تهران- ایرنا- استاد تمام دانشگاه تهران و متخصص برنامه ریزی شهری و منطقه ای می گوید که با توجه به اینکه تونل های شهری با پول مردم ساخته شده اند، در شرایط کنونی با پولی شدن آنها موافق نیستم.

دکتر کرامت الله زیاری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا استان تهران در واکنش به خبر پولی شدن تعدادی از تونل ها و بزرگراههای پایتخت اظهارداشت: در تمامی دنیا برای تونل ها و بزرگراه ها مالیات و عوارضی در نظر گرفته می شود اما در ایران با توجه به اینکه این موضوع در فرهنگ و اقتصاد جا نیافتاده زود است که به این مساله ورود شود.
وی در عین حال تأکید کرد: باید در این زمینه فرهنگ سازی و پیامدهای مثبت و منفی و جنبه های مختلف آن سنجیده شود.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه باید این نکته را نیز مدنظر قرار دارد که این تونل ها و بزرگراه ها با پول مردم ساخته شده اند تصریح کرد: بنابراین در شرایط فعلی با این موضوع موافق نیستم زیرا این معابر با پول مردم ساخته شده است.
وی ورود به این موضوع را نیازمند انجام کار کارشناسی دقیق دانست و گفت: با توجه به اینکه فرهنگ این مساله و پذیرش آن از سوی مردم وجود ندارد در شرایط فعلی که مردم مشکل ترافیکی و بزرگراهی دارند عملی کردن آن به مصلحت شهرداری تهران نیست.
به گزارش ایرنا چند روز گذشته انتشار خبری مبنی بر تهیه پیش نویس لایحه پولی کردن پنج تونل و بزرگراه پایتخت از سوی معاونت حمل و نقل و ترافیک در برخی رسانه ها بازتاب های زیادی داشت.
پیروز حناچی شهردار تهران روز گذشته در واکنش به این خبر تاکید کرد: این موضوع صرفا در حد بحث کارشناسی است.
وی افزود: پولی شدن تونل های پایتخت زمانی عملیاتی می شود که در قالب لایحه توسط شهردار به شورای شهر تقدیم و مورد پذیرش شورا قرار گیرد، شورا نیز بپذیرد و برای آن نرخ تعیین شود.
حناچی با گلایه از نحوه انتشار خبر این موضوع گفت: خبری منتشر شده که از اساس واقعیت نداشته؛ این صحبت ها در بحث های کارشناسی مطرح می شود و لزومی ندارد در رسانه ها در این مرحله به آن پرداخته شود.

تهرام/9353/ 1008

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

جاده بین استانی اندیکا-شهرکرد درانتظار استاندارد سازی

به گزارش ایرنا اوایل دهه ۸۰و با احداث تونل دلا، جاده قدیم اندیکا- شهرکرد (از مسیر رگ منار) از گردونه خارج و جاده جدید (مسیر تونل دلا، شیمبار) جایگزین آن شد.

در همان سال‌های اولیه که این مسیر هنوز آسفالت هم نشده بود، مسافران زیادی از شهرستان‌های شمال خوزستان برای سفر به استان چهار محال وبختیاری و اصفهان از آن تردد می‌کردند.

اما اواخر دهه ۸۰ که این مسیر به طور کامل آسفالت شد، تردد در آن هم رونق گرفت و میانبر بودن و داشتن مناظر بکر طبیعی باعث شد هر ساله مسافران و گردشگران زیادی برای سفر به استان‌های چهارمحال و بختیاری و استان اصفهان، این مسیر را انتخاب کنند.

اما آنچه که علاوه بر پیچ و خم‌های غیر استاندارد، عرض کم و موج‌های حادثه ساز سطح جاد، موجب گلایه مندی بسیار مردم شده مشکل اساسی دیگری است که تاکنون اقدامی برای رفع آن از طرف متولیان امر انجام نشده است.

عبور این جاده از حاشیه تالاب شیمبار باعث شده در فصل‌های بارندگی، بخشی‌هایی از این جاده به طور کامل زیر آب برود و تردد در آن غیرممکن شود.

زیر آب رفتن این جاده حوادث تلخی را در دهه‌های اخیر به یادگار گذاشته که آخرین حادثه آن به دی ماه پارسال برمی گردد که آمبولانس فوریت‌های پزشکی اندیکا در حین مأموریت در سیلاب گرفتار شد و یکی از تکنسین‌های فوریت‌های پزشکی که برای کمک آمده بود دراثر این حادثه در آب غرق شد.

این جاده علاوه بر اینکه یک محور بین استانی محسوب می‌شود، مسبر ارتباطی بخش چلو شهرستان اندیکا با بیش از ۱۵۰ روستا با مرکز این شهرستان است که بسته شدن آن این ارتباط را به طور کامل مسدود می‌کند.

برای اطلاع از اقدام وبرنامه مسئولان مربوطه برای اصلاح هندسی این جاده به سراغ رئیس راهداری و حمل ونقل جاده‌ای شهرستان اندیکا رفتیم.

کورش دهنو در این زمینه به خبرنگار ایرنا می‌گوید: احداث جاده و تغییر مسیر آن بر عهده اداره کل راه و شهرسازی می‌باشد و راهداری تنها وظیفه مرمت و نگهداری آن را بر عهده دارد.

