به گزارش خبرگزاری برنا از قم، بهرام سرمست در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قم گفت:اقدام های انجام گرفته برای مقابله با این بلای خانمانسوز در استان به نسبت مناسب و قابل دفاع است، اما در نهایت باید آثار و نتایج اقدام ها را مورد بررسی قرار دهیم. 

وی با بیان اینکه باید بدانیم که اقدام های انجام گرفته تا چه حد در کاهش تعداد معتادان یا مصرف مواد مخدر موثر بوده است، بر ضرورت تغییر در نگرش ها در این عرصه مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد و گفت: باید نقاط آسیب پذیر را شناسایی و اقدام های پیشگیرانه فرهنگی و انتظامی را در این نقاط متمرکز کنیم. 

استاندار قم با بیان اینکه نیروهای مبارزه کننده با مواد مخدر، با ایمان، تقوا و از خودگذشتگی بسیار در این عرصه خطیر و حساس حضور دارند، خاطرنشان کرد: حضور قشرهای مختلف مردم در این عرصه می تواند آثار و نتایج بهتری در مبارزه با مواد مخدر به دنبال داشته باشد، حتی می توان از برخی افراد که از دام اعتیاد رها شده اند، در این جهت استفاده کرد. 

وی با اشاره به آسیب اعتیاد در میان دانش آموزان، بر ضرورت انتخاب درست جامعه هدف تاکید کرد و گفت: آموزش های ارائه شده در عرصه مواد مخدر، نیازمند سنجش اثربخشی است و باید میزان کارآیی و اثرگذار بودن آموزش ها را به خوبی مورد بررسی قرار دهیم. 

سرمست با اشاره به لزوم تولید محتوای مناسب در برنامه های فرهنگی مقابله با مواد مخدر، تصریح کرد: باید از تبلیغات غیرمستقیم و از ظرفیت های هنری برای امر پیشگیری از اعتیاد استفاده کنیم، زیرا هشدارهای مستقیم آنچنان که باید اثرگذار نیست. 

وی در پایان با بیان اینکه در عرصه مبارزه با مواد مخدر، بدون تردید پیشگیری نسبت به مقابله بسیار اولویت دارد، گفت: به جای اجرای چندین طرح در این عرصه، باید یک طرح را به صورت موفق عملیاتی کرده تا استان قم الگویی برای دیگر استان های کشور باشد. 

