به گزارش خبرنگار مهر، آدمی در این دهکده جهانی که روزبه‌روز، ساعت‌به‌ساعت و ثانیه‌به‌ثانیه در حال تغییر و دگرگونی است شاید مجال این را پیدا نکند فرهنگ‌ اقوام و صنایع دستی موجود در دنیا را ببیند اما دوست دارد که تکه‌ای از هنر، فرهنگ و تمدن قدیمی سرزمین‌اش را به یادگار برای پُر کردن زیبایی‌های بصری در چشم‌اش نگه دارد. اثر هنرمندان صنایع دستی که با دست و جان پیوند خورده‌اند، رنگ، عشق و زندگی در روح اثر دمیده‌اند تا حس دوستی و محبت را برای مردمان به ارمغان بیاورند. زنانی که قالی، گلیم و زیلو می‌بافند نقوش لچک ترنج و درختی با رنگ‌هایی از طبیعت می‌نگارند، زنانی که سوزن‌دوزی، قلاب‌دوزی، گلابتون‌دوزی، پته‌دوزی را به عنوان نقوش بر پارچه‌ها ایجاد می‌کنند، زنانی که در قلم‌زنی و مشبک‌کاری فعالیت دارند، زنانی که فیروزه‌کوبی و طلا کوبی می‌کنند و تمام این دنیای پُر نقش و نگار و رنگارنگ جلوه‌ای از فرهنگ و هنر غنی ما است. در میان تمامی هنرهای دستی، دخترکانی هم هستند که با حس‌زیبایی‌شناسی هنر دیروزی و امروزی را درهم‌آمیخته‌اند و عروسک‌های ایرانی می‌سازند که هنر دوران خودشان را زنده نگه دارند. عروسک‌های دست‌سازی که برآمده از نقش و نگار و خلق‌وخوی ما آدم‌ها است. ما با این فرهنگ زندگی می‌کنیم با هنر آرامش می‌گیریم اما باید به جنبه‌های دیگر این امور هم نگاه کرد. زنانی که در زمینه هنر دستی فعالیت می‌کنند تا چه اندازه حمایت شده‌اند؟ آیا در کنار هنرشان به وجود آنان ارج نهاده‌ایم؟ توانسته‌ایم در این راه طولانی به آنان کمک کنیم. آنانی که در شهرستان‌ها با امکانات ناکافی و محدود هنرشان را گسترانده‌اند و دنیای کوچک‌شان را روزبه‌روز بزرگ و بزرگ‌تر می‌کنند را چگونه حمایت کردیم؟ مسئله‌ای مهم این است که چرا عروسک‌های دست‌ساز به تولید انبوه نمی‌رسند؟ نهادها و سازمان‌های متولی این امر چرا به سمت تولید عروسک‌هایی که طراحی ایرانی هستند، نمی‌روند؟ در کشور عروسک‌سازان مستقل، عروسک‌هایی با کیفیت براساس فرهنگ و تمدن گذشته کشورمان می‌سازند اما به دلیل محدودیت‌ مالی و نبود محصولات اولیه قادر به تولید انبوه آن نیستند. البته برخی از کارشناسان در این زمینه معتقدند تولیدکنندگانی که بیشتر به جنبه تجاری این صنعت توجه دارند، به طراحی و شخصیت‌های عروسکی داخلی خیلی اعتماد ندارند و سعی می‌کنند شخصیت‌های عروسکی خارجی را به صورت کپی استفاده کنند تا درآمد بیشتری داشته باشند.

عروسک‌های دست‌ساز طرفداران زیادی دارد

«مریم لطفی‌پور، ۳۱ ساله»، در اهواز زندگی می‌کند و نزدیک به یکسال است در حوزه عروسک‌سازی فعالیت دارد. از او درباره ساخت عروسک‌ها می‌پرسم که طراحی‌ها به چه شیوه است و چگونه تزیینات را انجام می‌دهد. او می‌گوید: «ابتدا الگوی بدن و لباس هر عروسکی را طراحی می‌کنم و بعد از ساخت آناتومی بدن، با لباس‌های مخصوص که برای هر عروسک دوخته‌ام کارهای جزئی عروسک را انجام می‌دهم. البته در زمان طراحی و ساخت عروسک به این نکات تربیتی آن توجه دارم که پیراهن‌ و دامن‌هایشان خیلی کوتاه نباشد و موهایشان آراسته و مرتب باشد.»

