خبرگزاري آريا - روزنامه اطلاعات از اواخر دهه 1330 تا اوايل دهه 1350 هر چند وقت يکبار درباره مطالب منتشره و ترکيب صفحات و ... از مخاطبان نظرسنجي مي کرد و نظرات را پس از جدول بندي در جلسات دبيران و سپس نويسندگان مطرح و مطابق خواست مخاطبان ـ اگر منجر به خروج از اصول ژورناليسم نمي شد ـ دست به تغييرات مي زد
نتايج نظرسنجي روزنامه اطلاعات در دي ماه 1346 از مخاطبان خود نشان داد که صفحه 5 ستون از 5 نويسنده که در اين صفحه ـ نامه ها و نظرات ارسالي مخاطبان و مطالب و درد دل هاي تلفني و نيز مقالات انتقادي هم چاپ مي شد و همچنين ستون «درگوشه و کنار شهر» که تهيه و تنظيم آن از مؤلف تاريخ آنلاين [نوشيروان کيهاني زاده] و در آن زمان از دبيران اطاق خبر آن روزنامه و از سردبيران خبرگزاري پارس و اخبار راديو بود خوانندگان بيشتري داشتند و پس از اينها، صفحه عبور از 5 قاره شامل مطالب جالب، خواندني و دانستني از گوشه و کنار جهان. مخاطبان گفته بودند که هر ستون درگوشه و کنار شهر داراي چند داستان کوتاه جالب و واقعي است و حاوي اندرز. اخبار حوادث (پليسي و قضايي)، مدارس، ورزشي، هنري و بهداشتي نيز پُرخواننده و اخبار اقتصادي کمترين خواننده را داشتند. مخاطبان گفته بودند که مطالب اقتصادي، دولتي هستند و از منابع رسمي کسب شده اند و تبليغ. ابتکار صفحه 5 ستون از 5 نويسنده از دکتر علي اصغر حاج سيدجوادي است که دوبار خود او و يک هم برادرش دکتر حسن، سردبير روزنامه اطلاعات بودند.
روزنامه اطلاعات از اواخر دهه 1330 تا اوايل دهه 1350 هر چند وقت يکبار درباره مطالب منتشره و ترکيب صفحات و ... از مخاطبان نظرسنجي مي کرد و نظرات را پس از جدول بندي در جلسات دبيران و سپس نويسندگان مطرح و مطابق خواست مخاطبان ـ اگر منجر به خروج از اصول ژورناليسم نمي شد ـ دست به تغييرات مي زد و حتي در تحريريه اش، انتقال و جابجايي به وجود مي آورد که گاهي سردبير اجرايي (که متفاوت از سردبير کل است) به کار ديگري منصوب مي شد. اين نظرسنجي در شهرستانها توسط نمايندگان روزنامه و در تهران، توسط افراد و موسسات حرفه اي انجام مي شد. اين قبيل نظرسنجي از سال 1334 در راديو ايران نيز صورت مي گرفت و هر دو ماه يک بار. فرق کار در اين بود که در مورد راديو، از مخاطب سئوال مي شد که آيا از برنامه اي که مي شنود راضي است و يا ناراضي و نتيجه براي آگاهي کارکنان انتشارات و راديو (که بعدا وزارت اطلاعات و جهانگردي و اينک وزارت ارشاد شده است) در تابلوهاي اعلانات اين سازمان نصب و به مسئولان برنامه ها ابلاغ مي شد تا ايرادهاي واصله را برطرف کنند.
برنامه «درگوشه و کنار شهر» که مبتکر و مدير آن، مؤلف اين تاريخ آنلاين بود و از تابستان 1341 تا زمستان 1343 هر روز در ساعت 4 و 30 دقيقه بعد از ظهر از راديو ايران (سراسري) پخش مي شد در طول اين مدت صد درصد مخاطب (شنونده) داشت ولي 5 و گاهي تا 7 درصد گفته بودند که از محتوا کاملا راضي نيستند. مؤلف اين تاريخ آنلاين بعدا آن را به روزنامه اطلاعات منتقل کرد، در صفحه حوادث و بعدا صفحه 6 اين روزنامه و نيز مجله اطلاعات هفتگي با همان عنوان «درگوشه و کنار شهر» چاپ مي شد و احمد سخاورز (مترجم انگليسي و دبير اخبار وقت راديوتلويزيون) هم بر برخي از مطالب آن کاريکاتور مي کشيد. سخاورز بيش از سه دهه است که در کانادا زندگي مي کند و به «الان سخاورز» معروف است و در اين کشور آثار هنري متعدد به وجود آورده است از کاريکاتور، نقاشي بويژه درباره حيات وحش و مجسمه سازي و از معاريف کانادا است. وي جوائز هنري متعدد به دست آورده و نقاشي هاي او از حيات وحش تمبر پُستي شده اند.