منبع: خبرگزاری برنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

40 درصد افرادی که گل می‌کشند از عوارض آن بی‌اطلاعند

به گزارش ایکنا از خراسان رضوی، سعید منتظرالمهدی سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر در نشست تخصصی «سازمان‌های مردم‌نهاد فعال حوزه پیشگیری از اعتیاد، درمان و کاهش آسیب و صیانت اجتماعی» که امروز 30 تیرماه در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: متأسفانه امروزه با پدیده‌ای به عنوان پدران غایب مواجه هستیم، مسائلی مانند پدران و مادران شاغل و فرزندان بعضاً رهاشده و عدم ایجاد گفتمان در میان اعضای خانواده مشکلاتی همچون اعتیاد را به وجود می‌آورد.
وی ادامه داد: امروزه همسالان جوانان نقش پررنگ‌تری در پیشگیری از آسیب در جوانان دارند. تمام تلاش جوانان امروز این است که کم‌ترین زمان را در خانواده بگذرانند، بر این اساس پس نقش همسالان بسیار پررنگ‌تر از خانواده است و خانواد، محله و... پس از همسالان قرار می‌گیرد.
منتظرالمهدی تصریح کرد: امروزه در دنیا اقدامات اجتماعی و امنیتی دیگر صرفاً دولت‌محور و پلیس‌محور نیست. امنیت در ابعاد مختلف زمانی محقق می‌شود که همگان به میدان بیایند و 70 درصد این کار به عهده مردم است. ما باید با کمک مردم اجتماعی‌شدن مبارزه با موادمخدر را دنبال کنیم.
سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به تلاش برای مبارزه با موادمخدر در حاشیه شهر، خاطرنشان کرد: متأسفانه فرآیند اجتماعی‌شدن افراد در حاشیه شهر به درستی انجام نمی‌شود. فرزندان ما به مدرسه می‌روند، بازی و تقریح می‌کنند و...، اما بچه‌های حاشیه شهر خیلی وقت‌ها درست به مدرسه نمی‌روند و از تفریحات ابتدایی محرومند، لذا باید تلاش کنیم اجتماعی‌شدن این افراد از مسیر درست خود شکل گیرد.
وی با بیان این‌که نمی‌توان همه دنیا را تغییر داد، خطاب به سمن‌های فعالی در پیشگیری و درمان اعتیاد، افزود: اگر مسئولیت حل مشکلات یک محله در دست ماست، باید در آن محله کار خود را به درستی انجام دهیم. کاری که سمن‌ها در راستای مبارزه با موادمخدر انجام می‌دهند یک مجاهدت و کار مقدسی است، چراکه همه ما اهمیت نجات یک فرد را می‌دانیم.
منتظرالمهدی با اشاره به وضعیت موادمخدر در میان دانش‌آموزان، یادآور شد: خوش‌بختانه 98درصد دانش‌آموزان به سمت مصرف موادمخدر نرفته‌اند، اما مصرف موادمخدر توسط همان دو درصد هم خطری جدی است.
وی ادامه داد: متأسفانه بخش زیادی از مصرف موادمخدری مانند حشیش یا گل یا ماریجوآنا به دلیل عدم آگاهی جوانان است. براساس تحقیقات مشخص شده که تا 40درصد افراد اطلاعات کاملی از عوارض این ماده ندارند.
معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر با تأکید بر این‌که دلیل اعظم روی‌آوردن جوانان به موادمخدر به دلیل فقر دوپامین مغز است، بیان کرد: برخی از جوانان هنگامی که دچار خلاء روانی و عاطفی می‌شوند یا در کار و زندگی شکست می‌خورند که باعث کاهش ترشح دوپامین در مغز می‌شود، می‌خواهند آن را با استفاده از موادی از بیرون جایگزین کنند.
وی ادامه داد: با توجه به این‌که دوپامین در مغز به صورت طبیعی ترشح می‌شود، راهکارهایی برای افزایش افزایش طبیعی دوپامین مغز وجود دارد که باید به جوانان آموزش داده شود. از جمله این راهکارها می‌توان به انجام ورزش‌های هوازی، دوش آب سرد، مصرف خوراکی‌هایی مانند کاکائو اشاره کرد. گفته می‌شود کاکائو تلخ هم‌تراز حشیش دوپامین در بدن تولید می‌کند.
منتظرالمهدی گفت: میزان افزایش دوپامین در حشیش‌ماده 2 و در نوع نر آن 4 است و متأسفانه قدرت حشیش مصرفی در ایران با تغییراتی بر روی این گیاه به 8 رسیده است. این مواد از پرده مغز عبور می‌کند و وارد بافت میان‌مغزی می‌شود و پس از آن مغز دیگر دوپامین ترشح نمی‌کند. بر این اساس افرادی که به موادمخدر روی می‌آوردند تا 6 ماه اول وضعیت خوبی دارند و بعد از 6 ماده به مشکل می‌خورند.
وی تصریح کرد: باید تمام تلاش ما آموزش به بچه‌ها باشد و باید آموزش مهارت‌های 10گانه و نه گفتن را به کودکان آموزش دهیم.
سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به لزوم توجه به خانواده به منظور کاهش مصرف موادمخدر در جامعه، خاطرنشان کرد: در این میان ارتباط دختر با پدر بسیار مهم است. پدرانی که دختران خود را بغل می‌کنند و می‌بوسند فرزانشان کمتر با مشکل مواجه می‌شوند.
وی افزود: بر اساس تحقیقتی که در یک مرکز ترک اعتیاد انجام شده است، 70 درصد این بانوان در سبقه زندگی خود ارتباط خوبی با پدران خود نداشتند. متأسفانه بخشی از این خلاء محبت به دلیل حضور نداشتن پدران امروز در خانواده به دلیل کارکردن است که باید مادران این خلاء را پر کنند.
منتظرالمهدی با بیان این‌که موادمخدر جذابیت‌های خود را دارد، اضافه کرد: مغز با وجود این که بسیار باهوش است به راحتی گول می‌خورد و اگر بتوانیم راهکاری مغز را بیابیم می‌توانیم این مشکلات را حل کنیم.

