خبرگزاري آريا- به گفته کارشناسان با توجه به تحرکات امنيتي اخير اروپا عليه ايران، برخورد متقابل وظيفه دستگاه ديپلماسي ايران است.
به گزارش آريا، ابراهيم متقي کارشناس مسائل آمريکا درباره تحرکات امنيتي اروپا گفت: مواضع اروپا در قبال ايران از قديم الايام ماهيت انتقادي،تهاجمي و خصمانه درمقابل ايران بوده است.
موضوع فعاليت هسته اي در چارچوب مذاکرات 1+5 به نوعي حل شد اما اروپايي ها مي خواستند موضوع برجام در موضوعاتي مثل نقش منطقه اي ايران و قدرت موشکي را نيز مانند برنامه هسته اي در موضوعات مشابهي مانند برجام پيگيري کنند حتي برخي مقامات ايران نيز فکر مي کردند برجام پيماني باثبات است و مي توانند از اين طريق در بازسازي موقعيت ايران در نظام بين الملل و عادي سازي روابط ايران را با ديگر کشورها بوجود بياورند اما با خروج امريکا و اجراي تحريم هاي جدي تر ، اروپايي ها متمايل به ادامه همکاري ها با ايران و گسترش همکاري ها بودند تا ايران نيز از نظام اقتصادي با جهان برخوردار شود اما امريکا محدوديت هايي گسترده تري اعمال کرد.
او افزود: وزارت خارجه ايران انتظار داشت اروپا با ايران همکاري بيشتري داشته باشد و در اين رابطه نيز سازوکارهاي مالي و تجاري در قالب مذاکرات چندجانبه با اروپا طراحي شد اما اين مذاکرات هنوز به نتيجه نرسيده است و در ازاي اين مسئله ايران بايد اقدامات متقابل جدي را به انجام مي رساند يا اينکه حداقل وضعيت را در چارچوب مطالبات ايران در قبال عدم تعهدات امريکا و اروپا پيگيري مي کرد و اقدام متقابلي را در برابر تحريم هاي امريکا اجرا مي کرد اما از آنجايي که اعتقاد ايران در همکاري با آژانس بين المللي است و اينکه ايران معتقد است اگر همه کشورها نيز ارتباط را قطع کنند و برجام را ترک کنند بازهم ايران بايد ادامه دهد منجر به وضعيتي شد که اروپا موضوعات جديدي را مطرح مي کند که بتواند در چارچوب اين موضوعات ايران را در وضعيت انفعالي قرار دهد.
متقي در ادامه درباره تحرکات امنيتي اخير و اجلاس لهستان گفت: اين اجلاس را امريکا به عنوان ائتلاف راهبردي خاور ميانه پيگيري کرده است که گام اول در سال 2012 بود و اجلاس ناتو در استانبول برگزار شد. مسا يک ائتلاف منطقه اي امنيتي ضد ايران است که به دو صورت دو فاکتور وجود دارد و اجرا مي شود اما سازمان رسمي ندارد.
او گفت: ما نبايد احساس کنيم که اجلاس فوريه در لهستان کاملا به ضرر ايران خواهد بود چون کشورهايي هم خواهند بود که در جهت مواضع ايران بحث خواهند کرد.
او افزود: قراردادن ماهواره ها در مدار مبتني بر قابليت موشک بالستيک هستند و اعتقاد امريکا اين است که اگر کشوري قابليت موشک بالستيکش به گونه اي باشد که بتواند ماهواره را در مدار قرار دهد به يک جهش دست خواهد يافت حال تصميم گيري در شرايط بحران بسيار سخت است يعني هر اقدامي انجام دهيم پيامدهاي خاص خود را خواهد داشت.
برخي معتقدند اقدام ايران بر اساس سازش باشد که سازش منجر به افزايش انتظارات بين المللي خواهد شد بنابراين نکته اصلي اين است که تصميم سخت هميشه به معناي واگذار کردن قدرت نيست بلکه در يک مرحله تاريک بايد معطوف به حفظ قدرت باشد چون کشورهايي که به يک فرايند معتقد بودند بايد از طريق سياست هاي عملي آنها را معتقد نگه داريم.