از او درباره استقبال عروسک‌ها می‌پرسم که مخاطبان در مواجه با عروسک‌ها، چه عکس‌العملی دارند، «مریم» جواب می‌دهد: «خدا رو شکر استقبال زیادی از عروسک‌هایم شده است، زیرا هر کدام از مخاطبان می‌توانند عروسک مخصوص خودشان را سفارش دهند که در بازار و سری‌دوزی عروسک‌های کارخانه‌ای وجود ندارد و حتی انتخاب نوع لباس، رنگ مو و... به سلیقه و میل آنان ساخته و دوخته می‌شود.»

او درباره مکانیزم سفارش محصولات و فعالیت‌اش در فضای مجازی، ادامه می‌دهد: «معمولا سفارش‌ها از طریق فضای مجازی انجام می‌شود، البته من عروسک‌هایی که می‌سازم برای انجام ریزه‌کاری‌ها، زمان زیادی لازم دارم که به مشتریان هم می‌گویم با ثبت سفارش در فضای مجازی تا آماده شدن عروسک‌ها باید صبور باشند.»

افراد زیادی بودند که عروسک‌ها را با تعداد بالا برای فروش بخواهند ولی با توجه به اینکه این کار زمان‌بر بود و نمی‌توانستم سفارش‌های دیگر را بپذیرم، به همین خاطر از انجام چنین کاری صرفه‌نظر کردم.

«مریم» در ساخت عروسک‌های روسی و نمدی تخصص دارد، عروسک‌های روسی که به طرفداران زیادی دارد و با چهره‌های جذاب‌شان کوچک و بزرگ را به سمت خود می‌کشاند. دوست دارم بدانم که مخاطبان تا چه اندازه عروسک‌های نمدی را می‌پسندند از او درباره استقبال مخاطبان می‌پرسم و او جواب می‌دهد: «خدا رو شکر تا به امروز عروسک‌هایم طرفداران زیادی دارد و دوستان با محبت‌های بی‌دریغشان از عروسک‌ها استقبال کردند. از فروش‌شان هم راضی هستم. البته باید بگویم در سال‌های اخیر مردم خیلی به سمت عروسک‌های دست‌ساز روی آورده‌اند و علاقه به خریدشان دارند، با توجه به ماشینی شدن زندگی امروزی و نبود بازی‌های پُرشور گذشته، مردم به دنبال محصولاتی هستند که با عشق ساخته می‌شود تا برایشان تداعی خاطرات قدیم و نوستالژیک باشد.»

«مریم» در اهواز با سختی و محدود بودن امکانات، عروسک‌های با کیفیت و خوبی می‌سازد و خودش می‌گوید که به‌تنهایی تمام کارهای عروسک را انجام می‌دهد و دستیاری برای ساخت آن‌ها ندارد، به او می‌گویم با توجه به با تمام سختی‌ها و تولید با کیفیت عروسک‌ها از سوی نهاد مختلف یا شرکت خاصی به او پیشنهاد شده که برای تولید انبوه این عروسک‌ها با آن‌ها همکاری کند؟ «مریم» می‌گوید: «افراد زیادی بودند که عروسک‌ها را با تعداد بالا برای فروش بخواهند ولی با توجه به اینکه این کار زمان‌بر بود و نمی‌توانستم سفارش‌های دیگر را بپذیرم، به همین خاطر از انجام چنین کاری صرفه‌نظر کردم، با توجه به این تمایل دارم این عروسک‌ها بیشتر به مخاطبان شناسانده شود. اما به صورت صنعتی هیچ پیشنهادی نداشتم. اما امیدوارم بتوانم روز به روز عروسک‌هایی بیشتر از جنس عشق و دوستی بسازم و به تمام فرزندان ایران زمینم تقدیم کنم زیرا واقعا هر عروسکی رو که می‌سازم با بخشی از قلبم و عشق درونم درست میکنم و در این راه دوستان، خانواده‌ام بسیار یاری‌ام کردند.

