خلیل آقاجان لو در گفتگو با خبرنگار مهر به چالش‌های بخش آبخیزداری در حوزه‌های آبخیز استان زنجان اشاره کرد و افزود: خاک‌های شسته شده از زمین‌های بالادست توسط روان آب‌ها در مخازن سدها رسوب می‌کند و رسوب باعث کاهش ظرفیت سدها و شبکه‌های آبیاری شده و هزینه‌های بسیاری به کشور تحمیل می‌کنند و علت بروز این چالش‌ها مربوط به عوامل انسانی و طبیعی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان به وضعیت دشت‌های ممنوعه و بحرانی اشاره کرد و گفت: سطح آب‌های زیرزمینی در بسیاری از دشت‌های کشور به میزان نیم تا دو متر در سال رسیده است.

آقاجان لو تأکید کرد: فرونشست زمین از دیگر چالش‌های آبخیزداری در حوزه‌های آبخیز استان زنجان است و برداشت‌های بی‌رویه و غیرمجاز از سفره‌های زیرزمینی موجب فرونشست زمین به میزان ۱۰ تا ۳۰ سانتی‌متر در اغلب دشت‌های کشور شده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان گفت: استان زنجان با مساحت ۲.۲ میلیون هکتار در منطقه شمال غرب کشور واقع شده، در استان یک‌میلیون و ۲۳۷ هکتار منابع طبیعی وجود دارد که از این میزان ۷۳ هزار و ۵۰۰ هکتار جنگل طبیعی بوده و یک‌میلیون و ۱۳۷ هکتار نیز به مراتع اختصاص‌یافته است.

آقاجان لو ابراز کرد: شخم و تصرف، دام مازاد، چرای زودهنگام، آتش سوزی، آفات و امراض از مهم‌ترین علت‌های تخریب منابع طبیعی است و ۷۵ درصد مراتع استان زنجان دارای ارزش زیست‌محیطی است.

کد خبر 4511164

منبع: مهر

خبر بعدی:

دادستان ساری: حال محیط زیست استان مازندران خوب نیست + فیلم

دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران با اشاره به اینکه یکی از وظایف دادسرای مرکز استان رسیدگی و برخورد با تخلفات مدیران است گفت: با قاطعیت با تخلفات مدیران شهری و استانی برخورد می‌شود. ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۲ استانها مازندران نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مازندران، قانون، قانونگذار، مجریان قانون و قضات نقش مهمی در ایجاد نظم و ثبات در امنیت و آرامش در جامعه دارند و این نظم، امنیت و آرامش زمانی معنا پیدا می‌کند که همه آحاد جامعه اعم از مردم و مسئولان در اجرای قوانین سهیم باشند.

احکام، مفاد و تبصره‌های زیادی برای تشخیص جرم و مجرم در جوامع تدوین شده و مهم‌ترین وظیفه قوه قضائیه اجرای سریع و صحیح قانون جزایی، کیفری و حقوقی برای ایجاد نظم و امنیت در کشور است و علاوه بر آن یکی از قوانین مهم هر کشور حفظ و حراست از منابع طبیعی و محیط زیست بوده و همه آحاد جامعه در اجرای آن مسئول هستند.

مازندران به عنوان یکی از استان‌های شمالی کشور از مواهب عظیم طبیعی و خدادادی برخوردار بوده و دست‌درازی به این منابع عظیم الهی و عدم نظارت جدی و برخورد قاطع با مجرمان در این حوزه علاوه بر تخریب طبیعت سبب نابودی محیط زیست می‌شود.

خبرگزاری تسنیم در مازندران به مناسبت قرار گرفتن در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی گفت‌و‌گویی را با سیدیونس حسینی عالمی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مازندران در دفتر تسنیم مازندران ترتیب داده که در ادامه از نگاهتان می‌گذرد.

تسنیم:نگاه شما به جرم و مجرم چگونه است؟

حسینی عالمی: تعریف قانون از جرم و مجرم مشخص بوده و در این حوزه نمی‌توان نگاه متفاوتی به این دو مقوله داشت. در نشستی که با رئیس قوه قضائیه برای پذیرش این پست داشتم دغدغه‌هایی از سوی هر دو طرف مطرح و نگاه ما مشترک است.

