به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم٬ مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه دیروز در آنتالیا و در جمع هواداران حزب عدالت و توسعه سخنرانی کرد.

چاووش اوغلو اعلام کرد: در گفت‌وگو با مایک پامپئو در مورد بسیاری از مسائل منطقه و به ویژه سوریه صحبت کردیم. ما همیشه بر این موضوع تاکید کرده‌ایم که ترکیه در حال حاضر به قدرتی تبدیل شده که همه باید در مسائل منطقه‌ای با این کشور هماهنگی کنند.

برای ما فرقی نمی‌کند٬ آمریکا٬ فرانسه٬ انگلیس٬ ایران٬ روسیه و دیگران ما. برای ثبات منطقه با همه همکاری می‌کنیم.

چاووش اوغلو در ادامه افزود: به وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کردم که اظهارات آنها در مورد ترکیه درست نیست و ما این ادبیات را قبول نداریم. آنها می‌گویند ترکیه کردها را قتل عام ‌می‌کند. چرا چنین جملاتی را بر زبان می‌آورند. چون می‌خواهند باز هم از کردها به عنوان یک کارت استفاده کنند. من خطاب به آمریکایی‌ها می‌گویم شما در گذشته نیز از کردها سوء استفاده کردید.

برادران کُرد ما در شمال عراق به توصیه‌های ما عمل نکردند، اما تمام سناریوهایی که پیش‌بینی کرده بودیم علیه آنها محقق شد و فهمیدند که آمریکا فقط به دنبال آن است که در بازی‌های خود از کردها استفاده کند. ما برای مبارزه با گروه‌های تروریستی همچون پ.ک.ک، ی.پ.گ٬ داعش و دیگران٬ از هیچ کسی اجازه نمی‌گیریم. ترکیه کشوری نیست که برای اقدامات خود از دیگران اجازه بگیرد.

مولود چاووش اوغلو در ادامه در مورد حزب عدالت و توسعه گفت: این حزب به ترکیه خدمات ویژه‌ای ارائه داده و توانسته است جایگاه ترکیه را تقویت کند. همچنان که رئیس جمهور ما رجب طیب اردوغان نیز اعلام کرده٬ با کسانی که از قطار پیاده شده‌اند کاری نداریم و با آنها ارتباطی برقرار نخواهیم کرد.

منبع: جهان نيوز

خبر بعدی:

گاز؛ میدان مقابله روسیه و ترکیه با آمریکا

مسکو - ایرنا - آمریکا که نگران افزایش نفوذ گازی روسیه در اروپا با همدستی آلمان بر سر طرح انتقال گاز جریان شمالی 2 است، با پروژه دیگری با عنوان طرح انتقال گاز جریان ترک نیز مواجه است که هدفش افزایش همکاری مسکو و آنکارا برای انتقال گاز به جنوب اروپاست.