او درباره انتخاب لهستان به عنوان ميزباني اجلاس ضد ايراني گفت: لهستان کشوري است که حتي امريکا زماني بدون مجوز سازمان ملل حمله نظامي به عراق انجام داد، بعد از حمله نظامي نيروهاي لهستان در عراق مستقر شد بنابراين لهستان يک متحد امنيتي امريکاست.
حنيف غفاري کارشناس مسائل اروپا ديگر مهمان برنامه گفت: تحرکات امنيتي اروپا، تاخير در راه اندازي ساز و کار مالي ويژه و اجلاس ورشو در فوريه قطعات يک پازل و مسائلي کاملا به هم پيوسته هستند. به طور مثال کشور دانمارک عليه نهادهاي امنيتي ايران ادعايي را مطرح کرد و کشورهاي ديگر نيز از دانمارک حمايت کردند بلافاصله بعد از آن هم پمپئو درباره اجلاس لهستان خبر مي دهد، اين ها به هم ارتباط دارد چون اولي در واقع مقدمه اجلاس لهستان است. اينکه فرانسوي ها درحالي که هنوز "اس پي وي" يا ( سازوکار مالي ويژه) اجرا نشده است، محدودسازي توان موشکي ايران را مطرح مي کند.
از ابتداي سال 2017 ميلادي نخست وزير انگليس در سفر به امريکا و بعد از ان در سفر مکرون در حاشيه نشست با نتانياهو و ترامپ و بعد انگلا مرکل بعنوان سومين بازيگر اروپايي درباره محدود کردن توان منطقه اي ايران و توان موشکي و بازرسي نامحدود از امکان نظامي ايران و درباره اعمال تحريم هاي فرازمانه اي ايران توافق کردند.
محدود کردن توان موشکي، محدوديت زمان در ساز و کار مالي براي اين است که بتواند مطالبات در حوزه هاي موشکي و منطقه اي را بدست آورند.
بنابراين دستگاه سياست خارجي و ديپلماسي ما موظف است اين ها را براي مردم به طور مشخص ترسيم کند و مردم را در جريان امور قرار دهد.
او افزود: ما رويکردهاي مختلف را در مقابل اروپا امتحان کرده و به مرحله مسالحه با اروپا رسيده ايم .اکنون احصاء ظرفيت هاي داخلي و پروراندن آنها در مواجه با پيامدهاي بيروني مطرح است که بايد تصميمي را بگيريم که بهترين نتيجه را بدهد و در اين باره مسالحه با اروپاي واحد نتيجه نخواهد داد چراکه اروپا تحت سياست هاي امريکاست.
او گفت: مکرون اولين فردي بود که بحث محدود کردن فعاليت موشکي ايران را مطرح کرد و بعد از اينکه امريکا از برجام خارج شد فرانسوي ها دوباره موضوع محدود کردن فعاليت موشک هاي بالستيک را مطرح کردند که اين به توافق امريکا، فرانسه و رژيم صهيونيستي برمي گردد. اگر ما نقطه ثقل راهبردي خود را در تکيه به اروپا قرار دهيم متضرر خواهيم شد بنابراين احصاء ظرفيت هاي منطقه اي و راهبردي ايران بايد مورد تاکيد قرار گيرد.
او درباره ضعف دستگاه اطلاعاتي در قبال ايران گفت: اين سردرگمي خروجي هاي مختلفي دارد. در زمان شروع دولت امريکا اختلافات زيادي بين جمهوري خواهان و سياستمداران امريکا وجود داشت و اين به اين معني است که آنها يک جمع بندي راهبردي در قبال ايران ندارند.
غفاري در ادامه درباره وابستگي امريکا به اطلاعات گروهک منافقين گفت: برژينسکي مشاور امنيت اسبق امريکا به جرج بوش گفت: ما پديده اي به عنوان ايران قدرتمند در منطقه داريم که بايد شناسايي و تفسير شود. کساني مثل جان بولتون و مکين همواره در نشست هاي منافقين حضور داشتند و ايالت متحده امريکا تصور مي کند اين گروه نسبت به ديگر اپوزوسيون هاي ديگر قدرتمند تر است بنابراين اين روندي است که همچنان ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری آریا

