به گزارش مهر، بیماری مزمن انسداد ریوی جزء گروهی از بیماری های ریوی شامل برونشیت و آمفیزم است که موجب انسداد جریان هوا شده و نفش کشیدن را دشوار می سازد.

حال نتایج مطالعه محققان دانشگاه کوئین مری لندن نشان می دهد مصرف مکمل ویتامین D به شکل خوراکی منجر به کاهش ۴۵ درصدی حملات ریوی در بیماران مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی می شود.

«آدریان مارتینائو»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «مکمل ویتامین D ایمن و ارزان است از اینرو می تواند درمان بسیار مقرون به صرفه ای برای افراد مبتلا به کمبود ویتامین D باشد.»

برای این مطالعه، محققان وضعیت ۴۶۹ بیمار را در سه آزمایش بالینی در بریتانیا، بلژیک و هلند مورد بررسی قرار دادند.

بررسی ها نشان داد مکمل ها برای افراد دارای میزان بالا ویتامین D هیچ فایده ای نداشت.

بیش از ۱۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی هستند و این عارضه عامل مرگ حدود ۳.۲ میلیون نفر در سال ۲۰۱۵ بوده است.

مارتینائو در ادامه می افزاید: «مطالعه ما نشان می دهد دادن مکمل ویتامین D به بیماران مبتلا به انسداد مزمن ریوی که دچار کمبود ویتامین D هم هستند می تواند ریسک حملات مرگبار ریوی را تا نصف کاهش دهد.»

درحالیکه ویتامین D به خاطر تاثیرش بر سلامت استخوان ها شناخته شده است، اما مطالعات قبلی، نقش آن را در مقابله با سرماخوردگی، آنفولانزا و حملات آسم آشکار ساخته اند و حتی این ویتامین به افزایش وزن و رشد مغز در کودکان دچار سوءتغذیه هم کمک می کند.

منبع: اکوفارس

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آشنایی با بیماری‌های عجیب و هولناکی که با نیش پشه منتقل می‌شوند

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، پشه‌ها می‌توانند عامل انتقال بیماری‌های کشنده‌ای باشند. طبق گزارشات سازمانی جهانی بهداشت، بیماری مارلاریا تنها یکی از چندین بیماری‌ای است که سالانه میلیون‌ها نفر در اثر نیش پشه به آن‌ها مبتلا شده و جان خود را از دست می‌دهند. در ادامه به ۷ بیماری خطرناکی می‌پردازیم که از طریق نیش پشه منتقل می‌شوند.

وحشت زده نشوید

وقتی یک پشه انسان یا حیوان مبتلا به ویروسی مثل زیکا را می‌گزد، این پشه می‌تواند با گزیدن شخص دیگری بیماری را انتقال دهد. بله تصور آن وحشتناک است. با این حال، لازم نیست وحشت زده شوید، چون وقتی چنین بیماری‌های خطرناکی شیوع پیدا می‌کند کسانی که در یک کشور زندگی می‌کنند یا به کشور‌های دیگر سفر می‌کنند را خطر نسبتا کمی تهدید می‌کند. کارشناسان می‌گویند احتمال وقوع این مسأله کم است، اما خطر آن وجود دارد بنابراین آگاهی از این بیماری‌ها امری ضروری است.

۱- زیکا

تا پیش از سال ۲۰۱۶ کسی اسم بیماری زیکا را نشنیده بود. این ویروس منجر به بیماری میکروسفالی (نوعی نقص مادرزادی که در آن سر نوزاد کوچک‌تر از اندازه‌ی طبیعی است) در نوزادان می‌شود. ویروس زیکا در اثر گزش پشه‌های گونه‌ی آئدس اجیپیتی منتقل می‌شود. علیرغم شیوع گسترده‌ی آن، این بیماری در سال ۲۰۱۸ به میزان چشمگیری فروکش کرد. چون فقط یک نوع ویروس زیکا وجود دارد و شخص تنها یک بار به آن مبتلا می‌شود، به این معنی که کسانی که پشه‌های آئدس قبلا آن‌ها را گریده اند حالا دیگر در برابر این بیماری مقاوم هستند و این مسئله باعث محدود شدن گسترش بیماری می‌شود. برای مثال، در ماه مه سال جاری میلادی، در کشور امریکا تنها ۲۱ مورد ابتلا به این بیماری در طول یک سال گذشته گزارش شد که هیچ کدام آن‌ها در اثر گزش پشه‌های کشور امریکا نبود و همه‌ی این افراد در هنگام سفر به کشور‌های دیگری که این بیماری در آن‌ها شایع است مبتلا شده بودند.