به گزارش روز شنبه خبرنگار ایرنا، چندی پیش شرکت گاز پروم روسیه ساخت و ساز بخش دریایی خط لوله 'جریان ترک' را به پایان رساند و ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان سران دو کشور در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شد، نیز شرکت کردند.
خط لوله جریان ترک شامل دو انشعاب با توان 15.75 میلیارد متر مکعب است. یکی از این انشعابات برای مصرف کنندگان ترک و انشعاب دیگر برای تامین گاز کشورهای جنوب و جنوب شرق اروپا درنظر گرفته شده است.
تفاهمنامه همکاری در احداث خط لوله جریان ترک بین شرکت گاز پروم و شرکت پترولیوم سال 2014 منعقد شد.
بر اساس سند اولیه قرار بود خط لوله با ظرفیت 63 میلیارد متر مکعب گاز احداث شود که از این مقدار، 14 میلیارد متر مکعب به ترکیه و مابقی از ترکیه و یونان به سمت اروپا منتقل شود.
سال 2016، سران روسیه و ترکیه در ساحل بوسفور تفاهمنامه بین دولتی مبنی بر احداث این خط لوله امضا کردند.
پایان بخش دریایی خط لوله 'جریان ترک' انتقال گاز از اعماق دریای سیاه است و طبق برنامه قرار است حدود 30 میلیارد متر مکعب گاز روسیه را از این طریق به اروپا منتقل کند.
نیمی از حجم انتقالی گاز برای ترکیه و نیم دیگر به سمت دیگر کشورها خواهد رفت.
ترکیه خط لوله 'جریان ترک' را پروژه ای استراتژیک می داند هر چند که ممکن است این طرح توسط اروپا بلوکه شود. در حال حاضر کشورهای جنوب اروپا در حال رقابت تنگاتنگی هستند که خط لوله 'جریان ترک' از خاک آنها عبور کند.
الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان از جمله مقامات اروپایی است که از تمایل کشورش برای عبور این خط لوله خبر داده است.
به گفته وی، در حال حاضر امکان انشعاب از خط لوله 'ایست مد' ( خط لوله مدیترانه شرقی اجرا شده توسط یونان، رژیم صهیونیستی و قبرس) به کشورهای حوزه بالکان در حال بررسی است و یونان چشم انداز توسعه خط لوله ترکیه به این کشور را هم با دقت بررسی می کند.
بلغارستان که نسبت به یونان از نظر جغرافیایی به محل خروج لوله انتقال گاز از ساحل نزدیک تر است، نیز از تمایل خود برای پیوستن به این پروژه خبر داده است.
از بلغارستان می توان خط لوله را به صربستان و از آنجا به مجارستان ادامه داد، طرحی که از طرف سران این کشورها نیز مطرح شده است و با توجه به علاقه روس ها به صربستان، بعید نیست که در نهایت این مسیر انتخاب شود.
ایتالیا نیز از جمله کشورهایی است که از اتصال به این خط استقبال کرده است.
لئونید اونیگوفسکی رئیس شورای امور صنعت گاز و بازار گاز طبیعی اوکراین درمصاحبه با شبکه ' کانال 24' گفت که در صورت بهره برداری از پروژه خط لوله 'جریان ترک' انتقال گاز روسیه از طریق اوکراین تقریبا به میزان 12-13 میلیارد متر مکعب گاز در سال کاهش می یابد و در صورتی که شاخه دوم نیز راه اندازی شود، این رقم بسیار بیشتر خواهد شد.
وی گفت که باید تمام تلاش ها در راستای توقف و جلوگیری از این طرح، حداقل جلوگیری از راه اندازی بخش دوم به کار گرفته شود و جذب کشورهای خارجی مثل ایتالیا برای شرکت در انجام پروژه های مشترک مربوط در این حوزه را یکی از راه حل های دستیابی به این امر اعلام کرد.
سرگئی کوپریانوف سخنگوی رسمی شرکت گاز پروم روسیه هم در پاسخ به این اظهار نظر گفته است که اوکراین به قدری مشغول مبارزه با خط لوله جریان شمالی دو بود که کلا متوجه نشد، پروژه خط لوله 'جریان ترک' در اعماق دریای سیاه به پایان رسیده است.
اردوغان در حمایت از طرح خط لوله گاز ترک گفته است که کشورش با وجود درخواست های دیگران و تحریم پی در پی روسیه، روابط خود با مسکو را گسترش می دهد چرا که معتقد است روسیه شریک مطمئنی است که روابط با آن اهمیت فراوانی دارد.

** کاهش تحریم های اروپا از طریق همکاری گازی
بسیاری از صاحبنظران روس معتقدند که کشورها در سایه روابط دو جانبه سود خود و منافع دیگران را در نظر می گیرند و همین مساله باعث می شود که وابستگی بوجود آید و در نتیجه آن فشارهای کشورهای ثالث بر روسیه کاهش یابد.
این نظریه در خصوص روسیه و اتحادیه اروپا به خوبی صدق می کند چرا که موضوع انتقال گاز از روسیه به اروپا باعث شده است که به نوعی از شدت تحریم های آلمان کاسته شود و ایتالیا نیز از لازمه بهبود روابط با روسیه سخن بگوید.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه معتقد است که پروژه انتقال گاز جریان ترک علیه هیچ کشوری نیست، بلکه نشان از توان دولت ها برای حفظ منافع ملی خود دارد.
وی تصریح کرد که این پروژه، قطعا ترکیه را به یک مرکز تجارت مهم اروپایی تبدیل خواهد کرد و همین امر در موقعیت ژئوپولتیکی ترکیه نمود خواهد یافت.