چرا عروسک‌های دست‌ساز به تولید انبوه نمی‌رسند؟

بعد از دارا و سارا و به مقبولیت نرسیدن آن میان کودکان، دیگر هیچ نهادی «عروسکی» با نشانه‌های فرهنگ ایرانی تولید نکرد، اما عروسک‌سازان خانگی زیادی وارد این حوزه شدند و با ابتکار و خلاقیت در کنار مشابه‌سازی برخی عروسک‌ها روسی، عروسک‌های انیمیشنی و تجسمی، عروسک‌های اقوام، عروسک‌های متناسب با فرهنگ ایرانی ـ اسلامی تولید کردند و مخاطبان خاص خودشان را هم دارند.

هانیه یزدان‌پناه طراح عروسک‌های «ریحانه و سلمان» و مدیر مجموعه فرهنگی ـ هنری آیه، عروسک‌های ایرانی و کاملا دست‌دوز را تولید می‌کند او و همکارانش در مجموعه آیه عروسک‌های «ریحانه و سلمان» را تولید می‌کنند که توانستند این محصولات را به تولید انبوه برسانند. از او درباره عروسک‌ها می‌پرسم که نوع ساخت و تولید آن‌ها چگونه است، او می‌گوید: «عروسک‌های ایرانی ـ اسلامی «ریحانه و سلمان» که تولیدات ایرانی و کاملا دست‌دوز است توسط چند تن از خانم‌های عروسک‌ساز ساخته می‌شود و تولید برخی از قطعات عروسک کارگاهی انجام صورت می‌گیرد. نزدیک به یک سال است که به تولید عروسک‌های «ریحانه و سلمان» مشغول هستیم، تمام عروسک‌های دختر چادر و روسری دارند و لباس‌هایشان تعویض می‌شود لوازم جانبی این عروسک‌ها کفش، عروسک، لباس، چادر و روسری است که کودک می‌تواند آن‌ها را همراه با عروسک داشته باشد. موهای این عروسک‌ها را می‌توان شانه کرد و سشوار کشید یعنی کودک می‌تواند در تعامل و بازی با دوستانش همراه با این عروسک‌ها به خوبی سرگرم شوند و فرهنگ آنان هم براساس فرهنگ ایرانی ـ اسلامی شکل بگیرد.»

به «هانیه» می‌گویم که برای طراحی عروسک‌های «ریحانه و سلمان» از چه اِلمان‌هایی استفاده کرده است، او جواب می‌دهد: «اوایل طراحی عروسک‌ها را انجام داده بودم و خانوادگی همه کارهای عروسک را تولید می‌کردیم اما با گذشت زمان و استقبال مخاطبان، گروهی تشکیل دادیم تا تولیدات عروسک‌ها بیشتر شود و تا به امروز می‌توانیم بگوییم ما به تولید انبوه عروسک‌های «ریحانه و سلمان» رسیده‌ایم و استقبال هم خوب است. نمایندگی‌های مختلف در شهرها عروسک‌ها را به فروش می‌رسانند و در تهران هم در مغازه‌های مختلف این عروسک‌ها به فروش می‌رسد.»

به او می‌گویم طراحی عروسک‌هایی که با تم ایرانی ـ اسلامی باشد نشان می‌دهد که دغدغه فرهنگی دارید، با روان‌شناسان و جامعه‌شناسان صحبت کردید تا عروسک‌های مناسب را تولید کنید؟! «هانیه» جواب می‌دهد: «ایده‌های زیادی داشتم که به صورت جهادی کار کنیم و قصد داشتیم عروسک‌های ایرانی ـ اسلامی را تولید کنیم، تحقیق کردم که تا این عروسک‌ها باید چه جنسی داشته باشند، ماندگاری دارند یا خیر!، کودکان نوع صورت و لباس عروسک را می‌پسندند و با قیمت مناسب اکثریت مردم توان خرید آن را داشته باشند. برای شناخت یکسری از موضوعات و محتوای تربیتی با روان‌شناسان کودک، جامعه‌شناس، مربیان مهدکودک مشورت کردم و تمام نظرات را جمع‌بندی کردم و در آخر این عروسک‌های «ریحانه و سلمان» تولید شد.»

