به گزارش ایسنا، "دادخدا سالاری" در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر اظهار کرد: با توجه به مشاهده و رصد  فیلمی در فضای مجازی توسط معاونت امور فضای مجازی دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان با موضوع کودک آزاری، بلافاصله از سوی معاونت مربوطه اعلام جرم  شد.

این مقام ارشد قضائی در استان کرمان اعلام کرد: علیرغم عدم طرح شکایت از سوی افراد، به عنوان مدعی العموم و به دلیل وقوعکودک آزاری و تخلف از مفاد قانونی و ارتکاب جرم، علیه مسئولان ذیربط اعلام جرم و در این رابطه پرونده‌ای، از جنبه عمومی اعلامجرم و متهم اصلی دستگیر و هم اکنون در بازداشت است.

سالاری تصریح کرد: کلیه افرادی که در این رابطه کوتاهی، قصور و جرمی انجام داده‌اند تحت تعقیب قضائی قرار خواهند گرفت.

دادستان کرمان بیان کرد: فضای مجازی به صورت مستمر و شبانه روزی کنتر ل و رصد می‌شود و در صورت وقوع جرم اقدامات مقتضی در جهت مقابله با جرائم انجام خواهد گرفت.

منبع: الف

خبر بعدی:

ویژگی‌های روحانی موفق و راهبرد‌های حضور دین در فضای مجازی

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ پنجمین جلسه نقد و اندیشه با موضوعیت فضای مجازی و روحانیت با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و حجت‌الاسلام حمید شهریاری، معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در سالن الغدیر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.
حجت‌الاسلام خاموشی، رئیس سازمان اوقاف در ابتدای این نشست در پاسخ به سوال مجری در خصوص نقش روحانیت در فضای مجازی، گفت: فضای مجازی در شکل ابتدایی خود به شکل یک رسانه استفاده می‌شد که مانند رسانه‌های عصر صنعتی یک رابطه یک سویه با مخاطب را رقم می‌زند. حضور در چنین فضایی برای روحانیت به دلیل بداهت استفاده از رسانه برای تبلیغ لازم بود، اما سازمان و تشکیلاتی را می‌طلبد که نیروی انسانی هزینه‌های ایجاد و اداره و به روزآوری یک یا چند سایت را تأمین کند، در واقع حضور مؤثر در فضای مجازی ابتدایی به صورت گروهی و سازمانی ممکن بود.
وی ادامه داد: در نسل جدید اینترنت یا وب 2، وب‌سایت‌ها موضوعیت خود را به مرور از دست می‌دهند و ترک می‌شوند و در مقابل محیط‌های کاربر محور نظیر شبکه‌های اجتماعی (مثل فیسبوک)، ریز‌بلاگ‌ها (مثل توئیتر) دانشنامه‌های باز (نظیر ویکی پدیا) محیط‌های هم‌رسانی تصویر (مانند اینستاگرام)، محیط‌های هم‌رسانی فیلم (مثل یوتیوب) پیام‌رسان‌ها، نظیر (واتس‌اپ) و ده‌ها حوزه و صد‌ها سایت دیگر از این قبیل، رشدی انفجاری داشته‌اند.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: رسانه‌های عصر صنعتی مانند روزنامه و رادیو و تلویزیون، از مخاطبین، بیننده و شنونده و خواننده می‌ساخت، اینترنت هم در گام نخست خود همینطور عمل می‌کرد، اما وب 2 از کاربران، رسانه ساخته است. حالا کاربران محیط‌های کاربرمحور، در عین اینکه خواننده، شنونده و بیینده‌اند، گوینده، نویسنده و سازنده هم هستند. امروز در فضا‌های اشاره شده، هزینه‌ها به صفر رسیده و طراحی ساتاری محیط‌ها به گونه‌ای است که حضور فردی جای شراکت جمعی را گرفته است.
حجت‌الاسلام خاموشی با بیان اینکه برای حضور روحانیت در این فضا، باز هم همان دلیل اولیه یعنی بداهت حضور روحانیت در یک محیط تبلیغی به خاطر وظیفه ذاتی آن‌ها باقی است، اما دلیل دیگری نیز اضافه شده، اظهار کرد: وب متعارف مجموعه‌ای از سایت‌ها بود، اما وب 2 مجموعه‌ای از آدم‌هاست؛ آن‌هم جوامعی عظیم از انسان‌ها که در هیچ قالب دیگری با این ابعاد در تاریخ بشر گرد هم نیامده بودند؛ لذا حضور میان مردم از ذاتیات روحانیت است و حالا مردم اینجا هستند.
وی با بیان اینکه همانطور که روحانیت در جامعه حقیقی حضور دارد، حضور روحانیت در فضای مجازی نیز ضرورت است، گفت: زمانی آمار شنوندگان رادیو قابل شمارش و بررسی بود، اما امروز آمار مخاطبان و کاربران قابل شمارش نیست. حضور روحانیت در فضای مجازی را باید یک مجاهدت تبلیغی نام بگذاریم. ترکیب این دو مطلب نتیجه می‌دهد که هر طلبه بدون نیاز به هزینه، سازمان و مقدمات دیگر می‌تواند رسانه‌ای برای جمعی عظیم از مخاطبین باشد که امکان مخاطبه با آن‌ها در فضای واقعی ممکن نیست.
در ادامه این نشست حجت‌الاسلام شهریاری، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر نقش روحانیت و نوع رفتار مسئولین در فضای مجازی، گفت: همه کسانی که امروز نوعا در صحنه‌های اجتماعی حضور دارند، روحانی نیستند؛ هرچند روحانیت در همه مجاری اداری و مدیریتی کشور حاضر و ناظر است، اما حضور روحانیت خیلی گسترده نیست و آن‌مقداری که هست خیلی به چشم می‌آید؛ ولی آنطور که باید نیست. البته روحانیت متصدی برخی نهادهاست. پیش از انقلاب روحانیت بیشتر پاسخگوی سؤالات دینی بود و بعد از انقلاب در صحنه‌های دیگری نیز حضور داشتند؛ در صحنه‌های سیاستی نیز ضروری است تا این حضور احساس شود.
رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه افزود: در صحنه مجازی، قشر روحانیت مانند تمامی اقشار جامعه در اجتماع حضور دارند؛ یعنی در این زمینه تفاوت چندانی بین روحانی و غیرروحانی وجود ندارد و روحانیت هم وقتی به فضای مجازی می‌آید همانند بقیه افراد است، اما مسئولیت خاص خود را دارد؛ بنابراین اقشار مختلف هرکدام وظایفی دارند و می‌توانند نیاز‌های مختلفی را برطرف کنند، لذا هر وظیفه‌ای که در فضای حقیقی دارند، می‌توانند در فضای مجازی هم داشته باشند.
وی با اشاره به لایحه‌های مختلف حضور روحانیت در فضای مجازی، اظهار کرد: از آنجا که فضای مجازی یک کپی از فضای حقیقی است، تمامی فعالیت‌ها در این عرصه می‌تواند در فضای مجازی تسری پیدا کند. با توجه به لایه‌های مختلفی که در این فضا وجود دارد، روحانی می‌تواند در آن شاگرد، پژوهشگر، خدمت‌دهنده، یادگیرنده و یا اطلاع‌رسانی کننده و امثال آن باشد.
شهریاری با بیان اینکه لایه‌های آموزش، پژوهش، خدمات، تبلیغات و اطلاع‌رسانی راهبرد‌های حضور دین در فضای مجازی هستند، بیان کرد: بعد از انقلاب نهادی‌هایی تأسیس شدند که برخی از آن‌ها عمدتا جز وظایف روحانیت هستند و به دستور ولایت فقیه تشکیل شدند. حضور در این دستگاه‌ها مانند دستگاه قضایی که باید مدیر ارشد یا ریاست آن یک مجتهد و فقیه جامع‌الشرایط باشد، الزامی بود. همچنین نهاد‌هایی که براساس دستور و تشخیص ولایت فقیه تأسیس شد مثل سازمان تبلیغات اسلامی یا نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و مانند این‌ها که مسئولیت نهادینه‌کردن روحانیت را در دستگاه‌ها دارند.
رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه اضافه کرد: قبل از انقلاب هم نهاد‌هایی مثل حوزه علمیه و مسجد را داشتیم که با حضور روحانیت فعال بودند و امروز با حضور در این فضا پررنگ‌تر شده‌اند. یک‌سری از وظایف هم ملی است. این وظایف عمدتا بر دوش ولایت فقیه گذاشته شده و بعد از انقلاب گسترده‌تر شد. همانطور که روحانیت دامنه گسترده‌ای در مجلس، جهاد سازندگی و ارتش دارد، در لایه ملی هم باید همانند این‌ها در صحنه واقعیت حضور پیدا کند و در صحنه مجازی هم باشد. ولایت امر فقیه هم باید نقش خودش را در این صحنه پیدا کند و در آن حضور داشته باشد، هرچند مقام معظم رهبری با نگاه آینده‌نگرانه در این فضا حضور پیدا کرده‌اند و اقداماتی داشته‌اند که موجب بیداری اسلامی شد.
این خبر تکمیل می‌شود