** نگرانی نخست آمریکا خط لوله جریان شمالی 2 است
اگر چه خط لوله گاز جریان ترکیه در توسعه اقتصادی این کشور و دیگر کشورهایی که خط لوله از آنها عبور می کند نقش مهمی ایفا خواهد کرد اما نگرانی آمریکا و اوکراین طرح 'خط لوله جریان شمالی 2' است که گاز روسیه را از دریا به آلمان می رساند.
چرا که توان و ظرفیت تولید این پروژه بسیار بیشتر از خط لوله جریان ترک است و قرار است 63 میلیارد متر مکعب گاز را در طول سال راهی آلمان کند حال آنکه خط لوله جریان ترک توان انتقال 31.5 میلیارد متر مکعب گاز در سال را دارد.
علاوه بر این تاثیر سیاسی خط لوله گاز جریان شمالی 2 بیشتر از جریان ترکیه است، چرا که موضوع منافع اروپا، سهم گازپروم در بازار اروپا و همچنین استراتژی اروپا در قبال روسیه به میان می آید و گزینه های آمریکا برای وارد کردن فشار به روسیه را محدود می کند.
با این وجود نمی توان تصور کرد که آینده و سرنوشت خط لوله 'جریان ترک' بدون مشکل و محدودیت خواهد بود چرا که رقبا پیشتر (درسال 2014) طرح خط لوله جنوبی را متوقف کردند. بنابراین باز هم امکان توقف این طرح وجود دارد هر چند که خط لوله جریان ترک پاسخ ناگهانی روسیه و ترکیه به آمریکا به حساب می آید.
این پروژه در ابتدا قرار بود شامل چهار شاخه باشد (با ظرفیت 63 میلیارد متر مکعب در سال)، اما سرنگون کردن جنگنده روس توسط ترک ها (سه سال پیش ) این پروژه را تحت تاثیر قرار داد و چیزی نمانده بود که به تعطیلی کشیده شود.
روسیه برای اجرای خط لوله جریان ترک مجبور شده است در چند مساله مقابل ترکیه کوتاه بیاید، روس ها نخست گاز پروم را از بازار گازی ترکیه خارج کردند و در قدم بعدی مجبور به دادن تخفیف به آنکارا شدند.
صاحبنظران روس معتقدند هنوز نبرد اصلی بر سر تکمیل فاز دوم این پروژه (انتقال گاز جریان ترک به جنوب اروپا) در پیش روست و نمی توان رویارویی آمریکا و روسیه در حوزه انرژی را در این پروژه پایان یافته دانست.
اروپام ** 1346 **1485

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۹۰۸۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ترکیه آمریکا را متهم به تجهیز نظامی کُرد‌های «ی پ گ» کرد
 • فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد اجازه پدر در ازدواج
 • اینستاگرام با هنجار‌های ما مطابق نیست/ اجازه نمی‌دهیم نظام رسانه‌ای ما در سکو‌های خارجی شکل گیرد/ شکل‌گیری مشابه‌های اینستاگرام و تلگرام در کشور تا ۲ سال آینده
 • ماهاتیر محمد: اسرائیلی‌ها اجازه ورود به مالزی را ندارند
 • بوی جنگ به مشام می‌رسد/ فرمانده ببرهای سوریه به غرب حما رفت
 • آمریکا می‌خواهد بدون متهم شدن به رها کردن کردها از سوریه خارج شود
 • کردها برای عادی سازی روابط با دولت سوریه اعلام آمادگی کردند
 • اجازه پرتاب اولین موشک چاپ 3بعدی صادر شد
 • سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام
 • فراز و فرودها در اختلافات آمریکا و ترکیه درباره شمال سوریه
 • آصفی: سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام
 • آصفی: دیپلماسی توییتری عقیم است
 • سخنگوی وزارت خارجه دولت اصلاحات: سایه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام/ زیاد توییت کردن نشانه فقدان پشتوانه سیاسی است
 • ديپلماسی توييتری عقيم است/ سايه جنگ را توان دفاعی دور کرد نه برجام
 • آینده تمدنی اسلام در دستان کدام کشور است؛ ایران، عربستان، ترکیه و یا مالزی؟
 • دیدار سناتور با نفوذ آمریکایی با اردوغان و اوغلو
 • هر منطقه امنی در شمال سوریه باید بدون حضور ترکیه باشد
 • دیدار سناتور «گراهام» با اردوغان و چاوش اوغلو
 • ارتش ترکیه فاز اولیه اجرای منطقه امن در شمال سوریه را تکمیل کرد