دبیر اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی با اشاره به مشکلات کارگران هفت‌تپه گفت: در ماجرای آق‌دره تا زمانی که رهبری اقدام نکرده بودند، کسی حرفی نمی‌زد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، همایش بررسی مسئله اجتماعی کارگران هفت تپه از سوی دانشجویان رشته مدیریت دانشگاه صادق (ع) و با حضور میثم مهدیار، مدرس دانشگاه، سید مجتبی امامی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) و محمد صادق شهبازی، دبیر اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد و دانشجویان پیرامون مطالبات کارگران به گفتگو نشستند.


محمد صادق شهبازی در این مراسم گفت: ماجرای هفت تپه مسئله امروز و دیروز ما نیست؛ بلکه حدود پانزده سال پیش کشور حرکت خود به سمت خصوصی سازی را آغاز کرد که دلیل آغاز این خصوصی سازی هم فشار تحریم‌های خارجی و مشکلات اقتصادی داخلی بود. برای مثال سازمان بنادر و کشتیرانی خصوصی سازی شد و حالا هر زمان که تحریمی اعمال شود این شرکت خصوصی می‌تواند اقامه دعوی کند و حق خود را پس بگیرد.

وی با اشاره به بی اهمیت بودن نتیجه کار برای بعضی از مسئولین به مقایسه‌ای از سیستم خصوصی‌سازی در آلمان و روسیه پرداخت و افزود: زمانی که آلمان شرقی با آلمان غربی یکپارچه شد دولت اصل را بر کارایی قرار داد و پس از خصوصی سازی نظارت انجام داد. اگر مدیر، کارگر را اخراج می‌کرد یا حقوق پرسنل را نمی‌داد باید جواب پس می‌داد. ولی در روسیه اصل برکسب درآمد دولت قرار گرفت و منتهی شد به بحران‌های اقتصادی دوران بوریس یلتسین که او مجبور به استعفا شد و بعد از آن ولادیمر پوتین روی کار آمد.

شهبازی تصریح کرد: متاسفانه شاهدیم که خصوصی سازی در ایران به صورت مدل دوم است. سوالی که در ذهن‌ها ایجاد می‌شود، این است که چرا اعتراضات در این چنین حوادثی مانند ماجرای پالایشگاه کرمانشاه فقط از سوی دانشجویان صورت می‌گیرد؟ زیرا از تمامی ارگان‌های دولتی و برخی از نهاد‌های دیگر سهمی از این مجموعه پالایشگاه داشتند و صدای کسی به جز عده‌ای دانشجوی عدالت طلب بیرون نمی‌آمد.   شهبازی در ادامه در خصوص حدود حمایت از جریان‌های مختلف مردمی گفت: هلند زمانی بزرگ‌ترین معضلش سیل بود؛ اخلاق آب را مطرح کردند، حقوق آب، الهیات آب و ... امروزه هلند قطب آبی جهان است. حال ما معضل ورزشگاه رفتن بانوان را داریم و نمی‌خواهیم روی این موضوع فعالیت و مطالعه داشته باشیم. رنسانس تا ۱۸۰۰ هنوز در اروپا درک نشده بود؛ حالا که از انقلاب فقط چهل سال گذشته نه چهارصد سال. درست است که مشکلات مدیریتی داریم، ولی این مشکلات با ثابت شدن قدم انقلاب در ایدئولوژی حل خواهند شد.

وی تصریح کرد: ظلم همیشه ظلم است، ولی گاه کوچک و بزرگ است. برای مثال شخصی اگر در تظاهرات شیشه‌ای شکسته برای اعتراض به حقوق ۸ ماه عقب افتاده اش و حکومت او را شلاق بزند او ظلم کرده و حکومت در حق او ظلم بزرگتری کرده است.

شهبازی تصریح کرد: جمهوری اسلامی نمی‌تواند تبلیغ تشیع را در مالزی انجام دهد، ولی اگر تبلیغ غیر مستقیم انجام دهد آیا بهتر نخواهد بود؟ چرا حکومت یک بار به ظلم حکومت مصر در حق اخوان المسلمین و اعدام اعضا اعتراض نمی‌کند؟ این اعتراض از صد بار تبلیغ تشیع بیشتر کارایی خواهد داشت. این همان اتفاقی می‌تواند باشد که در آمریکای جنوبی افتاد و موجب رابطه خوب ما با آن کشور‌ها شد.

وی گفت: امام در این خصوص به ما یک نصیحت غیر مستقیم کرده بودند، اینکه جنگ آینده جنگ فقر و غناست. این یعنی امام استراتژی صدور انقلاب را جلوی پای ما گذاشته است. در ماجرای آق‌دره تا زمانی که رهبری اقدام نکرده بودند کسی حرفی نمی‌زد، چون می‌گفتند آق‌دره که برای فلان نهاد است واین‌ها را هم که قوه قضاییه زده پس حتما حقشان است. کسی نمیگفت به چه حقی کارگری که بیکار شده و از روی عصبانیت شیشه‌ای هم شکسته را شلاق می‌زنید؟

سید مجتبی امامی هم در ادامه به مشکلات بنیادین خصوصی سازی پرداخت و گفت: پس از مدرنیته صنعت و مدیریت کشور در دست دولت قرار گرفت که باید آن را برگردانیم به دست مردم و این هدف قطعا دوران گذاری را نیاز دارد.