‌رئیس کمیته ملی المپیک: درمان معضلات محیط زیستی در کشور تک نسخه‌ای نیسترئیس سازمان محیط زیست: پیگیر صدور حکم قاتلان محیط‌بان شهید «باشقره» هستیمکلانتری: طرح پایش هوشمند پارک ملی گلستان با هدف حفظ محیط زیست اجرا می‌شود

تسنیم:منابع طبیعی، کشاورزی و محیط زیست مازندران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حسینی عالمی: مازندران در مقایسه با سایر استان‌های کشور از ویژگی‌های خاصی برخوردار بوده که فضای طبیعی و طبیعت است که باید حفظ شود. مازندران ذخیره سبز کشور بوده و سه اصل منابع طبیعی، کشاورزی و محیط زیست که به یکدیگر مرتبط است باید در این استان حفظ شود. مازندران قطب اقتصاد کشاورزی کشور بوده و بسیاری از کالاهای ضروری کشور را تولید می‌کند. مازندران محل استراحت مردم کشور بوده و تا زمانی که طبیعت وجود دارد میزبانی ادامه دارد و باید کشاورزی، محیط زیست و منابع طبیعی حفظ بماند.

تسنیم: مهمترین دغدغه شما در بحث منابع طبیعی و محیط زیست چیست؟

حسینی عالمی: حال محیط زیست مازندران اصلا" خوب نیست و هر فرد به هر صورتی که دلخواه او است از طبیعت و منابع آن استفاده می‌کند.در سال‌های اخیر کم لطفی‌های زیادی در حق منابع طبیعی، کشاورزی و محیط زیست مازندران صورت گرفته که از جمله آن می‌توان به تصرف اراضی ملی، قطع اشجار و تخزیب طبیعت اشاره کرد.

حفظ زمین‌های کشاورزی، حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از تخریب طبیعت از دغدغه‌های مهم رهبری نظام و بسیاری از مسئولان کشور بوده که از دغدغه‌های دادستانی و در اولویت برنامه‌های ما نیز قرار دارد.

تسنیم: به‌نظر شما برای جلوگیری از تخریب طبیعت و حفظ محیط زیست چه باید کرد؟

حسینی عالمی: متاسفانه استفاده دلخواه از طبیعت و تخریب محیط زیست عادی شده است. مسئولیت شناسی و مسئولیت پذیری نسبت به محیط زیست کاهش یافته و تا زمانی‌که این نگاه در جامعه تغیر نکند مشکلی برطرف نمی‌شود. توجه لازم در حوزه محیط زیست وجود ندارد و حفظ و حراست از آن از دغدغه‌های ما در استان بوده که همه باید وارد میدان شوند تا از تخریب سرمایه ملی اعم از محیط زیست، زمین‌های کشاورزی و منابع طبیعی جلوگیری شود.

تسنیم: وضعیت معادن مازندران و نحوه عملکرد معدن کاران استان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حسینی عالمی: در روزهای اخیر از 22 معدن و سنگ‌شکن در سوادکوه بازدید به عمل آمد که همه آنها در حوزه زیست محیطی، نحوه برداشت و اجرای وظایف محوله با مشکل مواجه بودند و این دلیل به واسطه عدم حس مسئولیت مسئولان استانی و کشوری است.

تسنیم:به‌نظر شما جنگل‌ها و زمین‌های کشاورزی مازندران در چه وضعیتی قرار دارد؟

حسینی عالمی: وضعیت جنگل‌ها و زمین‌های کشاورزی مازندران از بالادست بسیار مشهود بوده و متاسفانه طبیعت بکر و سبز استان به یک سر کم مو تبدیل شده و ادامه این روند اصلا خوب نیست و از سوی دیگر یکی از مشکلات مازندران تبدیل زمین‌های کشاورزی به آجر بوده که اغلب با تغییر کاربری در حال ساخت و ساز هستند و برای جلوگیری از این وضعیت باید تدبیر شود.

