شیراز- ایرنا- مدیر دفتر نظارت و ارزیابی دانشگاه‌های استان فارس بر ضرورت توسعه و مدیریت آموزش عالی در استان اشاره کرد و گفت: توجه به اقتصاد علم و فناوری یکی از راهکار‌های توسعه‌ای فارس محسوب می‌شود.

قاسم سلیمی یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه یکی از موضوعات اساسی کشور در برنامه‌های توسعه‌ای توجه جدی به اقتصاد دانش بنیان است، اظهار داشت: مبنای برنامه چهارم توسعه دانش بنیانی و دانش‌محوری بوده است که در برنامه‌های پنجم و ششم نیز ادامه داده شد و به‌ویژه در اقتصادهای در حال توسعه مهم است.
وی نقش دانشگاه‌ها و مراکز علمی، فناوری و نوآوری را در تحقق سیاست‌های اقتصاد دانش بنیان بسیار برجسته توصیف کرد و گفت: این مهم با رویکرد سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی دقیق می‌تواند موفقیت‌های بسیار را به همراه داشته باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه شیراز با بیان اینکه در سال های گذشته بحث‌های دقیقی در حوزه اقتصادی مطرح شده، به فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی اشاره کرد.
سلیمی ادامه داد: در ساختار وزارت علوم دو برنامه درراستای اقتصاد مقاومتی تبیین شده است که یکی، ارتقای پنج دانشگاه برتر کشور به تراز بین المللی است و دیگری آمایش آموزش عالی است.
وی با بیان اینکه دانشگاه شیراز برای دستیابی به تراز بین‌المللی تلاش می ‌کند و وزارت علوم نگاه ویژه‌ای به این موضوع دارد، افزود: آمایش آموزش عالی به‌مثابه ضرورتی مهم در کشور مد نظر است و استان فارس نیز در این زمینه با نگاهی کارامد وارد شده است.
** توجه به اقتصاد دانش‌بنیان ضروری است
استاد مدیریت آموزشی دانشگاه شیراز عنوان کرد: اگر قائل هستیم که اقتصاد ما می‌تواند دانش‌بنیان باشد، سیاست‌گذاری در حوزه علم فناوری و نوآروی در هر استان اهمیتی ویژه می‌یابد.
سلیمی گفت: چنانچه توجه به اقتصاد دانش‌بنیان در بعد اجرایی نیز عملیاتی شود، بهره‌های بسیاری برای هر استان و منطقه به ارمغان خواهد آورد و ما در این زمینه برخی نقاط قوت و ضعف‌ها داریم؛ اما فرصت‌هایمان بسیار است تا آنجا که می‌توان از آن به مثابه یکی از محورهای توسعه استان یاد کرد.
وی با اشاره به وجود بیش از 200 مرکز آموزش عالی، و مراکز و موسسات پژوهش و فناوری، تاکید کرد: از منظر آمایشی شاید به این نگاه برسیم که توسعه کمی این مراکز در استان فارس به ثمر رسیده و امروز باید این مراکز را ساماندهی کرد.
مدیر دفتر نظارت و ارزیابی دانشگاه‌های استان فارس اظهار داشت: آمایش آموزش عالی باید براساس قابلیت‌ها و توانمندی‌های هر منطقه باشد و در این میان، متمرکز کردن ظرفیت‌ها ضروری است و امروز باید در عرصه کیفیت این مراکز را متحول کرد؛ هرچند این موضوع به معنای حذف و از بین بردن مراکز آموزشی نیست، بلکه طرحی درراستای همگرایی مراکز توسعه علم و فناوری است.
7375/ 2027

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

فناوری؛ بهانه جدید نزدیکی اعراب به اسرائیل–( بخش سوم)

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، در بخش های گذشته این مقاله به تغییر موضع کشورهای عربی در قبال اسرائیل، توسعه روابط تکنولوژیک اسرائیل با کشورهای جهان از جمله کشورهای عربی، تغییر ماهیت عادی سازی روابط با اسرائیل و نفوذ شرکت های اسرائیلی در کشورهای عربی پرداخته شد و در این بخش به ادامه نفوذ شرکت های اسرائیلی در کشورهای عربی و خطر توان اسرائیل در حوزه فناوری برای کشورهای عربی اشاره می شود.

نفوذ شرکت های اسرائیلی در کشورهای عربی

مثال دیگری که بلومبرگ در گزارش خود آورده درخواست کمک شرکت نفتی آرامکو از شرکت های اسرائیلی در پی نفوذ به سامانه های رایانه این شرکت سعودی است. شرکت های اسرائیلی نیز اقدام به اصلاح اشکالات ایجاد شده در این سیستم که سبب تعطیلی آن شده بود کردند و پس از اتمام این ماموریت برخی شرکت های سعودی برای حفاظت از امنیت داده های خود با این شرکت ها توافق کردند.

