نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در مسائل ایران ارائه کمک برای بازسازی سوریه را به خروج کامل ایران از این کشور مشروط کرد.به گزارش بلاغ،«برایان هوک»، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران ارائه کمک برای بازسازی سوریه را به خروج کامل ایران از این کشور مشروط کرد.

به نوشته سی‌ان‌بی‌سی، هوک در ادامه سیاست‌های ضدایرانی دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از قصد واشنگتن برای جلوگیری از ارائه کمک‌های مربوط به بازسازی سوریه تا زمان خروج ایران و «نائبانش» از سوریه شده است.

وی در مصاحبه با این شبکه خبری گفت: «ما به این فکر می‌کنیم که اگر با همگان در منطقه همکاری کنیم و دیپلماسی‌مان را آن‌ طوری طراحی کنیم که می‌خواهیم، می‌توانیم از شر تمامی نیروهای تحت کنترل ایران خارج شویم. اجازه نمی‌دهیم آنها در سوریه همان کاری را که در لبنان کردند انجام دهند و ما جلوی کمک‌ها برای بازسازی [سوریه] را خواهیم گرفت. ابزارهای متعددی برای رسیدن به آن هدف در اختیار داریم.»

ادعاهای دیپلمات آمریکایی در حالی مطرح شده که حضور مستشاری ایران در سوریه به دعوت دولت قانونی این کشور صورت گرفته است. دمشق همواره نقش ایران و نیروهای هم‌پیمان این کشور در مبارزه با گروه‌های تروریستی از جمله داعش را ستوده است.

ایران پیش از این تأکید کرده تا زمانی که خطر تروریسم در سوریه باشد و دولت سوریه از ایران بخواهد به کمک‌های خود به این کشور ادامه دهد، در سوریه باقی بماند. تهران همچنین تأکید کرده که کشوری مستقل است که سیاست‌های خود را بر اساس منافع ملی خود تعیین می‌کند و دیگران نمی‌توانند این کشور را مجبور به کاری کنند.

از سوی دیگر، دولت آمریکا بدون اجازه دولت سوریه و بی‌توجه به اعتراضات دمشق از سال ۲۰۱۴ حدود ۲۰۰۰ نیروی ویژه خود را برای کمک به گروه‌های افراطی در حال جنگ با دولت سوریه روانه این کشور کرده است. 

استقرار نظامیان آمریکایی در حالی انجام می‌شد که «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا از حدود یک سال قبل‌تر «سیا» را مأمور اجرای یک برنامه مخفیانه با هزینه سالانه ۱ میلیارد دلار برای تسلیح و تجهیز شبه‌نظامیان در حال پیکار با دولت سوریه کرده بود.

منبع: بلاغ مازندران

خبر بعدی:

کمک‌های ایران به سوریه حق الناس است و باید در مناسبات دو کشور تسویه شود

به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر به سوریه که در پی تداوم مناسبات بین کشورمان و دمشق پس از بحران داعش انجام شد با عماد خمیس، نخست وزیر سوریه دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار ابتدا حشمت الله فلاحت پیشه، با اشاره به اهمیت وجود هماهنگی بین سفرای ایران و سوریه برای برنامه ریزی و تسهیل فعالیت مشترک دو کشور، گفت: اظهارات مقامات سوری بیانگر عمق علائق دیرینه بین دو کشور است که امری قابل تامل محسوب می‌شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وجود اشتراکات در عرصه‌های مختلف بین تهران و دمشق نشان می‌دهد که این دو کشور در آینده هم باید بیشتر با هم ارتباط داشته باشند، اظهار کرد: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) تاکید دارند که روابط ایران با سوریه باید بصورت استراتژیک پیش برود تا در آینده هم هیچ کشوری نتواند در سوریه ایجاد فتنه کند.

وی با تاکید بر اینکه بخشی از مسائل دو کشور در حوزه اجرا باید حل و فصل شود، ادامه داد: شهدای مدافع حرم ایرانی با افتخار در راه آرمان هایشان جان فشانی کردند و این راه ادامه خواهد داشت.