خبر بعدی:

موگرینی سردسته شورشی‌های اروپا علیه ترامپ

ساعت24-درحالی‌که در تهران گروهی از سرسخت‌ترین منتقدان سیاست خارجی دولت روحانی هرروز به محمدجواد ظریف انتقاد می‌کنند که چرا دل به اروپا بسته است و باور دارند که نباید به اروپایی‌ها امید بست که در برابر آمریکا کاری کند اما بخش سیاسی اروپا به سردستگی موگرینی همچنان با خواست‌های رادیکال گروه ترامپ مخالفت می‌کنند.

موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده است در نشست ضد ایرانی در لهستان حاضر نمی‌شود. اعلام کرد فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه در اجلاس لهستان برای ایران مایا کوتسیانچیچ سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا در گفتگوی تلفنی با خبرنگار یورونیوز فارسی در بروکسل گفت: «برنامه کاری خانم موگرینی با زمان برگزاری اجلاس لهستان در تداخل است و او به همین جهت در این کنفرانس شرکت نخواهد کرد.»سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به این که آیا دلیل دیگری مبنی بر غیبت فدریکا موگرینی در این اجلاس به غیر از «مشغولیت کاری» وجود دارد، گفت: «خانم موگرینی همزمان با برگزاری اجلاس در سفری از قبل برنامه‌ریزی شده خواهد بود و تنها به همین دلیل در این کنفرانس شرکت نخواهد کرد.»مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا چند روز پیش در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز از برگزاری اجلاسی بین‌المللی درباره خاورمیانه و با محوریت ایران خبر داد و گفت: «نمایندگانی از کشورهای مختلف خاورمیانه، آسیا، اروپا و آفریقا در این نشست شرکت خواهند کرد.»پمپئو هدف از برگزاری این اجلاس را گسترش ثبات و آزادی در خاورمیانه و اطمینان حاصل کردن از این که «ایران تاثیر مخربی در منطقه» نداشته باشد، اعلام کرد.محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنش به خبر برگزاری این اجلاس در لهستان با انتقاد از این کشور و یادآوری میزبانی ایران از پناهندگان لهستانی در دوران جنگ جهانی دوم در توییتر نوشت: «یادآوری به میزبان و شرکت کنندگان کنفرانس ضد ایرانی: آنهایی که در آخرین نمایش ضد ایرانی آمریکا شرکت کردند یا مرده‌اند و یا رسوا شده و به حاشیه رانده شده‌اند. اما ایران قدرتمندتر از همیشه است.» بدون اروپا ی متحد

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات‌های اروپایی در بروکسل گزارش داد که به نظر می‌آید کشورهای اروپایی نمی‌خواهند در نشست ورشو که قرار است ماه آینده میلادی به ابتکار آمریکا برگزار شود شرکت کنند.مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، در جریان سفر اخیر خود به خاورمیانه از برگزاری این کنفرانس در سطح وزرا با عنوان «پیشبرد آینده‌ای با صلح و ثبات در خاورمیانه» خبر داد. این کنفرانس در روزهای ۲۴ و ۲۵ بهمن برگزار خواهد شد.دیپلمات‌هایی که در بروکسل با خبرگزاری آسوشیتدپرس صحبت کرده‌اند تردیدهایی درباره موضوع اصلی این نشست دارند و می گویند «زمان کافی برای برنامه‌ریزی آن نبوده و به نظر می‌آید ایران نیز به آن دعوت نشده است».یک مقام اروپایی هم گفته است فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه به دلیل مشغله‌های دیگر در این نشست دو روزه در لهستان شرکت نخواهد کرد.یک روز پیشتر روزنامه وال استریت جورنال هم در گزارشی نوشت: «انتخاب لهستان، برای میزبانی این نشست از سوی برخی دیپلمات‌های اروپایی تلاش برای ایجاد شکاف در اتحادیه اروپا در مورد ایران ارزیابی شده است».لهستان از اعضای اتحادیه اروپاست. این اتحادیه همچنان در تلاش برای حفظ ایران در برجام است و می‌خواهد سازوکاری ویژه برای ادامه «تجارت مشروع» با ایران برقرار کند.در گزارش‌های خبرگزاری آسوشیتدپرس و وال استریت جورنال مشخص نشده کدام کشورهای اروپایی درباره شرکت در کنفرانس ورشو تردید دارند. برخی منابع اروپایی پیشتر به رادیوفردا گفته بودند در پی خروج آمریکا از برجام، علیرغم حمایت ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا از ادامه اجرای برجام، برخی از کشورها خصوصاً در شرق اروپا، درباره لزوم حمایت از موضع واشینگتن در قبال ایران سخن گفته‌اند.در بیانیه مشترکی که درباره نشست ورشو توسط وزرای خارجه آمریکا و لهستان منتشر شده نامی از ایران برده نشده است. اگرچه در این بیانیه آمده که کشورهای شرکت‌کننده درباره موضوعاتی چون «تروریسم و افراط‌گرایی، توسعه و اشاعه موشک و تهدید گروه‌های نیابتی» تبادل‌نظر می‌کنند که از جمله انتقادهای واشینگتن نسبت به رفتار تهران است.وزیر خارجه ایالات متحده در مصاحبه‌ای که با شبکه خبری فاکس درباره نشست آتی ورشو داشت گفته بود «ده‌ها کشور در این شهر گرد هم می‌آیند تا بر موضوع ثبات بر خاورمیانه تمرکز کنند... و این شامل این عنصر مهم می‌شود که ایران نفوذ بی‌ثبات کننده در منطقه نداشته باشد».اعلام خبر برگزاری این نشست در ماه آینده در لهستان با انتقادهای شدید تهران مواجه شد. در همین‌باره وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی کاردار سفارت لهستان را احضار کرد.

