به گزارش سرویس سیاسی ایسکانیوز محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی،با اشاره به اظهارات اخیر محمود واعظی، مبنی بر عدم ائتلاف با اصلاح‌طلبان تندرو در انتخابات سال 92 و 96 گفت: اظهارات آقای واعظی با واقعیات انطباق ندارد.

وی افزود: آقای روحانی در شرایطی در سال 92 وارد عرصه رقابت‌ها شد که علاوه بر رد صلاحیت مرحوم آقای هاشمی، بسیاری از چهره‌های شناخته شده‌ جریان اصلاحات، نیز به دلیل رد صلاحیت از حضور در انتخابات بازمانده بودند.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی درباره نقش حزب اعتدال و توسعه در پیروزی روحانی در انتخابات 92 گفت: در سال 92 هیچ‌ یک از مردم شناختی از حزب اعتدال و توسعه نداشتند که بخواهند با در نظر گرفتن حمایت این حزب از آقای روحانی موجب پیروزی ایشان در انتخابات آن سال شود. بنابراین اگر حمایت اصلاح‌طلبان نبود؛ قطعا آقای روحانی نمی‌توانست پیروز انتخابات شود.

*واعظی شناختی از فضای سیاسی کشور ندارد

حق‌شناس با بیان اینکه اظهارات اخیر آقای واعظی ناشی از عدم شناخت وی از فضای سیاسی کشور در سال‌های قبل و همچنین عدم شناخت کافی از جایگاه حزب متبوعش در جامعه است، خاطرنشان کرد: بدون شک اینگونه اظهار نظرات لطمه جدی به آقای روحانی می‌زند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: آقای روحانی در مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی از برخی بی‌وفایی‌ها ابراز گله‌مندی کرد. سوال من از آقای روحانی این است "شما که اینگونه از بی‌وفایی‌ها گله می‌کنید چرا به رئیس دفتر خودتان تذکر نمی‌دهید تا اظهاراتی را بیان نکند که مورد دلخوری جامعه و کسانی شود که تلاش جدی برای حضور شما در این جایگاه انجام دادند؟"

*تاکنون تلاشی برای تشکیل کارگروه مشترک دولت و اصلاح‌طلبان انجام نشده است

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با اشاره به نشست مشترک چند ماه‌ قبل برخی فعالان اصلاح‌طلب با روحانی که نتیجه آن تشکیل کارگروهی برای تبادل نظر میان اصلاح‌طلبان و دولت بود، گفت: متاسفانه تاکنون تلاشی برای تشکیل این کارگروه از سوی آقای واعظی که به عنوان رئیس دفتر رئیس‌جمهور ماموریت فراهم کردن شرایط تشکیل این کارگروه مشترک را برعهده داشتند، انجام نشده است.

وی ادامه داد: ارتباط مستمر احزاب و تشکل‌های سیاسیِ تاثیرگذار با دولت این امکان را برای رئیس جمهور فراهم می‌کند که در روزهای سختی که اداره جامعه نیاز به تدبیر بیشتری دارد، از پتانسیل این گروه‌های سیاسی استفاده کند. البته این ارتباطات نباید محدود به اصلاح‌طلبان شود و دیگر گروه‌های سیاسی نیز باید با دولت ارتباط و تعامل داشته باشند؛ زیرا هر جناح سیاسی در جامعه نقش و تاثیرگذاری خاص خود را دارد.

این عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که با توجه به اظهار نظرات اخیر آقای واعظی، آیا این انتظار می‌رود که در آینده نزدیک شاهد تشکیل کارگروه مشترک اصلاح‌ طلبان با دولت باشیم؟ گفت: من آقای واعظی را آدم باهوشی می‌دانم. درک دقیقی از بیان چنین اظهاراتی از جانب ایشان ندارم. امیدوارم بتوانند، درباره این اظهارنظرات توضیح دهند، زیرا این سخنان نه به نفع دولت و رئیس جمهور است و نه به نفع جامعه.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که منظور رئیس‌دفتر رئیس جمهور از اصلاح‌طلبان تندرو چه کسانی است؟ تصریح کرد: در هر دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا چهره‌های تندرو حضور دارند اما فکر می‌کنم در فضای امروز جامعه دیگر از این واژه‌ گذر کرده باشیم. گروهی از اصلاح‌طلبان را که در مقطعی بحث عبور از رئیس دولت اصلاحات و یا تحریم انتخابات را مطرح می‌کردند را می‌توان در دایره افراد تندرو به حساب آورد.

