کاهش تولید در آلبرتای کانادا و عربستان سعودی، به افزایش قیمت نفت سنگین منجر شده و پالایشگاههای فراوری کننده نفت سنگین را در مخمصه بدی انداخته است.

به گزارش ایسنا، در حالی که محدودیتهای تولید در آلبرتا، قیمت‌های داخلی را به بالاترین حد خود در حدود یک دهه گذشته رسانده است، بهای سایر گریدهای نفتی مانند "عرب هوی" و "هوی لوییزیانا سوییت" نیز افزایش پیدا کرده است. انتظار می‌رود سعودی‌ها در راستای تلاش برای متعادل کردن بازار جهانی، تولید نفت سنگین را محدود کنند.

به گفته جان اوئرز، نایب رئیس شرکت مشاوره "ترنر میسون" در دالاس، معمولا زمانی که سعودی‌ها تولیدشان را کاهش داده‌اند، ‌نفت سنگین و متوسط بوده است. این به معنای آن است نفتی که بیش از ۱۰ درصد از خوراک پالایشگاه‌ها را تشکیل می‌دهد، به میزان فزاینده‌ای با کمبود عرضه مواجه شده است به خصوص که تولید ونزوئلا نیز دچار فروپاشی شده است. بیش از نیمی از نفت سنگین جهان در آمریکا فراوری می‌شود.

در کانادا قیمت نفت سنگین از ماه گذشته که کاهش تولید اجباری ۳۲۵ هزار بشکه در روز به دلیل محدودیت ظرفیت خطوط لوله اعلام شد، جهش پیدا کرده است. نفت "وسترن کانادین سلکت" با اختلاف قیمت ۶.۹۵ دلار در هر بشکه نسبت به "وست تگزاس اینترمدیت" معامله می‌شود که کوچکترین اختلاف قیمت در حدود یک دهه گذشته است و برای پوشش هزینه حمل ریلی یا انتقال از طریق خطوط لوله به منطقه گلف کاست کفایت نمی‌کند. در حالی که اختلاف قیمت در اکتبر ۵۰ دلار بود.

در این بین، عربستان سعودی عرضه خود را در دسامبر حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز محدود کرد و انتظار می‌رود صادراتش به دلیل توافق اوپک و متحدانش برای کاهش تولید به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز، در ماه میلادی جاری کاهش بیشتری داشته باشد.

در ونزوئلا که یک صادرکننده نفت سنگین است، صادرات در سال ۲۰۱۸ به دلیل فروپاشی اقتصادی و سیاسی این کشور، به پایینترین میزان در ۲۸ سال گذشته سقوط کرد.

"هوی لوییزیانا سوییت" که معمولان ارزانتر از "لایت لوییزیانا سوییت" معامله می‌شود، روز جمعه ۴۵ سنت گران‌تر فروخته شد که بزرگترین اختلاف قیمت از مارس بود.

عربستان سعودی قیمت فروش رسمی گرید "عرب هوی" برای فوریه را به آمریکا ۵۰ سنت بالاتر از شاخص نفت ترش آرگوس اعلام کرده است که در ۱۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

بازار آسیا

اگر سعودی‌ها به واقع بیشتر عرضه نفت مدیوم و سنگین را کاهش دهند، بازار آسیایی که معمولا گریدهای مذکور را از عربستان می‌خرد، به شدت از این بابت لطمه خواهد خورد. در نتیجه عرضه محدودتر گریدهای مذکور، اختلاف قیمت نفت دوبی با وست تگزاس اینترمدیت افزایش پیدا خواهد کرد و صادرات نفت خلیج مکزیکو به آسیا را سودآور خواهد کرد.

پالایشگاهها در سرتاسر گلف کاست و میدوست، میلیاردها دلار در تجهیزات فراوری نفت سنگین در سه دهه گذشته هزینه کرده‌اند و انتظار داشتند عرضه نفت سبک محدودتر شده و عرضه نفت سنگین از سوی کانادا، ونزوئلا و مکزیک رشد بیشتری پیدا کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، انقلاب شیل و همچنین تولید نفت فراساحلی از سوی برزیل و غرب آفریقا باعث افزایش عرضه نفت سبک شد در حالی که عرضه از سوی ونزوئلا کاهش پیدا کرد. رشد عرضه کانادا نیز به دلیل محدودیتهایی که در زیرساخت انرژی این کشور وجود دارد، به تاخیر افتاده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آغاز روند نزولی قیمت برخی از کالاها

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، قیمت گوشت در شرایطی روند صعودی داشت که دولت برای واردات آن ارز 4200 تومانی در نظر گرفته بود. به همین دلیل معادلات واردات و کنترل بازار تغییر کرد تا قیمت‌ها دیگر جهش پیدا نکند. قیمت فعلی کالاها گویای آن است که بخشی از سیاست‌های دولت در کنترل قیمت‌ها موفقیت‌آمیز بوده است و اکنون کالاهایی که در گزارش پیش رو می‌آید با کاهش قیمت روبه‌رو شدند و در برخی دیگر ثبات قیمت اتفاق افتاده است. هر چند که خیلی‌ها برگشت قیمت را بعید می‌دانستند.

