سخنرانی وزیر امور خارجه امریکا در قاهره، عقبگردی از سیاست‌های واقع‌بینانه‌تر دولت پیشین امریکا در مواجهه با مسأله ایران بود. محور تلاش‌های پمپئو، تشویق کشورهای عربی به کنار گذاشتن اختلافات و اتحاد در برابر ایران و شاید تسریع در برپایی ناتوی عربی است. امریکا تلویحاً از کشورهای عربی می‌خواهد بهای تهدیدی را بپردازند که ایران در وهله اول برای اسرائیل ایجاد کرده است. بعید است که کشورهای عرب بخواهند خود را قربانی اسرائیل کنند. آنها دلایل بیشتری نیز در دست دارند که چرا نباید به اتحاد مطلوب پمپئو علیه ایران ملحق شوند. به رغم همه تبلیغات ضد ایرانی که سعی در بازنمایی ایران به صورت هیولایی داشته که قصد بلعیدن همسایگانش را دارد، کشورهای عربی همچنان به یک اندازه ایران را تهدیدی علیه خود نمی‌دانند. اتحادی که این واقعیت را نادیده بگیرد، در معرض این خطر است که نه قدرت و وحدت بلکه ضعف و تشتت میان آنها را نمایندگی کند. کشورهای عربی از این موضوع نیز واهمه دارند که با تشکیل چنین اتحادی، بیش از امروز در سایه عربستان سعودی قرار بگیرند و سرنوشت‌شان را به دلایل غیرضروری به تصمیمات ریاض پیوند بزنند. آخرین باری که آنها مرکزیت عربستان را در این تصمیم‌گیری‌ها پذیرفتند، از دست رفتن اعتبار آنها در ائتلاف علیه دولت سوریه و جنگ یمن را به همراه داشت. همچنین آنها نگرانند که با وارد شدن به این اتحاد، دشمنی ایران را علیه خود تحریک کرده و محیط امنیتی بدتری را خلق کنند. کشورهای عربی کوچک‌تر باید نگران برخورد نظامی ایران و عربستان و کشیده شدن ناخواسته به میدان جنگ این دو قدرت بزرگ هم باشند. در چنین جنگ احتمالی، کشورهای کوچک‌تر نخستین قربانیان آن خواهند بود. در طرف دیگر این کشورهای ضعیف‌تر نمی‌توانند مطمئن باشند که در صورت وقوع جنگ با ایران از سوی سایر کشورهای عضو اتحاد، به حال خود رها نخواهند شد. قدرت‌های بزرگ‌تر عربی نمی‌توانند از این نگرانی هم چشمپوشی کنند که با وارد شدن در اتحاد نظامی علیه ایران، موجب سوء محاسبه برای کشورهای کوچک‌تر شده و با ایجاد اعتماد کاذب به حمایت متحدان قوی‌تر، ریسک برخورد نظامی آنها با ایران را افزایش دهند. آخرین دلیل، نگرانی کشورهای کوچک‌تر عربی از اطمینان امریکا به ترتیبات امنیتی منطقه پس از تشکیل ناتوی عربی و تصمیم به خروج تدریجی از خلیج فارس است. این کشورها به امریکا برای کمک به موازنه ایران و عربستان و همین طور جلوگیری از تسلط عربستان نیاز دارند؛ بنابراین آنها آخرین کشورهایی خواهند بود که از خروج یا حتی کاهش تمرکز نظامی امریکا بر منطقه موسوم به خاورمیانه استقبال می‌کنند. اگر ناتوی عربی، آن گونه که ایالات متحده آرزو دارد، سد نفوذ ناپذیری در برابر ایران و ایمن کردن اسرائیل باشد، چرا باید رهبران واشنگتن در میان مدت برای کاستن تمرکز نظامی از منطقه‌ای که در حال خارج شدن از لیست اولویت‌های امریکاست، تعلل کنند؟