منبع : تسنیم

انتهای پیام/

156 / 156 محمدجواد حق‌شناس محمود واعظی حزب اعتمادملی حسن روحانی

منبع: ایسکانیوز

خبر بعدی:

دو قطبی خفته درون جناحی اصلاحات بیدار شد/ ریشه تاریخی منازعه هاشمی و خوئینی‌ها کجاست؟/ سخنانی که نباید به سادگی از کنارش گذشت

برخی بیان می کنند اینکه خوئینی‌ها اختلافات گذشته را تازه کرده است به نوعی به شرایط حال و حاضر اصلاح طلبان و مشکلاتی که این جریان با دولت روحانی پیدا کرده است باز می گردد.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ موسوی خوئینی‌ها مرد در سایه اصلاحات چندی است که یک دوقطبی با مرحوم هاشمی رفسنجانی بوجود آورده است. دوقطبی خفته‌ای که به سالهای نه چندان دور باز می گردد و حالا با این سخنان بیدار شده است. این چالش که درون اردوگاه جریان اصلاحات باعث ایجاد دعواها و مناظره میان دوستداران هاشمی رفسنجانی و طرفداران موسوی خوئینی‌ها شده‌ است و بازخوانی موارد تاریخی و سیاسی مختلفی را بوجود آورده است. اگرچه این روزها با گفتگویی که وی با یکی از خبرگزاری‌ها داشته است، این چالش اوج گرفته است اما سال گذشته نیز موسوی خوئینی‌ها با سوء ظن به خاطرات هاشمی رفسنجانی نگاه کرده و برخی از موارد ذکر شده در آنرا مخدوش عنوان کرد.

ریشه تاریخی منازعه هاشمی و خوئینی‌ها کجاست؟

ماجرا از آنجا آغاز شد که کانال تلگرامی «سید محمد موسوی خوئینی‌ها» خاطران مرحوم هاشمی رفسنجانی را شبهه ناک خواند و اینچنین چنین نوشت: " خوانندۀ محترمی پرسیده‌اند: «آیا پس از رحلت امام خمینی (ره) شما خواهان ریاست بر قوۀ قضائیه بوده‌اید؟»

خدا رحمت کند مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را؛ با همۀ زحمت‌هایی که برای پیروزی انقلاب و پس از آن برای کشور و نظام کشید، و با همۀ رنج‌هایی که در این راه متحمل شد، یک چیزهایی هم داشت که البته منحصر به او هم نبود، همه کم‌وبیش دارند که گفته‌اند گل بی‌خار خداست."

هاشمی رفسنجانی در کتاب خاطرات خود به سهم خواهی موسوی خوئینی‌ها از رهبر معظم انقلاب اشاره کرده و می نویسد:

«آقای موسوی خویینی ها آمد... از رهبری رنجیده، به خاطر اینکه ایشان را رئیس قوه قضائیه نکرده است. گفتم آیت‌ا... خامنه‌ای مایلند در دفتر خودشان کاری به ایشان واگذار نمایند؛ نپذیرفت. و گفت بنا دارد با انتخابات میان دوره ای به مجلس برود. پیشنهاد همکاری با نهاد ریاست جمهوری را هم دادم. گفت اگر بنا باشد کاری را بپذیرد، این را می‌پذیرد.»

شاید به نوعی دلخوری موسوی خوئینی ها به سبب همین خاطره‌ای باشد که مرحوم هاشمی از وی در مجموعه خاطراتش نقل کرده است.

خوئینی ها مدعی است که در آن مقطع، یعنی سال ۶۸، بعد از رحلت حضرت امام(ره) و شروع زعامت رهبر معظم انقلاب آیت الله خامنه ای، هیچ چشم‌داشتی به منصب ریاست قوه قضاییه نداشته که از نرسیدن به آن دلخور بوده باشد. او از همین رو، با ذکر این دو نمونه، به تلویح، موثق بودن کل خاطرات هاشمی را محل احتیاط می داند:

« در هر دو مورد، ایشان را تخطئه می‌کنم. اگرچه توصیه شده است که «أُذکروا موتاکم بالخیر» (از مرده‌هایتان به نیکی یاد کنید)، همین اندازه می‌گویم که اگر دیگر خاطرات ایشان تا این اندازه بی‌دقت باشد، در استفاده از آن‌ها همواره باید جانب احتیاط را در پیش گرفت.»