مسئله‌ای مهم این است که چرا عروسک‌های دست‌ساز به تولید انبوه نمی‌رسند؟ نهادها و سازمان‌های متولی این امر چرا به سمت تولید عروسک‌هایی که طراحی ایرانی هستند، نمی‌روند؟

استیکرهایی که عروسک می‌شوند

در سال‌های اخیر، عروسک‌های دست‌ساز طرفداران بسیاری پیدا کرده است و مردم به دنبال محصولات و صنایع دستی هستند که با عشق و علاقه ساخته شده باشد دیگر محصولاتی که با دستگاه‌ها به صورت سری‌دوزی ساخته می‌شود،  علاقه کمتری نشان می‌دهند، از سازندگان عروسک خانگی استقبال مخاطبان را که می‌پرسم بر این امر صحه می‌گذارند که مردم به آثار و محصولات دستی تمایل بیشتری نشان می‌دهند. «غزاله» یکی از عروسک‌سازان مستقل، استقبال مخاطبان را خوب می‌داند و عروسک‌هایی که براساس شکلک‌ها و استیکر می‌سازد، طرفداران بسیاری دارد.

«غزاله» فوق‌لیسانس علوم سیاسی دارد و از سال ۹۳ در حرفه عروسک‌سازی فعالیت می‌کند، او درباره سروکار داشتن با عروسک‌ها می‌گوید: «با توجه به علاقه‌ای که به حوزه عروسک‌سازی داشتم، وارد این کار شدم، ۴سالی است که فعالیت‌ام را شروع کردم و عروسک‌هایم از جنس نمد است و البته بیشتر مخاطبان من می‌توانند بزرگسالان باشند که برای مناسبت‌های مختلف این عروسک را برای دوستان یا اعضای خانواده‌شان سفارش دهند.»

او درباره استقبال مخاطبان از عروسک‌های دست‌ساز می‌گوید: «اتفاق جالبی که در راه عروسک‌سازی من رخ داد مخاطبان عکسی از استیکر خاص در تلگرام را می‌پسندیدند و به من سفارش ساخت آن استیکر را می‌دادند از همین رو، عروسک‌سازی من به سمت شکلک‌های استیکر سوق پیدا کرد. به صورت استیکر در تلگرام منتشر شد و مردم بیشتر از این طریق با محصولات عروسکی من آشنا شدند و از همین رو، استقبال خوبی هم شد. البته با توجه به نوسانات قیمت محصولات و کالاهای اولیه مردم برای خرید عروسک‌ها مُردد شده‌اند.»

«غزاله» بیشتر فروش عروسک‌هایش را از طریق فضای مجازی می‌داند و ادامه می‌دهد: «در صفحات مجازی بسیار فعال هستم و بیشتر مشتریان از این صفحات، سفارش‌هایشان را ثبت می‌کنند، سفارش‌های اینترنتی برای سفارش گرفتن مناسبتر است زیرا مشتری آثار و محصولات را می‌بیند و در درجات بعدی کالای مورد علاقه‌اش را سفارش می‌دهد.»

کد خبر 4493175 مریم علی بابایی

منبع: مهر

خبر بعدی:

چرا ساختمان‌های غیراستاندارد افزایش یافته است؟/جای خالی بیمه کیفیت‌ در حوزه ساخت و ساز

به گزارش خبرنگار  راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس مقررات ملی ساختمان، مهندس ناظر باید بر کار پیمانکاران و روند ساخت و ساز نظارت داشته باشد، اما متاسفانه هم اکنون بسیاری از پیمانکاران و مجریان ساخت و ساز از غیبت مهندسان ناظر و همچنین نبود مکانیزم بیمه ساخت و ساز گلایه‌مند هستند.

