قاسم سلیمی یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه یکی از موضوعات اساسی کشور در برنامه‌های توسعه‌ای توجه جدی به اقتصاد دانش بنیان است، اظهار داشت: مبنای برنامه چهارم توسعه دانش بنیانی و دانش‌محوری بوده است که در برنامه‌های پنجم و ششم نیز ادامه داده شد و به‌ویژه در اقتصادهای در حال توسعه مهم است.
وی نقش دانشگاه‌ها و مراکز علمی، فناوری و نوآوری را در تحقق سیاست‌های اقتصاد دانش بنیان بسیار برجسته توصیف کرد و گفت: این مهم با رویکرد سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی دقیق می‌تواند موفقیت‌های بسیار را به همراه داشته باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه شیراز با بیان اینکه در سال های گذشته بحث‌های دقیقی در حوزه اقتصادی مطرح شده، به فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی اشاره کرد.
سلیمی ادامه داد: در ساختار وزارت علوم دو برنامه درراستای اقتصاد مقاومتی تبیین شده است که یکی، ارتقای پنج دانشگاه برتر کشور به تراز بین المللی است و دیگری آمایش آموزش عالی است.
وی با بیان اینکه دانشگاه شیراز برای دستیابی به تراز بین‌المللی تلاش می ‌کند و وزارت علوم نگاه ویژه‌ای به این موضوع دارد، افزود: آمایش آموزش عالی به‌مثابه ضرورتی مهم در کشور مد نظر است و استان فارس نیز در این زمینه با نگاهی کارامد وارد شده است.
** توجه به اقتصاد دانش‌بنیان ضروری است
استاد مدیریت آموزشی دانشگاه شیراز عنوان کرد: اگر قائل هستیم که اقتصاد ما می‌تواند دانش‌بنیان باشد، سیاست‌گذاری در حوزه علم فناوری و نوآروی در هر استان اهمیتی ویژه می‌یابد.
سلیمی گفت: چنانچه توجه به اقتصاد دانش‌بنیان در بعد اجرایی نیز عملیاتی شود، بهره‌های بسیاری برای هر استان و منطقه به ارمغان خواهد آورد و ما در این زمینه برخی نقاط قوت و ضعف‌ها داریم؛ اما فرصت‌هایمان بسیار است تا آنجا که می‌توان از آن به مثابه یکی از محورهای توسعه استان یاد کرد.
وی با اشاره به وجود بیش از 200 مرکز آموزش عالی، و مراکز و موسسات پژوهش و فناوری، تاکید کرد: از منظر آمایشی شاید به این نگاه برسیم که توسعه کمی این مراکز در استان فارس به ثمر رسیده و امروز باید این مراکز را ساماندهی کرد.
مدیر دفتر نظارت و ارزیابی دانشگاه‌های استان فارس ابراز داشت: آمایش آموزش عالی باید براساس قابلیت‌ها و توانمندی‌های هر منطقه باشد و در این میان، متمرکز کردن ظرفیت‌ها ضروری است و امروز باید در عرصه کیفیت این مراکز را متحول کرد؛ هرچند این موضوع به معنای حذف و از بین بردن مراکز آموزشی نیست، بلکه طرحی درراستای همگرایی مراکز توسعه علم و فناوری است.
در ادامه،‌ استاد مدیریت و رئیس پردیس بین‌الملل دانشگاه شیراز نیز با بیان اینکه نیروی محرکه اقتصاد حوزه های صنعت، کشاورزی و گردشگری است، گفت: با توجه به گزار‌ش‌ها و خروجی برنامه‌ها در می‌یابیم که خلاهای گسترده‌ای در هر یک از این حوزه ها وجود دارد و این امر در بیکاری بالای استان فارس نمود یافته است.
7375/ 2027
انتهای پیام

منبع: جماران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جبران خلاءهای صنعت نفت و گاز با استفاده از توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان/شکل‌گیری انحصار در استفاده از فناوری شرکت‎‌های داخلی ممنوع

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری ایسکانیوز، امروزه شرکت های دانش بنیان در بسیاری از صنایع کلیدی کشور رسوخ کرده و در این راستا دستاوردهای خوبی را به منصه ظهور رساندند. در این بین صنعت نفت و گاز کشور از این قافله عقب نماند و از ایده‌ها و فناوری‌های نوین شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ بهره جسته است.

فعالیت 300 شرکت دانش بنیان در صنعت نفت و گاز

حمیدرضا شکوهی کارشناس انرژی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علم و فناوری ایسکانیوز، گفت: براساس آمارهای پراکنده حدود 300 شرکت دانش بنیان در حوزه نفت و گاز فعالیت می‌کنند ولی تا به امروز فعالیت این شرکت‌ها تا اندازه‌ای در این صنعت پررنگ نبوده است.