اما این استدلال نباید خیال ایران را برای همیشه راحت کند. یک اتفاق می‌تواند این وضعیت را به نفع تشکیل فوری ناتوی عربی تغییر دهد: افزایش محسوس تهدید ایران برای کشورهای عربی تا جایی که مزایای وارد شدن به یک اتحاد، بیش از معایب آن باشد. به عبارت دیگر، راز جلوگیری از تشکیل ناتوی عربی و هرگونه اتحادی علیه ایران، همکاری مداوم ایران با کشورهای کوچک‌تر عربی است؛ به طوری که آنها همان مقدار تهدیدی را احساس نکنند که قدرت‌های بزرگ‌تر مانند عربستان سعودی از جانب ایران تصور می‌کنند. ایران نباید گمان کند که بر زبان جاری کردن کلمات محبت‌آمیز، اعتماد کشورهای عربی را جلب خواهد کرد. ما به سیاست‌هایی نیاز داریم که در عمل اثبات کنند، ایران به دنبال تسلط بر کشورهای آسیب پذیر کوچک‌تر یا مداخله در امور داخلی آنها نیست. عقد «پیمان منع تجاوز متقابل» که می‌تواند جزییاتی درباره ممنوعیت استفاده قدرت‌های خارجی از خاک کشورها برای تعدی تا تضمین عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر را دربر بگیرد، یکی از این روش‌هاست؛ هرچند به معنای راه حل نهایی و ایده‌آل نیست. 
چون دولت‌ها می‌توانند پیمان‌ها را نقض کنند و به راه و روش سابق بازگردند. با وجود این، پیمان منع تجاوز متقابل، یک گام در میان همه گام‌هایی است که ایران باید برای منصرف کردن کشورهای عربی در تشکیل اتحادهای نظامی بردارد. از دیدگاه رهبران این کشورها، در دنیایی که بی اعتمادی حکمفرمایی می‌کند، تضمینی وجود ندارد که روزی ایران با خروج غافلگیر کننده از این پیمان، مزیت تهاجمی بهتری علیه آنها به دست آورد. بنابراین ارائه این پیشنهاد از سوی ایران، بدان معنا نیست که کشورهای عربی با ذوق زدگی آن را خواهند پذیرفت. اما در هر صورت، ارائه چنین پیشنهادی از سوی ایران مفید است. اگر آنها این پیشنهاد را بپذیرند، می‌تواند سنگ بنای درستی برای ساختن اعتماد بیشتر میان ایران و همسایگان کوچک‌تر باشد و اگر از پذیرش آن خودداری کنند، حداقل نشان دهنده نیات صادقانه ایران برای اجتناب از تشدید اختلافات و سوء ظن‌های متقابل است. لازم نیست ایران این ابتکار عمل را با کشورهایی آزمایش کند که روابط بدتری با ایران دارند. عراق، عمان، قطر و کویت بیشتر محتمل است که نخستین نامزدهای عقد پیمان منع تجاوز متقابل با ایران باشند. با پیشگامی این کشورها، بتدریج سایرین با مشاهده مزایایی که نصیب آنها شده، وسوسه خواهند شد که در این تجربه مشارکت کنند.
حتی اگر این سیاست موفق شود، ما را از تنش‌زدایی با قدرت‌های بزرگ‌تر در جهان عرب شامل مصر و عربستان سعودی بی نیاز نمی‌کند. محیط استراتژیک پایدار برای ایران تنها زمانی محقق خواهد شد که قادر باشیم مناسبات عادی با این کشورها را بازسازی کنیم. نظم منطقه‌ای در دوران زوال نفوذ و قدرت امریکا، مستلزم رضایت همه کشورها از توزیع و موازنه قدرت است. در غیراین صورت، همیشه انگیزه‌هایی برای برهم زدن ثبات و مختل کردن امنیت تا بازگشت دوباره توازن، وجود خواهد داشت. ایران هرگز تا بدین اندازه تحت فشار و بدخواهی امریکا قرار نداشته اما همینطور هرگز تا بدین اندازه، فرصتی برای مأیوس کردن امریکا نیز نداشته است. ناامید شدن ایالات متحده به قدم‌هایی بستگی دارد که می‌باید از امروز برداریم. مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک

 

منبع: اتاق خبر

خبر بعدی:

ایران هراسی بهانه عده ای برای رابطه با اسراییل است

بیروت- ایرنا- 'ایلی فرزلی' نایب رئیس اول مجلس لبنان تاکید کرد که برخی کشورهای عرب با دامن زدن به سیاست ایران هراسی به دنبال بهانه برای رابطه با رژیم صهیونیستی هستند.

وی در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در بیروت تصریح کرد: ایجاد فضای ترس از ایران یک خواست خارجی از برخی کشورهای عرب است تا آنان برای توجیه عادی سازی روابط خود با اسرائیل و اجرای آن استفاده کنند.
فرزلی در همین حال تاکید کرد که هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که روابط خود را با غرب توسعه داد و مشکلاتش حل شده باشد.
این مقام مجلس لبنان در همین حال تصریح کرد که این کشور برای مقابله با تجاوزات اسراییل نیازمند سلاح های پیشرفته است و امریکا ارایه کمک های نظامی را در انحصار خود گرفته است.
سفر عون به مسکو و سوریه ، استفاده ابزاری از آوارگان سوریه برای فشار به دولت این کشور ، اهمیت سوریه در محور مقاومت و مشکلات اقتصادی و اجتماعی لبنان از دیگر محورهای مصاحبه تفصیلی با فرزلی است.

** روابط با غرب مشکلی را از کشورها حل نمی کند
فرزلی گفت : هیچ کشوری وجود ندارد که روابط خود را با غرب توسعه داده و مشکلاتش حل شده باشد، چه از لحاظ مشکلات اقتصادی و چه از لحاظ مشکلات اجتماعی و یا حتی قضیه اسرائیل و غیره که هرگز وجود ندارد.
برای مثال به کشورهای مثل الجزایر، سودان و مصر باید نگاه کنیم و به مشکلات اقتصادی و اجتماعی و شکاف های داخلیشان توجه کنیم. مشکلات کشورهای حوزه خلیج (فارس) نیز هنوز برقرار است. یا مثلا عراق ، آیا با سرنگونی نظام صدام مشکل عراق حل شد؟ من هیچ کشوری را نمی بینم که روابط خود را با غرب توسعه داده باشد و مشکلات آن حل شده باشد.

** برای مقابله با تجاوزات اسراییل نیازمند سلاح های پیشرفته هستیم
به گفته این مقام لبنانی کمک های آمریکا به ارتش لبنان تاثیرگذار است اما به اندازه ای نیست که بتواند نبردی را قاطعانه فیصله دهد. به خصوص اگر تهدیدهای اسرائیل را در نظر گرفته باشیم. ارتش لبنان از دریافت هرگونه سلاحی که از تجاوزات اسرائیل به حریم هوایی لبنان جلوگیری کند منع شده است.
برای جلوگیری از تجاوزات اسرائیل به حریم هوایی لبنان راهی جز به دست آوردن سلاح های پیشرفته نیست و این قضیه تاکنون تحقق نیافته است.
شاید مقاومت چنین سلاحی را داشته باشد بدون اینکه ما بدانیم و تاکنون از آن استفاده نکرده است. نمی توانیم با قاطعیت در خصوص این موضوع صحبت کنیم.

** اسراییل فقط منطق زور را می فهمد
وی گفت: من اعتقاد ندارم که می توان با روش های دیپلماتیک به اهداف خود برسیم چون ما نتوانستیم با این روش ها جلوی اسرائیل را بگیریم و همچنین کشورهای عربی نیز در دهه های گذشته نتوانسته هیچ دستاوردی را علیه اسرائیل با روش های دیپلماتیک داشته باشد.
هر دستاوردی با زور انجام گرفته است که در راس آن ها عقب نشینی اسرائیل از لبنان در سال 2000 میلادی است. اسرائیل فقط یک منطق را می فهمد و آن این است که چیزی را که با زور گرفته شده است فقط با زور می توان آن را پس گرفت.