این ارتباطات در حالی است که اسرائیل بر اساس قوانین کشورهای عربی شدیداً تحریم شده است زیرا این قوانین علاوه بر شرکت های داخلی و خارجی اسرائیلی شامل شرکت هایی که در اسرائیل سرمایه گذاری کرده، شرکت هایی که به تولید کالاهایی اقدام می کنند که قطعات اسرائیلی در آن استفاده شده و حتی کالاهایی که دارای قطعات اسرائیلی هست نیز می شود. قوانین تحریم اسرائیل تصریح دارند که شرکت های خارجی باید مدارک خود مبنی بر عدم تملک جزیی یا کلی اسرائیل نسبت به آن و همچنین عدم استفاده از قطعات و خدمات اسرائیلی در تولیدات خود را ارائه کنند.

در واقع اینها مجموعه قوانینی است که بیشتر کشورهای عربی از سال 1948 خود را ملزم به پیروی از آن می دانند اما پس از توسعه فناوری و نقش آفرینی اسرائیل در این عرصه تحریم آن توسط کشورهای عربی متزلزل گردید. هم اکنون تقریباً هیچ کشور عربی وجود ندارد که از تراشه های الکترونیکی اینتل که در کریات گات اسرائیل تولید می شود استفاده نکند و یا هیچ کشور عربی وجود ندارد که از نرم افزار (Viber) استفاده نکند. بنابراین تحریم اسرائیل از سوی کشورهای عربی دیگر مانند سابق پا برجا نیست و بسیاری از این کشورها برای تعامل با اسرائیل با میانجیگری کشورهای دیگر تمایل دارند. هم اکنون میزان فعالیت های اسرائیل در 6 کشور عربی خلیج فارس به حدی رسیده که دیگر انکار آن کار مشکلی است.

بر اساس بخش دیگری از گزارش بلومبرگ یکی از موسسان شرکت های امنیت شبکه اسرائیل که در اورپا و آمریکا شیوع زیادی دارد توانست زیر ساخت های امنیت شبکه در کشور امارات را با هزینه ای بیش از 6 میلیارد دلار توسط مهندسان اسرائیلی احداث نماید. همین شرکت در عربستان نیز فعال بوده اما در اقدامی متفاوت از امارات به بررسی و مدیریت جمعیت در مکه مکرمه مشغول است.

همچنین شرکت های دیگر اسرائیلی در منطقه خلیج فارس با اسامی شرکت هایی که وجود خارجی ندارند در زمینه هایی چون شیرین سازی آب، حفاظت از زیر ساخت ها، امنیت شبکه و جمع آوری اطلاعات امنیتی فعالیت می کنند. شبتای شافیت که در سال های 1989 تا 1996 هدایت موساد را در اختیار داشته است و هم اکنون مدیر یک شرکت امنیتی اسرائیلی در آتن است گفت: هیچ جزئیاتی در خصوص فعالیت این گونه شرکت های نمی توانیم ارائه کنیم، هیچکس شاخه ای را که بر روی آن نشسته قطع نمی کند، فقط باید بگویم احتیاط لازم است.

خطر توسعه فناوری اسرائیل برای کشورهای عربی

در نتیجه به طور خلاصه می توان آنچه را توضیح داده شد «خطر دیجیتالی اسرائیل جدید» نام گذاری نمود که چنانچه برخی تصور می کنند از نوع عادی سازی روابط فرهنگی نیست. عادی سازی روابط تکنولوژیک همان انحراف کشورهای عربی برای استفاده از فناوری اسرائیل است تا از این طریق بتوانند از بحران داخلی و امنیتی خود در مواقع ضروری به ویژه خطر تروریسم در منطقه عربی عبور کنند. احتمال دارد گسترش زیاد میزان شکاف فناوری عربی و اسرائیلی به عنوان عاملی خطرناک برای توازن نزاع موجود میان طرفین عمل کند و موج تحولات ایجاد شده در زیر ساخت های امنیت منطقه ای در سال های اخیر روند را به سوی دیگری سوق می دهد.

کشورهای عربی به جای آنکه به برتری فناوری اسرائیل به عنوان عاملی برای اخلال در توازن نزاع با این رژیم نگاه کنند در حال استفاده از آن به عنوان کلیدی برای پاسخ به نیازهای رو به افزایش فناوری خود به ویژه در حوزه امنیتی هستند. این در حالی است که اسرائیل به این برتری به عنوان کلیدی برای تحقق هدف بلند مدت خود جهت عادی سازی روابط با همسایگان عربی اسرائیل نگاه می کند بدون آنکه به توازن استراتژیک و امنیتی اسرائیلی ها در منطقه ضربه ای وارد شود.