وی با اشاره به اینکه حقیقت شرکت های دانشبنیان بیشتر در حوزه تکنولوژی ورود کرده است، گفت: این امر باعث شده که کمتر شاهد حضور شرکت‌های دانش بنیان در این عرصه باشیم. خوشبختانه طی یک سال اخیر تلاش‌ها و اقداماتی در صنعت نفت صورت گرفته و اکنون شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعه صنایع بالادستی و پایین دستی فعالیت می‌کنند.

شکوهی از تشکیل شورای شورای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت نفت خبر داد و گفت: این امر به منظور توسعه و ارتقای زیست‌بوم نوآوری و فناوری صنعت نفت بوده و درصدد است با برنامه‌ریزی بلندمدت، ایجاد روابط فعال میان ذی‌نفعان، به‌کارگیری ظرفیت‌های موجود در نهادها و بازیگران درونی و بیرونی و حمایت و هدایت گروه‌های کارآفرینی، اقدام به پذیرش موسسه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های مرتبط با صنعت نفت کرده و زمینه لازم را برای توسعه فناوری و تجاری‌سازی فراهم کند.

ورود شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه کاتالیست و صنایع تکمیلی

وی با بیان این‌که شرکت‌های دانش‌بنیان بیشتر در حوزه کاتالیست و صنایع تکمیلی ورود کرده‌اند، گفت: برای توسعه صنایع بالادستی و پایین دستی صنعت نفت و گاز نیاز به حضور این شرکت‌ها داریم.

عامل اصلی رکود صنعت نفت عدم سرمایه گذاری و جذب تکنولوژی

این کارشناس انرژی افزود: یکی از مشکلات اساسی صنعت نفت در حال حاضر عدم سرمایه گذاری و جذب تکنولوژی است به ویژه در شرایط تحریم؛ بنابراین حضور این شرکت‌ها تا حدی می تواند باری از مشکلات این صنعت( برداشت از مخازن نفتی و ضریب برداشت از میادین) را بردارد.

شکوهی با تاکید براین‌که حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ نباید تنها بعد مادی داشته باشد، گفت: برای توسعه و حمایت اساسی از این شرکت‌ها بایستی شورای راهبردی در وزارت نفت شکل گیرد تا بتوانیم با استفاده از دستاورده‌های این شرکت‌ها خلاءهای موجود این صنعت را برطرف کنیم.

حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ نباید تنها بعد مادی داشته باشد

وی افزود: این که گفته می‌شود وزارت نفت کارنامه مثبتی در راستای حمایت از ساخت داخل نداشته است؛ منطقی نیست بلکه فضاسازی‌ها برخی از رسانه‌ها است. حضور شرکت‌های بزرگ خارجی یا تلاش برای جذب شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا برای توسعه صنعت نفت و گاز هیچ مغایرتی با حمایت از شرکت های داخلی ندارد. بنابراین بحث سرمایه گذاری، جذب تکنولوژی و استفاده از توان داخلی در کنار شرکتهای بزرگ خارجی بوده است.

کارشناس مسایل نفتی ادامه داد: با وجود تحریم‌های ناجوانمردانه توانستیم فازهای متعددی از پارس جنوبی را به بهره برداری برسانیم. این امر بخاطر تجربه ای بود که شرکت‌های داخلی در کنار شرکت‌های خارجی کسب کردند.

حضور شرکت‌های خارجی مغایریتی برای استفاده از توان داخلی نیست

وی تاکید کرد: حضور شرکت‌های خارجی مغایریتی برای استفاده از توان داخلی نیست اما در حوزه شرکت‌های دانش بنیان باید بپذیریم که نیاز به عزم جدی همگانی داریم. همچنین بدنه اجرایی و مدیریتی وزارت نفت باید این اعتماد و اعتقاد را داشته باشند تا با گذشت از موضوعات کلیشه‌ای زمینه را برای توسعه این شرکت‌ها فراهم کنند و اینطور نباشد که یک نوع انحصار در استفاده از فناوری شرکت‎‌های داخلی شکل گیرد.

شکوهی در پاسخ به این سوال که آیا استفاده از توان داخلی با قدمت صنعت نفت تناسب دارد یا نه؟ گفت: متاسفانه هنوز یک شرکتی که بتواند تمامی پروژه های کلیدی را از صفر تا صد به طور کامل انجام دهد و فراتر از مرزهای ایران فعالیت کند؛ نداریم. این امر بخاطر این است که تا سال 29 صنعت نفت در اختیار کشور ما نبود و از سال 29 تا 57 ملی شدن صنعت نفت بیشتر شرکت‌های خارجی حضور داشتند و از سال 57 تا به امروز جنگ و بحث تحریم را داشتیم؛ همه اینها موانعی را برای توسعه صنعت نفت و شکل گیری شرکت‌های داخلی ایجاد کرده است.