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

رونق تولید ستون اصلی اقتصاد مقاومتی است

کرج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری به نام «رونق تولید»، گفت: توسعه و رونق تولید ستون اصلی اقتصاد مقاومتی بوده که باید مورد توجه مسئولان و مردم قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، آیت الله سید محمد مهدی حسینی همدانی در نخستین خطبه های نمازجمعه کرج در آغاز سال جدید افزود:مقام معظم رهبری پیام سال را «رونق تولید» قرار داد تا حرکت مردم و مسئولان به سمت رونق تولید باشد.
وی ادامه داد: در حقیقت تاکید معظم له بر رونق تولید به عنوان ستون فقرات اقتصاد مقاومتی است و بیان ایشان این نکته را می فرماید که در این نقطه هنوزکار تمام نشده و اگر تمام شد چرخه اقتصاد در مسیر ریل حرکت قرار می گیرد.
امام جمعه کرج گفت: رونق تولید، اشتغالزایی و رونق بازار فروش ، صادرات و برون رفت از رکود را درپی دارد و این کار با شعار و سخنرانی درست نمی شود و باید وجه همت همه شود.
وی بیان داشت: در جنگ اقتصادی دشمنان باید آرایش جنگی ما با توجه به ظرفیت کشور متمرکز به تولید شود و هر کسی به اندازه توان خود باید فعالیت کند.
آیت الله حسینی همدانی تاکید کرد که برای عبور از جنگ اقتصادی باید به فرامین رهبری معظم انقلاب گوش فرا داد.
نماینده ولی فقیه درالبرزافزود: رهبر معظم انقلاب دستور دادند اتاق جنگ و فرماندهی درست شود و
در جنگ اقتصادی فرمانده، رئیس دولت است.
وی ادامه داد: فرمانده باید بپذیرد در جنگ هستیم و اقتصاد مقاومتی را پذیرفته باشد و فرماندهی جنگ اقتصادی بدون اعتماد به دشمن باید خستگی ناپذیر و مجاهدانه صحنه جنگ را اداره کند و
اخلالگران اقتصادی به خصوص دانه درشت ها را ملاحظه نکند.
خطیب جمعه کرج اظهار داشت: اگر این طور شد اعتماد مردم بیشتر می شود و کار پیشرفت می کند
و آمریکا شکست می خورد.
آیت الله حسینی همدانی گفت: رهبر معظم انقلاب مسیر را در گام دوم انقلاب ترسیم فرمودند و در سخنرانی دیروز معظم له بعضی موارد را شرح کردند.
وی سپردن امور به دست جوانان و اعتماد به آنان از مهم ترین اقدامات دانست و افزود: همانطور که رهبر انقلاب فرمودند نمونه حرکت های انقلابی و جهادی در میادین گازی جنوب کشور مشهود است که روزانه 100 میلیون متر مکعب گاز به ظرفیت تولید کشور اضافه شد.
نماینده ولی فقیه در البرز اظهار داشت: این حرکت پیام دارد و پیام جوانان غیورایرانی به دشمنان این است که پیروزی با ما است و تا شکست کامل آمریکا ایستاده ایم و ذره ای عقب نشینی نخواهیم کرد.
خطیب جمعه کرج گفت: رهبر انقلاب روز گذشته چهاربخش و چهار محور را بیان فرمودند که تقویت روح امید در جامعه از مهم ترین موضوعات بود .
وی بیان داشت : همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند تهدیدات و رجز خوانی دشمن باید به فرصت تبدیل کنیم و اقتصاد و معیشت مردم ساماندهی شود.
آیت الله حسینی همدانی گفت: منظور این است که کسانی که کار دستشان است باید مطابق دستورالعمل حرکت کنند زیر طبق بیانات رهبری انقلاب، نوع عمل ما باید بازدارنده باشد و جوری عمل کنیم که دشمن فکرحمله کردن به ما را نداشته باشد.
وی افزود: رهبری انقلاب از مجلس شورای اسلامی در خصوص برخی مسائل گلایه داشتند و به موضوع سند 2030 اشاره کردند.
خطیب جمعه کرج اظهار داشت: رهبر انقلاب فرمودند که باید وارد عمل شد و نگذاشت غرب زده ها فرصت داشته باشند و دانشجویان و اساتید مطالبه گری کنند.