** فساد در لبنان برای مردم غیرقابل تحمل است
فرزلی اظهار داشت : قضیه اساسی که لبنان امروز با آن مواجه است و نگرانی زیادی برای مردم این کشور به وجود آورده است ، پناهندگان سوری مقیم لبنان است و این یک قضیه وجودی و حاکمیتی برای لبنان است که بر اقتصاد و دموگرافی آن و بر همه واقعیت و ویژگی های لبنان تاثیرگذار بوده است.
بدون شک مسئله دیگر لبنان اشغالگری اسرائیل و اختلاف مرزهای زمینی و دریایی است.
مسئله خدمات در لبنان نیز حائز اهمیت است و خدمات لازم باید برای مردم لبنان تامین شوند و کوتاهی بزرگی در این مورد صورت گرفته است. همچنین می توان به مسئله فساد اشاره کرد که در لبنان به صورتی که برای مردم غیرقابل تحمل است، گسترش یافته است . این فساد دلیل اصلی مشکلات مالی و اقتصادی و ناتوانی مالی و اقتصادی در لبنان است.
تا الآن چیزی بعد از نشست سیدر ( موضوع کمک های اقتصادی به لبنان در اجلاس پاریس) محقق نشده، درست است که تعهداتی انجام شده و آمادگی هایی صورت گرفته و اعلام شده است، ولی تا الآن چیزی تحقق نیافته. ولی هنوز برای قضاوت کردن در این خصوص زود است.
سخنان سید حسن نصرالله در رابطه با مبارزه با فساد بسیار دقیق است و این مسئله فقط به گفته های سید حسن نصرالله محدود نمی شود. منطق می گوید که فساد یکی از اشکال اشغالگری است وفسادی که جامعه را از داخل دربرگیرد، در مرحله بعد می تواند این جامعه را نابود کند و حتی بر پایه مردمی مقاومت تاثیر بگذارد.
اگر فساد در جایی لانه کرد و نقش آن پررنگ تر شد و بر شکل گیری ارزش ها تاثیر گذاشت، تاثیر منفی بر رابطه مردم با مقاومت خواهد گذاشت به همین دلیل است که فساد و مبارزه با اشغالگران در یک سطح قرار دارند.
بدون شک اسرائیل از هیچ وسیله ای را برای شکست دادن مقاومت و نابودی فرهنگ مقاومت دریغ نمی کند.

** فشارهای غرب به لبنان همواره وجود داشته است
نایب رییس اول مجلس لبنان در ادامه مصاحبه خود با اشاره به فشارهای وارده از سوی بازیگران فرا منطقه ای به کشورش گفت : این یک امر طبیعی است و جای تعجبی در آن وجود ندارد. شاید مسئله جدید این باشد که آمریکا و اروپا و همه هم پیمانانشان با فشار بیشتری وارد عمل شوند ولی این مسئله جدیدی نیست و ما فشارهای زیادی را در دهه های گذشته تجربه کرده ایم و البته این فشارها در این مدت بیشتر شده و همواره وجود داشته است و جای تعجب ندارد.

** روسیه می تواند نقش مهمی در ارتباط با پناهندگان سوری ایفا کند
فرزلی ادامه داد : ما معتقدیم سفر میشل عون رئیس جمهور لبنان به روسیه یک امر ضروری است. روسیه حضور مهمی در منطقه دارد و می توان گفت مرزهایی در منطقه با لبنان دارد، از کسب (منطقه ای مرزی بین سوریه و لبنان ) تا مرزهای فلسطین اشغالی، زیرا که روسیه در سوریه حضور دارد. روسیه یک کشور قدرتمند و بزرگی است و روابطی با آمریکا و جامعه جهانی دارد و در نتیجه می تواند یک نقش اساسی در قضیه بازگشت پناهندگان سوری به سوریه به دلیل روابطش با سوریه و همه اطراف ایفا کند.
من معتقدم که روابط با سوریه یک امر ضروری است و این سفر اهمیت بسزایی دارد، چه از این جهت و چه از جهت اینکه روسیه یک کشور
ابرقدرت در جهان است و می تواند تا حدودی در منازعه عربی اسرائیلی تاثیرگذار باشد. این سفر همچنین از نظر توسعه روابط لبنان با روسیه نیز حائز اهمیت باشد.

** تحریم شاخه سیاسی حزب الله برای افزایش فشار بر لبنان است
فرزلی گفت : جداکردن شاخه سیاسی و شاخه نظامی حزب الله از سوی انگلیس و تحریم آن یک عملکرد تاکتیکی بود و این تصمیم امروز در راستای افزایش فشار و تاثیرگذاری بیشتر بر لبنان و منطقه انجام می گیرد.