وی افزود: ما هنوز که هنوز است در خصوصی سازی مطالعه دقیقی انجام نداده ایم. این خبط ماست. فقط گناه برای کسی که شرکت را به مدیری نالایق واگذار کرده نیست. وقتی ما یک بنگاه چند ده میلیاردی داریم این را باید به چه کسی بدهیم؟ به سهام دار؟ هر چه تعداد سهام داران بیشتر باشد مشکلات مدیریتی عدیده‌ای در مدیریت این سازمان به وجود خواهد آمد.

امامی در بخش دیگری با اعلام این موضوع که اعتراضات هفت تپه موفق‌ترین اعتراض کارگری پس از انقلاب بوده، گفت: تعداد بالایی از کارگران هفت تپه فامیل اند و این همدلی باعث این اتفاقات شد. شخصی که مدیر سازمانی می‌شود باید از شرایط اجتماعی و جغرافیایی هم اطلاع داشته باشد.

وی گفت: ما در علوم انسانی نیاز داریم چندین هدف را با هم جلو ببریم و نباید هیچ کدام را زمین بگذاریم.

میثم مهدیار هم در ادامه این مراسم بیان داشت: دو جریان عمده الهیاتی-اجتماعی وجود دارند که قابل بررسی هستند. پارادایم اول اصل برایش فرهنگ سازی و ذهن‌گرایی ملاک است و حس می‌کنیم، چون ذهن جوانان ما مسموم شده باید سعی کنیم با تبلیغات و پوستر و گشت ارشاد و پروپاگاندا اذهان را جلب کنیم، اما جریان فکری دیگری داریم که اصل برایش امور اجتماعی‌ست؛ جنگ فقر و غناست؛ از تاریخ به نحو احسن درس می‌گیرد، نظریه‌ای تدوین می‌کند و با توجه به آن جلو می‌رود. مانند امام خمینی که وقتی انقلاب می‌کند پیش از آنکه به فکر فعالیت فرهنگی باشد بسیج و کمیته امداد و جهاد سازندگی را بنا می‌نهد، ولی پارادایم اول به فکر فرهنگ سازی و اسلامی کردن علوم انسانی می‌افتد.

وی ادامه داد: تا سال ۷۰ تقریبا پارادایم دوم مسلط بود، ولی بعد از آن پارادایم اول غلبه کرد و درگیر مباحث معرفت شناختی می‌شوند. در این هنگام دولت و اقتصاد رو به افول دارند، ولی هیچ کس واکنشی نشان نمی‌دهد.

مهدیار ایده مدیریت سازمان‌های خصوصی سازی شده را با شیوه‌ای که در اکثر کشور‌های دیگر موجود است پیشنهاد داد و گفت: وقتی بخش خصوصی را ایجاد می‌کنیم باید در مقابل آن‌ها سندیکا‌هایی ایجاد کنیم که با این سازمان‌ها تضاد منافع داشته باشند. الان خانه کارگر اصلا نهاد مناسبی برای این کار نیست، چون آن تضاد منافع ایجاد نشده و سازمان‌های خصوصی به منافع خود روی آورده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

خبر بعدی:

قوانین خصوصی سازی به خاطر رانت بازی خوب اجرا نشد/ برخی با انگیزه انحلال و تصاحب زمین، شرکت‌ها را خریداری کردند

عضو کمیسیون انرژی ضمن اشاره به اینکه برخی از ادامه خصوصی سازی در کشور نگرانند گفت: وقتی کاری شروع شد ولی به خاطر ناکارآمدی، رانت خواری، عدم نظارت و ... درست اجرا نشد دیگر وقتی خصوصی سازی یک بخش مطرح می شود همه نگران می شوند.

هدایت الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص دلایل اصلی شکست خصوصی سازی در کشور اظهار داشت: سال هاست که خصوصی سازی در کشور ما آغاز شده است اما ما نتوانستیم خصوصی سازی را درست انجام بدهیم تا جایی که تقریباً همه از واگذاری بخش های دولتی به بخش خصوصی پشیمان شده اند.

وی با بیان اینکه در اجرای خصوصی سازی، مجری بد عمل کرده است عنوان کرد: هر کشوری که بخواهد توسعه پیدا کند باید بخش خصوصی خود را گسترش داده و دولت دستش را از روی بخش های مختلف برداشته و اقتصاد را به دست مردم بدهد.

عضو کمیسیون انرژی ضمن انتقاد از نظارت دولت بر بخش های خصوصی عنوان کرد: دولتها معمولا از قبل خصوصی سازی به سرمایه های خوبی هم دست پیدا می کنند اما در کشور ما وقتی اجرای خصوصی سازی شروع شد به شکل بدی عمل کردند و اصلا اهلیت تحویل گیرنده بررسی نشد.

