور تا عادی شدن اوضاع در مناطق سیل زده می ماند
 • کدری آب شهرهای گروه الف مازندران فردا عادی می شود
 • خروج مناطق روستایی گنبد از بحران و سیل/برگشتن اوضاع به حالت عادی در این منطقه
 • روستاهای درگیر سیل مازندران در حال بازگشت به زندگی عادی هستند/ پرداخت تسهیلات کم‌بهره برای واحدهای مسکونی آسیب‌دیده
 • فال روزانه
 • زن باید بیش از زن عادی کار آمدی داشته باشد
 • فیلم/ یک روز عادی در متروی بمبئی!
 • ارتباطات سوادکوه به حالت عادی برگشت
 • فابین رویز به آنفولانزای خوکی مبتلا شده است؛ او اردوی تیم ملی اسپانیا را ترک کرد
 • خطرناک ترین ویروس های جهان را بشناسید