** انقلاب نقش ایران را به عنوان کشور مستقل پررنگ کرد
این مقام لبنانی در ادامه با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، اظهار داشت : من معتقدم کسی نمی تواند قضیه چهل سالگی انقلاب را نادیده بگیرد. یک حقیقت واضح و آشکار وجود دارد و آن این است که انقلاب اسلامی باعث شد نقش ایران به عنوان یک کشور مستقل و نه وابسته پررنگ تر شود.
نظام شاهنشاهی ایران در منطقه نقشی را ایفا می کرد اما در راستای سیاست های آمریکا و کشورهای خارجی دیگر بود.
امروز اداره مستقلی در ایران وجود دارد و یکی از نتایج مستقیم آن که به ملت های عربی مربوط است . واژگونی پرچم اسرائیل از تهران و بالا بردن پرچم فلسطین بود که در نتیجه انقلاب اسلامی اتفاق افتاد. این اتفاق اعتراض بعضی از کشورهای خارجی را برانگیخت و حساسیت بعضی از نیروهای بین المللی را برانگیخت چون فکر می کردند که می توانند با این کار از تاثیرگذاری ایران بکاهند.

** امریکا به دنبال انحصار تسلیح ارتش لبنان است
نایب رییس مجلس لبنان تاکید کرد : همه ما می دانیم که ایران طرح هایی را برای مسلح کردن ارتش لبنان ارائه داد و ما در این رابطه از ایران تشکر می کنیم ولی ما نقش آمریکا در لبنان و به خصوص در رابطه با مسلح کردن ارتش لبنان را می دانیم. آمریکا می خواهد تصمیم گیری در رابطه با مسلح کردن ارتش لبنان را برای خود انحصاری و قبضه کند.

** مقاومت الگویی در برابر رژیم صهیونیستی
فرزلی اظهار داشت : مقاومت در لبنان دستاوردهای بسیار بزرگی دارد و حتی اهمیت بسزایی در سطح منطقه داشت، چون الگویی برای تفکر مقاومت و فرهنگ مقاومت و چگونگی عملکرد مقاومت برای رویارویی با اشغالگران شکل داد.
به خصوص اگر اشغالگر، یک اشغالگر صهیونیست باشد. این یک دستاورد شگفت انگیز بود. این چیزی بود که شرق و غرب را بهت زده کرد و موازنه قدرت را تغییر داد و نقشه های جهانی را با سرنگون کردن تک قطبی بودن آمریکا در جهان نقش برآب کرد و دوباره دو قطبی را در جهان به وجود آورد . چرا؟ چون این جنگ در قلب جهان یعنی خاورمیانه رخ داد و قلب خاورمیانه سوریه و لبنان است.
بدون شک اسرائیل به دلیل پیروزی های مقاومت در اطراف آن محاصره شده است، ولی باید بدانیم که هرگاه اسرائیل شکست خورد چالش ها بزرگ تر خواهد شد و آمادگی های لازم برای رویارویی با این خطرات باید دو برابر شود.

** تنش داخلی در لبنان درباره روابط با سوریه
وی گفت : ما در خصوص رابطه بین سوریه و لبنان به تحلیل نیاز نداریم. واقعیت این است که روابط لبنان و سوریه برقرار است، حتی در سطح دیپلپماتیک هر دو کشور سفارتخانه دارند و مجلسی برای روابط بین روسای جمهوری دو کشور وجود دارد و لبنان و سوریه دو کشور مستقل هستند.
ولی مشکل این است که در لبنان تنش های داخلی پیرامون مسئله روابط با سوریه وجود دارد و دلیل آن توطئه های بین المللی است که لبنان و منطقه را مورد هدف قرار داده و تلاش می کند تا نظام جدیدی را برای خاورمیانه احداث کند، ولی این پروژه چندین بار شکست خورد و این شکست بازتاب هایی در داخل لبنان داشت. اوضاع به تدریج تغییر می کند و ما نیازمند وقت بیشتری برای آشکار تر شدن اوضاع جدید هستیم.