عمر موسی دبیر کل سابق اتحادیه عرب می گوید: رهبران اسرائیلی دیگر نمی خواهند وارد جنگ شوند، شیمون پرز رئیس اسرائیل گفته است دوران پیش رو باید عصر رقابت اقتصادی باشد، وی از آن به عنوان همکاری اقتصادی مجانی و یک طرفه یاد می کرد و تا پایان عمر خود در سال 2016 بر آن تاکید داشت، عصر فناوری آغاز شده و اسرائیل بخشی از آن است، در نتیجه فرسنگ ها از رقبای منطقه ای خود پیشی گرفته و این پیشرفت با سرعت در حال ادامه است در حالی که کشورهای عربی از آن بهره ای ندارند و این همان نقطه ضعف آشکار و خطرناک برای امنیت آنان است.

نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل می گوید: سخن از تغییراتی اساسی و گسترده است، ما هم اکنون در جایگاهی متفاوت در گذشته قرار داریم، ما روابط مستحکمی با اروپا داشته و آن را به اروپای شرقی و برخی کشورهای اسلامی توسعه داده ایم و همه اینها به دلیل برتری فناوری اسرائیل محقق شده است، ما به جمع کشورهای عربی وارد شده ایم که پیش از آن بی سابقه بوده است و با آنها توافقاتی امضا کرده ایم. با وجود آنکه این روابط هنوز به حدی نرسیده که بتوان آن را علنی کرد اما نتایجی که به صورت مخفیانه حاصل شده فراوان است.

متاسفانه در حالی که فلسطینیان هنوز نتوانسته اند شروط خود را برای دستیابی به یک راه حل سیاسی اعمال کنند، شاهد این تغییرات گسترده هستیم که برای بسیاری از مردمان این کشورها غیر قابل قبول است. کشورهای عربی باید برای مقابله با این روند در یک چارچوب سیاسی مشخص به تقویت توان اقتصادی و فناوری خود اقدام کرده و مفهومی جدید را به وجود آورند.

انتهای پیام/

184 / 279 اسرائیل رژیم صهیونیستی عادی سازی روابط با اسرائیل

رئیس‌‌جمهور: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل‌کردن قیمت ارز و دوستی بیشتر با همسایگان است

پرویز پرستویی: حکایت عادل فردوسی‌پور مانند استاد شجریان است

بازیگران سریال (نون خ) سعید آقاخانی و نقش هایشان +زمان پخش

کلیدواژه: فرهنگي دانشگاه شیراز علم و فناوری توسعه فارس

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۸۰۰۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ساخت مواد سبک با فناوری چاپ چهاربعدی
 • صعود ۱۰ پله‌ای ایران در نوآوری
 • علم به مثابه موتور پیشران انقلاب/ انقلاب و شکستن مرزهای دانش
 • آیت‌الله علم‌الهدی: عرصه طلبگی به‌معنی سرباز امام زمان(عج) و وقف خدمت به اسلام‌شدن است
 • فراخوان نوپا‌های فناوری‌های همگرا تا ۲۰ فروردین ۹۸ تمدید شد
 • طرف تقاضا درحمایتهای مالی اکوسیستم فناوری مغفول مانده است
 • راهکار اجرائی برای کمک به ایجاد و توسعه اشتغال یادداشتی از مشاور مدیرعامل و مدیر امور روابط عمومی و حوزه مدیریت بانک توسعه تعاون
 • دانشگاه‌ها باید به سمت درآمدزایی پیش بروند/ برای فروش دانش نیاز به اعتبارات دارند
 • دانشجویان جهادی دانشگاه صدا و سیما راهی استان فارس شدند
 • بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ بازرسی بهداشتی از مراکز و اماکن فارس
 • چند راهکار برای درمان بواسیر + الزامات تغذیه‌ای
 • ملّت ایران علاوه بر آمریکا، تعدادی از دولت‌های اروپایی را نیز خدعه‌گر می‌داند
 • ترویج فرهنگ وقف بهترین راهکار رونق اقتصاد اسلامی است
 • بیش از ۴۵۳ هزار نفر-روز در مراکز اسکان آموزش و پرورش فارس پذیرش شدند
 • دانشگاه علوم کشاورزی گرگان میزبان همایش منابع شیلاتی و فناوری‌های نوین می‌شود
 • مهم ترین رویدادهای خبری اصفهان در هفته ای که گذشت
 • چرا غرب از توسعه موشک‌های ماهواره‌بر ایران هراس دارد؟
 • توسعه کاربرد فناوری فضایی در مدیریت بهینه منابع آبی در سال ۹۸/ فناوری فضایی در خدمت حل چالش‌های کشور
 • ایجاد چتر وای‌فای در نقاط گردشگری استان فارس