تسنیم:اولویت شما در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست چیست؟

حسینی عالمی: یکی از برنامه‌های مهم ما، ورود در حوزه زیست محیطی و جلوگیری از تغییر اراضی مازندران بوده و در این رابطه دادسرای مرکز استان از گزارش‌های مردمی در تعرض به منابع طبیعی، محیط زیست و تخریب زمین‌های کشاورزی استقبال می‌کند. ارتباط مستقیم مردم با ما نقش مهمی در جلوگیری از تعرض به منابع طبیعی دارد و در این رابطه یک شماره برای ارتباط مستقیم مردم با دادستان مرکز استان اعلام شده که خوشبختانه در این مدت گزارش‌های خوبی واصل و نتایج خوبی حاصل شده است.

تسنیم: دیدگاه شما در برخورد با مدیران متخلف چیست؟

حسینی عالمی: یکی از وظایف دادسرای مرکز استان، رسیدگی و برخورد با تخلفات و جرائم مدیران شهری و استانی بوده و وظیفه دادستانی پیگیری و رسیدگی به آن است. از زمان حضورم تاکنون گزارشات خوبی برای رسیدگی به تخلفات مدیران از سوی سازمان بازرسی مازندران واصل شده است.

اگر نظارت جدی در ادارات و نهادهای استان وجود نداشته باشد مشکلات مختلفی پدید می آید و دادستانی با جدیت و قاطعیت در این حوزه ورود کرده و با متخلفان برخورد می‌کند.

مصاحبه از هومن رمضانیان و حسین قربانی

انتهای پیام/ح

R41358/P/S6,74/CT2

ماجرای هاله نور احمدی‌نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

تجمع مردم در اعتراض به خودروسازان+فیلم

اقدام تحسین برانگیز جوانان تبریزی پس از بی‌حرمتی به دو دختر در پارک ائل گلی +عکس

کلیدواژه: پروژه آبخیزداری فرسایش خاک

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۸۰۳۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حفاظت منابع طبیعی در گرو آشتی مردم با دستگاه های اجرایی است
 • عشایر 25 درصد گوشت قرمز را تامین می کنند
 • ۲۰۰ کارگاه زیست محیطی در شمال تهران تشکیل شد
 • کمیته ارزیابی اثرات زیست محیطی طرح پرورش میگوی شرکت کشت و صنعت مکران
 • برداشت از معادن زنجان بدون مجوز محیط زیست ممنوع است
 • گیاهان دارویی در 220 هکتار از مراتع دامغان کشت شد
 • اصفهان| ۶ هزار هکتار از اراضی دشت سگزی به احیای فوری نیاز دارد
 • ریه های ایران در معرض نابودی
 • راهی جز واگذاری جنگل‌ها به مردم نداریم/اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار برای جنگل‌کاری
 • سازمان جنگل‌ها وظیفه واگذاری زمین‌ها را ندارد/برنامه ریزی برای جنگل کاری ۲۵ هزار هکتار
 • جنگل کاری ۲۵ هزار هکتار تا پایان امسال
 • مشکل آب را می‌توان حل کرد خاک را خیر /اگر کسی به مراتع تجاوز کند حکم قلع و قم داده می‌شود
 • سرپرست اداره منابع طبیعی ماسال معرفی شد
 • زمینه پیشرفت کاری محیطبانان در کشور فراهم است
 • پرونده قضایی تخلف زیست محیطی در عسلویه بوشهر تشکیل شد
 • 10 پرونده قضایی تخلف زیست محیطی در عسلویه بوشهر تشکیل شد
 • سنددار شدن ۲میلیون هکتار از اراضی ملی استان مرکزی/ نیازمند ۲۳۰ قرق‌بان هستیم
 • زنجان در محاصره ۱۰ میلیون تن پسماند روی / انتقال پسماند‌ها ۷ سال طول می‌کشد
 • 25 هزار هکتار از اراضی بیابانی البرز کانون ریزگرد داخلی است