اگر ساختمانی مهندس ناظر نداشته باشد شهرداری‌ها پروانه ساخت ارائه نمی‌دهند، اما بسیاری از این مهندسان ناظر وقتی با هزار شرط و شروط نظارت ساختمان‌ها را بر عهده می‌گیرند علاوه بر آنکه مبالغ هنگفتی را از مالک و یا کارفرما دریافت می‌کنند، نظارت مطلوبی بر روی ساخت و ساز ندارند و از سوی دیگر به دلیل نبود بیمه کیفیت ساخت و ساز و یا سایر بیمه‌ها شاهد کاهش کیفیت ساخت و ساز‌ها هستیم.

 شنیده‌ها حاکی از آن است که بسیاری از سازندگان مسکن مبالغ هنگفتی به عنوان بیمه ساختمان به حساب تامین اجتماعی واریز می‌کنند، اما تامین اجتماعی اعلام می‌کند هیچگونه خسارتی را از بابت کارگران و یا خود ساختمان قبول نمی‌کند و همین امر باعث شده است که بسیاری از سازندگان دیگر  مبالغی به عنوان بیمه برای ساخت و ساز  واریز نکنند.

 داشتن بیمه کیفیت ساختمان و شناسنامه فنی و ملکی ساختمان از الزامات اصلی بخش ساخت و ساز است، چون زمانی که خریدار برای خرید ملک مراجعه می‌کند از صفر تا ۱۰۰ کیفیت ساخت را در این دو بخش مشاهده می‌کند.

بیمه کیفیت ساخت و ساز و شناسنامه فنی و ملکی ساختمان طی سال‌های گذشته از سوی بسیاری از سازندگان و یا مسئولان دولتی پیگیری شده است، اما متاسفانه هیچکدام از دستگاه‌های دولتی به ویژه سازمان نظام مهندسی ساختمان، این مهم را اجرایی نکرده اند و هم اکنون شناسنامه فنی و ملکی ساختمان برای واحد‌های بیش از ۲ هزار متر کمتر صادر می‌شود، اما برای واحد‌های کوچک متراژ و یا متوسط متراژ شناسنامه صادر نمی‌َشود.

بیشتر بخوانید:خواب ۵ ساله تولید مسکن، بازار را وارد رکود کرد

در شناسنامه فنی و ملکی ساختمان از زمان کلنگ زنی زمین تا زمان تحویل تمامی اقدامات صورت گرفته در ملک لحاظ می‌شود و در بیمه کیفیت ساختمان هم تمامی اقدامات لازم برای بیمه شدن واحد‌های مسکونی در نظر گرفته می‌شود، اما متاسفانه جای خالی این دو بخش در واحد‌های مسکونی به شدت احساس می‌شود.

افزایش ۱۰ تا ۱۲ درصدی عمر ساختمان ها با اجرای بیمه کیفیت ساخت و ساز

مجید کیانپور عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت و گو  با خبرنگار راه و شهرسازی، با بیان اینکه یکی از اقدامات لازم برای افزایش عمر مفید ساختمان لحاظ کردن مکانیزم بیمه‌ای در ساختمان‌سازی است گفت: در بهترین حالت ممکن، داشتن بیمه کیفیت ساختمان و یا شناسنامه فنی و ملکی زمینه ساز افزایش ۱۰ تا ۱۲ درصدی عمر ساختمان ها می‌شود، اما متاسفانه طی سال‌های گذشته کمتر شاهد اجرای این قانون بوده‌ایم.

وی توضیح داد: در مقررات ملی ساختمان که در سال ۸۷ تصویب شد استفاده از بیمه کیفیت ساختمان در ساختمان‌سازی لحاظ شده بود، اما همزمان با ادغام دو وزارتخانه مجری این طرح، قانون ابطال ماند و کمتر دستگاه‌های دولتی حاضر به اجرا و یا بازخوانی مجدد این طرح شدند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: برای افزایش عمر سرمایه‌های عمومی به ویژه در بخش ساخت و ساز باید این رویکرد را در اولویت قرار دهیم وبرنامه‌ریزی‌های لازم را برای اجرای بیمه‌های کیفیت ساختمان به کار بگیریم.

