به گزارش«نماینده»، محمد هاشمی در آغاز صدوسیزدهمین جلسه علنی شورای شهر تهران، ری و تجریش اظهار داشت: در ‌آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم و امروز ۲۲ دی ماه سالگرد تشکیل شورای انقلاب اسلامی است و این شورا نخستین شورای تامینی و مادر تمام شوراهای کشور است.  

وی گفت: صورت جلسات شورای انقلاب با قلم دکتر شیبانی تدوین می‌شد که عضو پیشکسوت شورای شهر تهران نیز بود.  

رئیس شورای شهر تهران، افزود: این اسناد ارزشمند در کتابخانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی قرار داشت که در دهه فجر امسال تحویل سازمان اسناد ملی داده می‌شود و از شیبانی نیز تجلیل به عمل می‌آید.  

وی درباره اخذ عوارض از تونل‌های شهری تهران نیز گفت: آنطور که بررسی کردم خبری به عنوان شنیده و یا شایعه در رسانه‌ها منعکس شد که واکنش به این خبر زیاد بود و لایحه پیش‌نویسی در مطبوعات در این خصوص منتشر شده بود که فرایند کارشناسی آن را هنوز طی نکرده‌ایم و به عنوان پیشنهاد مطرح بوده است ولی به صورتی در جامعه مطرح شد که انگار تصویب شده است؛ اینگونه موارد باید با امضای شهردار به شورای شهر ارسال و مورد بحث قرار گیرد.  

هاشمی افزود: این موضوع درباره تخریب مورد استفاده قرار گرفت و از همه دست‌اندرکاران فعالیت‌های شهری در فضای مطبوعاتی و مجازی می‌خواهم با دقت بیشتری اقدام کنند که شاهد تشویش اذهان عمومی نباشیم.  

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: دومین سالگرد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برگزار شد و از تحلیل‌کنندگان و نقدکنندگانی که حضور داشتند تشکر می‌کنم.  

وی افزود: برخی‌ها عنوان می‌کنند می‌خواهید هاشمی را مقدس جلوه دهید بلکه اینطور نیست هدف از تجلیل تبلیغ نیست.  

منبع: نماینده

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کارنامه شهرداری در دست چپ اصلاح‌طلبان

بیش از دو سال از آغاز به کار اصلاح‌طلبان در شورای شهر تهران و متعاقب آن، شهرداری تهران می‌گذرد. به عملکرد این جریان در دو سال اخیر انتقادات فراوانی شده که تازه‌ترین آن‌ها مربوط به خانم فائزه هاشمی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران است. ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰ رسانه ها خواندنی نظرات - اخبار رسانه ها -

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، بیش از دو سال از آغاز به کار اصلاح‌طلبان در شورای شهر تهران و متعاقب آن، شهرداری تهران می‌گذرد. به عملکرد این جریان در دو سال اخیر انتقادات فراوانی شده که تازه‌ترین آن‌ها مربوط به خانم فائزه هاشمی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران است. هاشمی در یادداشتی آورده است: «‌شورای شهر و شهرداری کارنامه قابل‌دفاعی ندارند. این امکان وجود داشت که عملکرد فراکسیون امید در مجلس بهتر باشد و این نمایندگان باید درقبال جبهه اصلاح‌طلبان پاسخگو باشند. مجموعه اصلاح‌طلبی در مجلس از دو مجموعه دولت و شورای شهر بهتر عمل کرده؛ هرچند عملکرد دورازانتظار اصلاح‌طلبان در مجلس و شورای شهر باعث کدورت است».

