در طول ماه‌های گذشته و به دنبال کاهش قابل توجه نرخ پول ملی ایران در قیاس با ارزهای شاخص بین‌المللی، بسیاری از فعالان اقتصادی اعلام کردند که این اتفاق می‌تواند در کوتاه مدت به نفع صادرکنندگان ایرانی باشد. آفتاب‌‌نیوز : با وجود آن که براساس جدیدترین آمارهای ارائه شده از سوی سازمان توسعه تجارت، صادرات ایران در هشت ماهه امسال روند افزایشی داشته و صادرکنندگان غیرنفتی ایران توانستند سهم خود را از بازارهای بین المللی افزایش دهند، اما همچنان با توجه به تاکید قوانین بالادستی کشور بر لزوم افزایش سهم این نوع صادرات در اقتصاد ملی، بسیاری از فعالان دولتی و بخش خصوصی بر لزوم برنامه ریزی برای گسترش صادرات غیرنفتی تاکید دارند.
هرچند افزایش قابل توجه نرخ ارز در ماه های گذشته تلاطم های برای اقتصاد ایران به وجود آورده و تعدادی از تولیدکنندگان را با مشکل مواجه کرده است، اما این افزایش نرخ ارزهای خارجی در عین حال برای صادرکنندگان فرصت جدید به وجود آورده که در قیاس با گذشته به درآمدهای بیشتری دسترسی پیدا کنند.
با وجود آن که این تحلیل در بلند مدت برای حفظ اثرات مثبت خود نیاز به برنامه‌ریزی‌های بسیار پیچده ی دارد، اما تعدادی از تحلیل‌ها به تجربه چین اشاره می‌کند؛ کشوری که در طول چند دهه گذشته با محوریت دادن به صادرات توانسته خود را به عنوان یکی از غولهای بزرگ اقتصاد جهانی مطرح کند و برخی معتقدند کاهش عمدی نرخ پول ملی چین (یوآن) یکی از عوامل تاثیرگذار در این افزایش صادراتی بوده است.
هرچند بالا بودن تعداد تحلیل‌های مربوط به این قضیه باعث شده که بسیاری کاهش نرخ پول ملی را یکی از ترفندهای دولت چین به شمار آورند، اما نایب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین معتقد است که این موضوع از واقعیت فاصله جدی دارد.
مجید رضا حریری در گفت و گو با ایسنا، افزود: به نظر می‌رسد راه اندازی این شایعه و گمانه زنی، بیشتر از سوی کشورهای غربی بوده تا رشد اقتصاد چین را تحت تاثیر قرار دهند، در حالی که این مسئله صحت نداشته و ما در طول سالهای طولانی همکاری خود با چین به کاهش عمدی ارزش یوآن در مقایسه با دلار برنخورده ایم.
به گفته ی وی مدیریت دولت چین در حمایت از صادرکنندگانشان که البته در عین حال با پیگیری سیاستهای کلان اقتصادی دولت انجام می‌شود، اصلی‌ترین مسلئه‌ای بوده که رشد اقتصاد چین را تداوم بخشیده است.
حریری اضافه کرد: چین در طول این دهه‌ها توانسته به خوبی از مزایای نسبی اقتصاد خود استفاده کند و در نقاط مختلف دنیا بازارهای برای فروش کاالاهای خود به دست آورد. قطعا این اتفاق تنها با جابه‌جایی ساده نرخ ارز رخ نداده و حاصل عملکرد اقتصادی طولانی مدت چین در عرصه جهانی است.
منبع: ایسنا

منبع: آفتاب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

علل بقا گرانی در کشور با توجه به کاهش نرخ ارز / کاهش 15 درصدی قیمت مسکن به زودی

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ کاهش نرخ دلار و سکه در روزهای اخیر یکی از پر مخاطب‌ترین اخبار هفته جاری بود. در کنار این خبر یک سوال برای شهروندان وجود دارد که چرا با افزایش نرخ ارزی با رشد قیمت در بازارهای مختلف از خانه و خودرو تا خوراک و پوشاک مواجه بودیم ولی حال در شرایط کاهش نرخ دلار و سکه با پایین آمدن قیمت‌ها مواجه نیستیم؟

مهدی پازوکی، کارشناس اقتصادی و  عضو هیات علمی دانشگاه علامه، در خصوص این سوال جامعه از نگاه علم اقتصاد چنین به برنا گفت: اینکه نرخ دلار در روزهای اخیر کاهش یافته، چند دلیل دارد که اصلی‌ترین آن میزان تقاضای خرید دلار در بازار است که کاهش یافته است. البته باید به این نکته دقت داشت که قیمت دلار در واقع در ماه‌های اخیر از متغییرهای اقتصادی تبعید نکرده بلکه تحت تاثیر فعل و انفعالات مباحث سیاسی نشات گرفته از تحریم و عدم ثبات اقتصادی بوده است. به عبارتی بالا رفتن قیمت دلار و پیش بینی قیمت دلار در شرایط فعلی اقتصادی ایران، دلیل اقتصادی ندارد.

وی در مورد اینکه چرا کاهش نرخ ارزی داریم ولی کاهش قیمت‌ در بازار هنوز صورت نگرفته؟ بیان داشت: اینکه چرا قیمت دلار در شرایط فعلی، مسیر کاهش را در پیش گرفته جهت آن بیشتر به سمت مردم برمی‌گردد که تقاضای درخواست دلار از سوی آنان کاهش یافته است. از طرفی بخشی از افرادی که دلار را با قیمت‌های بالا از بازار خریداری کرده‌اند، این روزها دلارهایشان را به بازار آورده و به فروش گذاشته‌اند تا کمتر ضرر کنند و این  وضعیت به طبع در بازار سکه نیز اثر همسان دارد.