نماینده ولی فقیه در البرز گفت: توجه به جوانان، شناخت ظرفیت ها و سپردن مدیریت های آینده کشور به جوانان از مواردی بود که رهبر انقلاب بر انجام آنها تاکید داشت .
خطیب جمعه کرج در بخش دیگری از سخنانش به ششم فروردین سالروز حمله نظامی آل سعود به یمن در سال 94 اشاره کرد و افزود: در این چهار سال، حکام سعودی و حامیانشان 65 هزار غیر نظامی و هشت هز ار کودک یمنی را به قتل رساندند و زیر ساخت های این کشور فقیر را تخریب کردند.
وی بیان داشت : قحطی همه جای سرزمین یمن را فرا گرفته و سازمان ملل بحران یمن را تراژدی قرن نامیده است.
آیت الله حسینی همدانی گفت: فاجعه در یمن سنگین است اما مردم این سرزمین محکم ایستاده اند و آل سعود را له کرده اند.
وی ادامه داد: سیمای مفتضح حامیان آل سعود آشکار شده است زیرا همه این جنایت ها با سلاح های آمریکا و اروپا است و بزرگترین فروشنده سلاح علیه یمنی ها انگلیس، فرانس ، آلمان و سایر کشور ها هستند.
خطیب جمعه کرج افزود: در این سال ها آمریکایی ها و رژیم صهیونیستی پول های کلانی از آل سعود دریافت کرده اند که اسرائیل غاصب به خاطر باب المندب سود می برد.
وی ادامه داد: جنایت آل سعود توسط آمریکا و اسرائیل غاصب دیده نمی شود و حتی اجازه می دهند نیروگاه هسته ای و پایگاه موشکی در عربستان سعودی ساخته شود.
وی بیان داشت : از سوی دیگر آمریکا و غرب دم از حقوق بشر هم می زنند و اسلام ستیزی و اسلام هراسی در اروپا و آمریکا به راه انداخته اند.
حسینی همدانی همدانی افزود: کشتار مسلمانان در مساجد نیوزلند نمونه بارز این حرکت های شیطانی علیه اسلام است اما به فضل پروردگار همین عاملی برای گسترش اسلام خواهد شد زیرا امروز هزاران نفر در نیوزیلند در نماز جمعه شرکت کردند و صفوف متحد تشکیل دادند.
امام جمعه کرج در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر احیای سنت حسنه وقف گفت: این سنت معنوی نباید درجامعه کمرنگ شود.
وی اظهار داشت : وقف آثار و برکات فراوانی در جامعه اسلامی دارد و کارهای عام المنفعه را به نتیجه می رساند.
آیت الله حسینی همدانی گفت: اهمیت وقف آنقدر مهم است که اهل بیت (ع ) بر توسعه و گسترش آنها سفارش فرموده اند.
وی گفت: در خصوص اهمیت وقف احادیث فراوانی از ائمه اطهار (ع ) و بزرگان دین نقل شده است که باید به این موضوع توجه ویژه داشت .
خطیب جمعه کرج با تسلیت سالروز رحلت حضرت زینب کبری (س ) گفت: این بانوی بزرگوار اسلام نمونه بارز حکمت، عفت و شجاعت است.
وی افزود: حضرت زینب کبری (س) با توجه به دوره زندگی و روشی که در برخورد با عوامل سیاسی، همسرداری و نقش آفرینی در حادثه عظیم کربلا داشت، الگو و اسوه شد.
وی بیان داشت : آن حضرت تجلی زن مسلمان و معیار برای بانوان شد در حالی که دشمنان تلاش می کنند انحراف عقیدتی و الگوی تقلبی برای بانوان و تشویق به بی بندو باری به عمل آورند.
امام جمعه کرج گفت: دشمنان اسلام، حضور اجتماعی زن را به بیراهه و ابتذال سوق می دهند که برای خنثی سازی این حرکت شیطانی باید مسیر نورانی حضرت زینب (س) به عنوان الگوی کامل در عرصه های اجتماعی در پیش گرفت.
وی افزود: حضرت زینب (س ) در هر زمان وظیفه اش را به خوبی انجام داد و علم، حلم و صبر آن حضرت بی مثال است .
آیت الله حسینی همدانی گفت: معرفت علمی بالا موجب شد تا آن حضرت در سخت ترین لحظات اهتمام به عبادت خدا داشته باشد.
7410/ 6155

