ارومیه - ایرنا - رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری ارومیه گفت: 2 میلیون مترمکعب آب با اجرای طرح آبیاری هوشمند در فضای سبز این شهر صرفه جویی شده است.

علی شایگان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح در راستای کمک به ذخیره آب زیرزمینی و سطحی بدون دریافت اعتبار از هیچ نهادی از جمله ستاد احیای دریاچه ارومیه انجام شده است.


وی اضافه کرد: آبیاری هوشمند و قطره ای، اجرای الگوی مصرف بهینه، اصلاح و تغییر الگوی کشت از جمله طرح های اجرا شده در شهر ارومیه بوده است.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه در راستای کاهش مصرف و اجرای طرح آبیاری نوین، اعتبار از سوی ستاد احیا و سازمان جهاد کشاورزی به کشاورزان تعلق می گیرد ولی با وجود مکاتبه های متعدد با این سازمان، اعتباری برای ما در نظر گرفته نشده است.
رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری ارومیه در خصوص ضرورت های توسعه فضای سبز و افزایش سرانه آن در شهر گفت: ارتقای سلامت شهروندان، کاهش آلودگی هوا، جذب ریزگردها از جمله این ضرورت ها به شمار می رود.
شایگان افزود: طرح های توسعه فضای سبز در شهر ارومیه ادامه می یابد و سعی می کنیم با استفاده از همه توان مدیریت شهری در راستای ارتقای شاخص های این بخش گام های بلندتری برداریم.
به گزارش ایرنا، در شهر بیش از 11 هزار هکتاری ارومیه افزون بر 700 هکتار فضای سبز ایجاد شده است؛ این شهر 750 هزار نفر جمعیت دارد.
8137/7129

منبع: ایرنا

خبر بعدی:

چقدر آب برای تهرانی‌ها تولید می‌شود؟

خبرگزاری ایسنا: افزایش تقاضا برای آب، مساله کمبود این ماده حیاتی را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین چالش‌ها و بحران‌های پیش‌روی دولت‌ها در قرن بیست‌ویکم تبدیل کرده است؛ صرف‌نظر از ابعاد جهانی این مساله، در ایران نیز کمبود آب به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های مسوولان و از مهم‌ترین معضلات اجتماعی جامعه ایرانی تبدیل شده و این موضوع در تهران، به‌عنوان پایتخت ایران بسیار جدی‌تر است.

بر اساس گفته‌های مسوولان آبی، میانگین مصرف آب در شهر تهران، دوونیم برابر میانگین جهانی تخمین زده شده است، به‌عبارت دیگر، مصرف متوسط یک خانوار تهرانی حدود ۲۰ متر مکعب در ماه است که با کاهش ۱۰ درصدی مصرف آب، معادل ۱۲۰ میلیون مترمکعب که مصرف سالانه دو استان است، صرفه‌جویی خواهد شد.

از سوی دیگر، تهران کمتر از ۱.۱ درصد از سطح کشور را داراست، اما ۲۰ درصد جمعیت و ۴۵ درصد صنعت کشور را در خود جای داده که همین مساله موجب افزایش مصرف آب در پایتخت شده است و این در حالی است که در مجاورت تهران، هیچ رودخانه‌ای نیست و آب مورد نیاز پایتخت از حوضه‌های آبی مناطق دیگر تامین می‌شود.

هم‌چنین باید به این مساله نیز توجه کرد که از ۴۰۰ میلیارد مترمکعب منابع آبی در سال، ۳۰۰ میلیارد متر مکعب تبخیر و از ۱۰۰ میلیارد متر مکعب باقیمانده، ۹۰ میلیارد در حوزه کشاورزی و ۱۰ میلیارد متر مکعب در حوزه آب شرب مصرف می‌شود.

این در شرایطی است که در روز‌های گرم سال و در اوج مصرف، چهارونیم میلیون مترمکعب آب در استان تهران مصرف می‌شود که این رقم، معادل ۵۲ هزار لیتر بر ثانیه، یعنی معادل ۵۲ هزار بطری یک لیتری در هر ثانیه است که از این میزان، مصرف شهر تهران، سه میلیون و ۳۰۰ هزار مترمکعب بر ثانیه تخمین زده شده است؛ به عبارتی، معادل ۳۸ هزار بطری یک لیتری در ثانیه در شهر تهران آب مصرف می‌شود.

علاوه بر این، آب بدون درآمد شهر تهران، ۲۴ درصد اعلام شده که ۱۱ درصد آن را هدررفت ظاهری تشکیل داده است که شامل خطای اندازه‌گیری، انشعاب‌های غیرمجاز و موارد دیگر می‌شود، هم‌چنین دو درصد از آب بدون درآمد، در مصارف مجاز تصفیه‌خانه‌ها صرف می‌شود که جزو هدررفت آب محسوب نمی‌شود.

از سوی دیگر، حدود ۱۸ هزار کیلومتر شبکه توزیع و خطوط انتقال آب در شهر تهران وجود دارد و سالانه بودجه‌ای حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی شبکه آب‌رسانی پیش‌بینی و برنامه‌ریزی شده است که طی پنج سال آینده، حدود ۱۴۰۰ کیلومتر بازسازی شبکه در سطح استان تهران صورت بگیرد.

اما طی سه سال گذشته، با انجام اصلاحات شبکه، رقم هدررفت واقعی آب یک درصد کاهش یافته که به گفته کارشناسان، باید گفت: کاهش هدررفت واقعی آب با اصلاح خطوط انتقال و تعویض شیرآلات فرسوده امکان‌پذیر می‌شود و این موارد در دستور کار قرار گرفته است.

