گروه سیاسی جهان نيوز: داریوش قنبری عضو شورای مرکزی حزب مردمسالاری و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفتگو با آرمان به اظهارات رئیس دفتر روحانی واکنش نشان داده است که بخش های مهم آن را در ادامه خواهید خواند:

*آقای واعظی در مقام رئیس دفتر آقای روحانی قرار دارند و باید به فکر وحدت و تامین نظر گروه‌های سیاسی حامی دولت باشند تا طرح سخنان شبهه‌برانگیز. بهتر است این مباحث توسط افراد خارج از دولت مطرح شود. واعظی بهتر است شکاف‌های موجود بین جریان اصلاحات و دولت را ترمیم کند. البته بنده شخصا شکاف آنچنانی مشاهده نمی‌کنم اما باید سعی شود تا هر مساله‌ای بین جریان اصلاحات و دولت وجود دارد، برطرف شود و به انسجام بیشتر فکر کنند تا تفرق و جدایی. این اختلافات نه به نفع دولت و نه به نفع حامیان آن خواهد بود و حاصلی در بر نخواهد داشت.

*اصلا آقای واعظی دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری در سال 1400 بیایند و کاندیدای ریاست جمهوری شوند تا دقیقا وزن سیاسی‌اش مشخص شود. اما در شرایط فعلی وظیفه ایشان چیز دیگری است و بهتر است به آنها بپردازند.

*ائتلاف با جریان هم وزن صورت می‌گیرد. آن‌موقع جریان هم وزنی وجود نداشت که ائتلافی هم بشود یا نشود. قطعا وزن حزب اعتدال و توسعه به اندازه نبود که اصلاح‌طلبان بخواهند با آن ائتلاف کنند. اساسا تا سال 92 این حزب را کسی نمی‌شناخت و جایگاهی نداشت.

*شأن و جایگاه جریان اصلاحات خیلی بالاتر از این است که برای چند پست و وزارتخانه، وارد چانه زنی با دولت و آقای روحانی می‌شد یا دست به ائتلاف می‌زد. در سال 92جریان اصلاحات منافع خود را در نظر نداشت و در سال 96 هم به منافع ملی و مردمی پایبند ماند .

منبع: جهان نيوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

واعظی: لغو تحریم‌ها فرصتی برای آمریکا در قالب 1+5 ایجاد می‌کند/برای وردی‌نژاد اذن گرفتیم

رییس دفتر رییس جمهور در واکنش به ادعاهای اخیر پمپئو یادآورشد: بنیه دفاعی ما خط قرمز ماست و بارها اعلام کردیم که درباره آن مذاکره نمی‌کنیم، اما در عین حال گفت که اگر آمریکا برگردد و تحریم ها را بردارد، یک فرصت مناسب برای آنان در قالب پنج به علاوه یک شکل می‌گیرد.

قدس آنلاین: محمود واعظی که پس از جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران حاضر شده بود 

 در پاسخ به پرسشی درباره صحت ادعای پذیرش ایران برای مذاکره در خصوص توان موشکی خود، اظهار کرد: بنیه دفاعی ما خط قرمز ماست و بارها اعلام کرده ایم که درباره آن مذاکره نمی کنیم.

وی افزود: ما از مقامات آمریکا تاکنون سخنان متناقض زیاد شنیده ایم و این دولت آمریکا از بقیه بیشتر تناقض گویی کرده است. اگر آمریکا برگردد و تحریم ها را بردارد، یک فرصت مناسب برای آنان در قالب ۱+۵ شکل می‌گیرد.

رئیس دفتر روحانی در پاسخ به سوال دیگری درباره نتیجه و تأثیر نشست شورای وزیران اتحادیه اروپا در بروکسل پیرامون برجام اظهار داشت: 

این نشست و بیانیه اخیر آنها نشان می دهد همه چه اروپایی‌ها، روسیه و چین و همچنین ایران برای حفظ برجام که حاصل مذاکرات طولانی بوده تلاش می کنند که البته اگر همه منافع ایران برای جمهوری اسلامی ایران در برجام دیده شده لحاظ شود، می توانیم برجام را حفظ کنیم.