دو سال از آغاز حضور جریان اصلاحات در شهرداری و شورای شهر پنجم تهران می‌گذرد. شهرداری تهران در دو سال گذشته، با دیدن سه شهردار اصلاح‌طلب، بی‌ثبات‌ترین دوران مدیریتی را به خود دیده است. یکی از دلایل این بی‌ثباتی، به نگاه سیاست‌زده اصلاح‌طلبان به مقوله تخصصی مدیریت شهری برمی‌گردد؛ موضوعی که حتی خود را در جریان انتخاب شهردار اسبق تهران، یعنی آقای محمدعلی نجفی و به‌طور شدیدتر در انتخاب جانشین نجفی نشان داد. محمدعلی نجفی نخستین شهردار این دوره اصلاحات بود که زمان زیادی بر سِمَت خود دوام نیاورد. وی شروع به کار خود را با نقد مدیریت گذشته آغاز کرد و تهران را شهری «بدقواره» نامید. شهردار اسبق وعده داد از زنان و جوانان در ساختار شهرداری استفاده بیشتری کند و 30درصد مدیریت‌ها را به بانوان اختصاص دهد. نجفی در دفاع از برنامه خود در صحن شورا به بیل گیتس نیز نقبی زده بود: «مدیر خوب این است که استراتژی و مدیریت خوب داشته باشد: اینکه از صبح تا شب بیاید؛ اما بهره‌وری کاری زیر 50درصد باشد، درست نیست. آیا بیل گیتس و مدیران موفق مدیریت موفق داشتند یا از صبح تا شب سر کار بودند؟ اگر شهردار شدم، از همان روز اول کسوت سیاسی را از تن درمی‌آورم و کسوت خدمت به شهر و شهروندان را به تن می‌کنم. امروز فعال و کارشناس در مسائل سیاسی هستم؛ اما شهردار نباید سیاسی باشد».


 البته طولی نکشید که مشخص شد چرا نجفی از کار و فعالیت زیادی در شهرداری گریزان بود. رابطه او با مرحوم میترا استاد خیلی زود علنی شد و همین موضوع سبب فشارهای همفکرانش به او شد تا به استعفا وادارش کنند. نجفی که در همان مدت کوتاه مدیریت، خط 7 مترو را تعطیل کرد و زیر بحرا‌ن‌های زودگذر شهری مانند زلزله شبانه و مسدودشدن خیابان‌ها براثر بارش برف کمر خم کرده بود، سرانجام با اعلام اینکه دچار بیماری است، از سِمَتش استعفا داد. او که اکنون به‌اتهام قتل همسر دومش در زندان به‌سر می‌برد، همچنان با انتقادات جریان فکری حامی خود مواجه است. باوجوداین، برای تطهیر چهره او مرحوم میترا استاد را «پرستو» و فرستاده دستگاه‌های امنیتی خوانده تا دلایل موجه‌تری برای این اقدام نجفی عنوان کنند.


 آقای غلامحسین کرباسچی چندی پیش در گفت‌وگویی درباره رابطه نجفی با میترا استاد اعلام کرد: «در دفتر جناب آقای نجفی به حضورش رسیدم و در حین بحث و رایزنی برای گزینه‌های شهرداری تهران، درباره همین پرونده مطرح‌شده از وی سوال کردم و با‌توجه‌به طرح نامزدی‌اش برای شهرداری درباره عوارض طرح این پرونده و اثرهای منفی آن در مدیریت شهری تهران و نیز حوزه خصوصی‌اش در حضور دوستان هشدار دادم».


  افشانی ؛ شهرداری که نیامده رفت


پس از نجفی، آقای محمدعلی افشانی را اصلاح‌طلبان به‌عنوان شهردار تهران انتخاب کردند؛ اما طولی نکشید که او نیز شامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان شد. وقتی معاونت حقوقی و پارلمانی ریاست‌جمهوری آب پاکی را روی دست اصلاح‌طلبان ریخت و گفت همه شهرداران کشور مشمول قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان هستند، فعالان سیاسی این جریان ازجمله اعضای شورای شهر و سه حزب درگیر در آن به تکاپو افتادند تا شهردار جدیدی انتخاب کنند یا راه‌حل دیگری بیابند.  سرانجام پس از کناره‌گیری اجباری افشانی از منصب شهرداری تهران، آقای پیروز حناچی، سیاستمدار اصلاح‌طلب و معاون پیشین شهرسازی و معماری شهرداری، به‌عنوان شهردار تهران انتخاب شد. این شهردار اصلاح‌طلب تهران نیز تاکنون دو تذکر جدی از اعضای فهرست امید شورای شهر تهران گرفته است. این در حالی است که گلایه‌های شورای شهر تهران از نحوه فعالیت حناچی در دو، سه ماه اخیر شدت گرفته است.