به تازگی نیز محمدرضا احمدنسب - قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران - درباره وضعیت منابع آبی پایتخت به ایسنا گفت: سال گذشته و در فصل زمستان، با بارش برف کمی روبرو بودیم که همین مساله موجب شد ذخایر منابع آبی تهران کم باشد؛ هرچه ذخیره برف داشتیم، سال گذشته مصرف شده و بارش‌های باران نمی‌تواند این کمبود را جبران کند.

وی با تاکید بر این‌که تنها بارش برف می‌تواند تنش آبی در فصل تابستان را برای تهران برطرف کند، تصریح کرد: بر اساس آخرین آمار، اکنون حجم ذخیره آب سد کرج، ۱۱۴ میلیون مترمکعب، حجم ذخیره سد طالقان، ۲۶۰ میلیون مترمکعب، حجم ذخیره سد لتیان، ۲۹ میلیون مترمکعب، حجم ذخیره سد لار، ۱۹ مترمکعب و حجم ذخیره سد ماملو، ۱۲۵ میلیون مترمکعب است. هم‌چنین ورودی سد کرج (امیرکبیر) ۵.۹ متر مکعب بر ثانیه، طالقان ۴.۹ متر مکعب بر ثانیه، لتیان ۴.۶ متر مکعب بر ثانیه، لار ۶.۱ متر مکعب بر ثانیه و ماملو ۳.۹ متر مکعب بر ثانیه برآورد شده است.

احمدنسب هم‌چنین درباره میزان بارندگی‌ها از ابتدای سال آبی تاکنون بادآور شده که در حوضه آبریز کرج، میزان بارندگی ۲۲۱.۹ میلیمتر، طالقان ۱۱۰ میلیمتر، لتیان ۲۴۰.۸ میلیمتر، لار ۲۷۷.۳ میلیمتر و ماملو ۱۲۹ میلیمتر بوده است.

به گفته او میزان بارش‌ها نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، اما اگر برف در تهران نبارد، قطعا با مشکلاتی مواجه خواهیم شد. چراکه استان تهران شرایط خشک و نیمه خشک را تجربه می‌کنند و لازم است با توجه به جمعیت زیاد در این استان، به موضوع صرفه‌جویی توجه بیش‌تری شود.

چندی پیش نیز داریوش مختاری - کارشناس حوزه آب - در این باره به ایسنا گفته بود: لازم است تدابیری برای مدیریت مصرف آب اندیشیده شود، چراکه بحران آب تمام استان‌ها را دربرگرفته و باید نگاه ویژه‌ای به این موضوع وجود داشته باشد.

وی با بیان این‌که مصرف متوسط یک خانوار تهرانی، حدود ۲۰ مترمکعب در ماه است که با کاهش ۱۰ درصدی مصرف آب، معادل ۱۲۰ میلیون مترمکعب که مصرف سالانه‌ی دو استان است، صرفه‌جویی خواهد شد، اظهار کرد: می‌توان با انجام اقداماتی ساده از هدررفت آب جلوگیری کرد.

باتوجه به بحرانی بودن شرایط منابع آبی در تهران و کاهش ذخایر برف، لازم است تمام سازمان‌ها و حتی مشترکان، به موضوع صرفه‌جویی و مدیریت مصرف آب توجه ویژه‌ای داشته باشند که در آینده، شاهد خالی شدن کلان شهری هم‌چون تهران به دلیل نبود منابع آبی نباشیم.

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

جمال عرف معاون سياسي وزارت کشور شد

کلیدواژه: اجتماعي شهري فضاي سبز اروميه

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۸۰۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کشت مکانیزه زیره سبز برای اولین بار در استان کرمان
 • ۲ میلیون ‏هم‌پوشانی بیمه‌ای حذف شد/ صرفه‌جویی ۲۰۰۰ میلیارد تومانی با مدیریت منابع
 • ارومیه ای ها با تحویل پسماند خشک شارژ تلفن می گیرند
 • دفتر خدمات نوسازی در 4 محله ارومیه راه اندازی شد
 • ۴ واحد صنعتی از خراسان جنوبی به عنوان صنایع سبز کشور انتخاب شدند
 • مصرف گاز در قزوین رکورد زد/ مشترکین صرفه‌جویی کنند
 • شهروندان در روزهای سردِ پیش رو در مصرف گاز صرفه جویی کنند
 • اسامی واحدهای صنعتی سبز خراسان جنوبی اعلام شد
 • همایش مدیریت سبز درکرج برگزار می‌شود
 • افزایش تولید گندم در کشور با استفاده از آبیاری سبز
 • برگزاری همایش مدیریت سبز با عنوان هوای پاک، مسئولان ، مردم
 • ۲ میلیارد مترمکعب آب در سد دز ذخیره شد
 • جذب 6500 همیار سبز در بندرعباس
 • تخفیف 20 درصدی برای مطالبات شهرداری ارومیه ادامه دارد
 • اجرای طرح مقابله با سد معبر در ارومیه آغاز شد
 • 81.5 مگاوات برق در بخش صنعت آذربایجان غربی صرفه جویی شد
 • طرز تهیه سالاد سبز با سس فرانسوی
 • صرفه‌جویی‌کنندگان برق آذربایجان غربی ۲۴ میلیارد ریال پاداش گرفتند
 • افزایش ظرفیت دفن اموات در تهران تا پایان سال ۱۴۰۲