مبارزه با مواد مخدر به مردمی شود
همچنین محمدحسن جهان، دبیر شورای هماهنگی با مواد مخدر خراسان رضوی در این نشست، گفت: اولین خانه تشکل‌های مردمی حوزه مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری و درمان اعتیاد با هدف ایجاد همدلی و همکاری در زمینه کاهش آسیب در حاشیه شهر در مشهد راه‌اندازی شده است.
وی ادامه داد: این خانه با محوریت مردم شکل گرفته است و هدف آن واگذاری مبارزه با مواد مخدر به مردم است.
جهان تصریح کرد: بر این مبنا مجمع یاریگران شکل گرفتند که شامل مردم، رسانه‌ها، مسئولان و... است و امروز 170 عضو یاریگر در استان وجود دارد و این اقدام در راستای تقویت تشکل‌های مردمی است.
دبیر شورای هماهنگی با مواد مخدر خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در ایام تابستان جامعه هدف ما دانش‌آموزان هستند که در لبه تیغ مواد مخدر قرار گرفته‌اند. وی اضافه کرد: بر این اساس رکن مبارزه با موادمخدر را پیشگیری قرار داده‌ایم.

به گزارش ایکنا، در این نشست با حضور سعید منتظرالمهدی، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر برگزار شد نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد به بیان نظرات، دیدگاه‌ها و مشکلات خود پرداختند. همچنین در ادامه این مراسم از پرچم مجمع سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه پیشگیری از اعتیاد، درمان و کاهش آسیب و صیانت اجتماعی خراسان رضوی رونمایی شد.
انتهای پیام

 

تقدیر از مأموران حاضر در ماجرای درگیری پلیس و دختر تهرانپارس! + عکس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

صادق زیباکلام: آمریکا به این 4دلیل در حوادث اخیر در قبال ایران کوتاه آمده

کلیدواژه: اعتیاد دانش آموزان قم مبارزه با مواد مخدر مواد مخدر

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۹۰۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خطر تولید مواد مخدر بیشتر از کارخانه‌های تولید سلاح‌ است
 • تولید فیلم‌های کوتاه از عواقب مصرف مواد مخدر برای نمایش در مدارس
 • کشف 6 تن مواد مخدر در بوشهر از ابتدای سال
 • ۶ تن مواد مخدر در استان بوشهر کشف شد
 • ۱۵ باند کلان مواد مخدر در استان بوشهر متلاشی شد
 • تجهیز استان بوشهر به امکانات نوین و پیشرفته مبارزه با مواد مخدر
 • آمار مصرف مواد مخدر در بین زنان آذربایجان شرقی رو به افزایش
 • سوء قصد به مامور پلیس فارس/۱۵ خرده فروش و فروشنده اصلی مواد مخدر در دام قانون/سوء قصد به مامور پلیس فارس
 • استفاده از پهپاد برای جابه‌جایی مواد مخدر در مرز جلفا صحت ندارد
 • تغییر مسیر سوداگران مرگ از خشکی به دریا / کشف ۶ تن مواد مخدر در بوشهر
 • قاچاق مواد مخدر ‌به سمت سواحل و دریا سوق یافته/کشف ‌۱.۸ تن مواد مخدر در ‌آب‌های ‌بوشهر
 • مصادره مکان‎های تولید، توزیع و مصرف مواد مخدر/ ۲۰۰ مکان در کرمانشاه پلمب و تعدادی مصادره شد
 • ۱۵ خرده فروش و فروشنده اصلی مواد مخدر در دام قانون
 • تقویت راهکارهای پیشگیرانه رغبت به مواد مخدر را ازبین می برد
 • دستگیری ۱۵ خرده فروش و فروشنده اصلی مواد مخدر
 • برگزاری سومین جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در مهاباد
 • تکذیب قاچاق مواد مخدر از طریق «کوادکوپتر»
 •  تشدید برخورد با قاچاقچیان و  تولید کنندگان مواد مخدر در ساوجبلاغ
 • تکذیب قاچاق مواد مخدر به کشورهای همسایه از طریق کوادکوپتر