خادمی در ادامه افزود: واگذاری ها باید به کسانی صورت می گرفت که توانایی اداره شرکت را داشته و همچنین نسبت به رونق تولید علاقه داشته باشند؛ نه اینکه فقط با انگیزه منحل کردن و فروش زمین های شرکت یک بخش را تحویل بگیرند.

وی با بیان اینکه غالب شرکت هایی که به بخش خصوصی واگذار شدند به مشکل برخوردند گفت: بسیاری از این شرکت ها به خاطر عدم مدیریت صحیح با مشکلات مالی گسترده رو به رو شده و ریزش نیرو پیدا کرده اند؛ و همین مساله آنها را به تعطیلی کشانده است.

عضو کمیسیون انرژی ضمن اشاره به اینکه برخی از ادامه خصوصی سازی در کشور نگرانند تصریح کرد: وقتی کاری شروع شد ولی به خاطر ناکارآمدی، رانت خواری، عدم نظارت و ... درست اجرا نشد دیگر وقتی خصوصی سازی یک بخش مطرح می شود همه نگران می شوند.

خادمی با بیان اینکه دولت به رقابت به بخش خصوصی پرداخته تصریح کرد: دولت ها می بایستی به بخش خصوصی برای رونق تولید کمک می کردند اما از آنجایی که در بخش هایی مانند بخش خصوصی منفعت داشتند به یک رقیب برای بخش خصوصی تبدیل شدند و سعی در نظارت بر این بخش ها نداشتند.

 

انتهای پیام/ط

 

 

 

 

ماجرای ازدواج مجدد همسر شهید حججی+عکس

رئیس بنیاد مستضعفان: ماهیانه ۱۸ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنم| در بنیاد مستضعفان کمتر از ۳ میلیون حقوق دریافت نمی‌کنند| مراکز تفریحی خود را همچنان توسعه می‌دهیم، هم فایده اقتصادی دارد و هم برای مردم مفید است+فیلم

کلیدواژه: کارگران آق دره خصوصی سازی پالایشگاه کرمانشاه

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۹۱۴۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اسناد جدید فساد در خصوصی‌سازی آلومینیوم المهدی و هرمزال/ ماجرای وام ۲۲۸میلیون یورویی و بازی با آبروی ایران
 • بخشی از شرکت‌های دولتی زیان‌ده نباید واگذار می‌شدند/ سازمان خصوصی‌سازی ناکام بود
 • تولید محصولات کشاورزی دره شهر به 250 هزار تن در سال رسید
 • اختصاصی|اسناد جدید فساد در خصوصی‌سازی آلومینیوم المهدی و هرمزال /ماجرای وام ۲۲۸میلیون یورویی و بازی با آبروی ایران
 • سرانه مطالعه نیازمند واکاوی است/ ماجرای کتاب‌خوانی مردم قومس
 • «خصوصی‌سازی رشته‌های پزشکی» فرصتی برای ورود مادی‌گراها به جامعه پزشکی
 • جریان چپ "آیت‌الله هاشمی" را "نقد" کرد یا "تخریب"؟| پاسخ‎های صریح موسوی خوئینی
 • جریان چپ هاشمی را "نقد" کرد یا "تخریب"؟| پاسخ‎های صریح موسوی خوئینی
 • موسوی خوئینی ها: جریان چپ هرگز هاشمی را تخریب نکرد
 • جریان چپ هرگز هاشمی را تخریب نکرد؛بخش پایانی
 • موسوی خوئینی: مگر هاشمی از ما دفاع کرد که از او دفاع کنیم؟​/ جریان چپ هرگز هاشمی را تخریب نکرد
 • برای رهبری مناسب تر از آقای خامنه‌ای نداشتیم/ این تصور که اصولگرایان با حاکمیت و رهبری یکی هستند، تصور غلطی است/ آقای هاشمی، در دوران ریاست جمهوری اساسا با جناح چپ میانه خوبی نداشت
 • جریان چپ هرگز هاشمی را تخریب نکرد
 • مشاهده دو یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش دره انجیر اردکان
 • جاده گرم‌دره به قراقوش در سامان بازگشایی شد
 • ماجرای مرگ خبرنگار ایرانی- کانادایی از زبان مدیرکل وقت مطبوعات خارجی
 • موسوی‌خوئینی‌ها: هاشمی اگر می‌خواست کاری را انجام بدهد، هر مانعی را کنار می‌زد| او جلوی صف می‌ایستاد و از تهمت‌ها و فحاشی‌ها هراسی نداشت| ماجرای دیدار موسوی خویینی و کروبی با هاشمی پیش از انتخابات 76| منتظری و شهید بهشتی دفتر یادبود تسخیر لانه را امضا نکر
 • موسوی‌خوئینی‌ها: هاشمی اگر می‌خواست کاری را انجام بدهد، هر مانعی را کنار می‌زد/ او جلوی صف می‌ایستاد و از تهمت‌ها و فحاشی‌ها هراسی نداشت/ ماجرای دیدار موسوی خویینی و کروبی با هاشمی پیش از انتخابات 76
 • پاکسازی دره های مسجدسلیمان پس از۵۰سال