فلاحت پیشه تصریح کرد: به هر حال در ایام غربت سوریه، جمهوری اسلامی ایران از هیچ کمکی برای شکست دشمنان سوریه دریغ نکرد؛ این کمک‌ها بدون آزادسازی خط اعتباری و مالی امکان پذیر نبود، کمک‌هایی که به هر حال حق الناس است و باید در روابط دو کشور تسویه شود. خرسندم که با امضاء برخی پروتکل‌ها سازوکار لازم در این رابطه پیش بینی شده شده است، ولی متاسفانه از فرصت سوزی و کم کاری در حوزه اجرا گلایه‌مند هستیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به وظیفه نظارتی مجلس شورای اسلامی برای پیگیری پروتکل‌های موجود بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه، تصریح کرد: هم اکنون این وظیفه قانونی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی قوه مقننه واگذار شده است.

فلاحت پیشه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و روسیه در موضوع دفاع از سوریه متحد هستند و البته متحد هم خواهند ماند، اما با این وجود در حوزه اقتصادی نیز دولت سوریه باید فرصت‌های اقتصادی را به گونه‌ای در اختیار دو کشور قرار دهد که احساس اختلاف و تبعیض پیش نیاید، گفت: همچنین یادآور می‌شود در بخشی از قرارداد‌های با ایران قرارداد منعقد شده، اما سازمان مدیریت و برنامه ریزی سوریه در تغییر کاربری زمین‌های محل سرمایه گذاری تعلل به خرج می‌دهد که این نوعی فرصت سوزی است و انتظار می‌رود نخست وزیر سوریه این مشکل را برطرف کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: طرطوس و لاذقیه خط راهبردی بین ایران، عراق و سوریه است و این موضوع در قرارداد‌های بین این کشور‌ها ذکر شده است لذا باید برای دلگرمی دو ملت اهداف این خط راهبری محقق شود. متاسفانه اکنون کشتی‌های ایرانی برای پهلوگیری طرطوس با مانع مواجه هستند که این مانع باید از طرف دولت سوریه برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون یک هیأت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سوریه به سر می‌برد و خوشبختانه روند مذاکراتشان خوب گزارش شده است، ادامه داد: ایران و سوریه هر دو مورد تحریم‌های ظالمانه آمریکا هستند و باید در این راه برای مقابله به یکدیگر کمک کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: یادآور می‌شود در موضوع بهره برداری از میادین نفتی، زمین‌های کشاورزی و ... که همه این‌ها جزء پروتکل‌ها و توافقات فی مابین است در حوزه اجرا با مشکلاتی روبرو هستیم که باید از سوی طرف سوری برطرف شود. به عنوان مثال برخی اراضی برای سرمایه گذاری کشاورزی مشخص شده، ولی این اراضی فاقد حق آبه هستند لذا در این شرایط امکان سرمایه گذاری فراهم نمی‌شود لذا این مسئله باید در هیات دولت سوریه برطرف شود.

فلاحت پیشه با اشاره به اینکه سرمایه گذاری ایرانیان قطعا منافع مردم سوریه را نیز رقم خواهد زد، گفت: در دیدار با آقای بشار اسد، وی نسبت به لزوم غلبه بر بوروکراسی اداری بین دو کشور تاکید کرد که در این راستا باید تلاش‌های زیادی شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی فرصت‌های روابط اقتصادی بین دو کشور در کمیسیون متبوعش، اظهار کرد: برادران ایرانی و سوری در یک جبهه علیه تروریسم و دشمنان اسلام جنگیدند و فتنه بزرگی را از سر دنیای اسلام دور کردند؛ بنابراین هم اکنون نیز باید برای رفع بوروکراسی‌های موجود در ایران پیگیری لازم به عمل بیاید و مسئولان سوری نیز در دولت به رفع موانع پیشبرد روابط اقتصادی کمک کنند.

