به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، قیمت نفت از زمانی که در دسامبر به پایین‌ترین حد خود در دو سال گذشته رسید، بیش از ۲۰ درصد بهبود یافته است و به حد کافی بوده تا اوپک پلاس لحن خود درباره میزان کاهش تولید را تغییر دهد و عمان قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ را پیش‌بینی کند.

محمد بن حمد الرومهی، وزیر نفت عمان به تلویزیون بلومبرگ گفت: توافق میان اوپک و شرکایش از جمله روسیه و عمان می تواند قیمت نفت را در ۶۰ دلار در هر بشکه پایدار نگه دارد. وی کف قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ را بین ۶۰ تا ۷۰ دلار در هر بشکه پیش‌بینی کرد.

کلودیو دسکالزی، مدیرعامل شرکت انی ایتالیا نیز به تلویزیون بلومبرگ گفت: کف قیمت نفت بین ۶۰ تا ۶۲ دلار در هر بشکه خواهد بود.

چند هفته پیش که برنت برای مدت کوتاهی به پایین مرز ۵۰ دلار در هر بشکه سقوط کرد، وزیران اوپک به بازار اطمینان دادند که میزان عرضه خود را کاهش خواهند داد. این پیام به همراه روشن شدن چشم انداز روابط تجاری میان آمریکا و چین، قیمت نفت را به بالای ۶۰ دلار در هر بشکه برد و به صحبتها درباره نشست اضطراری اوپک پایان بخشید.

اوپک با هدایت عربستان سعودی موافقت کرده است تولیدش را برای تقویت قیمت نفت کاهش دهد. این گروه به همراه تولیدکنندگان غیراوپک که به اوپک پلاس معروف شده اند، توافق کرده اند در نیمه اول سال میلادی جاری تولیدشان را مجموعا ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی چهارشنبه گذشته اظهار کرده بودند این تولیدکنندگان تولیدشان را در دسامبر ۶۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دادند. وی روز یکشنبه در کنفرانس نفتی ابوظبی گفت: بازار نفت در مسیر درستی حرکت می‌کند و به سرعت متعادل خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: اتاق خبر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

تحلیل زنگنه از علل نوسانات قیمت نفت جهانی: آمریکا و صهیونیست دست دارند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین روز جمعه و پس از انتشار اخبار مربوط به انفجار نفتکش ها در دریای عمان، نرخ جهانی نفت بدون افزایش چشمگیری باقی ماند.

عدم افزایش قیمت نفت جهانی و به دنبال آن واکنش های مقامات آمریکایی در این خصوص حاکی از آن است که آمریکاییها از این ثبات نرخ نفت پس از انفجار نفتکش ها متعجب بوده با وجود تلاش برای گران کردن قیمت نفت، به دنبال راهی برای تایید این موضوع هستند که نبود ایران در بازارهای بین الملی نفت هیچ تاثیری بر قیمت ها ندارد.

بنابر گزارش ایسنا معاون وزیر انرژی آمریکا اظهار کرد: آمریکا این حملات را محکوم می‌کند و این حادثه و نگرانی‌های مربوط به امنیت انرژی یکی از موضوعات اصلی گفت‌وگو در میان نمایندگان گروه جی ۲۰ خواهد بود.

به گفته این مقام امریکایی برای مدت کوتاهی قیمت‌های نفت اوج گرفتند، اما دوباره کاهش پیدا کردند. این واکنش بازار نفت به دنیا و همچنین شرکت‌کنندگان گروه جی ۲۰ می‌گوید که بازارها باثبات هستند و تا زمانی که تولید نفت در سطح فعلی ادامه پیدا کند و ما به نوآوری و طراحی فناوری‌های جدید انرژی ادامه دهیم، همچنان باعث انعطاف‌پذیری بازارهای خود خواهیم بود.

گفتنی است بهای معاملات نفت روز جمعه به دلیل نگرانی‌های عرضه که ناشی از حملات به دو نفتکش در دریای عمان بود و دورنمای رشد ضعیف‌تر تقاضای جهانی برای نفت را تحت‌الشعاع قرار داد در قیمت بالاتری بسته شد و نفت برنت در ۶۲.۰۱ دلار و نفت شیرین سبک آمریکا در ۵۲.۵۱ دلار معاملات هفته را به پایان رساندند. با این حال بازارهای نفت پس از حملاتی که به این دو نفتکش صورت گرفت آرام‌تر بودند.