وی با بیان اینکه بیمه کیفیت ساختمان یکی از ابزار و وسایلی است که باید در حوزه ساخت و ساز اجرایی شود گفت: هم اکنون در کمتر واحد در حال ساختی شاهد اجرا شدن این طرح هستیم، این در حالی است که در بیمه کیفیت ساختمان، از زمان صدور پروانه تا پایان کار همه چیز لحاظ شده و همین امر باعث دقت و نظارت بیشترمهندسان ناظر خواهد شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در صورتی که ساختمانی بیمه داشته باشد سازنده در این واحد مسکونی سعی می‌کند از بهترین تکنولوژی‌های روز و مصالح ساختمانی با کیفیت استفاده کند از سوی دیگر با اجرای مکانیزم بیمه تمامی کارگران ساختمانی بیمه می‌شوند و همین امر باعث تضمین امنیت کار آن‌ها می‌شود.

کیان‌پور توضیح داد: شرکت‌های تضمین کننده بیمه باید بیمه کیفیت ساختمان را در دستور کار خود قرار دهند و همین امر باعث می‌َشود که عمر مفید ساختمان‌ها، کیفیت ساخت و ساز‌ها و مصالح ساختمانی به کار گرفته شده افزایش یابد.

اجرای مکانیزم بیمه در تمامی ساخت وساز های کشور

فرشید پورحاجت دبیر انجمن انبوه سازان مسکن کشور در گفت و گو با خبرنگار  راه و شهرسازی، با بیان اینکه اجرای مکانیزم بیمه در تمامی ساختمان‌ها الزامی است، گفت: کارفرمایان، بیمه کارگران ساختمانی را اجرا می‌کنند، زیرا که تامین اجتماعی اجرای این قانون را الزامی کرده است و پروژه‌های بدون بیمه کارگر ساختمانی یا بیمه مسئولیت، پروانه ساخت را دریافت نمی‌کنند.

وی توضیح داد: از زمان صدور پروانه هزینه بیمه کارگران ساختمانی از سوی مالکان و کارفرمایان متناسب با زیر بنای واحد مسکونی واریز می‌شود.

پورحاجت افزود: عدم اجرای این قانون زمینه ساز مشکلات بسیار زیادی به ویژه در حوزه ساخت و ساز می‌شود و باید تمهیدات لازم برای ترویج و فرهنگ سازی بیشتر این قانون فراهم شود.

افزایش ساخت وساز واحدهای بی کیفیت با فقدان بیمه کیفیت ساختمان

  سید هادی بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازی، اظهار کرد: متاسفانه در شرایط کنونی از مکانیزم بیمه در حوزه ساختمان سازی استفاده نمی‌شود و  این مسئله موجب شده است که در زمان بروز حادثه هیچ فرد یا نهادی مسئولیت حادثه را بر عهده نگیرد و همین امر باعث خسارت‌های بسیاری زیادی به مالک می شود.

وی افزود: در کل دنیا موضوع بیمه ساختمانی بسیار مرسوم بوده و رویکرد این بیمه‌ها به گونه‌ای است که ساختمان‌هایی با کیفیت و با قیمت بسیار پایین و ساختمان‌های بی کیفیت با نرخ‌های بسیار بالا بیمه می‌شوند بنابراین سازندگان ساختمان تمام تلاش خود را برای ساخت مسکن استاندارد انجام می دهند تا از معافیت‌های بیمه‌ای بهره‌مند شوند.

بهادری تاکید کرد: اجرای بیمه کیفیت ساختمان باید در کشور اجباری شود چراکه اجرای سیستم بیمه‌ای ساختمان در این شرایط بسیار ضروری است، زیرا هم اکنون شاهد افزایش زمین لرزه در کشور هستیم.