۲- وست نایل

ویروس وست نایل از جمله‌ی ویروس‌های شایع در مناطق گرمسیری و معتدل است. تحقیقات در امریکا نشان داده است در ۸۰ درصد افراد مبتلا به این ویروس هیچ نشانه‌ای از این بیماری وجود ندارد یا نشانه‌های آن بسیار کم است. اگر نشانه‌های این بیماری بروز کنند، شبیه به علائم آنفولانزا (تب، سردرد و بدن درد) خواهند بود و بدن معمولا خود با این ویروس مقابله می‌کند، بدون آنکه به درمان خاصی نیاز باشد. اما در اندک افرادی این ویروس جان شخص را به خطر می‌اندازد، چون ویروس وست نایل می‌تواند موجب بروز بیماری‌های التهاب مغزی و مننژیت شود.

۳- تب دانگ

چهار نوع ویروس دانگ وجود دارد، بنابراین یک بار ابتلا به این بیماری به معنای مصون شدن در برابر عفونت‌های بعدی نخواهد بود. پشه‌های گونه‌ی آئدس اجیپتی در گسترش بیماری تب دانگ هم نقش دارند. این بیماری یکی از علل اصلی مرگ و میر در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است و ۲/۵ میلیارد نفر در آسیا، افریقا و منطقه‌ی کارائیب در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. اگر قصد سفر به منطقه‌ای را دارید که تب دانگ از بیماری‌های بومی آنجا است، بهترین کار جلوگیری از گزش پشه‌ها است، چون هیچ واکسنی برای مقابله با این ویروس وجود ندارد.

۴- چیکونگونیا

عامل این ویروس هم پشه‌های آئدس اجیپتی هستند و ابتلا به آن موجب تب ناگهانی، سردرد و درد مفاصل می‌شود که می‌تواند تا سال‌ها ادامه یابد. متأسفانه پیشگیری یا درمان این بیماری ممکن نیست. این ویروس بیشتر در افریقا و اسیا شایع است، اما مواردی از ابتلا به آن در کشور امریکا و منطقه‌ی کارائیب هم مشاهده شده است. بهترین اقدام در خصوص این بیماری، محافظت از خود در برابر گزش پشه‌ها است.

۵- انسفالیت سنت لوئیس

طبق گزارشات مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها در امریکا، ویروس کمیاب انسفالیت سنت لوئیس (SLEV) هر ساله به طور متوسط ۷ نفر را مبتلا می‌کند. انسفالیت یا التهاب مغزی در افراد سالخورده بیشترین خطر را دارد. دو نوع دیگر بیماری انسفالیت که از طریق گزش پشه منتقل می‌شوند یعنی LACV و EEEV، در مناطق باتلاقی شایع هستند.

منبع غذایی اولیه‌ی پشه‌های حامل ویروس‌های انسفالیت انسان‌ها نیستند. برای مثال، این پشه‌ها ویروس SLEV را از پرنده‌ها و ویروس LACV را از چیپ مانک‌ها و سنجاب‌ها می‌گیرند. اگرچه این پشه‌ها می‌توانند بیماری را از حیوان به انسان انتقال دهند، اما در صورتی که یک پشه شخص مبتلایی را بگزد هیچ یک از این ویروس‌ها به انسان دیگری منتقل نخواهد شد. به همین دلیل احتمال همه گیر شدن این بیماری‌ها وجود ندارد.

۶- مالاریا

طبق گزارش سازمانی جهانی بهداشت، ۴۰ درصد از جمعیت دنیا در معرض خطر ابتلا به بیماری مالاریا قرار دارند. بیشتر موارد ابتلا به مالاریا در افریقا هستند و این بیماری از طریق پشه‌های گونه‌ی آنوفل انتقال می‌یابد. اگر قصد سفر به مناطقی را دارید که بیماری شبه آنفولانزایی در آنجا شایع است (مثل کشور‌های جنوب صحرای افریقا)، با یک پزشک در مورد ضرورت انجام درمان‌های پیشگیرانه برای بیماری مالاریا مشورت کنید.