آخرین وضعیت قیمت نفت

با وجود جهش بیش از دو درصدی قیمت نفت در معاملات پنج‌شنبه گذشته، بهای نفت به دلیل تداوم تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین که انتظارات برای کندی تقاضا برای انرژی در سطح جهانی را بالا برده است، با کاهش هفتگی روبه‌رو شد. آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش تازه‌ای پیش‌بینی خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت را کاهش داد و اعلام کرد: عرضه فراوانی برای تأمین رشد تقاضا وجود دارد.

به گفته تایلر ریچی، یکی از دبیران نشریه "سون ریپورت ریسرچ"، ناآرامی ژئوپلتیکی از قیمت‌های نفت پشتیبانی کرد و با توجه به رویدادها زمینه را برای رشد چشمگیر قیمت‌ها ایجاد کرد، اما همزمان عوامل عرضه و تقاضا وخامت پیدا کردند. بهای نفت روز چهارشنبه در واکنش به رشد بیش از حد انتظار ذخایر نفت آمریکا افت چشمگیری را متحمل شده بود. نگرانی‌های فزاینده نسبت به دورنمای تقاضا برای انرژی به دلیل تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین نیز قیمت این کالا را تحت فشارهای کاهشی بیش‌تری قرار داد.

آژانس بین‌المللی انرژی برای دومین ماه متوالی پیش‌بینی خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت را مورد بازنگری قرار داد و کمتر کرد. این آژانس پیش‌بینی خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت را از ۱.۳ میلیون بشکه در روز به ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش داد. اوپک نیز در آخرین گزارش ماهانه خود نرخ رشد مورد پیش‌بینی از تقاضای جهانی برای نفت در سال میلادی جاری را کمتر کرد. آژانس بین‌المللی انرژی برای سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی کرد تقاضا برای نفت ۱.۴ میلیون بشکه در روز رشد می‌کند.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا، روز چهارشنبه دومین رشد هفتگی متوالی سطح ذخایر نفت این کشور را گزارش کرده بود. با این حال شرکت خدمات انرژی بیکر هیوز روز جمعه اعلام کرد شمار دکل‌های حفاری نفت آمریکا هفته گذشته برای دومین هفته متوالی کاهش پیدا کرده است که از کندی احتمالی فعالیت حفاری حکایت داشت.

به اعتقاد زنگنه رسانه‌های همسو با سیاست‌های آمریکا سعی می‌کنند تمام اتفاقات را کوچک‌نمایی کنند و سهم نبودن ایران در بازار را کمرنگ کرده و ذخایر دنیا را زیاد نشان دهند و به دروغ قدرت و ظرفیت مازاد نفت عربستان را بیش از آن که هست، نمایش دهند

در دوره قبلی تحریم‌های ایران قیمت نفت افزایش پیدا نکرد

اما در این باره، بیژن زنگنه - وزیر نفت - معتقد است که در دوره قبلی تحریم‌های ایران قیمت نفت افزایش پیدا نکرد و در این دوره نیز افزایشی نداشته است، باید گفت که افزایش قیمت نفت در دولت قبلی به دلیل تحریم ایران نبود، بلکه مسائل دیگری وجود داشت که قیمت جهانی نفت در دنیا افزایش یافت، اما در حال حاضر نفت شیل تقویت شده و وضعیت آمریکا با ۱۰ سال قبل تفاوت زیادی دارد.

وی درباره این موضوع که آیا بعد از پشت سر گذاشتن فصل تابستان اگر تحریم نفتی ادامه پیدا کند، قیمت نفت افزایش می‌یابد؟ گفت: بحث‌های سیاسی و روانی یک مساله و فیزیک واقعی بازار نفت مسأله‌ای دیگر است، در حال حاضر نیز وضعیت نگران‌کننده است و هر چه به سمت جلوتر حرکت کنیم، اوضاع خوب نمی‌شود و با کاهش حضور ایران در بازار شرایط بازار بدتر می‌شود.

به اعتقاد او بحث‌های روانی و سیاسی هر دو سبب شده‌اند قیمت نفت افزایش نیابد و در واقع رسانه‌های همسو با سیاست‌های آمریکا سعی می‌کنند تمام اتفاقات را کوچک‌نمایی کنند و سهم نبودن ایران در بازار را کمرنگ کرده و ذخایر دنیا را زیاد نشان دهند و به دروغ قدرت و ظرفیت مازاد نفت عربستان را بیش از آن که هست، نمایش دهند تا بازار ملتهب نشود و این‌ها کارهای روانی در بازار است.