قیمت گوشت قرمز کنترل شد

مسعود رسولی دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت تولید و بسته‌بندی مواد پروتئینی کشور درباره قیمت گوشت قرمز گفت: از وقتی تأمین ارز گوشت قرمز به سامانه نیما سپرده شد و به آن ارز 4200 تومانی اختصاص پیدا نمی‌کند، قیمت گوشت قرمز ثابت شد و بازار به تعادل رسید. وی افزود: زمانی که ارز دولتی برای واردات گوشت اختصاص پیدا می‌کرد عرضه و تقاضا هماهنگ نمی‌شد چرا که همواره تقاضا برای خرید گوشت روند افزایشی داشت.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت تولید و بسته‌بندی مواد پروتئینی کشور اذعان داشت: در حال حاضر قیمت هر کیلو لاشه گوشت گرم داخلی (به صورت عمده) 91 هزار تومان و قیمت لاشه گوشت نیمایی (به صورت عمده) حدود 75 هزار تومان در هر کیلو است.

سود 2 هزار تومانی فروشگاه‌های زنجیره ای

وی در پاسخ به این سؤال که گوشت گرم نیمایی چگونه قیمت‌ها را کنترل کرد، اظهار داشت: یکی از اتفاق‌های مهم در کنترل قیمت گوشت قرمز کاهش سود فروشگاه‌های زنجیره‌ای است. در گذشته فروشگاه‌های زنجیره‌ای روی بسته بندی‌های گوشت 10 درصد سود و مرغ نیز 8 درصد سود متعارف می‌گرفتند اما با افزایش قیمت‌ها فروشگاه‌های زنجیره‌ای سودشان را به 2 الی 3 هزار تومان رساندند و این همکاری در کنترل قیمت‌ها تأثیر زیادی داشت.

گوشت وارداتی کیلویی 104 هزار تومان

رسولی درباره این‌که قیمت گوشت قرمز وارداتی در ایران با چه نرخ‌هایی قیمت‌گذاری می‌شود، گفت: گوشت گرم وارداتی(با ارز نیما) که با هدف تنظیم بازار در فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه می‌شود کمتر از 110 هزار تومان است. بدین جهت قیمت گوشت گوسفند استرالیایی و رومانی در هر کیلو 109 هزار تومان و ران گوسفند آسیای میانه هم برای کشور حدود 104 هزار تومان تمام می‌شود.

گوشت نیمایی در قصابی‌ها نیست

وی با بیان این‌که قیمت گوشت وارداتی را نباید با قیمت گوشت در قصابی‌ها قیاس کرد، اذعان داشت: گوشت‌های وارداتی تنها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای معتبر عرضه می‌شود و به هیچ عنوان گوشت گرم از طریق قصابی‌ها توزیع نمی‌شود. در حال حاضر قیمت گوشت داخلی در قصابی‌ها کیلویی 122 هزار تومان است.

120 شرکت گوشت قرمز وارد می‌کند

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت تولید و بسته‌بندی مواد پروتئینی کشور خاطرنشان کرد: روزانه در تهران 20 تا 30 تن گوشت قرمز بسته‌بندی و پاک شده در بیش از هزار فروشگاه زنجیره‌ای عرضه می‌شود. این حجم از گوشت توسط 120 شرکت واردکننده به ایران می‌آید.

قیمت مرغ کمتر از مصوب دولت

وی در مورد بازار مرغ و قیمت آن نیز گفت: دولت مرغ را 11 هزار و 500 تومان قیمت‌گذاری کرده است اما به دلیل تولید و عرضه زیاد، قیمت مرغ در بازار به کمتر از نرخ مصوب دولتی رسیده است. در حال حاضر قیمت هر کیلو مرغ در بازار 11 هزار و 100 تومان شده است. نگرانی ما این است که کاهش قیمت به خاطر افت مصرف باشد و بعد از آن‌که مصرف مرغ افزایش پیدا کند، با گرانی این محصول پروتئینی مواجه شویم از این‌رو توصیه می‌کنم شبکه توزیع مرغ ساماندهی پیدا کند.

قیمت شکر برگشت

بازار شکر هم بعد از التهاب‌های که در ماه مبارک رمضان داشت به آرامش رسید. مسئولان و فعالان بازار می‌گویند عرضه گسترده شکر توسط دولت باعث کاهش قیمت‌ها شد و اکنون این کالا به وفور در بازار یافت می‌شود. حسن افخمی رئیس اتحادیه نبات، آب‌نبات ریز و قند ریز دراین باره گفته است: قیمت شکر در سطح بازار کاهش یافته و به حدوده ۴۰۰۰ تومان رسیده است. این قیمت در حالی است که در روزهای ماه رمضان قیمت شکر از کیلویی 10 هزار تومان هم عبور کرده بود.

افخمی یادآور شد: محصولات این صنف، نبات، آب نبات، شکر پنیر و آب نبات‌های سنتی است که عمده ماده اولیه آن شکر است که در ماه‌های اخیر روند صعودی قیمت را در دستور کار قرار داد و با اقدامات دولت روند صعودی قیمت آن تا حدودی خنثی شد.