شورای شهر و شهرداری کارنامه قابل‌دفاعی ندارند


خانم فائزه هاشمی نیز روز گذشته در یادداشتی در روزنامه سازندگی از عملکرد شورای شهر و شهرداری انتقاد کرده است. در بخشی از یادداشت هاشمی آمده است: «فراکسیون امید انتظارها را پاسخ نداد و نمایندگان جریان اصلاحات در مجلس، دولت و شورای شهر باید اصلاح‌طلب باشند، نه وحدت‌طلب». هاشمی افزود: «این امکان وجود داشت که عملکرد فراکسیون امید در مجلس بهتر باشد و این نمایندگان باید درقبال جبهه اصلاح‌طلبان پاسخگو باشند. مجموعه اصلاح‌طلبی در مجلس از دو مجموعه دولت و شورای شهر بهتر عمل کرده؛ هرچند عملکرد دورازانتظار اصلاح‌طلبان در مجلس و شورای شهر باعث کدورت است». فائزه هاشمی نوشت: «هم جریان اصول‌گرایی و هم جریان اصلاح‌طلبی درگیر بحران مزمن باندبازی و انحصارطلبی هستند و هر دو طرف درصورت به خود نیامدن و با ادامه مسیر فعلی، نمی‌توانند چشم به رأی مردم داشته باشند و خواستار مشارکت آن‌ها در انتخابات شوند». وی درپایان یادداشت خود تأکید کرد: «مردم خواهان تغییرات اساسی هم در اصلاح‌طلبان و هم در اصول‌گرایان هستند و می‌خواهند پیام تأییدنکردن خود را به گوش هر دو طرف برسانند. این پیام مردمی است که دیگر نمی‌خواهند از رأی‌شان سوءاستفاده شود».


 تذکرها و انتقادهایی که روزها به شهرداری تهران داده می‌شود، نشان‌دهنده اختلافاتی است که در مدیریت شهری وجود دارد که البته، بخشی از آن‌ها به رسانه‌ها و افکار عمومی می‌رسد. یادداشت اخیر فائزه هاشمی درباره عملکرد شهرداری و شورای شهر پنجم و نامه معروف آقای محمدجواد حق‌شناس، رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، خطاب به پیروز حناچی و هشداردادن به وی درباره انتصابات نیز نقطه عطفی در بروز اختلافات مدیریت شهری است که این روزها در رسانه‌ها مطرح می‌شود.

منبع :   صبح نو                          

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه‌‌ها

R1437/P/S9,1299/CT12

آیت‌الله اراکی: یک راه این است که انتخابات را ملغی کنیم؛ بگوییم مردم نقشی نداشته باشند و همه از طریق رهبری تعیین شوند| اگر چنین می‌شد،‌ قطعاً خطاها کم‌تر می‌شد| برجام اشتباه بزرگی بود| مدیریت رهبر انقلاب در پرونده برجام، بسیار دقیق و حکیمانه‌ بود| تدیّن «

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

پوستر خوش‌آمدگویی باشگاه الاهلی برای برانکو/عکس

کلیدواژه: اخذ عوارض شورای شهر نماینده

منبع این خبر، وبسایت namayande.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۸۷۶۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بزرگراه شمالی کرج با عوارض به مقصد می‌رسد
 • تحلیل محسن هاشمی درباره دیدار مقامات ایرانی با آبه شینزو
 • عبور بیش از ۶ میلیون دستگاه خودرو از گیت های عوارض الکترونیک
 • مزایای الکترونیکی کردن عوارض آزادراه‌های کشور
 • آزمون «عوارض» در پارلمان پایتخت
 • من شهر تنهای شبم
 • قدمت تونل دستکند نهاوند در دست بررسی
 • اولین توییت عبدالرضا داوری پس از شایعه خودکشی‌اش
 • عوارض ۲ آزادراه بر اساس پیمایش دریافت می‌شود
 • اخذ عوارض براساس پیمایش در ۲ آزادراه کرج-قزوین و تهران-ساوه
 • هاشمی از جلسه فوق‌العاده برای لایحه تعدیل نرخ عوارض شهرسازی خبر داد
 • نرخ محاسبه و دریافت عوارض صدور پروانه ساختمانی واقعی می شود
 • هاشمی: مترو به نمایشگاه بین‌المللی تهران می‌رسد
 • تهران | شب‌های روشن تجریش
 • کشف تونل گریز سپاهیان اسکندر در نهاوند
 • بررسی لایحه تعدیل نرخ عوارض شهرسازی در جلسه فوق‌العاده روز سه‌شنبه
 • لایحه یک فوریت ضرایب تعدیل عوارض ساختمان مصوب شد/ برگزاری جلسه فوق‌العاده برای تعدیل نرخ عوارض ساختمانی
 • برگزاری جلسه فوق العاده برای تعدیل نرخ عوارض ساختمانی
 • شکاف در جریان اصلاحات!/ آیا حزب اتحاد ملت در شهردار نشدن «محسن هاشمی» نقش داشت؟