وی اضافه می‌کند: راهداری شهرستان اندیکا هرساله مرمت و بهسازی این مرمت را انجام می‌دهد و هم اکنون نیز حدود ۱۵ کیلومتر از این مسیر با اعتباری حدود ۸۰ میلیارد ریال در حال لکه گیری و روکش آسفالت است.

رئیس راهداری و حمل ونقل جاده‌ای شهرستان اندیکا ادامه می‌دهد: برای رفع معضل آبگرفتگی این محور در حاشیه تالاب شیمبار، احداث مسیر جدید با ترفیع کد ارتفاعی نیاز می‌باشد که طول آن حدود ۶ کیلومتر و بودجه قابل توجهی هم نیاز دارد.

معاونت مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی خوزستان نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا می‌گوید: این جاده در زمان حاضر یک جاده فرعی درجه ۲ می‌باشد و برای اینکه به یک جاده بین استانی تبدیل شوددر حدفاصل مسجدسلیمان تا سه راهی اردل در استان چهار محال و بختیاری نیاز به ارتقای کیفی دارد.

علی عیدی وندی اضافه می‌کند: برای ارتقای این جاده باید تونل‌های جاده میانبر مسجدسلیمان-اهواز، تونل محلاتی در ورودی جاده سد مسجدسلیمان، تونل جدید دلا، تونل چلو، تونل تاراز به تنگ حونی و تونل چری احداث شوند تا این مسیر به یک جاده استاندارد با مشخصات یک جاده بین استانی ایمن و مناسب تبدیل شود.

وی ادامه می‌دهد: در سال ۹۵ بخشی از این پروژه از ورودی چم آسیاب تا سد مسجدسلیمان با اعتباری حدود یک هزار میلیارد ریال به طول ۲۰ کیلومتر شروع شد اما به دلیل عدم تأمین اعتبار پروژه با پیشرفت فیزیکی ۳۲ درصد متوقف شد.

معاونت مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی خوزستان اضافه می‌کند: تحقق این پروژه نیازمند همکاری مسئولان ۲ استان چهار محال و بختیاری و خوزستان است چرا که موقعیت استراتژیک این جاده، بحث پدافند غیر عامل، کاهش ۱۴۰ کیلومتری مسافت و مناظر گردشگری حاشیه جاده، ایمن سازی و استاندارد سازی این مسیر را از اهمیت ویژه ای برخوردار می‌کند.

اما آنچه در پایان می‌توان نتیجه گرفت این است که بر طرف کردن مشکلات جاده فعلی و ارتقا آنکه نقش مؤثری در رونق استان خوزستان به ویژه شهرها ی مسجدسلیمان، لالی، شوشتر، گتوند و … ایفا می‌کند نیازمند عزم جدی مسئولان استانی و کشوری است.

انتظار می‌رود نمایندگان مجلس که هر ساله در آستانه انتخابات از این موضوع به عنوان یک وعده عملی نام می‌برند موضوع ارتقا و رفع مشکلات اساسی این محور را مورد پیگیری قرار دهند تا بیش از پیش شاهد حوادث ناگوار و مشکلات بسیار در این محور نباشیم.

۷۱۵۹/۶۰۰۲

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: اجتماعي شهري حمل و نقل پولي شدن تونل

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۸۶۶۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رئیسی:نظام‌پولی‌وبانکی بایداصلاح شود
 • ۱۱۰ هزار واحد مسکونی معلولان در سطح کشور ساخته شده است
 • توضیحات کارشناس اسلحه‌ درباره سلاح نجفی
 • توضیحات کارشناس اسلحه‌ درباره سلاح، فشنگ‌های شلیک شده و تیری که باعث قتل شد
 • پیشنهاد محققان بانکداری اسلامی درباره جریمه تأخیر/ «رِبح مرکب» مبنای عقلی و شرعی ندارد
 • دالان بادهای پایتخت
 • استخدام مدیر فروش، مدیر بازرگانی،سرپرست فروش، کارشناس فروش
 • استخدام کارمند اداری، کارشناس فروش در شرکت تجهیزات پزشکی-تهران
 • وکیل پروپئیچ: هنوز پولی از استقلال نگرفته‌ایم
 • ۳۰ مدرسه در مسکن مهر سراسر استان سمنان ساخته می‌شود
 • چهار سارق سامانه روشنایی تونل آبسرده دستگیر شدند
 • چهار نفر از سارق سیستم روشنایی تونل آبسرده دستگیر شدند
 • ۱۸ مدرسه در شاهرود ساخته می‌شود
 • باید اختیار تایید پروژه‌ها به مدیران استانی داده شود/ یک سرمایه گذار و کارآفرین نباید پشت درب اتاق کارشناس ها منتظر بماند!
 • ۱۵ هزار واحد مسکونی برای مددجویان دارای معلولیت ساخته می شود
 • فاجعه بی‌توجهی مدیران ارشاد به سرمایه‌های مشکوک
 • عکس/ کارخانه واگن‌سازی تهران
 • تجارتی جهانی در پستو
 • چشم مدیران اصلاح‌طلب به جیب شهروندان تهرانی است/ طرح ترافیک پولی با چاشنی ترافیک و آلودگی هوا