ورشو از برگزاری این کنفرانس دفاع کرده و می‌گوید: «جامعه بین‌الملل حق دارد درباره مسائل مختلف منطقه‌ای و جهانی بحث و رایزنی کند».در ایران همچنین سازمان سینمایی در واکنش به برگزاری این کنفرانس «هفته فیلم لهستان در تهران» که قرار بود از هفتم تا دوازدهم بهمن در تهران و پس‌ازآن در اصفهان، شیراز و مشهد برگزار شود را لغو کرد.

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

کلیدواژه: دستگاه ديپلماسي تحرکات اروپا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۹۰۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تحرکات گسترده آمریکا برای ایجاد پایگاه نظامی در شمال عراق
 • نقوی حسینی: اجلاس ضد ایرانی لهستان پروژه شکست خورده آمریکاست
 • اجلاس ورشو، نشستی بدون حضور بزرگان
 • جزئیات دیدار پرتنش دیپلمات‎های اروپایی و ایرانی در تهران| پیام اروپا به ایران: دیگر برنامه موشکی بالستیک را تحمل نخواهیم کرد| رویترز: دیپلمات‌های اروپایی، ایرانی‌ها را به خشم آورده‌اند| صبر اروپا درقبال ایران تمام شده است| روابطمان پر تنش‌تر می‌شود
 • هشدار سفیر ایران درباره اجلاس ضد ایرانی لهستان
 • هدف ترامپ از برگزاری کنفرانس ورشو علیه ایران چیست؟ روابط ایران و لهستان در معرض خطر؟
 • درس عبرتی برای آل سعود/ اجلاس ضد ایرانی لهستان شروع نشده شکست خورد /گام بعدی؛ درونی سازی مؤلفه‌های فشار
 • دهقانی: باید همگان از دستگاه دیپلماسی حمایت کنیم
 • آصفی: دیپلماسی توییتری عقیم است
 • چرا اجلاس ضد ایرانی لهستان شروع نشده شکست خورد؟
 • از ملانی فرانکلین تا مرضیه هاشمی/ گیجی فرمان قیمت در بازار خودرو
 • از دیپلماسی در روشنایی روز تا رمز گشایی از معمای نشست ضد ایرانی در لهستان
 • نماینده مجلس: باید از دستگاه دیپلماسی حمایت کنیم
 • آخرین تصمیم اروپا در مورد پیوستن به ائتلاف ضد ایرانی
 • باید همگان از دستگاه دیپلماسی حمایت کنیم
 • ديپلماسی توييتری عقيم است/ سايه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام
 • اجلاس ضدایرانی لهستان شروع نشده شکست خورد
 • برخورد وزارت خارجه با لهستان فراتر از گلایه‌های ساده دیپلماتیک باشد/ کشوری جز لهستان و تراز بالاتر، حاضر به برگزاری اجلاس ضد ایرانی نشد
 • اجلاس ضد ایرانی لهستان شروع نشده شکست خورد