** آوارگان سوری ابزار فشار علیه سوریه
مقام لبنانی اظهار داشت : اختلافی بین سوریه و لبنان در خصوص موضوع پناهندگان سوری وجود ندارد. مسئله این است که جامعه بین الملل و غرب می خواهد از موضوع پناهندگان سوری به عنوان یکی از ابزار علیه دولت سوریه استفاده کند و می خواهد از این طریق بر انتخابات ریاست جمهوری سوریه در دو سال آینده تاثیر بگذارد تا مردم در انتخابات سال 2022 به بشار اسد رای ندهند.

**غرب پیشنهادهای وسوسه انگیزی درباره آوارگان می دهد
فرزلی تاکید کرد: این مشکل فقط به لبنان و سوریه محدود نمی شود، دولت سوریه آمادگی خود را برای بازگشت پناهندگان سوری اعلام می کند و می گوید هر زمانی که می خواهند ، برگردند ، مشکلی وجود ندارد. تقریبا 160 هزار پناهنده سوری به سوریه بازگشته اند و برای افزایش این رقم تلاش های بیشتری باید صورت بگیرد.
کشورهای غربی برای ممانعت از بازگشت پناهندگان سوری فشار می آورند و پیشنهاد های وسوسه انگیزی را ارائه می دهند.

** مخالف بازگشت اختیاری آوارگان سوری هستیم
وی گفت : منطق نشست بروکسل بازگشت اختیاری پناهندگان سوری است و تا وقتی که سخن از بازگشت این پناهندگان به صورت اختیاری باشد، این بازگشت صورت نخواهد گرفت. ما مخالف منطق بازگشت اختیاری هستیم.
بازگشت باید قاطعانه و اجباری باشد، مناطق زیادی در سوریه وجود دارد که دارای امنیت و ثبات است و آنان می توانند به کشور خود بازگشته و در این مناطق اسکان یابند.
مصالحه های زیادی بین دولت و گروهک های مسلح رقم خورد و کسانی هستند که علیه نظام با سلاح خود جنگیدند اما الآن با صلح و آرامش زندگی می کنند.

** ضرورت ارایه کمک به آوارگان در سوریه
نایب رییس مجس لبنان گفت : من به جامعه جهانی می گویم که اگر شما نگران پناهندگان سوری هستید و می خواهید به آن ها کمک کنید، کمک هایتان را در سوریه به آن ها بدهید و مناطقی را در سوریه برای آن ها فراهم کنید که در آنجا زندگی کنند و زیر نظر شما باشد، ولی این موضوع نباید به ضرر واقعیت موجود در لبنان باشد.

** برای سفر عون به سوریه مانعی وجود ندارد
این مقام لبنانی در ادامه گفت : من معتقدم که میشیل عون رئیس جمهوری لبنان برای سفر به سوریه مانعی ندارد ولی زمان آن هنوز مشخص نیست.

** اختلاف نظر در لبنان برای روابط با سوریه
به گفته این مقام مسئول در لبنان در خصوص توسعه روابط با سوریه اختلاف نظر وجود دارد ولی هرکسی برای رفتن و یا نرفتن به سوریه چه به عنوان وزیر و چه با عناوین دیگر آزاد است.
تا کنون هیچ توافقی جامع در لبنان پیرامون یک نگاه واحد به موضوع روابط با سوریه وجود ندارد ، ولی روابط دیپلماتیک همچنان به صورت واضح و قانونی برقرار است.

** حقوق مردم فلسطین در معامله قرن لحاظ نشده است
به گفته نایب رییس مجلس لبنان ، بدون شک معامله قرن موفق شد چند گام رو به جلو بردارد و در همین راستا برای دولت یهودی هویت ساخت، سفارت آمریکا به قدس منتقل شد و شکافی بین کشورهای عربی برای ایجاد روابط و عادی سازی روابط با اسرائیل به وجود آورد. ولی این معامله راه حلی برای مشکلات منطقه به وجود نخواهد آورد چون هنوز حقوقی هست که از فلسطینیان و از جهان عرب گرفته شده است.
چیزی که به زور گرفته شده است را جز با زور نمی توان بازپس گرفت. این یک معادله است و منطق مخالف آن بیهوده است. تاریخ ثابت کرده که هیچ دستاوردی با مذاکره و کار سیاسی به دست نیامده است.
راه حل رسیدن فلسطینیان به حقوق خود فرهنگ مقاومت و عمق استراتژیک عربی است که از فلسطینیان پشتیبانی کند و همچنین نیازمند توسعه روابط با کشورهایی است که از آنان پشتیبانی می کند، ولی متاسفانه در اوضاع خوبی به سر نمی بریم.