رئیس اتحادیه نبات، آب‌نبات ریز و قند ریز خاطرنشان کرد: در ایام ماه مبارک رمضان در سه نوبت شکر دولتی از سوی اتحادیه به مجموع وزن هزار و ۲۵۰ تن در بین اعضا با قیمت ۳ تا ۳ هزار و ۴۰۰ تومان عرضه شد.

لاستیک در مسیر ارزانی

خبرهای بازار حکایت از آن دارد که قیمت لاستیک هم ثابت ماند و در برخی از مدل‌ها کاهش قیمت اتفاق افتاده است. بر اساس پیش‌بینی‌ها کاهش قیمت لاستیک ادامه دار خواهد بود. آنها دلیل این افت قیمت را افزایش واردات می‌دانند.

آزادسازی واردات کمک کرد

داوود سعادتی‌نژاد رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک و روغن در این باره می‌گوید: اعلام تصمیم اخیر دولت در آزادسازی واردات لاستیک بار روانی مثبتی داشته اما در زمینه چگونگی واردات و تأمین ارز این محصولات هنوز اطلاع‌رسانی دقیقی صورت نگرفته است.

وی معتقد است: تأمین نیاز خودروهای سنگین در بخش لاستیک انجام شده که این مهم عاملی شده تا قیمت‌ها در محدوده منطقی قرار بگیرد و کمبودی در این بازار نباشد.

خرما ارزان شد

بازار دیگر که این روزها آرام شده، خرما است. این محصول که ما در آن خودکفا هستیم در ماه رمضان به یکباره گران شد. قیمت خرما درهر کیلو از 35 هزار تومان عبور کرده بود. ولی این روزها قیمت خرما به کمتر از 30 هزار تومان در هر کیلو رسیده است.

ثبات قیمت ماکارونی و تن ماهی

رصد بازار نیز نشان می‌دهد که قیمت ماکارونی و تن ماهی هم ثابت شده است و دیگر این کالاها در لیست نایاب‌ها نیست و البته محدودیت خرید ماکارونی و تن ماهی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای هم برداشته شد.

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

اگر آمریکا به ایران حمله کند، اسرائیل گروگان ماست/همه جاده‌ها برای آقای روحانی صاف است/اصلا نفت نفروشیم، چرا فکر می‌کنید مملکت گیر می‌کند؟/چند نفر از بخش خصوصی متخلف را بگیرند و اعدام کنند

پوستر خوش‌آمدگویی باشگاه الاهلی برای برانکو/عکس

کلیدواژه: قیمت نفت سنگین ایران کاهش تولید عربستان

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۹۱۰۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • آخرین قیمت سکه و طلا در بازار
 • ادعایی درباره تذکر یک نهاد امنیتی به جهانگیری پیرامون نجفی/روایت انصاری از جلسات چهره‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا/انتقاد ابطحی از پولی‌شدن سایت روزنامه‌های اصلاح طلب/تعجب صادقی از احضارش به دادگاه کارکنان دولت
 • گران ترین خودروهای کلاسیک در بازار جهانی
 • کمالوندی: بزودی کل تولید آب سنگین را در کشور مصرف خواهیم کرد
 • روند نزولی قیمت برخی از کالاها آغاز شده؟
 • آغاز روند نزولی قیمت برخی از کالاها +جزئیات
 • آخرین پیش‌بینی از بازار نفت
 • گزارش کاهش تعهدات برجامی در مجتمع آب سنگین خنداب با حضور سخنگوی سازمان انرژی اتمی
 • مسیرهای رانت خواری تحت پوشش تولید در ایران امروز؟!
 • قیمت نفت منتظر تصمیم اوپک پلاس
 • جزییات عرضه اولیه سهام شرکت پلی پروپیلن جم در فرابورس
 • رسانه‌های همسو با سیاست‌های آمریکا سعی می‌کنند نبود ایران در بازار نفت را کمرنگ نشان دهند
 • حمله به نفتکش ها؛ اهداف و ادعاها
 • تحلیل زنگنه از علل نوسانات قیمت نفت جهانی: آمریکا و صهیونیست دست دارند
 • تحلیل وزیر نفت درباره قیمت نفت در بازار جهانی
 • وزیر انرژی عربستان سعودی: درخواست یک بشکه را هم بی‌جواب نمی‌گذاریم
 • افزایش تقاضا در بورس با عرضه منظم نفت/گذشت زمان کمبود تقاضا را جبران می‌کند
 • قیمت نفت‌خام سنگین ایران بیش از ۲ دلار کاهش یافت
 • قیمت‌گذاری حج ۹۸ با دلار ۷ هزار تومانی/ احمد توکلی: دلار ۴۲۰۰ تومانی عددی من‌دَرآوردی بود/ دعوتنامه تحویل خودرو با نرخی بالاتر از قیمت اعلامی روزانه خودروسازان/ خوش‌بینی بازار به افزایش قیمت طلا