پازوکی با تاکید بر اینکه اگر همین الان از بنده سوال شود فردا نرخ دلار بالا خواهد رفت یا همچنان مسیر کاهش را ادامه خواهد داد نمی‌توانم پاسخی دقیق داشته باشم گفت: زیرا بازار فعلی به هیچ عنوان از متغیر های اقتصادی پیروی نمی‌کند.

این کارشناس علم اقتصاد افزود: باید  ثبات ارزی را به بازار ایران برگرداند. اگر بازار از وضعیت ثبات برقرار باشد آن زمان مهم نیست که قیمت دلار 13 یا 11 یا 8 است؛ مهم این است که قیمت ارزی نوسان نداشته باشد. در ماه‌های اخیر به شدت قیمت ارز و طلا در بازار ایران در واقع ازعدم ثبات برخوردار بوده است و آن چیزی که برای اقتصاد خطرناک است و اقتصاد را دچار مشکل می‌کند در واقع عدم ثبات اقتصادی است که امیدوارم دولت با سیاست‌های خردمندانه ثبات اقتصادی را که شامل ثبات در نرخ ارز، بازار کالا و خدمات دچار نوسان باشد جلوگیری کند. اقتصاد به سمت ثبات برود هم به نفع مصرف کنندگان هم به نفع تولید کنندگان و نهایت به  نفع سلامت و تعادل اقتصادی کشور خواهد بود.

این کارشناس اقتصادی درخصوص اینکه وقتی نرخ ارز و سکه رشد پیدا کرد، بیان می شد که این افزایش حبابی است و حال دلالان بیان می‌کنند کاهش نرخ حبابی است؛ اینگونه توضیح داد: همانطور که گفته شد، در حال حاضر  قیمت ارز در بازار ایران با متغیرهای اقتصادی هماهنگی نداشته است و نقش دلالان در این نوسانات پررنگ است. به‌طور مثال، افزایش نجومی قیمت خانه در ایران از هیچ شاخص اقتصادی تبعیت نکرده است. بر اساس متغییرهای اقتصادی به زودی قیمت مسکن کاهش خواهد یافت. گزارش‌های اقتصادی نشانگر این است که در یک‌ماه گذشته، قیمت مسکن 15 درصد کاهش پیدا کرده ولی دلالان در تلاش هستند این کاهش در جامعه گسترده نشود. قیمت مسکن به حدی بالا رفته است که حقوق بگیر های بالای دولت نیز توان جابه جایی مسکن ندارند. قیمت مسکن حبابی بالا رفته است و اگر مسئله خاص سیاسی بخصوص در سیاست خارجه صورت نگیرد قیمت مسکن قطعا تا 15 درصد تا شش ماه آینده کاهش خواهد یافت؛ متغییرهای سیاسی به ما سیگنال کاهش قیمت مسکن را می‌دهد.

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: چین نرخ ارز

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۹۰۵۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چند نکته از زبان همتی در مورد تحولات اخیر بازار ارز/ ستاد تنظیم بازار به مرغ ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومانی رضایت داد/ دلار نیمایی، گران‌ترین نرخ بازار/ چرا کاهش قیمت سکه، متوقف شد؟
 • انتظار داریم قیمت کالاها متناسب با کاهش نرخ ارز، پایین بیاید
 • نجفی: خودم را مقصر می‌دانم، اما اتهام «قتل عمد» را به هیچ عنوان قبول ندارم/ قبول دارم که با برداشتن اسلحه اشتباه کردم / ۵ گلوله شلیک شد؛ ۴ گلوله حداقل به سقف خورد؛ اگر قصد قتل داشتم شلیک یک گلوله کافی بود/ پسر میترا استاد: خواسته من قصاص نجفی است
 • نجفی: قتل عمد را قبول ندارم
 • مالیات؛ ترمزی بر سوداگری خودرو/ سردرگمی فعالان اقتصادی از نوسانات نرخ ارز/ سریال خودروسازی برای ثروتمندان ادامه دارد
 • پسر میترا استاد: نجفی بارها مادرم را تهدید به قتل کرده بود/ نجفی: قتل عمد را قبول ندارم
 • نجفی: از قتل میترا متأسفم اما اتهام قتل عمد را قبول ندارم
 • مدیریت هوشمندانه بازار ارز توسط دولت و بانک مرکزی
 • نرخ دلار به ۱۵۳ روز قبل برگشت/ خریداران ارز و سکه بر مدار زیان
 • تاثیر عجیب جنگ تجاری بر اقتصاد آمریکا و چین
 • رشد باثبات اقتصادی چین در نیمه اول سال جاری میلادی
 • رییس بانک مرکزی: نرخ ارز دیگر افزایش نمی‌یابد
 • تجربه برجام و اقتصاد مقاومتی/نوبت کدام پاکت است؟
 • پایین بودن نرخ رشد اقتصادی نتیجه دخالت دولت!
 • چرا تب دلار پایین‌آمد؟
 • نرخ دلار دیگر افزایش نمی‌یابد
 • همتی: نرخ ارز دیگر بالا نمی‌رود
 • بهمن در بازار ارز/ نرخ دلار چرا کاهش می‌یابد؟
 • کاهش ۴۰۰ تومانی قیمت دلار در عرض چند ساعت/ سهام "ایران خودرو" و "سایپا" قابل واگذاری نیست/ تحلیل بلومبرگ از بازار ارز/ افزایش ۴۰ درصدی سهم ایران در بازار عراق/ تورم ۲.۷ درصدی چین رکورد بالاترین سطح ۱۵ ماهه!