وقتی خوئینی‌ها مرحوم هاشمی را سوپررادیکال خطاب می‌کند

اما اخیرا موسوی خوئینی‌ها پس از دومین سالگرد درگذشت هاشمی رفسنجانی درباره وی نظرات دیگری هم ارائه داده است که به مذاق برخی از دوستداران وی خوش نیامده است. موضوعاتی که خوئینی‌ها مطرح می کند نشان می دهد نوعی خصومت پنهان در روابط فی مابین بوده است که بیشتر از یک خاطره تاریخی است.

مرد خاکستری اصلاحات در این باره می گوید: « اگر آقای هاشمی، معتقد بود کاری باید انجام شود، دیگر هیچ مانعی را بر سر راه نمی‌پذیرفت؛  ایشان معتقد بود، برای راه افتادن کار می‌شود قانون را دور زد، معتقد بود افراد و گروه‌های مزاحم را باید از سر راه بر داشت. اصلا برایش مهم نبود که قانونی است یا غیرقانونی، حقی از بین می‌رود یا نه.»

وی می افزاید: « ایشان می‌رفت در نمازجمعه، علیه روزنامه سلام حرف می‌زد. سلام تنها یک تریبون بود در مقابل تریبون‌های متعددی که ایشان به عنوان رئیس جمهور در اختیار داشت. هم تریبون دولت را داشت، هم رادیو تلویزیون را داشت و هم نماز جمعه را داشت، همه را داشت. یک روزنامه سلام مگر چقدر تیراژ داشت و چه کار عجیب و غریبی می‌توانست بکند؛ ولی آن را مزاحم می‌دانست.»

خوئینی‌ها در شرح این موضوع بیان می کند: « آقای هاشمی هیچ‌وقت در عمرش در خط اعتدال نبود. ایشان در آن تقسیم‌بندی اولیه یکی از عناصر کاملا برجسته جناح چپ بود. از یک مقطعی، قدری صحبت‌هایش را تغییر داد و کم‌کم از جناح چپ فاصله گرفت و به راست نزدیک شد. خطبه‌های نمازجمعه ایشان را در دهه 60 بخوانید سوپررادیکال‌ بود.»

وی می افزاید: «آقای هاشمی آنقدر رادیکال بود که مرحوم آقای آذری‌قمی در واکنش به یکی از سخنرانی‌های آقای هاشمی گفته بود زیر عمامه بعضی‌ها داس و چکش است. می‌خواهم بگویم آقای هاشمی خط اعتدال نبود. حسابی سوپرچپ بود!»

زخم کهنه دعواهای سیاسی یادگار سال‌های 70

اینکه در این برهه از زمان، که فعالان جریان اصلاحات در کنار جریان موسوم به اعتدال، قصد «اسطوره سازی» از هاشمی رفسنجانی را دارند و مرتب در مطبوعات و رسانه های خود از ایشان به عنوان «فیلسوف بزرگ سیاسی»، «معلم بزرگ سیاست و اخلاق» و یک «سیاستمدار الگو» یاد می کنند، یکی از لیدرهای اصلی جریان اصلاحات چنین صحت خاطرات ایشان را زیر سوال می برد، حائز اهمیت و قابل تامل است.

با این سخنان خوئینی‌ها ثابت می شود که اختلاف و حتی عداوت جریان اصلاحات (چپ سابق) نسبت به مرحوم هاشمی امری قدیمی و ریشه دار است و آگاهان فن، نیک می دانند که در پس به به و چه چه هایی که امروز این جریان نثار هاشمی می کند، عمق و اخلاص چندانی وجود ندارد. به بیان دیگر، بخش عمده جریان اصلاحات (به ویژه جریان های رادیکالی چون مشارکتی ها و سازمان مجاهدین انقلاب) هیچ گاه دلشان با هاشمی به اصطلاح صاف نشد و در باطن خود هرگز دوستدار هاشمی نشدند، چرا که این جریان، مرحوم هاشمی را مسبّب و بانی اصلی به حاشیه رفتن خود در عرصه سیاست ایران در سال های پس از رحلت حضرت امام می دانند.

از این جمله است که حالا با اسطوره سازی از هاشمی رفسنجانی خوئینی‌ها تاب تحملش را از دست داده است و نسبت به تعبیرات و تصویرسازی که از وی خصوصا از خود اصلاح طلبان به نمایش گذاشته می‌شود ایستادگی می کند.