وی بیان کرد: اجرای بیمه کیفیت ساختمان برای ساختمان‌های موجود بسیار سخت است، زیرا که بخش قابل توجهی از ساختمان‌ها فاقد استاندارد و کیفیت لازم هستند به همین دلیل قرار گرفتن آنها تحت پوشش بیمه دشوار خواهد بود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید چند بیمه را وارد حوزه کار کنیم گفت: بیمه مسئولیت در قانون پیش فروش ساختمان ها بسیار ضروری است و باید اجرای این مکانیزم در دستور کار قرار بگیرد، فرد فروشنده ملک به عنوان پیش فروش باید پای کار قرار بگیرد و ساختمان را از تمامی لحاظ از جمله مسئولیت  به مدت یکسال برای خریدار تضمین کند.

بهادری تاکید کرد: باید در ترویج فرهنگ سازی بیمه کیفیت ساختمان تلاش کنیم، از آنجاییکه بیمه کیفیت الزامی نشده است، اکثر ساختمان هایی که به فروش می رسد کیفیت کافی را ندارند.

وی توضیح داد: هم اکنون ساختمان ها مقاومت کافی در برابر زلزله را ندارند و  قانون بیمه کیفیت ساختمان به هیچ عنوان در مناطق زلزله خیز کشور اجرا نمی شود.

 با توجه به آنکه هم اکنون مصالح ساختمانی با افزایش قیمت روبرو شده‌اند بسیاری از سازندگان از مصالح بی کیفیت در بخش ساخت و ساز استفاده می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود که عمر مفید ساختمان‌ها کاهش یابد بنابراین مکانیزم بیمه‌ای ساختمان‌ها به ویژه در شهر‌های زلزله خیز باید از سوی سازندگان اجرایی شود و مجلس و کمیسیون عمران باید به شدت پیگیر این تحقق این موضوع باشند.

گزارش از محبوبه کباری

انتهای پیام/

رئیس‌‌جمهور: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل‌کردن قیمت ارز و دوستی بیشتر با همسایگان است

پرویز پرستویی: حکایت عادل فردوسی‌پور مانند استاد شجریان است

بازیگران سریال (نون خ) سعید آقاخانی و نقش هایشان +زمان پخش

کلیدواژه: اسباب بازی ایرانی اسباب بازی هوشمند انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۸۰۳۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اندونزی سفارش ۴۹ هواپیمای ۷۳۷ مکس را کنسل کرد
 • از سیف تا همتی؛ تفاوت را احساس کنید/ نقشه راه سخت بانک مرکزی برای سال ۹۸
 • برای «رونق تولید» در سیاست‌های بین‌المللی‌مان اصلاحات ایجاد کنیم/ با وضع مقررات انبوه، خودتحریمی ایجاد کرده‌ایم/ کاهش حجم دولت را از کشورهای دیگر الگو بگیریم
 • مخاطبان سینمای ایران محروم از دیدن فیلم خوب
 • میلیاردها سفارش بوئینگ لغو شد
 • تاق بستان نمادی از فرهنگ و تمدن ایران زمین
 • هزینه ساخت مسکن سال گذشته چقدر افزایش یافت؟
 • ۳۸ کشته و ۴۷۱ مصدوم در تصادفات رانندگی/توقیف ۲۶۵۰ خودرو حادثه ساز
 • «ستاره‌ساز»؛ جای محمدحسین میثاقی دقیقا این‌جاست!
 • اندونزی سفارش ۴۹ هواپیمای ۷۳۷ مکس را کنسل کرد/سقوط دوباره سهام
 • مسکن کلید رونق تولید
 • ثبت 400 عروسک ایرانی طی سال 97 در شورای نظارت بر اسباب‌بازی/ کاهش 63 درصدی واردات اسباب‌بازی 
 • واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
 • لغو سفارش ۴۹ هواپیمای مکس ۷۳۷ از سوی اندونزی
 • استقبال مخاطبان از ویژه‌برنامه تحویل سال شبکه قرآن سیما
 • حرکت در مسیر رونق تولید زمینه ساز حل مشکلات اقتصادی است
 • اندونزی سفارش خرید ۴۹ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس را لغو کرد
 • ساعت و زمان پخش سریال و فیلم های صدا و سیما در نوروز 98
 • ساعت پخش فیلم های سینمایی در نوروز 98