خبرگزاري آريا- به گفته کارشناسان با توجه به تحرکات امنيتي اخير اروپا عليه ايران، برخورد متقابل وظيفه دستگاه ديپلماسي ايران است.
به گزارش آريا، ابراهيم متقي کارشناس مسائل آمريکا درباره تحرکات امنيتي اروپا گفت: مواضع اروپا در قبال ايران از قديم الايام ماهيت انتقادي،تهاجمي و خصمانه درمقابل ايران بوده است. موضوع فعاليت هسته اي در چارچوب مذاکرات 1+5 به نوعي حل شد اما اروپايي ها مي خواستند موضوع برجام در موضوعاتي مثل نقش منطقه اي ايران و قدرت موشکي را نيز مانند برنامه هسته اي در موضوعات مشابهي مانند برجام پيگيري کنند حتي برخي مقامات ايران نيز فکر مي کردند برجام پيماني باثبات است و مي توانند از اين طريق در بازسازي موقعيت ايران در نظام بين الملل و عادي سازي روابط ايران را با ديگر کشورها بوجود بياورند اما با خروج امريکا و اجراي تحريم هاي جدي تر ، اروپايي ها متمايل به ادامه همکاري ها با ايران و گسترش همکاري ها بودند تا ايران نيز از نظام اقتصادي با جهان برخوردار شود اما امريکا محدوديت هايي گسترده تري اعمال کرد.
او افزود: وزارت خارجه ايران انتظار داشت اروپا با ايران همکاري بيشتري داشته باشد و در اين رابطه نيز سازوکارهاي مالي و تجاري در قالب مذاکرات چندجانبه با اروپا طراحي شد اما اين مذاکرات هنوز به نتيجه نرسيده است و در ازاي اين مسئله ايران بايد اقدامات متقابل جدي را به انجام مي رساند يا اينکه حداقل وضعيت را در چارچوب مطالبات ايران در قبال عدم تعهدات امريکا و اروپا پيگيري مي کرد و اقدام متقابلي را در برابر تحريم هاي امريکا اجرا مي کرد اما از آنجايي که اعتقاد ايران در همکاري با آژانس بين المللي است و اينکه ايران معتقد است اگر همه کشورها نيز ارتباط را قطع کنند و برجام را ترک کنند بازهم ايران بايد ادامه دهد منجر به وضعيتي شد که اروپا موضوعات جديدي را مطرح مي کند که بتواند در چارچوب اين موضوعات ايران را در وضعيت انفعالي قرار دهد.
متقي در ادامه درباره تحرکات امنيتي اخير و اجلاس لهستان گفت: اين اجلاس را امريکا به عنوان ائتلاف راهبردي خاور ميانه پيگيري کرده است که گام اول در سال 2012 بود و اجلاس ناتو در استانبول برگزار شد. مسا يک ائتلاف منطقه اي امنيتي ضد ايران است که به دو صورت دو فاکتور وجود دارد و اجرا مي شود اما سازمان رسمي ندارد.
او گفت: ما نبايد احساس کنيم که اجلاس فوريه در لهستان کاملا به ضرر ايران خواهد بود چون کشورهايي هم خواهند بود که در جهت مواضع ايران بحث خواهند کرد.
او افزود: قراردادن ماهواره ها در مدار مبتني بر قابليت موشک بالستيک هستند و اعتقاد امريکا اين است که اگر کشوري قابليت موشک بالستيکش به گونه اي باشد که بتواند ماهواره را در مدار قرار دهد به يک جهش دست خواهد يافت حال تصميم گيري در شرايط بحران بسيار سخت است يعني هر اقدامي انجام دهيم پيامدهاي خاص خود را خواهد داشت.
برخي معتقدند اقدام ايران بر اساس سازش باشد که سازش منجر به افزايش انتظارات بين المللي خواهد شد بنابراين نکته اصلي اين است که تصميم سخت هميشه به معناي واگذار کردن قدرت نيست بلکه در يک مرحله تاريک بايد معطوف به حفظ قدرت باشد چون کشورهايي که به يک فرايند معتقد بودند بايد از طريق سياست هاي عملي آنها را معتقد نگه داريم.
او درباره انتخاب لهستان به عنوان ميزباني اجلاس ضد ايراني گفت: لهستان کشوري است که حتي امريکا زماني بدون مجوز سازمان ملل حمله نظامي به عراق انجام داد، بعد از حمله نظامي نيروهاي لهستان در عراق مستقر شد بنابراين لهستان يک متحد امنيتي امريکاست.
حنيف غفاري کارشناس مسائل اروپا ديگر مهمان برنامه گفت: تحرکات امنيتي اروپا، تاخير در راه اندازي ساز و کار مالي ويژه و اجلاس ورشو در فوريه قطعات يک پازل و مسائلي کاملا به هم پيوسته هستند. به طور مثال کشور دانمارک عليه نهادهاي امنيتي ايران ادعايي را مطرح کرد و کشورهاي ديگر نيز از دانمارک حمايت کردند بلافاصله بعد از آن هم پمپئو درباره اجلاس لهستان خبر مي دهد، اين ها به هم ارتباط دارد چون اولي در واقع مقدمه اجلاس لهستان است. اينکه فرانسوي ها درحالي که هنوز "اس پي وي" يا ( سازوکار مالي ويژه) اجرا نشده است، محدودسازي توان موشکي ايران را مطرح مي کند.
از ابتداي سال 2017 ميلادي نخست وزير انگليس در سفر به امريکا و بعد از ان در سفر مکرون در حاشيه نشست با نتانياهو و ترامپ و بعد انگلا مرکل بعنوان سومين بازيگر اروپايي درباره محدود کردن توان منطقه اي ايران و توان موشکي و بازرسي نامحدود از امکان نظامي ايران و درباره اعمال تحريم هاي فرازمانه اي ايران توافق کردند.
محدود کردن توان موشکي، محدوديت زمان در ساز و کار مالي براي اين است که بتواند مطالبات در حوزه هاي موشکي و منطقه اي را بدست آورند.
بنابراين دستگاه سياست خارجي و ديپلماسي ما موظف است اين ها را براي مردم به طور مشخص ترسيم کند و مردم را در جريان امور قرار دهد.
او افزود: ما رويکردهاي مختلف را در مقابل اروپا امتحان کرده و به مرحله مسالحه با اروپا رسيده ايم .اکنون احصاء ظرفيت هاي داخلي و پروراندن آنها در مواجه با پيامدهاي بيروني مطرح است که بايد تصميمي را بگيريم که بهترين نتيجه را بدهد و در اين باره مسالحه با اروپاي واحد نتيجه نخواهد داد چراکه اروپا تحت سياست هاي امريکاست.
او گفت: مکرون اولين فردي بود که بحث محدود کردن فعاليت موشکي ايران را مطرح کرد و بعد از اينکه امريکا از برجام خارج شد فرانسوي ها دوباره موضوع محدود کردن فعاليت موشک هاي بالستيک را مطرح کردند که اين به توافق امريکا، فرانسه و رژيم صهيونيستي برمي گردد. اگر ما نقطه ثقل راهبردي خود را در تکيه به اروپا قرار دهيم متضرر خواهيم شد بنابراين احصاء ظرفيت هاي منطقه اي و راهبردي ايران بايد مورد تاکيد قرار گيرد.
او درباره ضعف دستگاه اطلاعاتي در قبال ايران گفت: اين سردرگمي خروجي هاي مختلفي دارد. در زمان شروع دولت امريکا اختلافات زيادي بين جمهوري خواهان و سياستمداران امريکا وجود داشت و اين به اين معني است که آنها يک جمع بندي راهبردي در قبال ايران ندارند.
غفاري در ادامه درباره وابستگي امريکا به اطلاعات گروهک منافقين گفت: برژينسکي مشاور امنيت اسبق امريکا به جرج بوش گفت: ما پديده اي به عنوان ايران قدرتمند در منطقه داريم که بايد شناسايي و تفسير شود. کساني مثل جان بولتون و مکين همواره در نشست هاي منافقين حضور داشتند و ايالت متحده امريکا تصور مي کند اين گروه نسبت به ديگر اپوزوسيون هاي ديگر قدرتمند تر است بنابراين اين روندي است که همچنان ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سفر وزیر اقتصاد به وین برای شرکت در اجلاس وزرای اوفید

دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارائی، برای شرکت در اجلاس وزرای اوفید (صندوق اوپک برای توسعه بین المللی) عازم وین شد.

به گزارش ایسنا،کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، اعلام کرد: وزیر امور اقتصادی و دارائی در این سفر با مدیرکل سازمان توسعه بین المللی ملل متحد (یونیدو) و رییس کل بانک مرکزی اطریش نیز دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

لازم به توضیح است وزیر اقتصاد کشورمان، ریاست این دور از اجلاس اوفید را نیز برعهده خواهد داشت.

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

کلیدواژه: دستگاه ديپلماسي تحرکات اروپا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۹۰۸۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ابهام دو اسلحه در پرونده قتل میترا استاد / علیه دیپلماسی کم هزینه ظریف/گل یا پوچ انتخابات برای اصلاح‌طلبان
 • وزیر اقتصاد در اجلاس وزرای اوفید شرکت می کند
 • نخستین اجلاس هیات نمایندگان اتاق های بازرگانی در مشهد برگزار می شود
 • مقامات پاکستانی رویکرد دوگانه غرب درقبال فعالیت های هسته ای را محکوم کردند
 • ورود وزرای ارتباطات روسیه، ترکیه و جمهوری آذربایجان به ایران برای حضور در اجلاس چهارجانبه
 • اجلاس سالانه منافقین با پشت زمینه های متفاوت!
 • تلاش بی فایده اروپا برای نجات برجام
 • جدیدترین تحرکات صهیونیستها در مرز لبنان +عکس
 • تحرکات تازه صهیونیست‌ها در مرز لبنان و واکنش بیروت
 • جدیدترین تحرکات صهیونیستها در مرز لبنان و واکنش ارتش لبنان
 • اجلاس چهارجانبه وزرا و مسئولان ارتباطات آغاز شد
 • آغاز اجلاس وزیران ارتباطات ایران، ترکیه، روسیه و جمهوری آذربایجان
 • نخست وزیر سابق قطر مواضع غرب درقبال لیبی را به سخره گرفت
 • بازتاب های متفاوت سفر ظریف به نیویورک در رسانه های داخلی
 • تیم دو و میدانی نابینایان بوشهر نماینده ایران در لهستان شد
 • آقای کولاکوویچ از لهستان یاد بگیر
 • اختلاف رییس فدراسیون والیبال لهستان با هاینن
 • تیم دوومیدانی نابینایان بوشهر نماینده ایران در لهستان شد
 • نارضایتی فدراسیون والیبال لهستان از هاینن