چالشی که میان موسوی خوئینی‌ها با خاطرات و تصویرسازی که از هاشمی رفسنجانی در فضای سیاسی کشور در افتاده است یک ریشه تاریخی از نوع نزاع‌های سخت دارد که حالا این زخم کهنه با سخنان مرد خاکستری اصلاحات سر باز می کند. دیر زمانی از آن دوران نگذشته که در آستانه انتخابات مجلس ششم (سال ۷۸)، مطبوعات «دوم خردادی» سیل ویرانگری از انتقاد، هجو، ناسزا و اتهامات سنگین را نثار هاشمی می کردند تا جلوی ورود او را به مجلس بگیرند و در این مسیر به صراحت به ان مرحوم انگ «فساد» و «آدمکشی» هم زدند (کتاب «عالیجناب سرخپوش» اکبر گنجی نماد این جریان بود).

پس از این سخنان موسوی خوئینی‌ها بود که مدافعان هاشمی رفسنجانی در غیاب وی برای دست به کار شده و نسبت به حمایت از وی و گروه سیاسی که به نام اعتدال تشکیل شده است، واکنش نشان دادند.

مناظرات رسانه‌ای درباره سخنان خوئینی‌ها

در همین رابطه، «صادق زیباکلام» استاد علوم سیاسی و فعال اصلاح طلب که از دوستداران مرحوم هاشمی است با حمله به خوئینی ها بیان کرد: « آقای موسوی خوئینی ها در ردیف انقلابیون تندرو و رادیکال اوایل انقلاب و دهه شصت بود. برخلاف او اینقدر انصاف دارم که بگویم در آن سال ها چه کسی رادیکال و انقلابی نبود و به حاکمیت قانون احترام می گذاشت.»

وی افزود: «با کمال تأسف باید بگویم از جمله کسانی که هیچ گاه این مفاهیم برای او اهمیت پیدا نکرد شخص آقای موسوی خوئینی ها بود. موسوی خوئینی ها هیچ گاه در کنار اصلاح طلبان دیده نشد. او همواره با سکوت از کنار تحولات مهم گذشت و همیشه با نیش و طعنه با کسانی که تغییر موضع دادند برخورد کرد.»

آیت‌الله سیدمهدی امام‌جمارانی نیز از نزدیکان امام خمینی (ره) و عضو مجمع روحانیون مبارز به اظهارات اخیر آیت‌الله موسوی خوئینی‌ها علیه مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی واکنش نشان داد.

امام‌جمارانی در یادداشتی که به «آرمان» داده است، نوشت: «در رابطه با شخصیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی انجام شد که به نظر حقیر مصاحبه مطلوبی نبود و گمان نمی‌کنم مجمع روحانیون مبارز و اعضای آن با شناختی که اینجانب از ایشان دارم، دارای چنین نظراتی باشند و حتما این مصاحبه و انتقادات مطرح‌شده در آن، نظرات شخص آیت‌الله موسوی خوئینی‌هاست که متأسفانه باید عرض کنم به هیچ عنوان مصلحت نبود در این شرایط و اوضاع و احوال کشور و آن هم در فقدان آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی چنین سخنانی درباره ایشان مطرح شود.»

همچنین، محمد هاشمی‌رفسنجانی در واکنش به مصاحبه اخیر آیت‌الله سیدمحمد موسوی‌خوئینی‌ها، به روزنامه شرق گفت: « آقای خوئینی‌ها گفته است که هاشمی یک چپ‌گرا بود. گویا ایشان نظرات و عملکرد آقای هاشمی در حوزه توسعه را از یاد برده‌اند که چنین سخنان غیر واقعی را بر زبان می‌رانند یا آن که گفته‌اند آقای هاشمی برای آن که قانون را دور می‌زد، مدام از امام اجازه می‌گرفت. این سخن توهین به امام است.»

«محمدعلی ابطحی» نیز در دفاع از موسوی خوئینی‌ها در یادداشتی به برخی حواشی ایجاد شده به دنبال انتشار فیلمی از مجلس بازنگری قانون اساسی پاسخ و نوشت: «نگاه آیت‌الله خوئینی صرفا تاریخی بود. نه مداحی بود و نه تخریب، تنها مصاحبه‌ای بود که در ژانر صرفا تاریخی قرار داشت، این نظرات می‌تواند مورد قبول تاریخی افرادی نباشد.»