** سفر اسد به تهران نشان از روابط راهبردی تهران – دمشق است
مقام لبنانی در این مصاحبه با اشاره به سفر اخیر بشار اسد رییس جمهوری سوریه به تهران و ملاقات با مقام معظم رهبری و رییس جمهوری اسلامی ایران ، اظهار داشت : رابطه بین سوریه و ایران با خون شهیدان آغشته و آراسته شد و عمق استراتژیک آن بیشتر شد. آقای بشار اسد رئیس جمهوری سوریه با سفر خود به ایران می خواست از ایران برای حمایتشان از دولت سوریه تشکر کند و همچنین می خواست بر این رابطه قوی و عمق استراتژیک آن و وحدت مسیر و سرنوشت دو کشور تاکید کند.

** سوریه ستون فقرات محور مقاومت است
فرزلی تاکید کرد : سوریه ستون کشورهای محور مقاومت است. اگر سوریه شکست خورد محور مقاومت شکست خواهد خورد و اگر این اتفاق بیفتند وجود همه به خطر می افتند. سوریه در قلب این نبرد است و ستون فقرات این محور است.
بعضی از جریان های سیاسی در تشدید بحران سوریه دست داشتند و واضح است که لبنان تا حدودی مقر و گذرگاهی برای بعضی از عناصر تشدید بحران در سوریه بوده است و بعضی از این عناصر هنوزهم این نقش را ایفا می کنند چون تصور می کنند که هنوز ممکن است موازنه قدرت در سوریه تغییر کند و بر اوضاع لبنان تاثیر بگذارد.
خاورم*1436*1508

مخالفت عضو مجمع با پیوستن به FATF: بگذاریم اگر قرار است خفه شویم دیگران این کار را انجام دهند| پیشنهاد حذف ریاست‌جمهوری از ساختار سیاسی کشور

مردم چرا به خود اجازه می‌دهند در کار مسئولان مملکت دخالت کنند؟!

عکسهایی از تولد رویا تیموریان در 52 سالگی

منبع این خبر، وبسایت www.otaghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۹۱۵۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مایک پمپئو:تا زمانی که ترامپ با «توئیتی»مرا برکنار نکند وزیر خارجه می مانم
 • دستاوردهای سیاست خارجی ایران از زبان امیرعبداللهیان
 • هشدار امنیتی سفارت امریکا در کابل
 • رئیس سابق مجلس سنای پاکستان اظهارات پمپئو را محکوم کرد
 • باندی که «۱۵۰ هزار راس دام» به کشور‌های عربی خلیج فارس قاچاق کرد
 • باند گسترده قاچاق دام به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در کرمان منهدم شد
 • پمپئو: دولت افغانستان و طالبان باید به صورت مستقیم مذاکره کنند
 • شوخی پمپئو با ترامپ درباره پایان حضورش در وزارت خارجه
 • پمپئو: تا زمانی که با پیامی توئیتری اخراج نشده‌ام، وزیر خارجه می‌مانم!
 • باند گسترده قاچاق دام به کشور‌های عربی منهدم شد/ ۷ نفر از سرشبکه‌های باند دستگیر شدند
 • المرزوقی:پول های امارات نمی تواند از بهار عربی جلوگیری کند
 • طرز تهیه کبه عربی / مواد لازم جهت تهیه کبه عربی
 • طرز تهیه کبه عربی / مواد لازم جهت تهی کبه عربی
 • پمپئو به کویت سفر می‌کند
 • «پمپئو» فردا به کویت سفر می‌کند/ مذاکره درباره سوریه و یمن
 • واشنگتن پست: آیا 'بهار عربی' دیگری در راه است؟
 • «نوافذ» بررسي مي کند؛ بررسي نقش و اهميت اتاق هاي فکر در کشورهاي عربي
 • رژیم صهیونیستی با مشارکت دو لیست عربی در انتخابات کنست موافقت کرد
 • پیام ضدایرانی پمپئو در سفر به کویت، لبنان و اسرائیل