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۹۰۵۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • واکنش کاربران فضای مجازی نسبت به صعود تیم ملی ایران
 • کمپین مقابله با کودک‌آزاری و کودک‌همسری در استان بوشهر ایجاد شود
 • سمنان| فضای مجازی برای ترویج گفتمان انقلاب اسلامی به کارگیری شود
 • اجرای موسیقی محلی
 • گوش شنوایی به تذکرات رهبری درباره اشرافیگری مسئولان وجود ندارد/جوانگرایی در دولت در حد شعار مانده است/ حضور تهاجمی در فضای مجازی یک فرصت برای توسعه انقلاب است
 • فیلترینگ را محدودیت قانونی در فضای مجازی قلمداد کنیم
 • توضیحاتی درباره حمله دو سگ به یک کودک
 • توضیحات پلیس درباره حمله دو سگ به یک کودک در لواسان/ حادثه مربوط به یک ماه پیش است
 • کارگاه آموزشی و توجیهی فضای مجازی سپاه شاهرود+ تصاویر
 • استفاده از فرصت فضای مجازی برای ترویج گفتمان انقلاب اسلامی
 • عدم اجرای صحیح قانون پیش فروش ساختمان جرم است
 • عاملان حیوان آزاری تحت تعقیب
 • سرانه فضای سبز کرمان ۱۸ متر مربع به ازای هر فرد است
 • تلاش برای دستگیری عاملان حیوان آزاری در زیرکوه
 • بازداشت عامل حیوان آزاری در زیرکوه
 • عامل حیوان آزاری در زیرکوه بازداشت شد
 • سه اخاذ زن نما در فضای مجازی دستگیر شدند
 • تعامل نیروی انتظامی و دستگاه قضائی،موجب خدمت رسانی بهتر به مردم
 • حمایت از طرح‌های برتر فضای مجازی کانون‌های مساجد جنوب کرمان