وی با بیان اینکه برای پاسخگویی تاریخی باید جواب تاریخی داد، گفت:« کسانی که اطلاعات تاریخی دارند یا مستندات تاریخی دارند به عنوان یک رسالت باید مستندات خود را ارایه کنند، اما در این چند روزه به جای پاسخگویی تاریخی به آیت‌الله خویینی مصاحبه‌های سیاسی فراوانی تولید شده است که عمدتا پاسخ‌ها سیاسی و مصلت‌جویانه است.»

چرا نباید از کنار سخنان خوئینی‌ها به سادگی عبور کرد؟

مشخص نیست که این موارد را چرا خوئینی‌ها در این برهه زمانی می زند. چند نکته می توان در این خصوص مطرح کرد. بسیاری مطرح می کنند که سخنان خوئینی‌ها نباید صرفا یک گفتگو پنداشت و بایستی بیشتر بر روی آن تامل کرد؛ چراکه یک جریان تاریخی در پس آن پنهان است. این سخنان زمانی که هاشمی رفسنجانی بر سر قدرت بوده است و دولت را در دست داشته را به مخاطب یادآور می شود و سعی دارد بر اساس آن از هاشمی واقعی که خوئینی‌ها ازآن دم می زند، به جامعه نشان دهد.

برخی هم بیان می کنند اینکه خوئینی‌ها اختلافات گذشته را تازه کرده است به نوعی به شرایط حال و حاضر اصلاح طلبان نیز باز می گردد. درواقع پیوند استراتژیک اصلاحات و اعتدال امروزه چندان مستحکم نیست و بر این اساس نوعی دوگانگی در ائتلاف دیده می شود که در بخشی خصوصا مناظرات رسانه‌ای واعظی و حجاریان به رقابت و خصومت گرایش می یابد.

در همین برهه زمانی است که یک منازعه تاریخی میان اصلاح طلبان و اعتدالیون با صحبت های موسوی خوئینی‌ها علیه مرحوم هاشمی رخ عیان می کند که به منازعه امروز باز می گردد. دلخوری که حالا اصلاح طلبان سعی دارند با ریشه تاریخی به آن پاسخ دهند. به نظر می رسد که صحبت‌های خوئینی‌ها ابعاد بیشتری در این حوزه دارد که نباید از آن سرسری عبور کرد.

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

کلیدواژه: محمدجواد حق شناس محمود واعظی حزب اعتمادملی حسن روحانی

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۹۰۷۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • جامعه‌شناس تاریخ‌نگر
 • توضیح ترکان درباره مذاکره با اصلاح‌طلبان برای حمایت از روحانی
 • توضیح ترکان درباره حمایت اصلاح‌طلبان از روحانی
 • اصلاح‌طلبان اشتباهات خود را بپذیرند هدف ما از انتخاب روحانی ترمیم رابطه با مقام معظم رهبری بود
 • توضیح ترکان درباره مذاکره با اصلاح‌طلبان در سال 92 برای حمایت از روحانی
 • روایت شرق از چنددستگی اصلاح طلبان به خاطر لاریجانی!
 • پارلمان یا مجمع؟ اختلاف سلیقه اصلاح طلبان برای عنوان سازوکار واحد
 • واعظی به نمایندگی از رئیس‌جمهور به عیادت آیت‌الله مومن رفت
 • عیادت نماینده رئیس جمهور از آیت الله مومن
 • واعظی به نمایندگی از روحانی از آیت‌الله مومن عیادت کرد
 • چه کسانی به پیشواز انتخابات ریاست‌جمهوری رفته‌اند؟
 • پاسخ اصلاح‌طلبان جنوب تهران به قرارگاه عمار/ به فکر اعتراض خیابانی نیستیم
 • در حاشیه تلاش بی فایده اصلاح‌طلبان برای جداسازی برند خود از دولت/ « تکرار می‌کنم» را احتمالا یک اصولگرای شاخص گفت!
 • اصلاح‌طلبان متهم ردیف اول نیستند!/ دولت روحانی و مجلس دهم دست پرورده جریان اصلاحات نیست؟
 • غایبان جشن ۴۰ سالگی انقلاب
 • چه کسانی به استقبال نامزدی علی لاریجانی رفته‌اند؟
 • واعظی درگذشت محب اهری را تسلیت گفت
 • زاکانی اصلاح‌طلب می‌شود؟/هر جلسه هیئت دولت چقدر هزینه دارد؟/چند نفر بازنشسته برای ادامه کار از رهبر انقلاب مجوز گرفته اند؟/واحد پول جهان اسلام تشکیل شود!
 • کیانوش راد: زاکانی هم آرام آرام باید به سمت اصلاح طلبی بیاید