برای وردی نژاد از رهبری اذن گرفتیم

واعظی در پاسخ به سوال خبرنگار قدس انلاین درباره انتصاب فریدئون وردی نژاد به سمت معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور در حالی که وی بازنشسته و بکارگیری او دارای منع قانونی است، گفت: بدولت کار غیر قانونی و خلاف انجام نمی‌دهد به همین دلیل از رهبری برای بکارگیری ایشان اذن وگرفتیم.

تلاش می‌کنیم قیمت کالاهای اساسی پایین بیاید

وی با بیان اینکه «دولت تلاش می‌کند قیمت‌های کالاها را کاهش دهد» گفت: آقای رئیس جمهوری و وزیر اقتصاد را مسئول کردند تا به همراه دستگاه‌ها و وزیران ذیربط، تمامی کالاهایی که در هر نقطه ای در بنادر و هر جای دیگر کشور قرار دارند و یا در جایی احتکار شده و یا به نوعی براساس حکم قانون جلوی آنها گرفته شده، مشکلات‌شان حل و وارد بازار شود.

وی به سفر وزیر اقتصاد به بندرعباس اشاره کرد و گفت: وزیر اقتصاد اخیراً یک جمع بندی ۱۲، ۱۳ ماده ای به دکتر روحانی تقدیم کرده‌اند و رئیس جمهوری نیز دستور دادند تمام کالاهای رسوب شده آزاد و در اختیار مردم قرار گیرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در خصوص وضعیت مناطق سیل زده نیز اظهارداشت: همه دستگاه ها به ویژه بنیاد مسکن تلاش ویژه ای را برای بازسازی این مناطق آغاز کرده اند. ابتدای کار برای تصمیم گیری ها و تجهیز، زمانبر است. آنچه مربوط به دولت و بانک ها بوده انجام و منابع توزیع شده است.

واعظی گفت: اخیراً نامه‌ای به رهبر انقلاب داده‌ایم و ایشان موافقت کرده اند مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به بازسازی مناطق سیل زده اختصاص یابد که با اختصاص این اعتبار، جهشی در بازسازی این مناطق رخ خواهد داد.

وی همچنین در خصوص لایحه عایدی سرمایه نیز گفت: طبق قانون مالیات، اگر فرد یا شرکتی سود غیر پیش بینی حاصل کند، باید حق دولت را به صورت مالیات پرداخت نماید.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: وزیر اقتصاد و رئیس سازمان مالیاتی اعلام کرده اند که می‌خواهند لایحه‌ای در این خصوص به دولت بفرستند اما هنوز قطعی نشده است.

واعظی در پاسخ به پرسشی پیرامون نامه رئیس سازمان بازرسی به رئیس جمهور در مورد غیرقانونی بودن انتخابات شورایاری ها، گفت: انتخابات شورایاری ها ۴ دوره با همین قانون برگزار شده است. مقرر شد معاونت حقوقی رئیس جمهور این موضوع را بررسی و توضیح دهد.

نرخ واقعی ارز هنوز هم کمتر از بازار است

وی در خصوص نرخ ارز نیز، گفت: اعتقاد دولت این است که نرخ موجود ارز با نرخ واقعی فاصله زیادی دارد. این فاصله به دلیل جنگ روانی که سال گذشته علیه ایران به راه افتاد ایجاد شد و قیمت کالاها افزایش یافت.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: با توجه به اینکه امروز مردم متوجه شده اند این جنگ، جنگ روانی است و همچنین اعتمادشان به مسئولان افزایش یافته است، قیمت ارز کاهش پیدا کرد.

واعظی تاکید کرد: برخی افراد در داخل و خارج کشور اعلام کردند که از اردیبهشت ماه قیمت ها افزایش می یابد اما نرخ ارز و اتومبیل کاهش یافته است. این روند باید ادامه یابد زیرا نرخ ارز پایین تر از این است. دولت در نرخ ارز دخالت نمی کند و نرخ تصنعی درست نمی کند.

رئیس دفتر رئیس جمهور از مسئولان وزارت صنعت، اصناف، اتاق های بازرگانی و تُجار خواست قیمت کالاها را با توجه به کاهش قیمت ارز، کاهش دهند.