آمریکا پرچم‌دار تولید نفت شد

مطابق با جدیدترین آمارها، آمریکا برای پنجمین سال پیاپی، بزرگترین تولید کننده نفت در دنیا شد وبدین ترتیب وابستگی این کشور از اوپک کاهش یافت.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ آمریکا سال گذشته ۱۶.۲ درصد از کل نفت جهان را تولید کرده و مطابق آمارهای بریتیش پترولیوم، پنج سال پیاپی است که عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت جهان را به خود اختصاص داده است. همچنین طبق گزارش بی پی ذخایر نفت آمریکا بعنوان بزرگ ترین تولید کننده نفت در جهان در ۲۰۱۸ با افزایش ۲۲ درصدی از ۵۰ میلیارد بشکه در اواخر ۲۰۱۷ به ۶۱.۲ میلیارد بشکه در ۲۰۱۸ رسید.

در این رده بندی، عربستان دوم شد. میزان تولید روزانه نفت عربستانسعودی نیز سال گذشته به طور متوسط از ۱۱.۸۹ به ۱۲.۲۸ میلیون بشکه نفت افزایش یافته است. به این ترتیب عربستان سعودی نیز در جایگاه دوم فهرست کشورهای عمده تولید کننده نفت در جهان قرار گرفته‌است. گفتنی است ذخایر نفت سعودی در گزارش شرکت نفتی انگلیسی بی پی ۱۲ درصد افزایش یافته است. این میزان رشد ذخایر نفت سعودی بعد از ۱۹۸۹ بی سابقه است.

۲۲۶۲۲۶

کد خبر 1270194

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

توضیح وزیر نیرو درباره سخنان جنجالی‎اش؛ نگفتم ایرانی‌ها باید روزی یک وعده غذا بخورند| تاکیدم بر سختکوشی و تحمل جامعه "چین" بود| از مردم تشکر می‌کنم

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: قيمت نفت توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک

منبع این خبر، وبسایت www.otaghnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۵۵۴۵۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نفت اوپک هم در اثر حادثه دریای عمان نیم دلار گران شد
 • نفت اوپک هم در اثر حادثه دریای عمان گران شد
 • حمله به نفتکش ها؛ اهداف و ادعاها
 • نفت اوپک هم 0.5 دلار گران شد
 • آخرین برآوردها از بازار نفت‌۲۰۲۰/ فشارها بر اوپک افزایش می‌یابد
 • اوپک همچنان تعیین‌کننده معاملات نفتی است
 • یک راز پنهان در تحریم های ایران
 • قیمت‌گذاری حج ۹۸ با دلار ۷ هزار تومانی/ احمد توکلی: دلار ۴۲۰۰ تومانی عددی من‌دَرآوردی بود/ دعوتنامه تحویل خودرو با نرخی بالاتر از قیمت اعلامی روزانه خودروسازان/ خوش‌بینی بازار به افزایش قیمت طلا
 • یورش آمریکایی به بازار نفت
 • قیمت طلای سیاه افزایش یافت/ نفت اوپک بالای 61 دلار
 • واردات نفت آمریکا از اوپک به کمترین رقمِ ۳۰ ساله رسید
 • نرخ رشد تقاضای جهانی نفت، کاهش می‌یابد
 • گزپروم روسیه خواستار افزایش تولید نفت شد
 • سقوط کم‌سابقه واردات نفت آمریکا از اوپک
 • جبران نفت ایران توسط عربستان بلوفی که قیمت نفت اوپک را بالا برد/ ورود ایران به بازار اوپک تنها راه برقراری تعادل بین عرضه و تقاضا
 • درخواست گازپروم نفت از اوپک برای افزایش تولید
 • اوپک و روسیه به توافق بر سر عرضه نفت نزدیک شدند
 • افزایش قیمت طلای جهانی و نفت پس از حادثه دریای عمان/ کاهش شدید مبادلات ارزی در جهان/ همکاری غول‌ها برای توسعه خودرو‌های برقی و خودران/ حداقل و حداکثر قیمت طلای سرخ
 • کاهش تولید نفت اوپک/ ناتوانی در جایگزینی نفت ایران