۷- تب زرد

کسانی که به مناطق گرمسیری افریقا و مرکز و جنوب امریکا سفر می‌کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری تب زرد قرار دارند. علائم این بیماری عبارتند از: تب، سردرد، درد عضلانی، استفراغ و در بعضی موارد ابتلا به یرقان. یک واکسن برای پیشگیری از این بیماری وجود دارد و یک بار تزریق آن می‌تواند جان اشخاص را حفظ کند.

در هنگام سفر مراقب باشید

اگر نگران ابتلا به بیماری‌هایی مثل زیکا یا تب دانگ هستید، بهتر است به جای اقامت در خانه‌های اجاره‌ای یا اقوام، اتاقی در هتل رزرو کنید. خانه‌ها محیط مناسبی برای انتقال این بیماری‌ها هستند، در حالی که احتمال ابتلا به آن‌ها در هتل‌های مجهز به دستگاه‌های تصفیه‌ی هوا وجود ندارد.

در روزیاتو بخوانید: ترفند‌های بسیار جالبی که اقامت در هتل را برای مسافران راحت‌تر می‌کنند

پیشگیری کنید

واکسن‌های کمی برای بیماری‌های ناشی از گزش پشه تولید شده، بنابراین بهتر است این حشرات را با استفاده از مواد دفع کننده و پشه بند، از خود دور نگه دارید. اگر قصد سفر به مناطقی را دارید که این بیماری‌ها در آنجا وجود دارند، ابتدا از شایع نبودن بیماری مطمئن شوید و در صورت شایع بودن، سفر خود را به تعویق اندازید. علاوه بر این، می‌توانید در مورد عادت‌های پشه‌های خطرساز اطلاعات کسب کنید. برای مثال، پشه‌های حامل ویروس زیکا معمولا در هنگام روز فعالیت می‌کنند، در حالی که پشه‌های عامل بیماری مالاریا شب‌ها فعال هستند. در این مواقع، از اقدامات پیشگیرانه غفلت نکنید.

بالا رفتن استاندارد‌های زندگی جان اشخاص را حفظ می‌کند

اگرچه تغییرات آب و هوایی می‌تواند منجر به گسترش بیماری‌های ناشی از گزش پشه در نقاط مختلف دنیا شود، اما احتمال ابتلا به این بیماری‌ها در کشور‌های پیشرفته به دلیل کیفیت بالاتر ساختمان سازی و استفاده از صفحات مخصوص روی پنجره‌ها و دستگاه‌های تصفیه‌ی هوا در تمامی ساختمان‌ها کمتر است. در حقیقت، بالاتر بودن استاندارد‌های زندگی به حفاظت از اشخاص در برابر این بیماری‌ها کمک می‌کند.

منبع: روز یاتو

انتهای پیام/

۷ بیماری که از طریق نیش پشه منتقل می‌شوند

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

منبع این خبر، وبسایت www.ecofars.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۹۰۶۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آلودگی هوا مانع جذب ویتامین D می‌شود
 • بیماری‌های عجیبی که با نیش پشه منتقل می‌شوند!
 • چه زمانی عرق کردن کف دست نشان دهنده بیماری مزمن است؟
 • بیماری های ایجاد کننده احساس خستگی مداوم را بشناسید
 • بیش از ۹۰درصد بیماران دیابتی مبتلا به دیابت نوع ۲هستند
 • نقش ویتامین‌ها در سلامت مغز
 • ویتامین Dبروز دیابت را کاهش میدهد؟
 • وقتی جوان ایرانی معجزه زندگی 3 هزار بیمار« پی کی یو» می‌شود
 • بیماری‌های عجیب و هولناکی که با نیش پشه منتقل می‌شوند
 • ۳۳ درصد از افراد مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج دچار افسردگی می‌شوند
 • ویتامین‌های دوران کهنسالی!
 • چگونگی ارتباط ویتامین D و دیابت
 • آیا ویتامین D خطر بروز دیابت را کاهش می‌دهد/ زایمان زودهنگام موجب تغییر در فعالیت مغز نوزاد می‌شود
 • نسخه خوراکی برای بیماری پوستی صدفک
 • تاثیر ویتامین D بر خطر بروز دیابت
 • آیا ویتامین D خطر بروز دیابت را کاهش می‌دهد
 • عوارض کمبود ویتامین D
 • افت کیفیت زندگی کودکان چاق
 • پیر شدن ریه‌ها ارمغان آلودگی هوا!