واعظی پیرامون احتمال ائتلاف کشورهای منطقه با آمریکا گفت: آمریکا نه تنها با کشورهای منطقه حتی با کشورهای اروپایی نیز نمی تواند ائتلاف کند زیرا آمریکا در شرایط انزوا قرار دارد. چندی پیش آمریکا علیه پرونده ایران در شورای حکام درخواست دعوی کرد اما در پایان آمریکا در انزوا قرار گرفت.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: نشست بحرین برای معامله قرن نیز شکست خورده است؛ بعید می دانم آمریکا در این شرایط بتواند در منطقه و در جهان به موقعیتی دست یابد.

واعظی پیرامون ورود ناو انگلیسی به خلیج فارس گفت: این موضوع اقدام جدیدی نیست. در گذشته نیز این اتفاق افتاده است و تحول جدیدی رخ نخواهد داد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در مورد اصطلاح «حق الجلسه» و دریافت آن از سوی برخی مسئولین و نمایندگان اظهار داشت: این موضوع بیشتر برای شرکت ها است. بطور مثال من «نوعی» اگر مسئولیتی دارم چیزی به نام حق الجلسه ندارد و کسی هم پرداخت آن را پرداخت نمی‌کند.

وی اضافه کرد: اما اعضای غیر موظف که ماموریتی در آنجا ندارد و هفته چند ساعت در جلسات شرکت می‌کنند و از آن سازمان هم به هیچ عنوان دریافتی ندارند بر اساس تعیین مجمع عمومی خودشان یک رقمی را به عنوان حق الجلسه می‌گیرند. اگرکسی حقوقی دریافت می‌کند و برای حضور در جلسات حق الجلسه می‌گیرد خلاف است و با او برخورد می‌شود.

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

خبری مهم که شاید در صورت انتشار آن میترا استاد زنده می‌ماند!

منبع این خبر، وبسایت jahannews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۹۰۸۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خرازی: جهانگیری را از دولت کنار گذاشتند/ مذاکره مجدد با آمریکا خفت بار است
 • مشروح گفت‌و‌گوی الف با عباس سلیمی نمین داستان غمبار «نفوذ» در ایران؛ از جدیدالاسلام‌ها تا فراماسونری/ وقتی برخی سفیران غربی از زبان هنرپیشه‌های ما حرف می زنند
 • واعظی: تداوم روند کاهشی نرخ ارز
 • واعظی: ایران درباره بنیه دفاعی‌اش مذاکره نمی کند
 • توضیحات مهم واعظی درباره ادعای مذاکره با آمریکا بر سر توان موشکی و درخواست اقتصادی دولت
 • محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری: بازگشت آمریکا از تحریم‌ها فرصتی برای آنها خواهد بود/ بررسی نامه سازمان بازرسی درباره انتخابات شورا یاری‌ها/ دستور رئیس‌جمهوری برای آزادسازی کالاهای رسوب شده
 • انتخابات مشروط کلیدواژه جدید اصلاحات برای تخریب شورای نگهبان/ چرا اصلاح‌طلبان نمی‌خواهند از گیت حاکمیت عبور کنند؟
 • مذاکره مجدد با آمریکا خیانت است/ روحانی عملاً جهانگیری را کنار گذاشته است
 • تلاش جناح های سیاسی برای جلب مشارکت حداکثری
 • حرف مخالفان این است اصلاحات بی‌اصلاحات
 • خرازی: مذاکره مجدد با‌ آمریکا خیانت است/ عصاره جهانگیری در دولت روحانی گرفته شد
 • خرازی: مذاکره مجدد با آمریکا خیانت است/ روحانی عملاً جهانگیری را کنار گذاشته است
 • خرازی: مذاکره مجدد با‌ آمریکا خیانت است
 • واکنش خرازی به طرح انتخابات آزاد و مشارکت مشروط
 • حمیدرضا جلایی‌پور: حرف مخالفان این است اصلاحات بی‌اصلاحات
 • خرازی: روحانی عملا جهانگیری را کنار گذاشته است
 • گفتگوی تفصیلی|خرازی: مذاکره مجدد با‌ آمریکا خیانت است/ جهانگیری در دولت روحانی مهجور شده/ اصلاحات نیاز به پوست‌اندازی دارد
 • مردم واقعا ولی نعمت ما هستند/ انتخابات امسال و سال 1400 برای کشور ارزش راهبردی دارد/آمریکا بخاطر فلاکت به تروریسم اقتصادی روی آورده است
 • مردم به برنامه های عملی کاندیدا در حوزه تکالیف و مسئولیت های آنها توجه کنند