هنوز یک شرکتی که بتواند تمامی پروژه های کلیدی را از صفر تا صد به طور کامل انجام دهد و فراتر از مرزهای ایران فعالیت کند؛ نداریم

جبران خلاءهای صنعت نفت و گاز با استفاده از توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان

وی افزود: واقعیت امر این است که بسیاری از فازهای پارس جنوبی و نیز پروژه‌های بزرگ صنایع بالادستی توسط شرکت‌های توانمند ایرانی اجرا شده است اما کافی نیست؛ در اینجاست که یا باید به فکر حضور شرکت‌های خارجی در کشور بود یا اگر به دلیل شرایط تحریم‌ها نمی توانیم کار توسعه صنعت نفت را انجام دهیم؛ حداقل با ارائه تسهیلات و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان بتوانیم تا حدی خلاءهای موجود این صنعت را جبران کنیم.

گفتنی است در حال حاضر تعداد قابل توجهی از شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه قطعات و تجهیزات و مواد شیمیایی در حوزه نفت فعالیت می‌کنند که نیاز به حمایت اساسی از سوی مسئولان دارند.

شرکت‌های دانش‌بنیان در روزگاری که تحریم‌ها و محدودیت‌ها، صنعت نفت کشور را نشانه رفته‌اند باید به توان داخلی اتکا کرد و یکی از راه‌های رسیدن به این مهم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است.

باید به توان داخلی اتکا کرد و یکی از راه‌های رسیدن به این مهم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است

همچنین جایگاه استارت‌آپ در این صنعت برکسی پوشیده نیست تا آنجا که وزیر نفت نیز حمایت از این شرکت ها را در اولویت کاری وزارت نفت قرار داده است. شرکت‌های دانش بنیان اگرچه خطشکن عرصه خودکفایی‌اند، اما خود نیازمند حمایت اند.

انتهای پیام/

169 / 156 دانش بنیان صنعت نفت گاز صنایع بالادستی استارت آپ سرمایه گذاری

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها بیکاری عضو هیات علمی دانشگاه علم و فناوری فناوری مقام معظم رهبری جام ملت های آسیا منع به کارگیری بازنشستگان بودجه 98 جلیقه زردها امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی

منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۸۰۵۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حضور 10 استارتاپ قوی گیلانی در بیست وپنجمین نمایشگاه الکامپ / حمایت و پیگیری پارک علم و فناوری گیلان شرکت های فناور حاضر در نمایشگاه
 • ۲ راهکار وزارت اقتصاد برای افزایش قدرت خرید خانه اولی ها
 • معاون وزیر صنعت در اراک: برنامه‌های وزارت صنعت در ۷ محور در راستای رونق تولید و توسعه ملی تدوین شد
 • بیش از 50درصد کاربران اینترنت خاورمیانه ایرانی ها هستند
 • وابستگی به نفت فاجعه آفرین خواهد بود/ افزایش ۱۰ برابری نقش فین‌تک‌ها در تراکنش‌های مالی
 • تصویب ماده واحده تشکیل شبکه کمیسیون‌های معین نقشه علمی
 • جلسه 121 ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور برگزار شد
 • در جست‌وجوی راه نجات اقتصاد
 • پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان کارگاه روش تکمیل اظهارنامه مالیاتی برگزار می‌کند
 • کرمانشاه به شهرک علم و فناوری نیاز دارد حامی پارک علم و فناوری خواهیم بود
 • عملکرد پارک علم و فناوری جهاددانشگاهی در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان
 • مهدی غفاری رئیس پارک علم و فناوری گلستان شد
 • ارتباط شورای عالی انقلاب فرهنگی و دانشگاه‌ها نزدیک تر می‌شود
 • غفاری رئیس پارک علم و فناوری گلستان شد
 • دانش‌آموختگان ارتباط خود را با دانشگاه‌ها حفظ کنند
 • سرمایه گذاری بخش خصوصی لازمه توسعه پژوهش است/ ارزش افزوده در تولید دانش است
 • ۷۹ شرکت در استان مرکزی موفق به کسب مجوز و تاییدیه محصول دانش‌بنیان شدند
 • اقتصاد اقیانوس در سال ۲۰۳۰
 • پایان اقتصاد سنتی با همکاری شرکت‌های دانش بنیان و بخش خصوصی رقم می‌خورد