رئیس‌‌جمهور: سال جدید، سال مهار تورم، متعادل‌کردن قیمت ارز و دوستی بیشتر با همسایگان است

پرویز پرستویی: حکایت عادل فردوسی‌پور مانند استاد شجریان است

بازیگران سریال (نون خ) سعید آقاخانی و نقش هایشان +زمان پخش

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۸۰۴۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بندرلنگه، بندر مروارید خلیج‌فارس
 • گذری بر ابنیه تاریخی و گردشگری خطه مینودری+تصاویر
 • نگاهی به مطالب ستون نویس‌های ترکیه|جمهوری بدون آتاترک
 • جلیل سامان: چرا باید تلویزیون دست به دامن ستاره‌ها شود؟/ من داخل خانه‌ای بودم که ماجرای نیمروز به آن حمله کرد
 • بردسکن دیار تاریخ و فرهنگ کهن
 • تاریخ را در خراسان شمالی ورق بزنید
 • ملودرام باید دل مخاطب را بلرزاند/ «بر سر دوراهی» کمدی و طنز نیست
 • سفری به هلند ایران؛ از سرچشمه و چنار هزار‌ساله تا ستون‌های تاریخی خورهه
 • بهار ۹۸| معماری تماشایی باغ عفیف‌آباد شیراز؛ تبلور تاریخ هخامنشی تا قاجار + فیلم
 • بر اساس نظرسنجی سایت بلژیکی فوت نیوز؛ آرای مثبت هواداران کلوب بروخه برای حفظ کاوه رضایی
 • تاق بستان نمادی از فرهنگ و تمدن ایران زمین
 • نتایج نظرسنجی طرفداری در مورد عملکرد برنامه 90 در سال 97 و اختلاف میان عادل فردوسی‌پور و علی فروغی
 • ناگفته های آزاده نامداری از پشت پرده زندگی کاری اش+ عکس
 • معبد خورهه؛ دریچه ای رو به تاریخ ایران زمین+ تصاویر
 • نیروی انتظامی ستون اصلی امنیت داخلی کشور است
 • نیروی انتظامی، ستون اصلی امنیت داخلی کشور است / اگر امنیت نباشد، هزینه‌های سنگینی به جامعه تحمیل خواهد شد
 • بهار ۹۸| مسجد نصیرالملک شیراز، شاهکار معماری و هنر جهان اسلام + فیلم
 • اسکان ۸۰ هزار نفری مسافران و گردشگران نوروزی در استان/حرم بی بی حکیمه (س) و چشمه بلقیس دارای بیشترین بازدید کننده
 • استقبال مخاطبان از ویژه‌برنامه تحویل سال شبکه قرآن سیما