وی ادامه داد: این آمادگی وجود دارد که هفته‌ای یک بار با سفیر سوریه در تهران نشست بگذاریم و گام به گام در جهت رفع موانع پیش برویم.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: بنابراین لیستی از موانع بوروکراتیک دوجانبه را تهیه خواهیم کرد که بخشی از آن‌ها در سوریه است و باید توسط کابینه دولت سوریه حل شود و بخشی از آن هم در ایران توسط مسئولان کشورمان پیگیری و حل خواهد شد. مطمئن هستک از آنجا که روابط ما عمیق و بسیار استراتژیک است همه مسائل قابل حل محسوب می‌شود.

در ادامه عماد خمیس، نخست وزیر سوریه ضمن ابراز خرسندی از صراحت بیان رییس هیات پارلمانی ایران، اظهار کرد: باید گفت که بخشی از مشکل نزد طرف ایرانی است؛ در واقع تاکنون چندین مرتبه مسئولان مربوطه‌ای که وظیفه اجرای پروتکل‌ها را بر عهده دارند تغییر کرده اند و بخشی از دلایل فرصت سوزی به ایرانیان باز می‌گردد.

نخست وزیر سوریه تصریح کرد: مطلع هستم که رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران معمولا برای حل مشکلات به خوبی وارد عرصه می‌شود، بنابراین درخواست می‌شود حتما در این خصوص نیز جدی عمل کرده و مشکلات طرف ایرانی را برطرف کنید؛ همچنین شخصا در دولت سوریه تمام مشکلاتی که وجود دارد را حل خواهم کرد.

انتهای پیام/

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

منبع این خبر، وبسایت www.bloghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۹۰۸۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آیا آمریکا به مشتریان نفت ایران دوباره معافیت می‌دهد؟
 • فلاحت پیشه: کمک‌های ایران به سوریه حق الناس است و باید در مناسبات دو کشور تسویه شود
 • احتمالا معافیت‌های نفتی ایران تمدید شوند
 • اذعان آمریکا به نقش تاثیرگذار ایران در بازار جهانی نفت
 • اذعان ضمنی دولت آمریکا به نقش تاثیرگذار ایران در بازار جهانی نفت
 • احتمال تمدید معافیت‌های نفتی ایران از سوی آمریکا
 • خروج آمریکا از سوریه؛ استقرار ثبات در منطقه یا نقشه‌ آشوبی تازه؟
 • وزیر خارجه بحرین: از اقدامات آمریکا علیه ایران حمایت می‌کنیم!
 • تهدید امنیتی نشست ضدایرانی لهستان برای روسیه/ چرا سوریه نباید زیربار مذاکره برود؟
 • رمزخوانی تهدیدهای نفتی آمریکا
 • از اقدامات آمریکا علیه ایران حمایت می‌کنیم!
 • وزیر خارجه بحرین از اقدامات خصمانه دولت آمریکا علیه ایران حمایت کرد
 • استقبال بحرین از مواضع ضد ایرانی آمریکا
 • چرا قیمت‌های نفت دیگر تکان نمی‌خورد؟
 • کارشناس فرانسوی:عربستان با هدایت آمریکا به حمایت از گروه‌های کُرد تروریستی علیه سوریه و ایران می‌پردازد
 • دموکرات‌های سنا بررسی طرح تحریم علیه ایران را رد کردند
 • مأموریت ناتمام پمپئو / شکست پروژه اتحاد علیه ایران
 • توضیح ظریف درباره شایعه استعفا از دولت، روابط ایران با جهان عرب، بحران یمن، بازسازی سوریه، درخواست آمریکایی‌ها برای مذاکره و احتمال جنگ بین ایران و آمریکا| ما دنبال جنگ و تنش نیستیم| به اختلافات داخلی آمریکا هم امید نبندیم
 • پول مال یکی از این دولت‌های خرپول اطراف خلیج فارس است/ پادویی‌اش هم مربوط به سازمان منافقین بود، سازمان آدمکش منافقین